Έκθεση μοτοσυκλέτας 2022

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στις μοτοσυκλέτες η τεχνολογία σε κινητήρες, πλαίσια, αναρτήσεις έχει ταβανιάσει εδώ και 10+ χρόνια. Το μόνο που έμενε να προσφέρει "κάτι" ήταν τα ηλεκτρονικά που και αυτά καθυστέρησαν στις μοτοσυκλέτες σε σχέση με τα αυτοκίνητα τουλάχιστον άλλα 10 χρόνια. Επομένως κατά τη γνώμη μου δε θα δούμε μειωμένες τιμές με ΤΙΠΟΤΑ, μόνο στα Κινέζικα που προσπαθούν να μπουν σε μια αγορά που πεθαίνει. Και οι πραγματικές αυξήσεις σε τιμές έχουν γίνει τα τελευταία 2 χρόνια, κατά τα άλλα δεν υπήρξαν σημαντικές διαφορές στις τιμές σε επίπεδο 10ετίας, μη πω και 15ετίας. Για παράδειγμα σε περιοδικό MOTO 20ετίας το KTM LC4 640 στοίχιζε 8500 και το SM 640 ήταν στα 8800 ευρώ, όταν πριν από τρία χρόνια αγόραζες το ΚΤΜ 690 με 10.000... Είχε αναρτήσει ο panavour σε άλλο forum κάποιους πολύ ενδιαφέροντες πίνακες και θα ήταν καλό αν έχει διάθεση να τους αναρτήσει και εδώ.
Και φυσικά μη περιμένετε υποχώρηση τιμών έστω και αν όλος ο πλανητης το γυρίσει στα Κινέζικα, αυτό που θα γίνει θα είναι ότι θα ακριβύνουν και αυτά και θα παίζουν στα ίσα ή θα εκτοπίσουν και κάποιες από τις παραδοσιακές εταιρείες.

Αν είδαμε κάτι νέο τα τελευταία χρόνια που ήταν πέραν του συνηθισμένου αυτά ήταν το X-ADV και την εδραίωση του DCT από τη Honda και το NIKEN από τη Yamaha, όλα τα υπόλοιπα είναι περιτυλίγματα με ηλεκτρονικά όσων ήδη ξέραμε. Δεν θυμάμαι άλλη καινοτομία στο κόσμο της μοτοσυκλέτας από το 2010 και μετά.

Εξέλιξη είδαμε στα σκούτερ με μοτέρ να μεγαλώνουν σε κυβισμούς, με νορμάλ καταναλώσεις (γιατί κάποτε έκαιγαν τα άντερα τους) και με τροχούς που μεγάλωσαν και τιμονόπλακες που τα κατέστησαν κάπως ασφαλέστερα. Ουσιαστικά η εξέλιξη τους βασιζόταν στην υπάρχουσα τεχνολογία των μοτοσυκλετών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
.........
Και φυσικά μη περιμένετε υποχώρηση τιμών έστω και αν όλος ο πλανητης το γυρίσει στα Κινέζικα, αυτό που θα γίνει θα είναι ότι θα ακριβύνουν και αυτά και θα παίζουν στα ίσα ή θα εκτοπίσουν και κάποιες από τις παραδοσιακές εταιρείες.
Αυτό θα γίνει!!!!
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Εγώ θα ήθελα τα μηχανάκια να συνεχίζουν να βγαίνουν ακριβώς όπως είναι ,με μια διαφορά. Όταν λένε special edition ή όπως τα λένε τεσπά ,να εννοούν εκδόσεις γυμνές. Πραγματικά σπέσιαλ ,χωρίς τάμπλετ ,χωρίς ηλεκτρονικά ,χωρίς τπτ. Και τα €€ παραπάνω ,να ήταν παρακάτω. Πάλι λιγότεροι θα τα έπαιρναν ,αλλά θα είχαν την επιλογη

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Από μηχανάκια ξεχώρισα 2,Triumph Scrambler 1200 για την ποιότητα και τις λεπτομέρειες του (μπορώ να το χαζεύω για ώρες) και 890 Rally γιατί η αίσθηση όταν ανέβηκα πάνω μου θύμισε μονοκύλινδρο.

