Έφαγα την πρώτη μου τούμπα. Yolo!

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Φεύγω από Ναυπηγείο Ελευσίνας, όλα καλά απολαμβάνω το ψιλόβροχο, αλλά δεν με νοιάζει καθόλου. Έχω φάει τόσο βροχή με την μηχανή, που πλέον το απολαμβάνω :roflmao:
Βγαίνω έξοδο για Καισαριανή και αρχίζω κατεβαίνω αρκετά σιγά, γιατί ξέρω ότι ο δρόμος εκεί, είναι σαν να οδηγάς σε πάγο. Η βροχή μόλις είχε δυναμώσει ελαφρώς από τις ψιχάλες, αλλά ήμουν γύρω στα 100 μέτρα από το σπίτι. Μπορεί να λέω και πολλά.
Ξαφνικά, χωρίς να πατήσω φρένο, αρχίζει να φεύγει από πίσω, σαν να έκανα "κολιά". Το βλέπω να έρχεται, μαζεύω όσο μπορώ, αλλά ο δρόμος εκεί γλυστράει σαν να έχουν ρίξει λάδια.
Σκάω κάτω μερακλής, αφήνω μηχανή να φύγει, ακολουθώ και εγώ από πίσω και περιμένω να δω πότε θα σταματήσω να σέρνομαι :ha
Πρωτόγνωρο συναίσθημα και καθώς σερνόμουν δίχως τελειωμό, σκεφτόμουν πως σκάνε στα moto gp οι άλλοι με 280 και σέρνονται...
Με τα πολλά, δεν έπαθα απολύτως τίποτα ευτυχώς, δεν σκίστηκε ούτε καν το τζιν μου παρόλη την τσουλήθρα στην άσφαλτο.

Τί κατάλαβα μετά από αυτό.
  1. Είχε πει κάποτε κάποιος σε ένα κανάλι u2b που παρακολουθώ, ότι το μεγαλύτερο ποσοστό χτυπάει καλάμια και παλάμες. Πραγματικά εάν φορούσα τις toucan μου, δεν θα κοπανούσα ούτε και το καλάμι μου.
  2. Πάντα γάντια στην μηχανή. (Fox Bomber LT Glove Ce). Tα πήρα για καλοκαιρινά αλλά δεν μου πολυαρέσουν γιατί δεν έχουν slider στην μεριά της παλάμης. Επίσης είναι πολύ κοντά.
  3. Πάντα μπουφάν στην μηχανή. Όταν σερνόμουν, ουσιαστικά ακουμπούσα αγκώνα παλάμη κάτω. Δεν είχε σοβαρή τριβή λόγο βροχής, οπότε δεν έσκισα κάτι , ούτε καν τα γάντια, ούτε λίγο το μπουφάν. (Nordcode Adventure Evo). Οι προστασίες αγκώνα έκαναν πολύ καλή δουλειά και δεν με πονάει καν.
  4. Το κράνος δεν έπαιξε κανένα ρόλο, αλλά χωρίς αυτό, δεν έχω ανέβει ποτέ να πάω κάπου, ακόμα και όταν ήταν δίπλα.
  5. Τα κάγκελα του Transalp προστάτευσαν τα πολλά πολλά (στράβωσαν λίγο βέβαια αλλά κλάιν μάιν) και τα κάγκελα από τις βαλίτσες προστάτεψαν τα φλασάκια, εξατμίσεις κτλ.
Από όλη την σαβούρα, μου έκανε εντύπωση ότι πέρασαν 5-6 μηχανές και δεν σταμάτησε κανείς. Μόνο 3 άτομα με αμάξι. Ένας άστεγος που αράζει εκεί, ο πίσω μου και η κοπελίτσα, που χτύπησε η μηχανή καθώς γλυστρούσε λίγο τον προφυλακτήρα της. Ευγενικότατοι όλοι.

