Έκτακτο ανακοινωθέν: χρειάζομαι αμεση βοήθεια για Βουλγαρία , Ρουμανία

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Έσκασε η βόμβα σήμερα….

Είχα πάει για κούρεμα με τον μικρό και εκεί που καθόμασταν λέμε δεν πάμε μια βόλτα μέχρι την Ρουμανία να δούμε την τρανσαλπινα και το τρανσφαγκαρασαν….

Ο μικρός είναι 18…

Γυρίσαμε πίσω σπίτι ανακοινώσαμε στην σύζυγο-μητέρα ότι τη Δευτέρα 26 (μεθαύριο δηλαδή) φεύγουμε και θα ήμαστε πίσω την Παρακευή ….

5 μέρες 4 νύχτες ότι προλάβουμε …

Father and son bonding

Ύπνο από κάμπινγκ, ξενοδοχεία ότι βρούμε …

Αν βρέχει θα φοράμε αδιάβροχα

Για την ώρα το μόνο σίγουρο είναι ότι την Δευτέρα το πρωί πατάμε μίζα ….

Οποιαδήποτε βοήθεια στον σχεδιασμό της διαδρομής είναι ευπρόσδεκτη μην πω απαραίτητη

Ευχαριστώ …


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Camping:

  1. Είσοδο Βουλγαρίας στο kromidovo περίπου 25κμ απο τα σύνορα
  2. Ανατολικά της Σόφιας moto sapiens
  3. Ανεβαίνοντας την transalpina έχει καλύβες μετά το χιονοδρομικό
Θα έλεγα να μείνετε στα μισά το βράδυ και το πρωΐ ξεκινάτε το Transfagarasan γιατί έχει ομίχλη συνήθως το πρωΐ. Επίσης στο κατέβα απο Transfagarasan έχω να κάνουν ελεύθερο.

Καλά km στο παρεάκι...

Sent from my Mi10T using Tapatalk
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Λοιπόν. Ξεκινάμε. Ασε τις σκηνές σπίτι τσαμπα κουβαλημα. Διαμονή σε δωμάτια με κόστος Μέσης τιμής 25 ευρώ το δίκλινο.
Πέρνα από οποίο συνόρο θες εκτός από το ruse ειδικά στην επιστροφή. Γειώσε ευγενικά την οποία ουρά βρεις και κατσικωσου μπροστά.
Transalpina δεν θα αναφέρω αλλά transfagarasean μπορείς να μείνεις κατεβαίνοντας προς Σιμπιου αμέσως μετά το τελεφερίκ σε σπίτια στην αριστερή μεριά του δρόμου δίπλα στο ποταμι είναι πολυ όμορφα
Αν θες ανέβασε τη διαδρομή σου όπως την εχεις στο μυαλό σου για να σε βοηθήσω λίγο ως προς τα αξιοθέατα και τυχόν διορθώνεις που μπορεί να κάνεις, όπως και να σου στείλω απευθείας επιλογές καταλυμάτων με βάση τη διαδρομή
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τι τιτλος ειναι αυτος?
Σαν το ...
Ζητουνται 9 ατομα για παιχνιδι 5×5 το απογευμα.
:ha

Με το καλό. :friendship:
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Τι τιτλος ειναι αυτος?
Σαν το ...
Ζητουνται 9 ατομα για παιχνιδι 5×5 το απογευμα.
:ha

Με το καλό. :friendship:

Ο τίτλος είναι του στυλ ωχ που πάω να μπλέξω ....

τραβάτε με και ας κλαίω ...

σπρώξτε λίγο ακόμα φθάνουμε

κτλ

:yew::ha:ha:ha
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο Sibiu θα πέσεις πάνω στο Ρομάνιακς

Θέλει λίγο προσοχή στο θέμα διανυκτέρευση
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
ενδιαφέρων

 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ειχα κανει ακριβως αυτο το ταξιδι τον Αυγουστο του 2018 σε 5 μερες / 4 διανυκετερευσεις. Η μονη διαφορα ειναι οτι εγω ξεκινησα/τερματισα απο/στην Ελατη Τρικαλων, οποτε γλυτωσα 300+300 = 600χμ σε σχεση με Αθηνα.

Πρωτη διανυκτερευση στο πολυ ωραιο Βελικο Ταρνοβο της Βουλγαριας:
(Ελατη) Τρικαλα - Βελικο Ταρνοβο

Δευτερη μερα Βελικο Ταρνοβο - Brasov με διανυκετερευση στο Brasov και επισκεψη on the way στο Bucegi National Park που ειναι διπλα στη Sinaia (δεν το περιλαμβανει αυτο ο χαρτης της διαδρομης):
Βελικο Ταρνοβο - Brasov

Τριτη μερα Brasov - Ranca με περασμα Tranfagarasan και Transalpina, διανυκτερευση στη Ranca:
Brasov - Ranca

Τεταρτη μερα Ranca - Nis με διανυκτερευση στην πολυ ζωντανη Nis:
Ranca - Nis

Πεμπτη μερα Nis - Ελατη Τρικαλων οπου ειμουνα αργα το μεσημερι:
Nis - Τρικαλα (Ελατη)

Η τεταρτη και πεμπτη μερα θα μπορουσανε να ειναι και μια, δηλ. κατ'ευθειαν Ranca - Ελατη Τρικαλων αλλα ηθελα μεγαλυτερη απλα και μια διανυκτερευση στη Nis.

Σκεφτομαι μαλιστα να κανω κατι παρομοιο τον Σεπτεμβρη μετα της γυναικος, μια παραλλαγη του ταξιδιου που ειχα κανει τον Αυγουστο του 2018 οπως τοβαλα πιο πανω η οποια θα περιλαμβανει βεβαια οπωσδηποτε το περασμα του Transfagarasan και της Transalpina.
 
Τελευταία επεξεργασία:

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Σαν να καταλήγω κάπου




πρώτη μέρα
Αθήνα - Βέλικο Τάρνοβο


Δεύτερη μέρα
Βέλικο - Σεμπές (τρανσφαγκαρασαν)


Τρίτη μέρα

Σεμπές - Νις (τρανσαλπινα)


Τέταρτη Μέρα

Νίς - Αθήνα



Βασίστηκα στο οδοιπορικό του StepaS


και απο αυτό έχω παρακάμψει το καστρο του Δράκουλα

το πρώτο πλάνο βγήκε

μένει να το οριστικοποιήσουμε και να κάνουμε διάφορες αλλαγές είτε πρίν είτε στην πορεία ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Παναγιώτη, επειδή και γω την είχα πατησει και την πρώτη φορά που πήγα Ρουμανία και άφησα εκκρεμότητες... Μην κάψεις την τρανσαλπινα Για να πας nis, η διαδρομή δεν λέει και πολλά... Εκτός αν πάτε για τις σερβες, που είναι ότι καλύτερο εχω δει... Τότε ναιιιι

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Και εννοείτε καλάαααα να περάσετε, μακάρι όλα τα παιδιά του κόσμου να είχα τέτοιους πατεράδες

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Ειχα κανει ακριβως αυτο το ταξιδι τον Αυγουστο του 2018 σε 5 μερες / 4 διανυκετερευσεις. Η μονη διαφορα ειναι οτι εγω ξεκινησα/τερματισα απο/στην Ελατη Τρικαλων, οποτε γλυτωσα 300+300 = 600χμ σε σχεση με Αθηνα.

Πρωτη διανυκτερευση στο πολυ ωραιο Βελικο Ταρνοβο της Βουλγαριας:
(Ελατη) Τρικαλα - Βελικο Ταρνοβο

Δευτερη μερα Βελικο Ταρνοβο - Brasov με διανυκετερευση στο Brasov και επισκεψη on the way στο Bucegi National Park που ειναι διπλα στη Sinaia (δεν το περιλαμβανει αυτο ο χαρτης της διαδρομης):
Βελικο Ταρνοβο - Brasov

Τριτη μερα Brasov - Ranca με περασμα Tranfagarasan και Transalpina, διανυκτερευση στη Ranca:
Brasov - Ranca

Τεταρτη μερα Ranca - Nis με διανυκτερευση στην πολυ ζωντανη Nis:
Ranca - Nis

Πεμπτη μερα Nis - Ελατη Τρικαλων οπου ειμουνα αργα το μεσημερι:
Nis - Τρικαλα (Ελατη)

Η τεταρτη και πεμπτη μερα θα μπορουσανε να ειναι και μια, δηλ. κατ'ευθειαν Ranca - Ελατη Τρικαλων αλλα ηθελα μεγαλυτερη απλα και μια διανυκτερευση στη Nis.

Σκεφτομαι μαλιστα να κανω κατι παρομοιο τον Σεπτεμβρη μετα της γυναικος, μια παραλλαγη του ταξιδιου που ειχα κανει τον Αυγουστο του 2018 οπως τοβαλα πιο πανω η οποια θα περιλαμβανει βεβαια οπωσδηποτε το περασμα του Transfagarasan και της Transalpina.
Γιώργο κοιτάω και την διαδρομή που λές, πιστεύω ότι μέχρι την Κυριακή θα έχω καταλήξει κάπου ...
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Παναγιώτη, επειδή και γω την είχα πατησει και την πρώτη φορά που πήγα Ρουμανία και άφησα εκκρεμότητες... Μην κάψεις την τρανσαλπινα Για να πας nis, η διαδρομή δεν λέει και πολλά... Εκτός αν πάτε για τις σερβες, που είναι ότι καλύτερο εχω δει... Τότε ναιιιι

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος την έχω βάλει στην 3 μέρα απο Σεμπες - Νις μέσω τρανσαλπίνας η αυτό είχα στο μυαλό μου ...
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Παναγιώτη, επειδή και γω την είχα πατησει και την πρώτη φορά που πήγα Ρουμανία και άφησα εκκρεμότητες... Μην κάψεις την τρανσαλπινα Για να πας nis, η διαδρομή δεν λέει και πολλά... Εκτός αν πάτε για τις σερβες, που είναι ότι καλύτερο εχω δει... Τότε ναιιιι

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και επειδή μπορεί να υπάρχουν και κατάσκοποι, εγώ μόνο το φανάρι θα κρατάω :ha
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Μια συμβουλή κι από εμένα. Έχοντας κάνει και τα δυο περάσματα από δυο φορές το κάθε ένα, προτείνω να τα κάνεις ανάποδα. Δηλαδή το τρανσφαγκαρασαν από βορρά προς νότο και την τρανσαλπινα από νότο προς βορρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Παναγο είσαι ο Μπροστάρης μας.
Κράτα το νήμα ενήμερο, η άνοιξε ένα καινούργιο "στον δρόμο τώρα" γιατί τέτοιες γρήγορες οδηγοκεντρικες εξορμήσεις είναι αξιοζήλευτες και τις βλέπω ζεστααααα
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Παναγο είσαι ο Μπροστάρης μας.
Κράτα το νήμα ενήμερο, η άνοιξε ένα καινούργιο "στον δρόμο τώρα" γιατί τέτοιες γρήγορες οδηγοκεντρικες εξορμήσεις είναι αξιοζήλευτες και τις βλέπω ζεστααααα
Αφού γλίτωσα το ξύλο όλα καλά ...:ha
Είχα κρυφτεί πίσω απο το παιδί όταν της το έλεγα .... :yew:
 
Top Bottom