ΑΓΙΟΦΑΡΑΓΓΟ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ! (17/2/2013)

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ο θεός μάλλον μας λυπήθηκε κάποια στιγμή και βρήκαμε έναν αγρότη με τρακτέρ και μας ενημέρωσε πως και αυτός ο δρόμος που είχαμε πάρει ήταν λάθος. Τουλάχιστον όμως ήξερε να μας πει τον σωστό, οπότε πάμε πάλι πάνω στην κορυφή του λόφου για να πάρουμε το σωστό δρόμο αυτή τη φορά. Σωστό με βάση το αρχικό μου λάθος εννοείται…

 
Reactions: yns

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πάνω όμως που λέμε να ξεκινήσουμε, τσουπ, πάρτον κάτω τον Ψηλό!
Η λάσπη με τα βρεγμένα χόρτα ήταν τόσο γλιστερή που παρά τα τακούνια στα λάστιχα ούτε πρόλαβε να σκεφτεί να βάλει κάτω τις ποδάρες παρά τη μηδενική ταχύτητα!






Πτώση δεύτερη λοιπόν! Ζημιές; Καμία, πέρα από πολλές λάσπες στα κάγκελα και στον αναβάτη.







 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Κατεβαίνουμε πάλι και φτάνουμε ξαφνικά σε μία διχάλα. Αριστερά καταλήγει σύντομα σε αδιέξοδο. Δεξιά κατεβαίνει απότομα έναν λασπωμένο δρόμο προς τη σωστή κατεύθυνση.
Αλλά αν πάλι αποδειχτεί αδιέξοδο;
Στέλνουμε λοιπόν τον ατρόμητο Djkal με το τρομερό DR του να κάνει εξερεύνηση.
Κατεβαίνει, χάνεται.
Λίγο αργότερα ακούμε πάλι τη μηχανή να πλησιάζει και ξαφνικά σα να σταματάει σε ένα σημείο και να μαρσάρει.
Ακούγεται προφανώς να αγκομαχάει, σα να έχει κολλήσει κάπου. Όταν μάλιστα μετά από κάνα πεντάλεπτο ακούμε και κόρνες, αυτό ήταν λέμε, εδώ θα αφήσουμε όλοι τα μέταλλα των μηχανών μας έτσι και κατεβούμε.
Τελικά, ελάχιστα πριν τον φτάσουμε (με τα πόδια) καταφέρνει να ξεκολλήσει μόνος και να μας δώσει πλήρη αναφορά.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Djkal: Λοιπόν, παιδιά. Λίγο παρακάτω αυτός ο άνετος χωματόδρομος συναντά μια χωματόδρομο λεωφόρο να ούμε, μιλάμε για πολύ άνετα. Και εδώ είναι για την πλάκα, απλά να πάτε αριστερά γιατί εγώ μπήκα από δεξιά στραβά και δυσκολεύτηκα κομματάκι.

 
Reactions: yns

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ξέρω, ξέρω τι σκέφτεστε… Καμίας εμπιστοσύνης η αναφορά, εντελώς g.t.p. δηλαδή, και πάμε πάλι πίσω.
Έλα μου όμως που με έτρωγε και εμένα το σαράκι! Περπάτησα δύο φορές πάνω κάτω, «τέλος, θα πάμε», λέω στην έκπληκτη ομήγυρη και καβαλάω!
Πρώτα η (έντονη και ας μην φαίνεται στη φώτο) κατηφόρα…

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
…μετά αριστερά στο εύκολο κομμάτι (εδώ φαίνεται το εύκολο)…





…και λίγο αργότερα φτάνουμε όλοι σώοι και αβλαβείς στη «λεωφόρο χωματόδρομο».

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Είναι το ρυάκι που νωρίτερα δεν μπορούσαμε να περάσουμε και εδώ επιτέλους βρήκαμε πέρασμα.









 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Και επιτέλους φτάνουμε στον Πύργο Καβάλου. Πράγματι, φαίνεται σαν ένα οχυρό έτσι όπως είναι χτισμένο πάνω στο λόφο να δεσπόζει στον τριγύρω κάμπο. Κρίμα που δεν μπόρεσα να βρω τίποτα άλλα στοιχεία. Πιθανότατα θα χρησίμευε ως οχυρωμένη κατοικία για τοπικό άρχοντα βενετσιάνικης τουλάχιστον εποχής. Αν γνωρίζετε τίποτα παραπάνω, ευπρόσδεκτες οι παρατηρήσεις-πληροφορίες.





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Εμείς σα μουσαφιραίοι ανοίγουμε την πόρτα και μπαίνουμε μιας και δεν είναι κανείς να μας ανοίξει…






…βγάζουμε δυο μεζεδάκια…





…και καθόμαστε να απολαύσουμε τη θέα.
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ας δούμε όμως και ένα ρεζουμέ της μέχρι τώρα πορείας μας από το Κάστρο Τέμενος μέχρι και τον Πύργο Καβάλου:






 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Δεν καθόμαστε όμως πάλι για πολύ, το Λιβυκό πέλαγος είναι ακόμα μακριά και οι μέρες μικρές.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Όπως μέχρι τώρα, έτσι και στη συνέχεια, όπου υπήρχε χωματόδρομος, υπήρχε και άφθονη λάσπη, την οποία υπερνικούσαμε χωρίς παρατράγουδα.









 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Είχαμε και την επαφή μας με την ντόπια πανίδα την οποία σεβαστήκαμε πηγαίνοντας αρκούντως σιγά μέχρι να δεήσει επιτέλους να βγει από τον δρόμο.





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ο χωματόδρομος τελειώνει στο χωριό Γκαγκάλες. Περνάμε κάθετα τον κάμπο της Μεσσαράς, και δια μέσου των χωριών Βαγιονιά, Βασιλικά Ανώγεια, Απεσωκάρι, Πλώρα. Κάπου μετά τον Άγιο Κύριλλο χάνω πάλι το δρόμο μου. Κανονικά είχα σκοπό να πάω χώμα μέσω της Μονής Απεζανών αλλά από τη μία η κούραση, από την άλλη η περασμένη ώρα και ο φόβος τους δουλέματος από τους συνταξιδιώτες, αποφασίζω να συνεχίσω όλο νότια μέχρι να βρω τη θάλασσα μέσω ενός δρόμου με καταπληκτική θέα.





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Όλοι μας μένουμε χασκούμενοι με την ομορφιά του τόπου και μετά βίας επιστρέφουμε το βλέμμα μας στο δρόμο.





 
Top Bottom