Έκτακτο ανακοινωθέν: χρειάζομαι αμεση βοήθεια για Βουλγαρία , Ρουμανία

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Προσωπικα τα αφησα κρανοι παντελονια στην μηχανη χωρις λουκετα φορεσα σορτσακι και εφυγα.. Υπαρχουν ατομα εκει οποτε μπορεις να τα αφησεις μην ακους κανεναν .. Να φοβασαι στις μεγαλοπολεις στα χωρια μην φοβασαι τιποτε.

τις είδα τις 7 λιμνες αλλά 3 ωρες περπάτημα με ρούχα μηχανής είναι λίγο δύσκολο
παπούτσια θα έχουμε μαζί μας βγαζουμε τις μποτες κτλ
τα μπουφάν παντελόνια κτλ τι τα κάνουμε ;
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Στα υπόψη αυτή η διαδρομή φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα και φυσικά θα θέλουμε feedback όταν με το καλό γυρίσετε.

Τι λένε οι σημειώσεις μου για Βουλγαρία για μέρη που δεν έχουν αναφερθεί (Σιπκα, Devil Throat, Buzludja, Ριλα κλπ)...

Στην διαδρομή σου από Βελικο Τάρνοβο προς Σόφια υπάρχει και το σπήλαιο Prohodna ("Τα μάτια του θεού").

Σόφια (Σε περίπτωση που μείνεις εκει)
Large Sofia Maps for Free Download and Print | High-Resolution and Detailed Maps χάρτες για κατέβασμα
15 Fun Things to Do in Sofia, Bulgaria
Secret places in Sofia: 10 fun travel challenges for true explorers (+map)

Highlights στην Σόφια για μία μέρα...
(Vitosha Boulevard, Ivan Vazov National Theatre, St. Alexander Nevsky Cathedral, Russian Church )
https://goo.gl/maps/Jr7CuZuf9GNgFEk9A
булевард „Витоша“ to SkaraBar
Ενδεικτική διαμονή: https://tinyurl.com/tubsbb6 στα 25 το δίκλινο (Ιδιωτικός χώρος στάθμευσης στην περιοχή γύρω από το ξενοδοχείο, δεν απαιτείται κράτηση και κοστίζει BGN 15 ανά διαμονή).

Προτεινόμενα για φαγητό κλπ...
for lunch try SkaraBar 2 or Boom,
for dinner try Shtastliveca or Made in Home. For more traditional Bulgarian cuisine go to Shtastliveca. If you search for modern Bulgaria food, visit Made in Home (and don’t miss to try the desserts).
for after dinner try the cocktails at Memento Cafe or Sputnik Bar.

Στην επιστροφή μετα το Rila Monastery κοντά στον κεντρικό, έχω ένα προτεινόμενο εστιατόριο το Strandjata Restaurant. Ίσως βολευει να μείνεις και κάπου εκεί τριγύρω που θα είναι πιο φθηνα και με καλύτερη διαθεσιμότητα από ότι στην περιοχή γύρω από το Ρίλα.

Τέλος κάτι που αφορά όσους θα ήθελαν να ανηφορίσουν από Σόφια, Βουλγαρία προς Ρουμανία (Το βάζω απλά να υπάρχει αφού δεν θα πας προς τα εκεί)...
Sofia to Orșova (7h 440km)
Περιέχει πέρασμα από το River Iskar Canyon (16) που είναι γραφική διαδρομή βόρεια της Σόφιας, κάνεις στάση στο Belogradchik Fortress, περνάς από την Δυτική Γέφυρα του Δούναβη (η 2η που ενώνει Βίντιν,Βουλγαρία με Καλαφάτ,Ρουμανία) και βλέπεις και το Decebalus Statue στην Ρουμανία. Μένεις κάπου τριγύρω.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
Τα παραπάνω είναι απλά σημειώσεις που έχω από διάφορους οδηγους, ταξιδιωτικά κλπ που κρατάω για μένα. Δεν τα έχω τσεκάρει ο ίδιος.
Όπoυ και να μείνεις να κοιτάξεις να έχεις εξασφαλισμένο και ασφαλές parking.
 
Τελευταία επεξεργασία:

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Στα υπόψη αυτή η διαδρομή φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα και φυσικά θα θέλουμε feedback όταν με το καλό γυρίσετε.

Τι λένε οι σημειώσεις μου για Βουλγαρία για μέρη που δεν έχουν αναφερθεί (Σιπκα, Devil Throat, Buzludja, Ριλα κλπ)...




Σόφια (Σε περίπτωση που μείνεις εκει)
Large Sofia Maps for Free Download and Print | High-Resolution and Detailed Maps χάρτες για κατέβασμα
15 Fun Things to Do in Sofia, Bulgaria
Secret places in Sofia: 10 fun travel challenges for true explorers (+map)

Highlights στην Σόφια για μία μέρα...
(Vitosha Boulevard, Ivan Vazov National Theatre, St. Alexander Nevsky Cathedral, Russian Church )
https://goo.gl/maps/Jr7CuZuf9GNgFEk9A
булевард „Витоша“ to SkaraBar
Ενδεικτική διαμονή: https://tinyurl.com/tubsbb6 στα 25 το δίκλινο (Ιδιωτικός χώρος στάθμευσης στην περιοχή γύρω από το ξενοδοχείο, δεν απαιτείται κράτηση και κοστίζει BGN 15 ανά διαμονή).

Προτεινόμενα για φαγητό κλπ...
for lunch try SkaraBar 2 or Boom,
for dinner try Shtastliveca or Made in Home. For more traditional Bulgarian cuisine go to Shtastliveca. If you search for modern Bulgaria food, visit Made in Home (and don’t miss to try the desserts).
for after dinner try the cocktails at Memento Cafe or Sputnik Bar.




Τέλος κάτι που αφορά όσους θα ήθελαν να ανηφορίσουν από Σόφια, Βουλγαρία προς Ρουμανία (Το βάζω απλά να υπάρχει αφού δεν θα πας προς τα εκεί)...
Sofia to Orșova (7h 440km)
Περιέχει πέρασμα από το River Iskar Canyon (16) που είναι γραφική διαδρομή βόρεια της Σόφιας, κάνεις στάση στο Belogradchik Fortress, περνάς από την Δυτική Γέφυρα του Δούναβη (η 2η που ενώνει Βίντιν,Βουλγαρία με Καλαφάτ,Ρουμανία) και βλέπεις και το Decebalus Statue στην Ρουμανία. Μένεις κάπου τριγύρω.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
Τα παραπάνω είναι απλά σημειώσεις που έχω από διάφορους οδηγους, ταξιδιωτικά κλπ που κρατάω για μένα. Δεν τα έχω τσεκάρει ο ίδιος.
Όπoυ και να μείνεις να κοιτάξεις να έχεις εξασφαλισμένο και ασφαλές parking.
Ωραιοοοος

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
αυτός που είπε ότι όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο Θεός γελάει κάτι ήξερε ...

Λόγω οικογενειακής αδιαθεσίας ( μας κουβάλησε ο πιτσιρικάς κάποια ίωση απο τον παιδικό) ...
Κόλλησε την σύζυγο μετά την κόρη και απο εχθές το βράδυ έχω και έγω κάποια συμπτώματα ...

το μόνο καλό είναι ότι κάναμε τα pcr τεστς για το ταξίδι και ήταν αρνητικά ...

Θα το ξαναπροσπαθήσουμε κάποια στιγμή μέχρι τα τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτεμβρίου ...
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Περαστικά αγορι
Ευχαριστώ Κώστα,

Σπαστήκαμε πάρα πολύ, μέχρι τις 12 το βράδυ ετοιμάζαμε την Χιονάτη, βάζαμε την βάση για το top case, ετοιμάζαμε της βαλίτσες και κατά τις 1 αρχίζω και έχω καταρροή ..
και λέω νά τα μας ...

οπότε μιας και δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί και δεν έχουμε και πολλές μέρες το αφήνουμε για αργότερα ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστώ Κώστα,

Σπαστήκαμε πάρα πολύ, μέχρι τις 12 το βράδυ ετοιμάζαμε την Χιονάτη, βάζαμε την βάση για το top case, ετοιμάζαμε της βαλίτσες και κατά τις 1 αρχίζω και έχω καταρροή ..
και λέω νά τα μας ...

οπότε μιας και δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί και δεν έχουμε και πολλές μέρες το αφήνουμε για αργότερα ...
Κάθε εμπόδιο για καλό.
Εντωμεταξύ από αύριο θα αρχίσουν τα 43ρια και θα ήταν ζορικο, οπότε κοίταξε την θετική πλευρά και όλα θα γινουν
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Περαστικά, τι να πω! Απο Σεπτέμβρη δυστυχώς ή ευτυχώς που θα είναι και το πλι με Βαλκάνια κατεύθυνση.

Sent from my Mi10T using Tapatalk
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Αμέσως εσύ, εκεί που πονάει...άσε μη χρειαστούμε τπτ σε translate και μας κάνει το πουλί-πετάξει και μείνουμε χωρίς να τα καταλαβαίνουμε τη βαλκάνια διάλεκτο.

Sent from my Mi10T using Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Περαστικά Παναγιώτη.... Αν ψηθητε για ένα γρήγορο, θα χαρούμε να μας κάνετε παρέα την πρώτη μέρα.... Κερνάω προφιτερολ Θεσσαλονίκη στην πρώτη στάση

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Περαστικά Παναγιώτη και μην ξεχνάς ότι κάθε εμπόδιο πολλές φορές είναι για καλό.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Περαστικά, τι να πω! Απο Σεπτέμβρη δυστυχώς ή ευτυχώς που θα είναι και το πλι με Βαλκάνια κατεύθυνση.

Sent from my Mi10T using Tapatalk
Ευχαριστώ Νίκο :friendship:

Περαστικά Παναγιώτη.... Αν ψηθητε για ένα γρήγορο, θα χαρούμε να μας κάνετε παρέα την πρώτη μέρα.... Κερνάω προφιτερολ Θεσσαλονίκη στην πρώτη στάση

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευχαριστώ Αποστόλη :friendship:

Περαστικά Παναγιώτη και μην ξεχνάς ότι κάθε εμπόδιο πολλές φορές είναι για καλό.
Ευχαριστώ Σαββα :friendship:


Οι 3 στους 5 είναι εκτός

Το μωρό και η κόρη είναι αρκετά καλύτερα, η σύζηγος χλαπατσώθηκε κανονικά, εγώ έχω αρχίσει να έχω κάποια συμπτώματα αλλά όχι κάτι τρομερό κατάφερα και έβγαλα βόλτα την "bella" το απογευμα, ο μεγάλος δεν έχει τίποτα ...
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Περαστικά Παναγιωτη και αγύριστα
Δε πειράζει, σπάσιμο η όλη φάση οκ,αλλα θα τη βρεις την επόμενη ημερομηνία ειμαι βέβαιος :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Περαστικά Παναγιώταρε, κάθε εμπόδιο σε καλό.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Κάθε εμπόδιο για καλό.... περαστικά σέ όλους σας
Περαστικά Παναγιωτη και αγύριστα
Δε πειράζει, σπάσιμο η όλη φάση οκ,αλλα θα τη βρεις την επόμενη ημερομηνία ειμαι βέβαιος :)
Περαστικά Παναγιώταρε, κάθε εμπόδιο σε καλό.
ευχαριστώ για τις ευχές :friendship:

για την ώρα έχω γίνει αδελφός νοσοκόμος :yew:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Βασικά ο gsmaniac δεν έχει άδικο, δεν ξέρω πως θα την παλεύατε με την ζέστη που έρχεται. Περαστικά σε όλους και ελπίζω να το κάνετε σύντομα με καλύτερες συνθήκες ;)
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Βασικά ο gsmaniac δεν έχει άδικο, δεν ξέρω πως θα την παλεύατε με την ζέστη που έρχεται. Περαστικά σε όλους και ελπίζω να το κάνετε σύντομα με καλύτερες συνθήκες ;)
Σε ευχαριστώ Αντώνη :friendship:

Δεν την παλεύουμε αλλά μου έδωσες πάσα :yew::ha

 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Επειδή ακριβώς τα ίδια περάσαμε κ εμείς πριν καμιά βδομάδα,έχω να πω ότι δεν υπάρχει πιο άθλιο πράμα να είσαι σιναχομενος κατακαλοκαιρο με καύσωνα.

Περαστικά.
Οι διαδρομές εκεί θα είναι..δεν πανε πουθενα.
Με την πρώτη ευκαιρία ορματε τους.
Καλή και γρήγορη ανάρρωση
 
Top Bottom