ΑΙΓΥΠΤΟΣ-χωρις μοτο...ΙΝΦΟ?

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Bahrain και Abu Dhabi να δεις ζέστη......:dnl:
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Kώστα @mAthosalas , το να βρεθείς στην Αίγυπτο, είναι ανεπανάληπτη εμπειρία, όπως και σε όλη τη Μέση Ανατολή.

Το πρώτο που θα σου κάνει εντύπωση φεύγοντας από το αεροδρόμιο πρός το ξενοδοχείο, είναι η Τουριστική Αστυνομία με τις χαρακτηριστικές άσπρες στολές και τα ΑΚ ανα χείρας. Βρίσκονται παρατεταγμένοι ανά διαστήματα παντού σε όλη την πόλη, η επιχειρησιακή τους ικανότητα όμως είναι μειωμένη, όπως θα διαπιστώσεις.

Στα ξενοδοχεία έχουν κλωβό ελέγχου κατά την είσοδο, μην σε παραξενέψει ο έλεγχος. Μέσα υπάρχουν συναλλακτήρια για συνάλλαγμα σε τιμές παρόμοιες με έξω. Άλλαξε εκεί για μεγαλύτερη ασφάλεια ότι χρήμα χρειάζεσαι.
Φαγητό μόνο στο ξενοδοχείο ή όπου σας πάνε στο γκρούπ (πλωτό εστιατόριο ή μέσα στο Έλ Χαλίλ). Έχω δοκιμάσει και μπινελίκια ψημένα επί τόπου, δεν έπαθα τίποτα. Το νερό, μακριά κι αλάργα όπως λέει ο Γιώργος @Cube . Κι εγώ την έπαθα δίς από παγάκια! Την τρίτη φορά πήρα θερμό και με παγάκια που έφτιαχνα μόνος μου με εμφιαλωμένο.

Θα σου κάνει εντύπωση, η τρομερή υγρασία το πρωί και το βράδυ, η απίστευτη κίνηση, η παντελής έλλειψη οδηγικής παιδείας, η συνεχής χρήση της κόρνας από ΟΛΟΥΣ (κάποιος ντόπιος ταρίφας, μου είχε ανοίξει το πόρτ μπαγκάζ για να μου δείξει ότι έχει 4!! κόρνες ώς ανταλλακτικό),
η φτώχεια, η βρωμιά παντού, ιδίως στις όχθες του Νείλου, τα ρημαγμένα σπίτια στα περίχωρα του Καίρου.
Στο Έλ Χαλίλ, θα μαγευτείτε, όπως σε όλα τα Σούκ της Ανατολής! Εγώ γύρισα αιώνες πίσω. Ατελείωτο παζάρι, ατελείωτα πράγματα για να αγοράσεις σαν ενθύμια. Πέριξ του παζαριού, υπάρχουν μπάρες με Αστυνομία (οπλισμένοι). Ταμπέλα σε προειδοποιεί, να μην περάσεις πέρα από τις μπάρες και αν το κάνεις, αυτό γίνεται με δική σου ευθύνη.
Όπως διαπίστωσα, μετά τις μπάρες βρίσκεται η πραγματική Αίγυπτος, με τα παλιά καφενεία, ανθρώπους άλλης εποχής, παλιά μαγαζία, αλλά και περίεργους τύπους που έρχονται και σε ρωτάνε άν είσαι Άγγλος ή Αμερικάνος (ίντα Εγκλέζ? ίντα Αμερικάν?") Ωστόσο στο άκουσμα της λέξης "Γιουνάν", όλοι γίνονται χαλί να τους πατήσεις. Μας αγαπάνε πολύ. Πραγματικά.

