Έκθεση μοτοσυκλέτας 2022

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αν τα μεγάλα ταξίδια έχουν μειωθεί αξίζει το κόπο να το σκεφθείς. Το ελαφρύτερο και πιο ευκίνητο Tuareg θα σου δώσει χαμόγελα και γενικά ταιριάζει στο Ελληνικό τοπίο, όπως και το Tenere. Αν τα μεγάλα ταξίδια συνεχίζουν να υπάρχουν δε βρίσκω κανένα λόγο να το κάνεις.
το τουαρεγκ ειναι πολυ all around απ το τενερε,φτιαγμενο για ευρυ κοινο,tubelles ζαντες,μονο τη σελα να δειτε φθανει για προσανατολισμο κτλπ
 

Takisg

Μέλος
Περιοχή
Κόρινθος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Husaberg fe 550 2006
Τα πάντα εξελισσονται και εκφυλισσονται αναλόγως πως το κοιτάς. Η νέα γενιά αγκαλιάζει την εξέλιξη ενώ η παλιά τη μεταφράζει ως εκφυλισμό. Συμβαίνει στα πάντα και η μοτοσυκλέτα δε θα μπορούσε να λείπει από αυτό.
Η εξέλιξη δεν είναι κατ' ανάγκη καλή ή κακή ούτε μπαίνω σε πειρασμό σύγκρισης γενιών. Διαπίστωσή μου είναι ότι οι νέοι δεν γουστάρουν μοτοσυκλέτα , τουλάχιστον όσο οι άνω των 4Χ κ αριθμητικά αλλά και ποιοτικά. Αυτό είναι καλό ή κακό; Δεν ξέρω , από μια μεριά ησυχάζω που οι κόρες μου δεν έχουν το "μικρόβιο" της αυτοκίνησης και θέλουν απλά μετακίνηση.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Και να συμπληρώσω, ας δει κάποιος τη στραβωμενη μουρη μου καβάλα στο Άφρικα...
Ήθελα να σχολιάσω το γεγονός ότι σε καμία φωτό σε κανέναν μηχανάκι ούτε εσύ ούτε ο Βαγγέλης φαίνονται ενθουσιασμένοι :roflmao: Μάλλον το ανάποδο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πολύ ξυνιλα ρε παιδάκι μου...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν πέσει κάτω το τουαρεγκ και το τενερε.....φωνάξτε οδική να το σηκώσει
Μια χειρολαβή ρε σεις.....έλεος
Δε ξέρω πόσο θα βολεύει αλλά το Tuareg έχει το σωληνωτό του υποπλαισίου για χειρολαβή στο πίσω μέρος της σέλας.
Αλλά μην ανησυχείς, τα περισσότερα είναι φορτωμένα με κάγκελα, έχουν πιασίματα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δε ξέρω πόσο θα βολεύει αλλά το Tuareg έχει το σωληνωτό του υποπλαισίου για χειρολαβή στο πίσω μέρος της σέλας.
Αλλά μην ανησυχείς, τα περισσότερα είναι φορτωμένα με κάγκελα, έχουν πιασίματα.
Δεν είχαν κάγκελα στην έκθεση.
Αλλά δεν γίνεται να παίρναμε όλες τις Χαζομαρες τους στο ντουκου.

Έτσι και πάρω ένα 1250 και του φερθώ όπως στη μαύρη, θα διαλυθει στην τρίτη βόλτα ρε φίλε
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Δεν είχαν κάγκελα στην έκθεση.
Αλλά δεν γίνεται να παίρναμε όλες τις Χαζομαρες τους στο ντουκου.

