ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

ADV 1979

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
KTM 990 ADV
Καλημερα σε ολους ειμαι πολυ χαρουμενος που ανηκω στην παρεα σας.

Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την αγορα μηχανης.Μεχρι προτινος ειχα ενα vstrom 650 2005 και λογω του οτι ηθελα κατι μεγαλυτερο ειμαι αναμεσα σε 2 μοντελα.
Η πρωτη μου επιλογη ειναι το F 800GS και το αλλο ειναι το R 1200GS.
Tο budget ειναι περιπου στα 7000-8000.
Καθε συμβουλη-προτροπη ειναι καλοδεχουμενη και σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
1200, δεν το συζητώ.Τα άλλα είναι ημίμετρα.
Με 8.000 παίρνεις μοντέλο 08 κι ύστερα με όλα τα καλά του ESA,TC κλπ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλώς ήρθες στο advride.

Τι ακριβώς χρήση θα κάνεις με το νέο που σκέφτεσαι να αγοράσεις?
Είναι 2 διαφορετικά μηχανάκια και τα 2 πολύ καλά, αλλά έχουν πλεονεκτήματα σε διαφόρους τομείς και παίζει μεγάλο ρόλο η χρήση
 

ADV 1979

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
KTM 990 ADV
Ένα με 2 ταξίδια το χρόνο πολλά χιλιόμετρα όμως καθημερινή χρηση μέσα στην πόλη.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οκ.... Αν κατάλαβα καλά το χώμα δεν το σκέφτεσαι, οπότε πάρε ένα 1200 που είναι σε ταξίδια και άσφαλτο ανώτερο.
Φόρτωμα αξιόπιστο και άνεση ταξιδιού είναι δεδομένα.
 

ADV 1979

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
KTM 990 ADV
Χμμ τότε το 1200 θα σε ταλαιπωρήσει.
Οταν λεω πολλα χιλιομετρα εννοω στα 2 ταξιδια , μεσα στην πολη καθημερινη χρηση γυρω στα 30 χιλιομετρα και κεντρο αν χρειαστει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οταν λεω πολλα χιλιομετρα εννοω στα 2 ταξιδια , μεσα στην πολη καθημερινη χρηση γυρω στα 30 χιλιομετρα και κεντρο αν χρειαστει.
Εγώ την κυκλοφορώ καθημερινά στην Αθήνα και δεν με προβληματίζει πουθενά... Είναι συνήθειο.
Και έχω την χοντρή.
Θεωρώ ότι παρέχει και περισσότερη ασφάλεια λόγω φρένων και όγκου.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Οταν λεω πολλα χιλιομετρα εννοω στα 2 ταξιδια , μεσα στην πολη καθημερινη χρηση γυρω στα 30 χιλιομετρα και κεντρο αν χρειαστει.
Ε τότε ό,τι είπε και ο Κώστας.
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Εγώ την κυκλοφορώ καθημερινά στην Αθήνα και δεν με προβληματίζει πουθενά... Είναι συνήθειο.
Και έχω την χοντρή.
Θεωρώ ότι παρέχει και περισσότερη ασφάλεια λόγω φρένων και όγκου.
Και εγώ το ίδιο. Κανένα πρόβλημα! Πρόσφατα τοποθέτησα και LED προβολάκια σαν DRLs και η αίσθηση ασφάλειας είναι εξαιρετική, οδηγώντας σβέλτα αλλά πάντα συνετά χωρίς να προκαλώ.
 

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Το 1200 στην πόλη προσωπικά με δυσκολεύει πολύ κι αν δεν είχα σκουτερ για την πόλη πιθανών να μην κοίταζα μποξερ. Βέβαια στην πόλη δεν το κυκλοφορώ τόσο συχνά οπότε όπως λέει και ο γερόλυκος μάνιακ είναι και θέμα συνήθειας.
Από την άλλη το θέμα με το 800 είναι ότι κάποια στιγμή θα θες κάτι πιο δυνατό. Στην πόλη όμως είναι πιο λεπτό και εννοείται αρκετά πιο ελαφρύ.
Θεωρώ ότι αν κάνεις τις κατάλληλες αλλαγές για αυτά τα δύο ταξίδια τον χρόνο στο μηχανάκι, το 800 είναι για αυτά που ζητάς πιο κατάλληλο.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Καλως ηρθες.
Το 1200 γιατι αν παρεις το 800 θα σκεφτεις σε 2-3 μηνες οτι σου ειναι λιγο. Αν και για την χρηση που το θελεις θα σε υπερκαλυψει και το 800.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλώς όρισες Αντώνη...!!!:ok:
Εκεί που θα σε κουράζει το ενα θα σε ξεκουράζει το άλλο...;)
Εσύ αποφασίζεις...
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Εσείς που γνωρίζεται για πείτε και λίγο για τα λειτούργικα έξοδα για το εκάστοτε μοντέλο.

Πχ κατανάλωση εντός πολης

Τέλη κυκλοφορίας

Ασφαλιστρα

Σερβις

Αναλώσιμα γενικος

Να μπορεί ο φίλος να έχει ένα μέτρο σύγκρισης.

Εγώ πχ όταν είχα το Μπούσα για κάθε μέρα τα λειτούργικα έξοδα ήταν ασύμφορα,πχ βενζίνη,λαστιχα κ.α και αναγκαστηκα και πήρα το PCX τότε.

Μέχρι που τα έδωσα όλα και πήρα το cb και βρήκα την υγεία μου για εντός πόλης που κινούμαι καθημερινά και με λίγες εξορμήσεις προς τα έξω.

Συν ασφάλιστρα και τέλη κυκλοφορίας και σέρβις.
 
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
ΝΑ πάρεις αυτό που σε φτιάχνει γιατί η μηχανή είναι πρώτα από όλα κ@υλ@!

Από εκεί και πέρα καθώς τα είχα και τα 2 θεωρώ το 800 μανούλα για την Ελλάδα, βόλτες στο κέντρο με κίνηση, λίμνες, ποτάμια, βουνά και νησιά τα κάνει όλα κι συμφέρει, μόνος η διπλός και τριβαλιτσος.

Αν θες να κάνεις λίγο πιο άνετα τα 2 ταξίδια το χρόνο πάρε 1200. Αν θες να κάνεις πιο άνετα όλο το υπόλοιπο έτος πάρε 800.

Αλλά ξαναλέω
Να πάρεις αυτό που σε φτιάχνει γιατί η μηχανή είναι πρώτα από όλα κ@υλ@!
 

ADV 1979

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
KTM 990 ADV
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και για τα σχολια.
Μολις κανω την αγορα θα σας ενημερωσω!!!!!!!
 
Top Bottom