KAWASAKI, η πικρή ιστορία του Θεοχαράκη. Ελπίζω να πάει σε καλά χέρια και να έχει ένα καλό μέλλον επιτέλους στην Ελλάδα γιατί ταλαιπωρείται αρκετά χρόνια και είναι κρίμα.
Θες να τη πάρουμε συνεταιρικά και να φέρουμε 2 DAEG??
Μετά την πουλάμε όσο την πήραμε..
 
Τελευταία επεξεργασία:

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Πήγα κι εγώ μια βολτίτσα σήμερα στην "εκθεσουλα", και όντως ήταν όπως μου είχαν πει όλοι οι φίλοι ...
Δεν θα δεις και τίποτα σπουδαίο ...
Πράγματι, απλά μετά από την ξηρασία των τελευταίων ετών, άξιζε μονο και μονο για να χαζέψουμε κανένα μηχανάκι
Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, είναι η μόδα, τα μηχανάκια στο πισω μέρος, να έχουν γίνει όλα εντουράδικα :laugh:
Μια σχαρούλα ρε παιδιά, καμιά χειρολαβή, τιποτα ... παίρνεις μηχανάκι και θες κανένα 1000ρικο με το καλημέρα ...

Επίσης κατά τη γνώμη μου, τα μεγαλύτερα βήματα εμπρός, έχει κάνει η Triumph, απλά αντίστοιχα έχουν πάει και οι τιμές.
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Μόλις επέστρεψα κι εγώ απ την έκθεση. Προσωπικά πήγα για να δω τα Tuareg, Norden, 890R, το 800ΜΤ και για τον υιό να δω το PW50 πως του κάθεται γιατί σε λίγο καιρό θα ξεκινήσουμε στον Χουντρα.
Έχω να πω ότι το μόνο που με ενθουσίασε από ζητημα ποιότητας ήταν το Αφρικα στο οποίο ανέβηκα έτσι απλά από περιέργεια. Το 890R ήταν επίσης καλό αλλά λόγω ύψους δεν αισθανόμουν άνετα πάνω του. Το Τουαρεγκ προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου σαν αισθηση.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
πηγα και εγω , εμενα μου αρεσε ! ειδα μηχανακια ανεβηκα πανω ηπιαμε και εναν καφε στο γκαζι ωραιο απογευμα! απο μηχανακια μου αρεσε το norden το R1 το 890 R και το panigale +701 και τα gas gas!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πάντως παίδες έχω διαβάσει όλες σας τις αναρτήσεις και γουστάρω πολύ γιατί περιγράφετε σαν να ήμουν και εγώ εκεί, και μπράβο σας.

Αυτό που συμπεραίνω από τις αναρτήσεις σας, είναι ότι υπάρχουν αμφιλεγομενες απόψεις μεταξύ σας.

Αυτό είναι καλό ή κακό?
Νομίζω είναι καλό.
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Άμα συμφωνούσαμε όλοι δεν θα υπήρχε ποικιλία μηχανών εκεί έξω, οπότε θα χανόταν και η μαγεία του διαφορετικού, τα πειράγματα και όλος ο χαβαλές. Ο καθένας έχει την οπτική του, τις προτιμήσεις και τα κολλήματα του.. Όμως το κοινό είναι η αγάπη για τη μοτοσικλέτα..
Οπότε είμαστε καλά! :friendship:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Από μηχανάκια ξεχώρισα 2,Triumph Scrambler 1200 για την ποιότητα και τις λεπτομέρειες του (μπορώ να το χαζεύω για ώρες) και 890 Rally γιατί η αίσθηση όταν ανέβηκα πάνω μου θύμισε μονοκύλινδρο.