Συνεχίζεται ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Μέσα στο Κάιρο (μιλάμε πάντα για 3-4 μέρες διαμονή), όπως και δήποτε, επίσκεψη στο Αρχαιολογικό μουσείο. Από τις ανεπανάληπτες εμπειρίες της ζωής μου! Απλά χάνεσαι στην ιστορία. Ξεχωριστό εισητήριο για τον τομέα του Τούτ (Τουταγχαμών).
Αξίζει και μένεις ηλίθιος, κοιτώντας τις μούμιες στις προθήκες του, αφού μπορείς να διακρίνεις, τα βλέφαρα τους και άλλες λεπτομέρειες του σώματος τους! Ακόμη και τα ταριεχευμένα σώματα των ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ κροκόδειλων (7-8 μέτρα!!) σου προκαλούν σόκ! Οι δέ λεπτομέρειες της καθημερινότητας τους, είναι αποκαλυπτικές. Μη, γελάσετε, αλλά εκτείθετο ακόμη και το προφυλακτικό των Φαραώ, προκειμένου να μην γενούν οι σκλάβες και αποκτούν δικαιώματα τα νώθα.

Επίσκεψη στο ναό του Αγίου Γεωργίου, που λειτουργεί πάντα Έλληνας ιερέας, που συγκινείτε κάθε φορά που βλέπει συμπατριώτες του. Η εκκλησία είναι χτισμένη στην παλιά πόλη, δίπλα στα μεσαιωνικά τείχη και στο υπόγειο της, υπάρχουν τα εργαλεία βασανισμού του Αγίου (έτσι λέγεται τουλάχιστον).

Οι πυραμίδες είναι από άλλο πλανήτη. Του Χέοπα μεγαλύτερη, του Κυπρίνου (η Χεφρηνου) μικρότερη αλλά η μόνη που μπορείς να μπείς μέσα!!
ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ!! Δέν είναι για κλειστοφοβικούς!! Προσοχή στο παιδί! Μπαίνεις από μία είσοδο 1,5χ1 m και κατεβαίνεις για περίπου 50 μέτρα, χωρίς φώς στο το τούνελ. Ο αέρας λιγοστός και γι' αυτό απ' έξω, έχουν έτοιμες μπουκάλες οξυγόνου και ειδικό μικρό φορείο. Στα πρώτα 20 μέτρα στάζεις από παντού!
Μετά την κατάβαση, ανεβαίνεις καμιά 70 μέτρα, (με τις πιό πάνω συνθήκες), για να σου αποκαλυφθεί η αίθουσα της ταφής! Ένας τεράστιος χώρος και στη μέση του ο μαρμάρινος τάφος. Ενώ είσαι από πρίν σε συνθήκες πλήρους σκότους, ξαφνικά το μάτι σου ανοίγει, καθώς ο οροφή της πυραμίδας από μέσα, είναι με λαμπυρίζον μάρμαρο και πραγματικά είναι λές και βλέπεις τα αστέρια!!! Είμαι τυχερός (και όσοι το έχουν ζήσει) που κάποια στιγμή φθάνοντας στο τέλος μου, θα σκέφτομαι αυτή την εικόνα. Δέν υπερβάλω.

Συνεχίζεται ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Στις καμήλες δεν θα ξανανέβαινα! Βρωμοκοπάνε από μίλια και μετά έζεχνα κι εγώ. Και μπαχτσίξ παντού. Ο καμηλιέρης, ο Βεδουίνος που θα στηθεί δίπλα σου για φωτογραφία κλπ. Όταν δεν δίνεις σε στολίζουν "Κούς ούμακ", "Κούς ούμακ σαρμούτα", "Κούς ούμακ μπίκλι σάμακ" και τέτοια.

Σφίγγα εννοείται ,αλλά μπροστά στις πυραμίδες δε φτουράει μία. Άν στο πρόγραμμα έχεις και Αλεξάνδρεια μήν πάς! Καλύτερα να πάς ξεχωριστά σε άλλο ταξίδι σου εκεί. Είναι γύρω στο 6ώρο με το πούλμαν από το Κάιρο, άν βρείς κίνηση γίνεται και 8άωρο, δεν προλαβαίνεις να δείς πολλά πράγματα και πάλι επιστροφή (παρτάλι πλέον) στο Κάιρο.
Αντίθετα, επέλεξε να περάσεις μία έξτρα ημέρα στο Κάιρο μόνος σου (άσε τους άλλους να ταλαιπωρηθούν στην Αλεξάνδρεια) και θα με θυμηθείς! Πλήρωσε ένα ιδιωτικό συνοδό (θυμάμαι είχα δώσει 100 λίρες), για να είναι διακριτικά μαζί σου και να σε βοηθάει στις συννενοήσεις και θα γνωρίσεις το "άλλο" Κάιρο, τριγυρνώντας στην πόλη. Για μένα δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να γίνεσαι ένα με τους ντόπιους.

Μήν τσιγκουνευτείς το ταξί, θα σε γλυτώσει από ΠΟΛΥ ποδαρόδρομο. Ακόμη κι εκεί το παζάρι σκληρό όμως. Οι πάπυροι είναι όντως μία μπούρδα. Και καλά σου δείχνουν πώς φτιάχνεται και στο τέλος σου ζωγραφίζουν σε έναν το όνομα σου και πληρώνεις αδρά. Είπαμε τουρίστες, αλλά όχι κι έτσι.

Την πρώτη φορά που πήγα, έτυχα σε τρομοκρατική στη γέφυρα πάνω από το Αρχαιολογικό μουσείο, αλλά είχε το ενδιαφέρον του :D Όλοι είχαν κλειστεί στα ξενοδοχεία, μόνο κάτι κουζουλοί Έλληνες, ήθελαν να τριγυρνάνε :D
Γενικά η Ασφάλεια είναι αυξημένη και το παραπάνω είναι μικρό δείγμα. Στο κάτω-κάτω, άν είναι να σου τύχει, θα σου τύχει.

Τη δεύτερη φορά πήγα αποκλειστικά στην Αλεξάνδρεια και έχω αφήσει (για όταν φτιάξουν οικονομικά τα πράγματα), Σίβα και Έλ Αλαμέιν.
Θα μπορούσα να μιλάω με τις ώρες ,αλλά σε ζάλισα, οπότε σταματάω εδώ! Να πάτε Κωστή! Εμπείρια ζωής φίλε μου :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Στις καμήλες δεν θα ξανανέβαινα! Βρωμοκοπάνε από μίλια και μετά έζεχνα κι εγώ. Και μπαχτσίξ παντού. Ο καμηλιέρης, ο Βεδουίνος που θα στηθεί δίπλα σου για φωτογραφία κλπ. Όταν δεν δίνεις σε στολίζουν "Κούς ούμακ", "Κούς ούμακ σαρμούτα", "Κούς ούμακ μπίκλι σάμακ" και τέτοια.

Σφίγγα εννοείται ,αλλά μπροστά στις πυραμίδες δε φτουράει μία. Άν στο πρόγραμμα έχεις και Αλεξάνδρεια μήν πάς! Καλύτερα να πάς ξεχωριστά σε άλλο ταξίδι σου εκεί. Είναι γύρω στο 6ώρο με το πούλμαν από το Κάιρο, άν βρείς κίνηση γίνεται και 8άωρο, δεν προλαβαίνεις να δείς πολλά πράγματα και πάλι επιστροφή (παρτάλι πλέον) στο Κάιρο.
Αντίθετα, επέλεξε να περάσεις μία έξτρα ημέρα στο Κάιρο μόνος σου (άσε τους άλλους να ταλαιπωρηθούν στην Αλεξάνδρεια) και θα με θυμηθείς! Πλήρωσε ένα ιδιωτικό συνοδό (θυμάμαι είχα δώσει 100 λίρες), για να είναι διακριτικά μαζί σου και να σε βοηθάει στις συννενοήσεις και θα γνωρίσεις το "άλλο" Κάιρο, τριγυρνώντας στην πόλη. Για μένα δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να γίνεσαι ένα με τους ντόπιους.

Μήν τσιγκουνευτείς το ταξί, θα σε γλυτώσει από ΠΟΛΥ ποδαρόδρομο. Ακόμη κι εκεί το παζάρι σκληρό όμως. Οι πάπυροι είναι όντως μία μπούρδα. Και καλά σου δείχνουν πώς φτιάχνεται και στο τέλος σου ζωγραφίζουν σε έναν το όνομα σου και πληρώνεις αδρά. Είπαμε τουρίστες, αλλά όχι κι έτσι.

Την πρώτη φορά που πήγα, έτυχα σε τρομοκρατική στη γέφυρα πάνω από το Αρχαιολογικό μουσείο, αλλά είχε το ενδιαφέρον του :D Όλοι είχαν κλειστεί στα ξενοδοχεία, μόνο κάτι κουζουλοί Έλληνες, ήθελαν να τριγυρνάνε :D
Γενικά η Ασφάλεια είναι αυξημένη και το παραπάνω είναι μικρό δείγμα. Στο κάτω-κάτω, άν είναι να σου τύχει, θα σου τύχει.

Τη δεύτερη φορά πήγα αποκλειστικά στην Αλεξάνδρεια και έχω αφήσει (για όταν φτιάξουν οικονομικά τα πράγματα), Σίβα και Έλ Αλαμέιν.
Θα μπορούσα να μιλάω με τις ώρες ,αλλά σε ζάλισα, οπότε σταματάω εδώ! Να πάτε Κωστή! Εμπείρια ζωής φίλε μου :friendship:
ΠΩ ΠΩ ,σημερα πηγα κ εγω Αιγυπτο
:thanx:
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Στις καμήλες δεν θα ξανανέβαινα! Βρωμοκοπάνε από μίλια και μετά έζεχνα κι εγώ. Και μπαχτσίξ παντού. Ο καμηλιέρης, ο Βεδουίνος που θα στηθεί δίπλα σου για φωτογραφία κλπ. Όταν δεν δίνεις σε στολίζουν "Κούς ούμακ", "Κούς ούμακ σαρμούτα", "Κούς ούμακ μπίκλι σάμακ" και τέτοια.
Την "αγ@πούν" τη μανούλα κι οι Αιγύπτιοι ε; :D

Θα μπορούσα να μιλάω με τις ώρες ,αλλά σε ζάλισα, οπότε σταματάω εδώ! Να πάτε Κωστή! Εμπείρια ζωής φίλε μου :friendship:
Προσωπικά, θα μπορούσα να σε διαβάζω με τις ώρες φίλε... :ok:
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Την "αγ@πούν" τη μανούλα κι οι Αιγύπτιοι ε; :D
Την αγαπούν όντως πολύ!:D Το θεωρούν από τις χειρότερες βρισιές, όπως αυτή που συνδιάζει τις λέξεις "μαμά" και "σκύλος" :D

Συμπαθάτε με, μιά δυό αναφορές ακόμη, μιάς και που γράφοντας τα εδώ μέσα, τα ξαναζώ και εγώ.
Επίσκεψη must, στον τάφο της Παναγίας την οποία λατρεύουν οι Αιγύπτιοι ανεξαρτήτου θρησκείας. Μου έκανε και εμένα τρομερή εντύπωση.
Λόγω υγρασίας, το πρωί και το βράδυ, επάνω από το Νείλο σηκώνεται ένα πέπλο ομίχλης ανεπανάληπτο. Άν το δωμάτιο σου είναι ψηλά, δεν χρειάζεται να βγείς το απόγευμα από το ξενοδοχείο. Πίνεις τις μπυρούλες σου (Σακάρα) και απλά ατενίζεις το φαινόμενο και την πόλη.

Στο μικρό πλωτό εστιατόριο που θα σε πάει βραδυνή βαρκάδα στο Νείλο, θα δείς χορευτικά και δερβίσηδες.
Στις μοναχικές σου εξόδους (εκτός γκρούπ), όταν περνάς από γειτονιές, θα σε κοιτούν και θα σε δείχνουν σαν αξιοθέατο. Θα σε χαιρετούν εγκάρδια οι μεγάλοι και τα πιτσιρίκια θα τρέχουν γύρω σου. Έτυχε να περνώ από αυτοσχέδιο γηπεδάκι που έπαιζαν παιδάκια και σταμάτησε το παιχνίδι και όλοι έτρεξαν πρός το μέρος μου.

Τέλος, θυμάμαι το βράδυ της Ανάστασης (Πάσχα γάρ), στην πρώτη μου επίσκεψη, όταν μετά την τρομοκρατική, βρεθήκαμε μόνο 5 Έλληνες από το γκρούπ που ήθελαν να παρακολουθήσουν την Αναστάσιμη ακολουθεία το βράδυ σε Ορθόδοξη εκκλησία. Οι υπόλοιποι έκατσαν στο ξενοδοχείο, νοιώθοντας μεγαλύτερη ασφάλεια εκεί.
Φθάνοντας το πούλμαν, ανοίγει η πόρτα και για τα 30 μέτρα μέχρι την είσοδο του περιβόλου του ναού, εκατέρωθεν στρατιώτες παρατεταγμένοι full gear να μας φυλάνε και άλλοι πέριξ της εκκλησίας, μέχρι και που τελείωσε η Ανάσταση.
Οι Έλληνες του Καίρου, είχαν απερίγραπτη χαρά όταν μας είδαν, το ίδιο και οι ιερείς. "Δεν πιστεύαμε ότι θα ερχόταν κάποιος από τα γκρούπ" μας είπαν και αμέσως μας αγκάλιασαν και μας μοίρασαν κόκκινα αβγά.
Μετά από λίγο ψάλαμε όλοι μαζί το "Χριστός Ανέστη" ,αλλά με την παράκληση του ιερέα, αυτό να γίνει χαμηλοφώνως!! Ήταν λές και μουρμουρίζαμε όλοι μαζί. Απόκοσμο τελείως!

Συγγνώμη για την "φλυαρία" παίδες :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Συγγνώμη για την "φλυαρία" παίδες :)
Ρε Παναγιωτη ασε τη.."φλυαρια" και πες κι αλλα ρε φιλε...:brv:Μας εφτιαξες λεμε...:yes:ηταν που ηθελα να παμε τωρα μου εβαλες και φυτιλιά...Ναι κι εγω ειχα υποψη να ξοδεψω μια μερα μεσα στο Καϊρο διπλα στους ανθρωπους του και στις γειτονιες του...αυτη η επαφη με τον κοσμο αλλης κουλτουρας νομιζω ειναι μαθηματα ζωης για ολους ...Ναι ανυπομονω να ερθει η ωρα να παμε Αιγυπτο :):inlove:
 

mike_4

Μέλος
Όνομα
Μιχαλης
Μοτό
Nc 750x 2014
Καλησπέρα φίλε!!!
Έχω ζήσει και δουλέψει στην μαγική αυτή χώρα για 3 χρόνια και για άλλον 1μιση χρόνο πηγαινοερχόμουνα μία εβδομάδα το μήνα για επαγγελματικούς λόγους.

Όπως σου είπαν και παραπάνω, καλύτερα να αποφύγεις τους επόμενους 3 μήνες καθώς η ζέστη δεν παλεύεται εύκολα.
Βροχές ρίχνει σπάνια, επομένως και Οκτώβρη να πας, έχεις πολύ καλές πιθανότητες να πετύχεις καλό καιρό.
Προτείνω Μάρτη-Απρίλη, αποκλείω καλοκαίρι και θεωρώ πως τους εναπομείναντες μήνες ο καιρός θα σου κάνει το χατήρι.
4ημερο-5ημερο εαν πας, προτείνω να μείνεις Κάιρο, καθώς δεν προλαβαίνεις να πας ούτε Λούξορ-ΑΣουαν που αξίζει, ούτε ΣΑρμ Ελ Σειχ που είναι τουριστικά για καταδύσεις κλπ.
Το λοιπόν στο Κάιρο να δείς:

