Όταν οι πλαϊνές βαλίτσες "μιλούν" στο μυαλό του αναβάτη!

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Δεν είσαι καλοοοος.
Είσαι πολυυυυυ καλοοοοοος.
Θα ήθελα να δω τι βίντεο θα παρουσιάζει με την συμμετοχή σου σε κάποιο troffy αν ήταν ποτέ εφικτό.
Ευχαριστώ Λεωνίδα, με κολακεύεις! :)
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Κορυφαία ατάκα το "placebo της μακροζωίας" στο κλείσιμο!

:friendship:
:) Ε, ναι, αφού ο χρόνος είναι σχετικό μέγεθος, κάπως πρέπει να τον "κοροϊδεύουμε" για να τον βιώνουμε σαν να περνάει αργά, άλλο που κάποια στιγμή όλοι πάνω στον ίδιο τοίχο "κοπανάμε".
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
:) Ε, ναι, αφού ο χρόνος είναι σχετικό μέγεθος, κάπως πρέπει να τον "κοροϊδεύουμε" για να τον βιώνουμε σαν να περνάει αργά, άλλο που κάποια στιγμή όλοι πάνω στον ίδιο τοίχο "κοπανάμε".
Από κοπάνημα άλλο τίποτα!:p


Άσε που θέλει λύσιμο το μοχλικο απ´το kawa μου για γρασαρισμα γιατί..... σε κάθε λακουβιτσα τρίζει σαν σκουριασμένος σουμιες!!! Από το πολύ κοπανημα που λέγαμε πριν... :laugh:
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Και πίστευα ότι όλες οι βαλίτσες αλουμινίου θα έβαζαν νερό, λόγω της φύσης του υλικού, στις ενώσεις κλπ, φαντάσου ότι το top box μου είναι το αντίστοιχο της sw-motech που το διαφημίζει με στεγανές κολλήσεις αλλά κι αυτό σε extreme συνθήκες ψιλο-μπάζει.