Θες να τη πάρουμε συνεταιρικά και να φέρουμε 2 DAEG??
Μετά την πουλάμε όσο την πήραμε..
Θα πάμε ένα ταξιδάκι στη Japan φιλαράκι και θα φέρουμε σε δυο κούτες 2 μηχανές και 2 μηχανάκια. Οι μηχανές θα είναι τα DAEG, τα μηχανάκια θα είναι CT. Τα πρώτα δυο για track days και τα δυο δεύτερα για εντουράδες (δε χρειαζόμαστε άδειες κυκλοφορίας).
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Η εξέλιξη δεν είναι κατ' ανάγκη καλή ή κακή ούτε μπαίνω σε πειρασμό σύγκρισης γενιών. Διαπίστωσή μου είναι ότι οι νέοι δεν γουστάρουν μοτοσυκλέτα , τουλάχιστον όσο οι άνω των 4Χ κ αριθμητικά αλλά και ποιοτικά. Αυτό είναι καλό ή κακό; Δεν ξέρω , από μια μεριά ησυχάζω που οι κόρες μου δεν έχουν το "μικρόβιο" της αυτοκίνησης και θέλουν απλά μετακίνηση.
Πολύ σημαντικό είναι ότι δεν υπάρχουν τα λεφτά. 12 χιλιάδες ευρώ βγάζω τσιμα τσιμα με καλα δεδομένα σε ένα χρόνο στο "ελεύθερο επάγγελμα" μου. Δεν γίνεται (και δεν θέλω) να τα δώσω σε νέα μοτό που από πάνω φαίνεται να μην είναι από τις "καλές". Μενουμε με το μονοκύλινδρο Μαθουσάλα και το σκούτερ για την καθημερινή μετακίνηση αναγκαστικά. Οι τιμές των μοτό είναι εξωπραγματικές για τον Έλληνα εργαζόμενο, έκτος κι αν το μόνο που θέλει στη ζωή του είναι μια μοτό. :(
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Πήγα κι εγώ μια βολτίτσα σήμερα στην "εκθεσουλα", και όντως ήταν όπως μου είχαν πει όλοι οι φίλοι ...
Δεν θα δεις και τίποτα σπουδαίο ...
Πράγματι, απλά μετά από την ξηρασία των τελευταίων ετών, άξιζε μονο και μονο για να χαζέψουμε κανένα μηχανάκι
Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, είναι η μόδα, τα μηχανάκια στο πισω μέρος, να έχουν γίνει όλα εντουράδικα
Μια σχαρούλα ρε παιδιά, καμιά χειρολαβή, τιποτα ... παίρνεις μηχανάκι και θες κανένα 1000ρικο με το καλημέρα ...

Επίσης κατά τη γνώμη μου, τα μεγαλύτερα βήματα εμπρός, έχει κάνει η Triumph, απλά αντίστοιχα έχουν πάει και οι τιμές.
Πες τα !!!!!!!! Βάλε και αναρτήσεις κανά 2πλο ακόμα....

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Πολύ ωραία η έκθεση , και πάρκιν βρήκαμε χωρίς πληρωμή και ουρά δεν ειχε , μας βαζαν όλους μέσα με συνοπτικές διαδικασίες. Άντε να μπω λίγο youtube να δω το desert που τόσο περιμενα!!


Άντε και του χρόνου


Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Παιδιά ζητάνε τεστ και τετοια;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Παιδιά ζητάνε τεστ και τετοια;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εμένα για να είμαι ειλικρινής δεν μου ζήτησαν τίποτα. Εν τω μεταξύ επειδή πήγα παρέα με τον μικρό μου και τον είδαν τρελαμένο από την είσοδο κιόλας, μας άφησαν και μπήκαμε κι οι δυο δωρεάν!
 
Top Bottom