Έτσι και πάρω ένα 1250 και του φερθώ όπως στη μαύρη, θα διαλυθει στην τρίτη βόλτα ρε φίλε
Θα το κλαίνε οι ρέγγες, ακόμα και το πιο ποιοτικο μηχανάκι της έκθεσης υπολείπεται των προγονων του
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
όσο οι υποψήφιοι αγοραστές επικεντρώνονται στα ηλεκτρονικά gadgetακια και όχι στην ψυχή της μοτοσυκλέτας και την οδήγηση , προχωράμε σφαίρα στην motoTesla . Ηλεκτρική , ηλεκτρονική , αυτόνομη οδήγηση , βοηθητικές όταν αισθανθεί ότι γλυστράς , ενδεχομένως με ηχητικά κινητήρα εσωτερικής καύσης , φυσικά πομπό για να μην απομακρύνεσαι σε απαγορευμένες περιοχές κλπ .
Εγώ θα σου απαντήσω με μια φωτογραφία - χίλιες λέξεις περί κινητήρα εσωτερικής καύσης κ ηλεκτρικό κινητήρα

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
STF έχεις δίκιο και το Norden και τα 890 ακριβά είναι. Εγώ δεν θα τα αγόραζα. Γενικά ποτέ δεν θα αγοράσω κάτι που έχω την αίσθηση πώς πάει να με ξεγελάσει με την τιμή του για λόγους κύρους μάρκας ή marketing.

Για μένα απο το πορτοφόλι λεφτά θα έβγαιναν όπως ίσως προανέφερα για το Moto Guzzi 850TT που αξίζει κάθε ευρό, όποιος θέλει commuter ξαναλέω Bajaj Dominar 400 τζάμπα και πολύ ευχάριστο μηχανάκι. Δηλαδή στα λεφτά Aprilia σκούτερ 200cc είναι κρίμα να τα δίνουμε στις πλαστικούρες .Σε naked CFMOTO clx-700, αν και θα οδηγούσα και το Triumph trident 660 Και παραπάνω το tuono 660.

Απο εκεί και πάνω V-strom 1050 ασυζητητί μηχανάρα και μην ξεχνάμε και τα δοκιμασμένα και εξαιρετικά Versys 650 και V-strom 650 που κρατάνε χαρακτήρα και ας μην τα είδαμε στην έκθεση. Το οτι δεν έχουν tablet και cruise control με αφήνει αδιάφορο.

Πάντως κι εμένα με λίγα έτρεξαν τα σάλια. Παλιά έμπαινες σε έκθεση και φούσκωνε το βρακί σου! Και δεν φταίει μόνο οτι μεγαλώνουμε!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ήθελα να σχολιάσω το γεγονός ότι σε καμία φωτό σε κανέναν μηχανάκι ούτε εσύ ούτε ο Βαγγέλης φαίνονται ενθουσιασμένοι :roflmao: Μάλλον το ανάποδο.
Πολύ ξυνιλα ρε παιδάκι μου...
Ε μα τι να ενθουσιαστώ που είχα το tiger 1050 sport που καινούργιο έκανε τότε 12 χιλιάρικα και ήταν στολίδι!! Ψαλίδι μονόμπρατσο κόσμημα, πλαίσιο στολίδι, μοτερούκλα, φρενάρες ακτινικές, πλαστικά να τα βάλεις στο σαλόνι, βαφές, τιμονόπλακες..

Και ζητάνε τώρα 9,5 χιλιάρικα για το tiger 660 sport που το μηχανακι είναι της ντροπής!! Όποιος δε πιστευει να πάει να το δει! Μη σας ξεγελάνε οι επεξεργασμένες φωτογραφίες. Πλαίσιο κάτι σωλήνες κωμωδία, τιμονόπλακες της πλάκας, όργανο απο τα Jumbo. Έλεγα καλή τιμή το ζητάνε, πλάκα κάνεις?? Άμα βάλω δίπλα yamaha Fazer 600 S2 το κατουράει μέχρι και στη τελευταία λεπτομέρεια!
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Ήξερα για την επάρκεια και τις καλές τιμές των περισσότερων ανταλλακτικών. ...........
Εντάξει για το πρώτο αλλά για τις καλές τιμές θα έλεγα μεγάλη μπουκιά φάε αλλά μεγάλο λόγο μη λες.
180 ευρώ έχει φτάσει ένας πολλαπλασιαστής για το caponoδοντο και έχει 4. (όχι ότι υπάρχει περίπτωση να τους δώσω 760 ευρώ για ένα σετ πολ/τες, μακάρι να τους δω πρησμένους τούμπανο). Ενώ για ένα λαστιχένιο πατάκι για το μασπιε ούτε λίγο ούτε πολύ σχεδόν σου λένε…. ααααα αυτό δεν πάει μόνο του, πωλείται μαζί με τη μηχανή και κοστίζει …. Σιγά ρε παιδιά που ότι και να πάρουμε κοστίζει 100% την αξία της μηχανής.