Αυτά. Να είμαστε όλοι καλά, να κάνουμε τις βόλτες μας!
Προσοχή στους δρόμους και ελπίζω κάποτε αυτά τα τζάμια που θεωρούν δρόμους οι δήμοι, να τα φτιάξουν!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
εισαι καλα κ αυτο μετραει
φορουσες εξοπλισμο κ αυτο μετραει
η μοτο επαθε/δεν επαθε τπτ ΔΕΝ μετραει,σιδερα ειναι

τελος η γαιδουρια του κοσμου ειναι πλεον δεδομενη δυστηχως
(χωρις να εχω τπτ με τα ζωντανα) αν εβλεπαν να πεφτει κανενα σκυλακι εκει να δεις ενδιαφερον,λικε,φιλοζωικες αμεσα,φωτογραφιες κ αλλυλεγγυη για τον χτυπημενο ''μπουμπη''


ασταδιαλα βραδιατικα...συγχυστηκα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φεύγω από Ναυπηγείο Ελευσίνας, όλα καλά απολαμβάνω το ψιλόβροχο, αλλά δεν με νοιάζει καθόλου. Έχω φάει τόσο βροχή με την μηχανή, που πλέον το απολαμβάνω :roflmao:
Βγαίνω έξοδο για Καισαριανή και αρχίζω κατεβαίνω αρκετά σιγά, γιατί ξέρω ότι ο δρόμος εκεί, είναι σαν να οδηγάς σε πάγο. Η βροχή μόλις είχε δυναμώσει ελαφρώς από τις ψιχάλες, αλλά ήμουν γύρω στα 100 μέτρα από το σπίτι. Μπορεί να λέω και πολλά.
Ξαφνικά, χωρίς να πατήσω φρένο, αρχίζει να φεύγει από πίσω, σαν να έκανα "κολιά". Το βλέπω να έρχεται, μαζεύω όσο μπορώ, αλλά ο δρόμος εκεί γλυστράει σαν να έχουν ρίξει λάδια.
Σκάω κάτω μερακλής, αφήνω μηχανή να φύγει, ακολουθώ και εγώ από πίσω και περιμένω να δω πότε θα σταματήσω να σέρνομαι :ha
Πρωτόγνωρο συναίσθημα και καθώς σερνόμουν δίχως τελειωμό, σκεφτόμουν πως σκάνε στα moto gp οι άλλοι με 280 και σέρνονται...
Με τα πολλά, δεν έπαθα απολύτως τίποτα ευτυχώς, δεν σκίστηκε ούτε καν το τζιν μου παρόλη την τσουλήθρα στην άσφαλτο.

Τί κατάλαβα μετά από αυτό.
  1. Είχε πει κάποτε κάποιος σε ένα κανάλι u2b που παρακολουθώ, ότι το μεγαλύτερο ποσοστό χτυπάει καλάμια και παλάμες. Πραγματικά εάν φορούσα τις toucan μου, δεν θα κοπανούσα ούτε και το καλάμι μου.
  2. Πάντα γάντια στην μηχανή. (Fox Bomber LT Glove Ce). Tα πήρα για καλοκαιρινά αλλά δεν μου πολυαρέσουν γιατί δεν έχουν slider στην μεριά της παλάμης. Επίσης είναι πολύ κοντά.
  3. Πάντα μπουφάν στην μηχανή. Όταν σερνόμουν, ουσιαστικά ακουμπούσα αγκώνα παλάμη κάτω. Δεν είχε σοβαρή τριβή λόγο βροχής, οπότε δεν έσκισα κάτι , ούτε καν τα γάντια, ούτε λίγο το μπουφάν. (Nordcode Adventure Evo). Οι προστασίες αγκώνα έκαναν πολύ καλή δουλειά και δεν με πονάει καν.
  4. Το κράνος δεν έπαιξε κανένα ρόλο, αλλά χωρίς αυτό, δεν έχω ανέβει ποτέ να πάω κάπου, ακόμα και όταν ήταν δίπλα.
  5. Τα κάγκελα του Transalp προστάτευσαν τα πολλά πολλά (στράβωσαν λίγο βέβαια αλλά κλάιν μάιν) και τα κάγκελα από τις βαλίτσες προστάτεψαν τα φλασάκια, εξατμίσεις κτλ.
Από όλη την σαβούρα, μου έκανε εντύπωση ότι πέρασαν 5-6 μηχανές και δεν σταμάτησε κανείς. Μόνο 3 άτομα με αμάξι. Ένας άστεγος που αράζει εκεί, ο πίσω μου και η κοπελίτσα, που χτύπησε η μηχανή καθώς γλυστρούσε λίγο τον προφυλακτήρα της. Ευγενικότατοι όλοι.