Και μενα οι πλαινες touratech που εχω στις αγγελιες ποτε δεν πηραν νερο ουτε σε πλυσιμο ουτε σε ταξιδι...Προπερσι στον Σμολικα εφαγαν τοσο νερο απο το βουνο μεχρι την Εδεσσα εβρεχε αλλα δεν βρηκα σταγονα...
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Και μενα οι πλαινες touratech που εχω στις αγγελιες ποτε δεν πηραν νερο ουτε σε πλυσιμο ουτε σε ταξιδι...Προπερσι στον Σμολικα εφαγαν τοσο νερο απο το βουνο μεχρι την Εδεσσα εβρεχε αλλα δεν βρηκα σταγονα...
Το original top box της Honda στην παλιά μου μηχανή (Transalp700), που ήταν το ίδιο και για τις Varadero, δεν είχε βάλει ποτέ σταγόνα. Βέβαια ήταν πλαστικό, γιαυτό πιστεύω ότι στις Givi Trekker Oiutback το νερό μπαίνει από τις ενώσεις αλουμινίου και με από τις συναρμογές του αλουμινίου με τα πλαστικά κομμάτια των βαλιτσών.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Το original top box της Honda στην παλιά μου μηχανή (Transalp700), που ήταν το ίδιο και για τις Varadero, δεν είχε βάλει ποτέ σταγόνα. Βέβαια ήταν πλαστικό, γιαυτό πιστεύω ότι στις Givi Trekker Oiutback το νερό μπαίνει από τις ενώσεις αλουμινίου και με από τις συναρμογές του αλουμινίου με τα πλαστικά κομμάτια των βαλιτσών.
Παντως εμενα με φαινεται παραξενο να βαζουν νερο ,περισσοτερο με ελατωματικο προιον με κανει δλδ.
Θα εστελνα ενα μεηλ στα κεντρικα να μου απαντησουν ,ετσι για το γμτο
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Παντως εμενα με φαινεται παραξενο να βαζουν νερο ,περισσοτερο με ελατωματικο προιον με κανει δλδ.
Θα εστελνα ενα μεηλ στα κεντρικα να μου απαντησουν ,ετσι για το γμτο
Εμένα δεν περνούσε καν από το μυαλό μου όταν τις είχα αγοράσει ότι δεν θα ήταν αδιάβροχες. Σύντομα όμως το διαπίστωσα και είναι κάτι που ισχύει και για τις δύο βαλίτσες, δεν είναι να πεις δηλαδή ότι ή μία εκ των δύο βγήκε ελαττωματική και μπάζει. Έκτοτε διάβασα άπειρα reviews που επιβεβαιώνουν ότι δεν είναι αδιάβροχες και συνάντησα και άλλους που μου έλεγαν τα ίδια και για τις δικές τους trekker outback. Οπότε το πήρα απόφαση και απλά χρησιμοποιώ τις εσωτερικές τους βαλίτσες, εκτός εάν είναι περίοδος καλοκαιριού με τρελή ανομβρία.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Βρε καλα κανεις και χρησιμοποιεις τους σακους.
Ειναι τερμα πρακτικοι ,βρεχει δε βρεχει.
Παντως με χαλασε πολυ το οτι κοτζαμ givi σε ενα τετοιο υψηλης ποιοτητας προιον να μην φροντισε να ειναι και στεγανες.
Κριμα πραγματικα ,παρολο που μαθαινεις να ζεις με αυτο ...
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Βρε καλα κανεις και χρησιμοποιεις τους σακους.
Ειναι τερμα πρακτικοι ,βρεχει δε βρεχει.
Παντως με χαλασε πολυ το οτι κοτζαμ givi σε ενα τετοιο υψηλης ποιοτητας προιον να μην φροντισε να ειναι και στεγανες.
Κριμα πραγματικα ,παρολο που μαθαινεις να ζεις με αυτο ...
Συμφωνώ, αλλά τι να πεις..άβυσσος η ψυχή των κατασκευαστών..γενικά σε διάφορα προϊόντα συναντάει κανείς ατέλειες μικρές ή μεγάλες και απορεί πως είναι δυνατόν να υπάρχουν σε μια εποχή που η τεχνολογία έχει κατορθώσει τα ακατόρθωτα! Με το κινητό σου π.χ. κάνεις τα πάντα και η givi δεν μπορεί να κάνει δύο "τενεκέδες" να μην βάζουν νερό. ( το "τενεκέδες" το γράφω με πόνο ψυχής).
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Οι δικες μου πλαινες αλουμινενιες Givi παντως δεν εχουν παρει σταγονα νερο ακομα και μετα απο 10 ωρες συνεχομενης δυνατης βροχης!
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Θα αγορασω ενα ζευγαρι μεταχειρισμενες που βρηκα μιας και εχω και ιδιο top case.
Με βαλατε στο τριπακι και εψαξα και για εσωτερικες τσαντες, θα τις παρω κ αυτες καποια στιγμη συντομα.
Παντως (θελω να τις δω απο κοντα πως ειναι κατασκευαστικα) νομιζω οτι θα προσπαθησω να βγαλω ολα τα λαμακια, πλαστικα κτλ που εχουν πανω, να τα περασω φλαντζοκολλα και να τα ξαναβαλω....Το θεωρω κ εγω απαραδεκτο να μπαζουν νερα.
Αν δεν ειχα ηδη το top case (οποτε και το θετικο να εχω ενα κλειδι και για τις 3) ωστε να ειναι ολες ιδιες εμφανισιακα, θα πηγαινα μαλλον για αλλη μαρκα.
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Θα αγορασω ενα ζευγαρι μεταχειρισμενες που βρηκα μιας και εχω και ιδιο top case.
Με βαλατε στο τριπακι και εψαξα και για εσωτερικες τσαντες, θα τις παρω κ αυτες καποια στιγμη συντομα.
Παντως (θελω να τις δω απο κοντα πως ειναι κατασκευαστικα) νομιζω οτι θα προσπαθησω να βγαλω ολα τα λαμακια, πλαστικα κτλ που εχουν πανω, να τα περασω φλαντζοκολλα και να τα ξαναβαλω....Το θεωρω κ εγω απαραδεκτο να μπαζουν νερα.
Αν δεν ειχα ηδη το top case (οποτε και το θετικο να εχω ενα κλειδι και για τις 3) ωστε να ειναι ολες ιδιες εμφανισιακα, θα πηγαινα μαλλον για αλλη μαρκα.
Είναι πολύ ωραίες βαλίτσες, αφού έχεις και το top case θα τις ταιριάξεις όμορφα και όντως θα σε βολέψει το κοινό κλειδί. Αν καταπιάνεσαι τόσο πολύ και καταφέρεις να βάλεις αυτή την κόλλα που λες τότε δεν θα υπάρχει κανένα μειονέκτημα! Άσε που θα ακούς τον ήχο από το μάνταλο όταν ασφαλίζει εις τριπλούν!! Συναυλία κανονική!!!
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Like, subscribe, καμπανακι.
Μας εκανες να νοσταλγησουμε αυτους τους ηχους που τελικα εχουμε τοσο αναγκη.
Σε ευχαριστώ Σωκράτη! Κι εγώ τους νοσταλγώ πολύ, ποιος φαντάζονταν τέτοιες καταστάσεις με την πανδημία, υπομονή θα ξανάρθουν καλές μέρες.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παιδες καταρχην ο,τι τζιτζιμπλικι εχουν πανω τους οι Givi Trekker/Dolomiti ειναι πριτσινωμενο, δεν ειναι βιδα να πεις θα τη λυσεις να μονωσεις και να ξαναβιδωσεις. Αλλα το θεμα δεν ειναι εκει.