Υποχρεωτικά ταιριάζουμε (όπου ταιριάζουν) ανταλλακτικά από BMW η ΚΤΜ στο 1/3 – 1/4 της τιμής Aprilia. Διατι ημπορεί εμείς να αγαπάμε Aprilia, αλλά η Aprilia δεν αγαπάει καθόλου εμάς και συμπεριφέρεται σαν ένας απλός τυχοδιώκτης ολκής
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Εντάξει για το πρώτο αλλά για τις καλές τιμές θα έλεγα μεγάλη μπουκιά φάε αλλά μεγάλο λόγο μη λες.
180 ευρώ έχει φτάσει ένας πολλαπλασιαστής για το caponoδοντο και έχει 4. (όχι ότι υπάρχει περίπτωση να τους δώσω 760 ευρώ για ένα σετ πολ/τες, μακάρι να τους δω πρησμένους τούμπανο). Ενώ για ένα λαστιχένιο πατάκι για το μασπιε ούτε λίγο ούτε πολύ σχεδόν σου λένε…. ααααα αυτό δεν πάει μόνο του, πωλείται μαζί με τη μηχανή και κοστίζει …. Σιγά ρε παιδιά που ότι και να πάρουμε κοστίζει 100% την αξία της μηχανής.

Υποχρεωτικά ταιριάζουμε (όπου ταιριάζουν) ανταλλακτικά από BMW η ΚΤΜ στο 1/3 – 1/4 της τιμής Aprilia. Διατι ημπορεί εμείς να αγαπάμε Aprilia, αλλά η Aprilia δεν αγαπάει καθόλου εμάς και συμπεριφέρεται σαν ένας απλός τυχοδιώκτης ολκής
διαφωνω καθετος...η εποχη rotax-aprilia δεν εχει σχεση με την εποχη κατασκευης εντος απριλια μοτερ,οι τιμες ειναι χωμα και η αξιοπιστια πολυ πολυ καλυτερη..,κοινως ειναι αλλος κοσμος απ το 2008 κατασκευες και μετα..το λαστιχο που λες στο capo 1200 εχει 17ε...μια ματια που ειναι ολα online ανταλακτικα ειναι καθρεπτης
 

black sheep

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Vstrom 650 Xt
Αλήθεια, γιατί απουσίαζαν suzuki - kawasaki? Τι συμφωνίες κάνουν;
Γίνεται που γίνεται μια προσπάθεια για έκθεση, γιατί δεν το κάνουν πιο ολοκληρωμένα;
Θέλω να πω, οκ, αλλάζουν κάποιες συνήθειες, γούστα, οτιδήποτε, αλλά ακόμα κι έτσι, σίγουρα μπορεί να μαζευτεί αρκετός κόσμος και να πετύχει η έκθεση το σκοπό της.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αλήθεια, γιατί απουσίαζαν suzuki - kawasaki? Τι συμφωνίες κάνουν;
Γίνεται που γίνεται μια προσπάθεια για έκθεση, γιατί δεν το κάνουν πιο ολοκληρωμένα;
Θέλω να πω, οκ, αλλάζουν κάποιες συνήθειες, γούστα, οτιδήποτε, αλλά ακόμα κι έτσι, σίγουρα μπορεί να μαζευτεί αρκετός κόσμος και να πετύχει η έκθεση το σκοπό της.
καβασακι αντιπροσωπεια δεν υπαρχει ελλαδα αυτη τη στιγμη,ακουγονται ονοματα που θα την παρουν,οτι υπαρχει απ στοκ πουλιεται
 
Top Bottom