Αυτά. Να είμαστε όλοι καλά, να κάνουμε τις βόλτες μας!
Προσοχή στους δρόμους και ελπίζω κάποτε αυτά τα τζάμια που θεωρούν δρόμους οι δήμοι, να τα φτιάξουν!
Με τι λάστιχα Νικόλα?
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Dunlop Trailmax, φορεμένα από καινούρια 3 μήνες.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Οι μηχανοβιοι χωρίζονται σε αυτούς που θά και αυτούς που έχουν πέσει...
Πέρασες από την άλλη μεριά ...
Κάποιοι δεν αλλά και κάποιοι σταμάτησαν και αυτοί έχουν σημασία...
Μακάρι αυτή η τούμπα νά είναι η πιο σοβαρή που θά έχεις
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Φεύγω από Ναυπηγείο Ελευσίνας, όλα καλά απολαμβάνω το ψιλόβροχο, αλλά δεν με νοιάζει καθόλου. Έχω φάει τόσο βροχή με την μηχανή, που πλέον το απολαμβάνω :roflmao:
Βγαίνω έξοδο για Καισαριανή και αρχίζω κατεβαίνω αρκετά σιγά, γιατί ξέρω ότι ο δρόμος εκεί, είναι σαν να οδηγάς σε πάγο. Η βροχή μόλις είχε δυναμώσει ελαφρώς από τις ψιχάλες, αλλά ήμουν γύρω στα 100 μέτρα από το σπίτι. Μπορεί να λέω και πολλά.
Ξαφνικά, χωρίς να πατήσω φρένο, αρχίζει να φεύγει από πίσω, σαν να έκανα "κολιά". Το βλέπω να έρχεται, μαζεύω όσο μπορώ, αλλά ο δρόμος εκεί γλυστράει σαν να έχουν ρίξει λάδια.
Σκάω κάτω μερακλής, αφήνω μηχανή να φύγει, ακολουθώ και εγώ από πίσω και περιμένω να δω πότε θα σταματήσω να σέρνομαι :ha
Πρωτόγνωρο συναίσθημα και καθώς σερνόμουν δίχως τελειωμό, σκεφτόμουν πως σκάνε στα moto gp οι άλλοι με 280 και σέρνονται...
Με τα πολλά, δεν έπαθα απολύτως τίποτα ευτυχώς, δεν σκίστηκε ούτε καν το τζιν μου παρόλη την τσουλήθρα στην άσφαλτο.

Τί κατάλαβα μετά από αυτό.
  1. Είχε πει κάποτε κάποιος σε ένα κανάλι u2b που παρακολουθώ, ότι το μεγαλύτερο ποσοστό χτυπάει καλάμια και παλάμες. Πραγματικά εάν φορούσα τις toucan μου, δεν θα κοπανούσα ούτε και το καλάμι μου.
  2. Πάντα γάντια στην μηχανή. (Fox Bomber LT Glove Ce). Tα πήρα για καλοκαιρινά αλλά δεν μου πολυαρέσουν γιατί δεν έχουν slider στην μεριά της παλάμης. Επίσης είναι πολύ κοντά.
  3. Πάντα μπουφάν στην μηχανή. Όταν σερνόμουν, ουσιαστικά ακουμπούσα αγκώνα παλάμη κάτω. Δεν είχε σοβαρή τριβή λόγο βροχής, οπότε δεν έσκισα κάτι , ούτε καν τα γάντια, ούτε λίγο το μπουφάν. (Nordcode Adventure Evo). Οι προστασίες αγκώνα έκαναν πολύ καλή δουλειά και δεν με πονάει καν.
  4. Το κράνος δεν έπαιξε κανένα ρόλο, αλλά χωρίς αυτό, δεν έχω ανέβει ποτέ να πάω κάπου, ακόμα και όταν ήταν δίπλα.
  5. Τα κάγκελα του Transalp προστάτευσαν τα πολλά πολλά (στράβωσαν λίγο βέβαια αλλά κλάιν μάιν) και τα κάγκελα από τις βαλίτσες προστάτεψαν τα φλασάκια, εξατμίσεις κτλ.
Από όλη την σαβούρα, μου έκανε εντύπωση ότι πέρασαν 5-6 μηχανές και δεν σταμάτησε κανείς. Μόνο 3 άτομα με αμάξι. Ένας άστεγος που αράζει εκεί, ο πίσω μου και η κοπελίτσα, που χτύπησε η μηχανή καθώς γλυστρούσε λίγο τον προφυλακτήρα της. Ευγενικότατοι όλοι.

Αυτά. Να είμαστε όλοι καλά, να κάνουμε τις βόλτες μας!
Προσοχή στους δρόμους και ελπίζω κάποτε αυτά τα τζάμια που θεωρούν δρόμους οι δήμοι, να τα φτιάξουν!
Αθήνα νομίζω πλέον και αιμόφυρτος να είσαι στη μέση του δρόμου, το 80% του κόσμου απλά θα προσπεράσει για να «μην μπλέξει», λόγω της γενικότερης ευθυνοφοβίας και έλλειψης ενσυναίσθησης. Κάποιοι θα σταματήσουν να σε κλέψουν, και λίγοι θα βοηθήσουν, δυστυχώς έτσι είναι πλέον. Γάντια και μπουφάν πάντα, ειδικά γάντια. Πλέον επειδή έχω μάθει να οδηγάω με γάντια, μου φαίνεται περίεργο να οδηγήσω με γυμνά χέρια, νιώθω ότι δεν έχω τον έλεγχο, ακόμα και με 40αρια. Αυτό που μετράει είναι ότι είσαι μια χαρά, όλα τα άλλα έπονται.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Έχω 3 ερωτήσεις, όσο αναλύω την σαβούρα.
  1. Όταν βλέπεις το πισινό σου και φεύγει στο βρεγμένο, τόσο απότομα, ποια είναι η διορθωτική ενέργεια?
  2. Γιατί έπεσα?
  3. Με νέα μηχανή με ηλεκτρονικά υποβοηθήματα, θα συνέβαινε κάτι τέτοιο και ποιο είναι το βοήθημα αυτό? (πχ αντισπιν αλλά εγώ δεν γκάζωσα για να σπινιάρω, απλά έφυγε)
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Υποθέτω κρίσιμο μίγμα βρεγμένης σκόνης και ίσως πετρελαίου σε συνδυασμό με φθαρμένη άσφαλτο....
ίσως ανεπαίσθητα έκανες κάποια κίνηση που πυροδότησε το γλίστρημα
μάλλον κανένα ηλεκτρογκάτζετ δεν θα σε έσωνε...
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Αν ειχες KTM με Rain mode δεν θα γινοταν αυτο! :ha

ισως αν χαλαρωνες λιγο και κραταγες το γκαζι σταθερο να την γλυτωνες ή να επεφτες πιο εντυπωσιακα!
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Καλορίζικα.
Αστειεύομαι εννοείται Νίκ.

Σημασία έχει να σηκωνόμαστε τίποτα άλλο.
Όπως είπε κ ο Ηλίας πιο πάνω , υπάρχουν δύο ειδών μηχανοβιοι, αυτοί που έχουν πέσει κ αυτοί που θα πέσουν.

Είσαι με το είδος των περισσότερων εδώ μέσα πιστεύω.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Έπεσες γιατι η ταχύτητα ηταν σαν να πατούσε φρένο απο μονη της.
Αν θυμαμαι καλα οι νέες καλές μοτοσυκλετες το αποτρέπουν αυτο.
Να ειχαμε να λεγαμε βεβαια γιατι απο εδω ολοι μας ξερουμε αλλα στην πράξη ειναι το θέμα.
Ολα καλα εφόσον ηταν ανώδυνη εμπειρία
Να κανεις μαθήματα ασφαλούς οδήγησης όποτε μπορεις και όσο πιο συχνά μπορεις.
Εγω αυτο εχω βάλει σκοπο δηλαδη.

Καλο ειναι που δεν σε τρομοκράτησε και φαινεται απο τον τροπο γραφής σου.

Περνά και στο Ε9 το τεμάχιο που αγορασες και δες αν εχει περασει κτηματολογιο.(εννοειται κανω πλακα να γελάσουμε)

Παντα ορθιος! Να ειναι η τελευταια!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έχω 3 ερωτήσεις, όσο αναλύω την σαβούρα.
  1. Όταν βλέπεις το πισινό σου και φεύγει στο βρεγμένο, τόσο απότομα, ποια είναι η διορθωτική ενέργεια?
  2. Γιατί έπεσα?
  3. Με νέα μηχανή με ηλεκτρονικά υποβοηθήματα, θα συνέβαινε κάτι τέτοιο και ποιο είναι το βοήθημα αυτό? (πχ αντισπιν αλλά εγώ δεν γκάζωσα για να σπινιάρω, απλά έφυγε)
Συνήθως με βροχή και γλίτσα, δηλαδή πρόσφυση σχεδόν μηδενική, φεύγει πρώτα το μπροστινό και έρχεται η σαβούρα.
Για να σου φύγει πίσω μήπως μείωσες ταχύτητα ασυναίσθητα ή μήπως κατέβασες ταχύτητα?

Να διορθώσεις είναι λίγο δύσκολο, θέλει θεωρητικά ελάχιστα ανοιχτό αλλά σταθερό γκάζι, counter-steering (ας πούμε ανάποδο τιμόνι) και πάτημα με δύναμη στο εξωτερικό μαρσπιέ μαζί με προσευχή . Στην πράξη είναι πολύ δύσκολο να προλάβεις να το σώσεις. Εμπειρία από σύγχρονη μοτό με ηλεκτρονικά δεν έχω και θα με ενδιέφερε και μένα να μάθω αν μπορεί να σώσουν τέτοιες τούμπες τα ηλεκτρονικά.

Οταν πρέπει να οδηγήσω μέσα στην πόλη υπό τέτοιες συνθήκες επιλέγω διαδρομή με πιο καλή άσφαλτο που να μην έχει έντονες κατηφόρες. Για παράδειγμα αποφεύγω δια ροπάλου ένα κομμάτι στην Ηλιούπολη που γίνονται συχνά ατυχήματα και πάω μέσα από τα στενά .
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τούμπα από κατέβασμα δεν θα γλιτώσεις.

Από φρένο μέχρι ενός σημείου ναι, κανένα ηλεκτρονικό δεν είναι υπεράνω της φυσικής.

Παθών με lowside και κάμποσα. Η ελληνική άσφαλτος είναι για αρχόντους εργολάβους και μιζαδόρους.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Χωρίς να το καταλαβαίνεις πολλές φορές ασυνείδητα τσιμπας πίσω φρένο
Αυτό μαζί με το άλλο που προανέφερε κάποιος σύντροχος ,πετρελαιο ...( όταν έχει πέσει κάπου πετρέλαιο ορισμένοι δρόμοι το καταπίνουν αλλά με την πρώτη βροχή το ξέρνανε ..)
Όσο αφορά ότι περάσανε κάποιοι με μοτό.και δεν σταμάτησαν οφείλεται στο ότι δεν ήταν μοτοσυκλετιστες δηλαδή απλοί χρήστες η είχανε θέματα εκείνη την.στιγμη πολύ σοβαρότερα από το δικό σου ατύχημα
Τα ηλεκτρονικά βοηθήματα μπορεί !!! να βοηθούσαν
Και τέλος και πολύ σημαντικό αυτό που αναφέρθηκε από άλλον συντροχο παραπάνω
Μαθήματα οδήγησης και χειρισμού μοτοσυκλέτας από όλους μας
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs

Αυτο το ηλεκτρονικό εννοουσα. Βεβαια δεν ξερω το εύρος στροφών που δουλευει.

Που να δεις αποτομο κατέβασμα στο δικό μου τι κανει ο πισω τροχός όταν δεν ειναι καλη η άσφαλτος.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Πραγματικά έτσι όπως το περιγράφεις, πιστεύω ότι πάτησες ασυναίσθητα πίσω φρένο και μπλόκαρε τελείως. Μπορεί να συνεβει είτε από λάθος τοποθέτηση του ποδιού σου στον μαρσπιέ είτε από ενστικτώδη κίνηση να μειώσεις κι άλλο τη ταχύτητα. Θυμάμαι σε μια εκπαίδευση, συνάδελφοι εκπαιδευόμενοι έλεγαν στον εκπαιδευτή ότι συχνά η μοτοσικλέτα τους μένει από πίσω φρένο ή υπερθερμαίνεται και δε λειτουργεί... Το πρόβλημα ήταν το πόδι τους που ακουμπούσε πάνω στο λεβιέ του πίσω φρένου και ασυναίσθητα το πατούσαν.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Νίκο σημασία έχει ότι είσαι όρθιος.

Είχες πει θα κάνεις σχολείο. ΕΚΑΝΕΣ?
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Οι μηχανές με πολλά γκάζια αυτά έχουν. Φίμωσέ το λίγο το εργαλείο , δεν κρατιέται.

Περαστικά και αγύριστα σύντροχε , αφού είσαι εσύ καλά και το αντιμετωπίζεις χαλαρά και με χιούμορ , ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Πάντα έτσι «καλόπεφτος» εύχομαι… (για την περίπτωση που… μη με κράξεις!:) )
 
Top Bottom