Ολες οι αλουμινενιες βαλιτσες της Givi/Kappa εχουν σκληρο πλαστικο για φλαντζα μεταξυ καπακιου και βασης, που δεν κανει καθολου καλη μονωση. Η λυση ειναι πολυ απλη. Εχω βαλει στη δικη μου γυρω γυρω στο χειλος αυτοκολλητο μονωτικο τσιμουχακι τυπου Ρ για παραθυρα και δεν βαζει πλεον σταγονα νερο. Και αν εχει φαει νερο η βαλιτσα...




 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Παιδες καταρχην ο,τι τζιτζιμπλικι εχουν πανω τους οι Givi Trekker/Dolomiti ειναι πριτσινωμενο, δεν ειναι βιδα να πεις θα τη λυσεις να μονωσεις και να ξαναβιδωσεις. Αλλα το θεμα δεν ειναι εκει.

Ολες οι αλουμινενιες βαλιτσες της Givi/Kappa εχουν σκληρο πλαστικο για φλαντζα μεταξυ καπακιου και βασης, που δεν κανει καθολου καλη μονωση. Η λυση ειναι πολυ απλη. Εχω βαλει στη δικη μου γυρω γυρω στο χειλος αυτοκολλητο μονωτικο τσιμουχακι τυπου Ρ για παραθυρα και δεν βαζει πλεον σταγονα νερο. Και αν εχει φαει νερο η βαλιτσα...




Έχεις απόλυτο δίκιο παρατήρησα και εγώ το σκληρό πλαστικό μεταξύ καπακιού και βάσης, θα ψάξω να βρω αυτό το μονωτικό αυτοκόλλητο οπωσδήποτε! Ευχαριστώ Κώστα πολύ χρήσιμο!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Παιδες καταρχην ο,τι τζιτζιμπλικι εχουν πανω τους οι Givi Trekker/Dolomiti ειναι πριτσινωμενο, δεν ειναι βιδα να πεις θα τη λυσεις να μονωσεις και να ξαναβιδωσεις. Αλλα το θεμα δεν ειναι εκει.

Ολες οι αλουμινενιες βαλιτσες της Givi/Kappa εχουν σκληρο πλαστικο για φλαντζα μεταξυ καπακιου και βασης, που δεν κανει καθολου καλη μονωση. Η λυση ειναι πολυ απλη. Εχω βαλει στη δικη μου γυρω γυρω στο χειλος αυτοκολλητο μονωτικο τσιμουχακι τυπου Ρ για παραθυρα και δεν βαζει πλεον σταγονα νερο. Και αν εχει φαει νερο η βαλιτσα...




το έχεις βάλει και στη ποτηροθήκη να μη χύνεται ο καφές??
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Παιδες καταρχην ο,τι τζιτζιμπλικι εχουν πανω τους οι Givi Trekker/Dolomiti ειναι πριτσινωμενο, δεν ειναι βιδα να πεις θα τη λυσεις να μονωσεις και να ξαναβιδωσεις. Αλλα το θεμα δεν ειναι εκει.

Ολες οι αλουμινενιες βαλιτσες της Givi/Kappa εχουν σκληρο πλαστικο για φλαντζα μεταξυ καπακιου και βασης, που δεν κανει καθολου καλη μονωση. Η λυση ειναι πολυ απλη. Εχω βαλει στη δικη μου γυρω γυρω στο χειλος αυτοκολλητο μονωτικο τσιμουχακι τυπου Ρ για παραθυρα και δεν βαζει πλεον σταγονα νερο. Και αν εχει φαει νερο η βαλιτσα...





Το οτι ειναι με πριτσινια το ξερω, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να τις ανοιξεις και να τις ξανακλεισεις...
Βεβαια αν μπαζει απο πανω οπως λες τσαμπα κοπος και πολυ πιο ευκολη λυση...
:ok:
 
A

AndonisD

Επισκέπτης
Έχω κάνει δυο ταξίδια με πολύ βροχή με τις givi trekker
Στο ένα μου έβαλε νερό η αριστερή μόνο και καθόλου η δεξιά και στο άλλο δεν έβαλε καμιά από τι δυο

Προφανώς είναι πως τις βρίσκει ο καιρός η τι έχεις βάλει πάνω στις βαλίτσες
Η φωτο είναι από τότε που δεν μου έβαλε νερό



Ίσως βάζει από το καπάκι

Στο ταξίδι που μου έβαλε νερό



Δεν είχα φορτώσει κάτι από πάνω

Σημασία έχει ότι δεν είναι αδιάβροχες
Έχω πάρει και τις εσωτερικές αδιαβροχες τσάντες αλλά συνήθως τις δένω από πάνω

Η λύση που έχω βρει είναι τα ρούχα να τα βάζω σε πλαστικές σακούλες σούπερ μάρκετ χωρίς να με έχει πιάσει βροχή από τότε σε ταξίδι


Πάντως συμφωνώ σε όλα που λέει ο φίλος στο βίντεο και θα αγόραζα πάλι τις ίδιες γιατί είναι πολύ όμορφες και κάνουν όλους εκείνους τους καταπληκτικούς θορύβους


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom