Ένδειξη χαμηλής πίεσης λαδιού

koskera

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
f 800 gs - 2010
Crf 1100 -2023
Καλησπέρα κι από μένα. Μετά από καιρό ως θεατής ήρθε η ωρα να ζητήσω τα φώτα σας. F800 GS 2010 μοντέλο κατά τη διάρκεια ταξιδιού προ μηνός, ενώ σταματάω να πληρώσω τα διόδια περιμένοντας στην ουρά, και αφού λειτουργεί για κάποια λεπτά στο ρελαντί, μου εμφανίζει στα όργανα χαμηλή πίεση λαδιού. Σταματάω δεξιά, σβήνω, μετράω λάδια οκ. βαζω μπροστά και όλα δουλεύουν κανονικά. Μέσα στα 4500 περίπου χλμ που έγιναν τον Αύγουστο με καύσωνα μου το εμφάνισε ξανά 3-4 φορές όταν έμπλεκα σε κίνηση και πάντα άναβε όταν σταματούσα σε κάποιο φανάρι. Μετά από το σέρβις αυτό πασουσιάστηκε ξανά στη κίνηση της Αθήνας 1-2 φορές. Αλλάχθηκε και η βαλβίδα λαδιού αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα. Η μηχανή δουλεύει κανονικά χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα. Υπάρχει κάποιος που να ήταν παθών και να βρήκε λύση? Η κάποια ιδέα προς τα που να κινηθώ μετά?
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Τι λάδια βάζεις; Από υπερθέρμανση λαδιών γίνεται, λεπταίνουν πολύ και δεν ανεβάζουν την πίεση που πρέπει, ποσα χλμ έχει η μοτό;
 

koskera

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
f 800 gs - 2010
Crf 1100 -2023
Τι λάδια βάζεις; Από υπερθέρμανση λαδιών γίνεται, λεπταίνουν πολύ και δεν ανεβάζουν την πίεση που πρέπει, ποσα χλμ έχει η μοτό;
Της BMW τα 15-50, advantec pro νομίζω λέγεται η σειρά χωρίς να είμαι σίγουρος. Τώρα έχει 74000 περίπου. Το θέμα είναι ότι το έκανε και μετά την αλλαγή λαδιών-φίλτρου.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Ίδιο πρόβλημα είχε ο φίλος μου με 800αρι στο ταξίδι στη Ρουμανία . Στα σύνορα κ διόδια που αργούσαμε λίγο του άναβε το λαμπάκι . Πιθανόν αντλία λαδιού . Αυτό που έκανε κ δν ξανά άναψε το λαμπάκι είναι ότι το έσβηνε κάθε φορα όταν ήταν να περιμένει ώρα σε φανάρι διόδια σύνορα. Δν φταίνε τα λάδια . 3 μηχανάκια ίδια είχαμε , κ οι 2 είχαν τα ίδια λάδια με παρεμφερή χλμ .
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Υποψιάζομαι τρόμπα λαδιού...
 

koskera

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
f 800 gs - 2010
Crf 1100 -2023
Ίδιο πρόβλημα είχε ο φίλος μου με 800αρι στο ταξίδι στη Ρουμανία . Στα σύνορα κ διόδια που αργούσαμε λίγο του άναβε το λαμπάκι . Πιθανόν αντλία λαδιού . Αυτό που έκανε κ δν ξανά άναψε το λαμπάκι είναι ότι το έσβηνε κάθε φορα όταν ήταν να περιμένει ώρα σε φανάρι διόδια σύνορα. Δν φταίνε τα λάδια . 3 μηχανάκια ίδια είχαμε , κ οι 2 είχαν τα ίδια λάδια με παρεμφερή χλμ .
Εάν ήταν η αντλία δε θα έπρεπε να το κάνει κάθε φορά όμως? σε κάθε στάση εννοώ και όχι όποτε θυμάται αυτό. Το λέω γιατί έμπλεξα σε κίνηση και φανάρια και σε 4 μέρες με φουλ οδήγηση το έκανε μία φορά πχ... :/ :/
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Εάν ήταν η αντλία δε θα έπρεπε να το κάνει κάθε φορά όμως? σε κάθε στάση εννοώ και όχι όποτε θυμάται αυτό. Το λέω γιατί έμπλεξα σε κίνηση και φανάρια και σε 4 μέρες με φουλ οδήγηση το έκανε μία φορά πχ... :/ :/
Θα στο κάνει όλο κ πιο συχνά . Κ του παιδιού ξεκίνησε σε βόλτες χωρίς σταματά ξεκινα . Κ τώρα έκανε σαν εσένα . Όσο το κάνει στα χαμηλά ακόμα είσαι οκ. Άμα στο κάνει στα ψηλά εκεί θα υπάρχει πρόβλημα γτ δν θα σηκώνει λάδια
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Της BMW τα 15-50, advantec pro νομίζω λέγεται η σειρά χωρίς να είμαι σίγουρος. Τώρα έχει 74000 περίπου. Το θέμα είναι ότι το έκανε και μετά την αλλαγή λαδιών-φίλτρου.
Βάλε motul 300v, είναι λίγο ακριβά.
Βάλτα για δοκιμή, πιστεύω δεν θα ξανα ανάψει λαμπάκι.
Σου καίει λάδι; Συμπληρώνεις από αλλαγή σε αλλαγή;
Αν ξαναδείς λαμπάκι κοιτάς αντλία που λένε τα παιδιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom