Ένδειξη κόκκινο θαυμαστικό..

ELF

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW 1200 GS ADVENTURE
Καλησπέρα..Σε μοντέλο gs 1200 adv 10 παραμένει αναμμένη η ένδειξη με κόκκινο κύκλο και θαυμαστικό και μου αναβοσβηνει μέσα στην οθόνη το σύμβολο asc.. abs δεν έχω και νομίζω ούτε το antispin,εάν δεν κάνω λάθος.Δεν το έχω πάει ακόμη να το βάλω σε υπολογιστή απλά το κάνω δοκιμές μόνος μου μήπως καταλάβω τι γίνεται.Υπαρχει κάποια εξήγηση στο πώς γίνεται να μην δουλεύουν και τα δύο? ευχαριστώ..

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Asc... Είναι το antispin νομίζω.
Πάτησες το κουμπι ενεργοποίησης και δεν κάνει τίποτα?
 

alexopoulos.s

Flying Farmer
Περιοχή
Volos / Palaiochori Kalampakas
Όνομα
sotirios
Μοτό
R 1200GS 08
Καλησπέρα..Σε μοντέλο gs 1200 adv 10 παραμένει αναμμένη η ένδειξη με κόκκινο κύκλο και θαυμαστικό και μου αναβοσβηνει μέσα στην οθόνη το σύμβολο asc.. abs δεν έχω και νομίζω ούτε το antispin,εάν δεν κάνω λάθος.Δεν το έχω πάει ακόμη να το βάλω σε υπολογιστή απλά το κάνω δοκιμές μόνος μου μήπως καταλάβω τι γίνεται.Υπαρχει κάποια εξήγηση στο πώς γίνεται να μην δουλεύουν και τα δύο? ευχαριστώ..

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δημητρη στο manual λέει ποτε μενει αναμμενο και το προβλημα που το προκαλεί.
 

ELF

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW 1200 GS ADVENTURE
Το τσεκαρα το manual και δεν αναφέρει κάτι σχετικό για το κόκκινο που παραμένει αναμμένο συν το άλλο.. Πατώντας το κουμπί abs το μόνο που κάνει είναι να συνεχίζει να είναι απενεργοποιημένα abs και asc..Να αναφέρω ότι άλλαξα μπαταρία πρίν 1 μήνα και μου έβαλε μια της yuasa αλλά πιο μικρή σε μέγεθος σχετικά με αυτή της motobat που φορούσα πρίν.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το τσεκαρα το manual και δεν αναφέρει κάτι σχετικό για το κόκκινο που παραμένει αναμμένο συν το άλλο.. Πατώντας το κουμπί abs το μόνο που κάνει είναι να συνεχίζει να είναι απενεργοποιημένα abs και asc..Να αναφέρω ότι άλλαξα μπαταρία πρίν 1 μήνα και μου έβαλε μια της yuasa αλλά πιο μικρή σε μέγεθος σχετικά με αυτή της motobat που φορούσα πρίν.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Aυτο ειναι μαλλον το προβλημα σου. Τα BMW (και οχι μονο) κανουν ενα τσεκ στο ABS/ASC κατα την εκκινηση και εαν η ταση ρευματος ειναι χαμηλοτερη απο μια συγκεκριμενη τιμη, απενεργοποιουν τα συστηματα αυτα.

Ποια μπαταρια σου εβαλε? Μπορεις να δεις και να γραψεις τον τυπο?
 

ELF

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW 1200 GS ADVENTURE
Οκ αύριο θα την βγάλω μια φωτογραφία και θα το στείλω..Δεν έδωσα καθόλου σημασία στο πια μου έβαλε γιατί μου την πέρασε σε συνδυασμό με δύο πολλαπλασιαστές που άλλαξα,και σκέφτηκα όλα καλά.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ELF

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW 1200 GS ADVENTURE
Καλημέρα.Αυτη την μπαταρία μου έβαλε πάνω


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αυτη ειναι η σωστη.

Εαν λοιπον εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι θεμα μπαταρίας, το επομενο ειναι οι αισθητηρες ABS, και κυριως ο πισω. Δες εαν τα καλωδιακια τους δεν ειναι τραυματισμενα, δες μηπως εχουν πιασει μπιχλα τα δαχτυλιδια του Abs στους τροχους ή οι ακρες του αισθητηρα. Επομενο βημα το τσεκαρισμα ειτε σε διαγνωστικο αντιπροσωπειας ή με πολυμετρο να δεις τις αντιστάσεις στους αισθητηρες. Βεβαια στο διαγνωστικο θα στα βγαλει κατευθειαν οτι ειναι.

Χαζη ερωτηση, το πισω φως σου δουλευει; Ριξε μια ματιά εαν δουλευουν κανονικα και το θεσης και το στοπ.
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
συμπληρωματικά, ότι και να απενεργοποιήσουμε είτε ASC είτε ABS, για λόγους ασφαλείας οταν η μηχανή σβήσει και ξανα-πάρει μπρος τα συστήματα αυτά ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ.

όσο για την ένδειξη...


Flashes Self-diagnosis not completed
Lights up ABS deactivated
Lights up ABS fault
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτη ειναι η σωστη.

Εαν λοιπον εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι θεμα μπαταρίας, το επομενο ειναι οι αισθητηρες ABS, και κυριως ο πισω. Δες εαν τα καλωδιακια τους δεν ειναι τραυματισμενα, δες μηπως εχουν πιασει μπιχλα τα δαχτυλιδια του Abs στους τροχους ή οι ακρες του αισθητηρα. Επομενο βημα το τσεκαρισμα ειτε σε διαγνωστικο αντιπροσωπειας ή με πολυμετρο να δεις τις αντιστάσεις στους αισθητηρες. Βεβαια στο διαγνωστικο θα στα βγαλει κατευθειαν οτι ειναι.

Χαζη ερωτηση, το πισω φως σου δουλευει; Ριξε μια ματιά εαν δουλευουν κανονικα και το θεσης και το στοπ.
Για την βλάβη στα φώτα βγάζει ειδική ένδειξη.
 

ELF

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW 1200 GS ADVENTURE
Τα φώτα δουλεύουν κανονικά.Οποτε καλύτερα μια βόλτα από το συνεργείο να την βάλουμε στο διαγνωστικό να δούμε τι γίνεται.Απλα με προβληματίζει πώς γίνεται να μην δουλεύουν ταυτόχρονα abs και asc ..Και με έχει ξενερώσει γιατί πριν ένα μήνα άλλαξα δύο πολλαπλασιαστές και μπαταρία ,και στην πρώτη βόλτα μετά μου πετάει τις ενδείξεις.Ευχαριστω για τις απαντήσεις,θα πάω στον μάστορα γαι εισαγωγή και βλέπουμε..

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Τα φώτα δουλεύουν κανονικά.Οποτε καλύτερα μια βόλτα από το συνεργείο να την βάλουμε στο διαγνωστικό να δούμε τι γίνεται.Απλα με προβληματίζει πώς γίνεται να μην δουλεύουν ταυτόχρονα abs και asc ..Και με έχει ξενερώσει γιατί πριν ένα μήνα άλλαξα δύο πολλαπλασιαστές και μπαταρία ,και στην πρώτη βόλτα μετά μου πετάει τις ενδείξεις.Ευχαριστω για τις απαντήσεις,θα πάω στον μάστορα γαι εισαγωγή και βλέπουμε..

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και το ABS και το ASC χρησιμοποιουν τους ιδιους αισθητηρες ταχυτητας τροχων για να δουλεψουν. Εαν ο ενας εχει προβλημα, τα συστηματα βγαινουν off.
 

ELF

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW 1200 GS ADVENTURE
Κατάλαβα,δεν το γνώριζα αυτό..

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ELF

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW 1200 GS ADVENTURE
Και μένα μου ανάβει το κίτρινο όταν το κάνω αλλά τώρα δυστυχώς ανάβει το άλλο..

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και μένα μου ανάβει το κίτρινο όταν το κάνω αλλά τώρα δυστυχώς ανάβει το άλλο..

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχεις βελτιωθεί στις σουζες...:roflmao:
Είσαι σε άλλο level πλέον...;)
 
Reactions: ELF
Top Bottom