-Αρχαιολογικό Μουσείο. MUST see και εννοείται πληρώνεις το έξτρα τίμημα να μπεις στο δωμάτιο με τις μούμιες. Φοβερή εμπειρία και τα αντικείμενα του Μουσείου είναι πολύ καλοδιατηρημένα σε σχέση με τα δικά μας αρχαία (πιθανολογώ λόγω του ό,τι ήταν αποθηκευμένα σε πυραμίδες, στην έρημο, χωρίς πολλή υγρασία κλπ). Στο Μουσείο να πάρεις σίγουρα ξεναγό, είχα πάει τέσσερις φορές και τις δύο πρώτες που δεν πήρα ξεναγό, κατάλαβα ελάχιστα πράγματα. Ο ξεναγός σηκώνει πολύ παζάρι (όπως και τα περισσότερα πράγματα που θα πληρώσεις στην Αίγυπτο).
-Πυραμίδες-Σφίγγα. Επίσης φοβερή εμπειρία. Στις παρυφές της πόλης, στη γειτονιά της Γκίζας. Ελαφρώς γυφτοποιημένη εμπειρία (εκατοντάδες μικροπωλητές-καμηλιέρηδες-αμαξάδες και λοιποί ταλαίπωροι κοιτάζουν να σου φάνε τα λεφτά), αλλά αξίζει σίγουρα. υπομονή θέλει. Εάν πας καλοκαίρι, να πάρεις άμαξα για να τα γυρίσεις γιατί αλλιώς θα τα φτύσεις με τον ήλιο. Η άμαξα σηκώνει πολύ παζάρι επίσης. χρησιμοποιούν κλασικά κόλπα στο τέλος για να σου πάρουν παραπάνω λεφτά (πχ σου λένε αυτό που συμφωνήσαμε ήταν για την άμαξα, αλλά δεν συμφωνήσαμε την αμοιβή του αμαξά που ήταν άλλες 150 λίρες. Εκεί θέλει από την αρχή καθαρή και ξάστερη συμφωνία και στο τέλος να μη λυγίσεις γιατί είναι ικανοί να σε κυνηγάνε μέχρι την πόρτα του αμαξιού σου για 20 λίρες :) )
-Κοπτικό Κάιρο ή αλλιώς Παλιό Κάιρο. Βόλτα στα στενά του και τις εκκλησίες. Άγιος Γεώργιος σίγουρα και κρεμαστή εκκλησία.
-Κάστρο Σιταντέλ (κάστρο του Σαλαχ Ελ Ντίν- Σαλαντίν) + Τζαμί Μοχάμεντ Άλι.
-Αγορά Khan el Khalili (Η αγορά του Αλ χαλίλι που λέμε). Ένα απόγευμα για βόλτα, ατελείωτα παζάρια και μαγαζάκια με πραμάτια που παραπέμπει σε "μια παλια ελαιογραφία του Γκόγια"¨. Καλό είναι να έχεις μαζί κάποιον έμπειρο ή ξεναγό, πρώτον για να μη χαθείς και δεύτερον για να μην σε κατακλέψουν στα παζάρια :) . Εγώ την πρώτη φορά που πήγα κατάφερα να κόψω ένα 30% στην αρχική τιμή ενός αντικειμένου και ένιωθα περήφανος ο αφελής. Την τελευταία φορά, έκοψα ένα 75% για ίδιο αντικείμενο, οπότε καταλαβαίνεις. Οπωσδήποτε καφέ-τσάι στοο Naguib Mahfouz καφέ, είναι πραγματικά καλή φάση.
-Βόλτα στο Ισλαμικό Κάιρο.
-Πάρκο Al Azhar.
-Ίσως Cairo Tower για θέα σε όλη την πόλη μαζί με μία βόλτα γύρω γύρω στο νησάκι Γκεζίρα και τη γειτονιά ζαμάλεκ.
-Βραδινή βόλτα με καραβάκι στο Νείλο.Το ορίτζιναλ σκηνικό λέει φελούκα και το είχα κάνει (φοβερή εμπειρία) αλλά για τη φάση που είσαι προτείνω κάτι πιο τουριστικό, που έχουν φαγητό σε μπουφέ, χορό της κοιλιάς (ελαφρώς τουριστική προσέγγιση αλλά οκ) και χορός από σούφι-δερβίση (επίσης ελαφρώς τουριστική προσέγγιση). Από όλα όσα είχα δοκιμάσει τότε, το καλύτερο ήταν το Pharaoh Boart, ομως επειδή τελευταία φορά ήταν πριν 3 χρόνια, μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα. Δες σε trip advisor και διάλεξε ποιο σου αρέσει περισσότερο :)


Αυτά εν συντομία, εάν θυμηθώ τίποτα άλλο θα επανέλθω. Ό,τι πληροφορία χρειαστείς για ξενοδοχεία-περιοχές-εστιατόρια κλπ, ρώτα ελεύθερα εδώ η σε πμ καθώς έχω επισκεφτεί πάρα πολλά.

Καλή συνέχεια :)
 
Top Bottom