Έξτρα για μελλοντική χωμάτινη Αγγλίδα

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Αλλάζει ο χρόνος και το δώρο πρέπει να μιραστεί σε πολλά. Η καλή μου θέλει διάφορα αλλά προς το παρόν θέλω να επικεντρωθώ στην ασφάλεια της στο χώμα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο στο μέλλον. Τα έξτρα που θέλω να βάλω είναι μία μεταλλική προστασία στον κινητήρα και κάτι για το εμπρός φανάρι. Έχω δεί αυτά:
Για τον κινητήρα :

ENGINE GUARD HEED TRIUMPH TIGER 800 / XC / XR (2011-18) - black steel skid plate | eBay
ENGINE GUARD HEED TRIUMPH TIGER 800 / XC / XR 2011-18 black aluminium skid plate | eBay
ENGINE GUARD HEED TRIUMPH TIGER 800 / XC / XR | eBay

Για το φανάρι:

For Triumph Tiger 800 XC/XCX/XR Headlight Guard Grill Sport Light Bar Protector | eBay
TRIUMPH TIGER 800 XC 11-14,TIGER 1200 12-14 HEADLIGHT PROTECTOR,ICE BLUE,UK MADE | eBay
Triumph Tiger 800/Tiger Explorer/Tiger 1200 XR Headlight Protector Kit A9838007 | eBay

Τα έχω βάλει με σειρά προτίμησης. Για ποδιά τι λέτε μεταλλική 2χιλ. η αλουμινίου 3 χιλ.? Για φανάρι λέω να πάρω την πρώτη και αν είναι να μπώ κάπου άγρια να βάλω απο επάνω έξτρα plexiglass με κάποια πατέντα.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αλλάζει ο χρόνος και το δώρο πρέπει να μιραστεί σε πολλά. Η καλή μου θέλει διάφορα αλλά προς το παρόν θέλω να επικεντρωθώ στην ασφάλεια της στο χώμα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο στο μέλλον. Τα έξτρα που θέλω να βάλω είναι μία μεταλλική προστασία στον κινητήρα και κάτι για το εμπρός φανάρι. Έχω δεί αυτά:
Για τον κινητήρα :

ENGINE GUARD HEED TRIUMPH TIGER 800 / XC / XR (2011-18) - black steel skid plate | eBay
ENGINE GUARD HEED TRIUMPH TIGER 800 / XC / XR 2011-18 black aluminium skid plate | eBay
ENGINE GUARD HEED TRIUMPH TIGER 800 / XC / XR | eBay

Για το φανάρι:

For Triumph Tiger 800 XC/XCX/XR Headlight Guard Grill Sport Light Bar Protector | eBay
TRIUMPH TIGER 800 XC 11-14,TIGER 1200 12-14 HEADLIGHT PROTECTOR,ICE BLUE,UK MADE | eBay
Triumph Tiger 800/Tiger Explorer/Tiger 1200 XR Headlight Protector Kit A9838007 | eBay

Τα έχω βάλει με σειρά προτίμησης. Για ποδιά τι λέτε μεταλλική 2χιλ. η αλουμινίου 3 χιλ.? Για φανάρι λέω να πάρω την πρώτη και αν είναι να μπώ κάπου άγρια να βάλω απο επάνω έξτρα plexiglass με κάποια πατέντα.
η γκριλιερα για το φαναρι ειναι μονο για μπαρμπεκιου!! βαλε πλεξιγκλας...το 2ο και καλο και οικονομικο
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Ποδιά, όποια και να βάλεις καλή θα είναι και η δουλειά σου θα γίνεται. Θα διάλεγα, αν δεν με επηρέαζε η διαφορά των +20€, την αλουμινένια άβαφη που λογικά θα είναι και πιο ελαφρυά. (Και στο 800αρι μου τέτοια έχει). Και με την άλλη όμως μια χαρά θα κανείς την δουλειά σου. Τώρα για το φανάρι, η αλήθεια είναι ότι η σίτα δεν καλύπτει 100% αλλά είναι λίγο πιο όμορφη. Και όπως λες, κόβεις και ένα κομμάτι plexiglass... πάρε την σίτα και άσε πιο μεγάλη απόσταση από τον μπροστινό σου στο χώμα ;)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Για τη μασκα, ψηφιζω τη 2η απο πλεξιγκλας, εχω παρει απο τους ιδιους την αντιστοιχη για το 1090, δεν φαινεται καν σαν προσθετο πανω στο φαναρι, (τα heavy duty velcro ισα που φαινονται αλλα ειναι πολυ γερα) αντεχει τα πανδεινα αλλα βγαινει ευκολα για να πλυνεις το φαναρι απο πισω, και εχει το εξτρα μπονους οτι αν λασπωθει απλα την ξεκουμπωνεις αντι να καθαριζεις και εχεις φωτα για οταν βγεις στο δρομο. Αντιστοιχα καπακια ειχα και στο DL και ποτε δεν ειχα θεμα. Αν δεις στη φωτο πολυ δυσκολα θα την καταλαβεις οτι ειναι εκει, αλλα κανει δουλεια.


Τωρα για την ποδια, επισης ψηφιζω αβαφο αλουμινιο, για τους εξης λογους: Οι ποδιες θα βρουν σε πετρες ή ξυλα στανταρντ αν το χρησιμοποιεις εκτος δρομου, οποτε το βαμμενο σιδερο με τον καιρο θα αρχισει να σκουριαζει στα σημεια που θα χτυπηθει, και θα φουσκωνει το χρωμα και θα το πεταει. Στα συν βεβαια οτι μπορεις να την ισιωσεις και μονος σου με ενα σφυρι αν στραβωσει. Το ιδιο και για το βαμμενο αλουμινιο, που δεν σκουριαζει ευκολα μεν, αλλα στα σημεια που θα χτυπηθει θα φυγει η ηλεκτροστατικη και θα φαινεται ασχημο, ενω με το αβαφο αλουμινιο ζμπουτσας.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Το διαφανο πλαστικο μπροστα στο φαναρι επηρεαζει την αποδοση του φωτισμου?
 

nikos_pc

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
TIGER 800 XC
Την άβαφη ποδιά την έβαλα απλά για να δείτε τι υπάρχει σαν σκέψη αλλά δεν την θέλω γιατί δεν καλύπτει το φίλτρο λαδιού, ανάμεσα στην αλουμινίου και στην μεταλλική θα προτιμήσω την μεταλλική γιατί επιδιορθώνετε πιο εύκολα και είναι πιο εύκολη στην συντήρηση απλά δεν ξέρω αν το πάχος της είναι αρκετό. Για τον προβολέα μάλλον θα πάρω την δεύτερη μιας και πιστεύω σύμφωνα με τον k0k0s ότι είναι ίσως η πιο όμορφη και πιο πρακτική επιλογή.
 
Top Bottom