(ΑΚΥΡΏΝΕΤΑΙ) Καταρράκτες Νεμούτας, Τετάρτη 10 Αυγούστου

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Την Τετάρτη λέμε να πάμε Νεμούτα να δροσιστούμε στους καταρράκτες.
8:30 στην bp στον Ισθμό, η βόλτα θα είναι σβέλτη για να βγει το πρόγραμμα .......
Καφεδάκι στα Λαγκάδια, μπανάκι στους καταρράκτες και πεστροφα στον Μύλο στα τριπόταμα, επιστροφη απο τον 111 και εθνικη Τριπόλεως:)
Μαγιό, κουβαδάκια και αντιλιακό για τα ευαίσθητα αγόρια :p
Google Maps
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Την Τετάρτη λέμε να πάμε Νεμούτα να δροσιστούμε στους καταρράκτες.
8:30 στην bp στον Ισθμό, η βόλτα θα είναι σβέλτη για να βγει το πρόγραμμα .......
Καφεδάκι στα Λαγκάδια, μπανάκι στους καταρράκτες και πεστροφα στον Μύλο στα τριπόταμα, επιστροφη απο τον 111 και εθνικη Τριπόλεως:)
Μαγιό, κουβαδάκια και αντιλιακό για τα ευαίσθητα αγόρια :p
Google Maps
Βασίλη σε περίπτωση που δεν έχεις ξαναπάει, όπως βλέπεις τη μεταλλική γέφυρα, πήγαινε από τη δεξιά μεριά που έχει χωματόδρομο (αντίθετα στο ρεύμα του ποταμού) και λίγο παραπάνω έχει ωραίο σημείο για μπάνιο στο ποτάμι με αρκετό βάθος νερού όπου έχει και καταρρακτάκια που πέφτουν στο ποτάμι.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Βασίλη σε περίπτωση που δεν έχεις ξαναπάει, όπως βλέπεις τη μεταλλική γέφυρα, πήγαινε από τη δεξιά μεριά που έχει χωματόδρομο (αντίθετα στο ρεύμα του ποταμού) και λίγο παραπάνω έχει ωραίο σημείο για μπάνιο στο ποτάμι με αρκετό βάθος νερού όπου έχει και καταρρακτάκια που πέφτουν στο ποτάμι.
Έχω περάσει Κώστα αλλα δεν εχω περπατήσει στο ποταμι κ καταρράκτες, ευχαριστώ για την πληροφορία :)
Το συζητάω με το κορίτσι, ακόμα και με αυτοκίνητο της πρότεινα να έρθουμε, δεν ξέρω ακόμα.
Έλα με ότι θελεις, 8:45 αναχώρηση απο το γνωστό καφε..
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Δυστυχώς λογο έκτακτου γεγονότος ακυρώνεται η αυριανή βόλτα.
Θα γινει με την επόμενη ευκαιρία....
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κρίμα...

Αλλά η ημέρα κρίμα να πάει χαμένη επίσης. Ίσως κάνω κανένα Φωκιανό για βουτιά και φαγητό.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Τελικά ξεμπερδέψαμε πολύ πιο γρήγορα απο ενα πρόβλημα που παρουσιάστηκε και κατα τις 10 ήμασταν free, μήνυμα στον Γιάννη (που είχε δηλώσει ενδιαφέρον) και ραντεβού στα Λαγκάδια που συναντηθήκαμε στη μία παρά...
Πολύ στροφή μέχρι Νεμούτα, λιγο χωμα, λιγο τσιμεντόδρομος αλλα το τοπίο στον καταρράκτη υπέροχο


 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Διαπίστωση, ο Γιάννης αντέχει την περισσοτερη ώρα κατω απο τον παγωμένο καταρράκτη :woot:
Η πρόσβαση σχετικά ευκολη 200μετρα απο τον δρόμο, αρκεί να βρείς το μονοπάτι γιατι δεν υπάρχει πινακίδα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χτες το πρωί, αφού δεν είχε βόλτα, κάναμε δουλίτσες. Προσπαθούσα και να πείσω το κορίτσι που δεν είναι καθόλου πρωινός τύπος να κουνηθούμε, έστελνα και κάτι email που έπρεπε, οπότε βλέπω το μήνυμα του Βασίλη ότι η δουλειά (ευτυχώς δηλαδή γιατί δεν είμαστε spring chickens που λένε οι Αμερικανοί) που είχε οδηγήσει στην ακύρωση της βόλτας τελείωσε νωρίς και θα έφευγε με τον Φώτη στις 10:30. Σύντομη συζήτηση με το κορίτσι κατέληξε στο "φύγε γιατί έχεις καιρό να πας καλή βόλτα με παρέα" και τις επόμενες μέρες μάλλον δεν θα έχει μηχανάκι το πρόγραμμα.

11 παρά λίγο ξεκινάω, ευτυχώς δεν θα χάσω χρόνο με βενζίνη γιατί (σπάνιο) το γέμισα πριν το φέρω σπίτι μετά τα αλυσιδογράναζα, έχει τραγική κίνηση στον δρόμο ακόμα και της Τρίπολης, τελικά φτάνω άδειος Νυμφασία στις 12:40 και βρίσκομαι στα Λαγκάδια λίγα λεπτά μετά. Τα παιδιά έχουν τελειώσει τον καφέ τους, πίνω ένα εΞπρεσάκι και θέλω ένα βυτίο νερό αλλά αρκούμαι στο ένα ποτήρι που έφερε το κορίτσι στο μαγαζί, φεύγουμε. Πρακτικά τώρα ξεκινάει η βόλτα :)

Ο δρόμος γνωστός, τον είχαμε κάνει ανάποδα με antsoar και barbadinos τελευταία φορά. Ο Βασίλης προσπερνάει την πρώτη πινακίδα για καταρράκτες (από εκεί ήθελε να μας πάει το Navi6), σταματάει στην δεύτερη αλλά δεν είναι καλή και πάμε από τρίτη επιλογή που μάλλον δεν έχει χώμα. Τελικά μαθαίνουμε ότι καταρράκτες χωρίς χώμα είναι μπουγάτσα χωρίς γέμιση, απλά δεν υπάρχει ασφάλτινη διαδρομή. Το χώμα όταν λέμε πατημένο και μιά χαρά μην φανταστείς κάμελ τρόφι (ή GS τρόφι για τους πιο νέους) και σε φάσεις που κοίταξα κοντέρ είδα πάνω από 40χαω αλλά οι άλλοι δύο έφευγαν, λογικό δεδομένου του χάους στην εμπειρία.

Φτάνουμε καταρράκτες, ένας ξενοέλληνας (τυπικά σωστά Ελληνικά με λίγο από προφορά απροσδιόριστη, επιβεβαιώθηκε πιο μετά) με την οικογένεια μας λέει "για Καταρράκτες, ακολουθήστε μας" γιατί πινακίδα κλπ δεν έχει. Μέχρι να παρκάρουμε έχει χωθεί στα χόρτα... Τι κάνουμε; Να αλλάξουμε εδώ ή... Πάμε λίγο και βλέπουμε. Τελικά αν πάμε μέχρι κάτω δεν έχει που να αλλάξουμε, οπότε εκμεταλλευόμαστε το κενό στην κυκλοφορία για να βάλουμε μαγιό. Στην χειρότερη περίπτωση θα αποκτήσει οπτικό τραύμα κάποιος επισκέπτης με τους πωπούς τριών μεσηλίκων σε κοινή θέα, τι να κάΜεις, η ανάγκη.

Οι καταρράκτες είναι απλά μα-γι-κοί, οι φωτογραφία δεν αποδίδει το μεγαλείο του σημείου (που ήταν ακόμα καλύτερο πριν ο επιτελικός σχεδιασμός του γκουβέρνου το αφήσει να γίνει παρανάλωμα πέρυσι, τουλάχιστονδενχάθηκανζωές πιο γελοία μορφή spinning πεθαίνεις). Ευγενικοί αλλά λίγο υπερβολικοί οι τύποι που έπρεπε να βγάλουν ΚΑΘΕ σταγόνα που πέφτει και πόζα όλη η φαμίλια πάνω κάτω δεξιά αριστερά καβάλα αγκαλιά μακριά γαϊδούρα εντάξει είπαμε, κάπου όριο να βγει και μιά φωτό από άλλους ΧΩΡΙΣ την οικογένειά σας μέσα.

Μας είπαν ότι έχει και κάτι "μικρούς" καταρράκτες, πήγαμε προς τα εκεί, εκεί ήταν το λασποπαγιδάκι (ευτυχώς που έχω δει μερικές δεκάδες βίντεο), άμμος (ευτυχώς που έχω δει μερικές δεκάδες βίντεο). Για να μην μείνει η εντύπωση ότι ήταν κάτι τραγικό, μιλάμε για πολύ μικρή απόσταση, αλλά το τερέν τα είχε όλα και η αίσθηση "διπλώνει το τιμόνι μόνο το γκάζι σώνει" αλλά ταυτόχρονα μπαντιλικώνει ήταν καινούρια. Δεν φτάσαμε ποτέ γιατί έπρεπε να περπατήσουμε λίγο και θα γινόμασταν χάλια από ιδρώτα πάλι, κρατήσαμε την δροσιά του καταρράκτη και συνεχίσαμε... Από χώμα μέχρι την επόμενη άσφαλτο.

39000 στο χωριό Βούτση έξω από ένα πολύ όμορφο σπίτι (τέτοια ορόσημα μου αρέσουν), Κοντοβάζαινα, Τριπόταμα όπου συζητάμε που ανήκει τι και το maps έχει δώσει ρεσιταλ, οι ντόπιοι μας κατατοπίζουν καλύτερα για το τριεθνές της περιοχής. Φαγητό εξαιρετικό, το τσίπουρο των 52 βαθμών "γειά σας", στραβοκατάπια την δεύτερη γουλιά και έκαψε τα πάντα στην μύτη μου.

Επιστροφή με μιά αλλαγή σε μηχανάκια ως το πρώτο βενζινάδικο, παίρνω το GS και ο Βασίλης το XR. Το GS το υδρόψυκτο είναι άνετο σε γωνίες, έχει πιο στενή σέλα, με ξένισε ο άξονας πολύ σαν αίθηση, η ανεμοκάλυψη ίδιο επίπεδο με το XR (λογικό αφού δεν έχει πολύ διαφορετική ζελατίνα), όργανα με πολλή παραπάνω πληροφορία στα μενού. Το πιο εντυπωσιακό ήταν η ανάρτηση, δεν έχει σημασία τι βλέπεις στον δρόμο, το καταπίνει και δεν έχεις δώσει σημασία. Το σκαλοπάτι στο φαγωμένο λάστιχο δεν φαινόταν σε αίσθηση γέρνοντας, στο XR φέρνει αστάθεια. Θα ψώνιζα; Δεν ξέρω, πολύ πολύ διαφορετική προσέγγιση στο θέμα τουρισμός σε σχέση με το XR που αν είχες πάντα τετρακύλινδρο τζαπάν κουμπώνεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Προφανώς και συνηθίζεται γιατί τίποτα αρνητικό δεν έχει το μηχανάκι, ίσως σε μερικά χρόνια...


Αστείο παραλειπόμενο: Φεύγοντας από Νυμφασία λέω δεν βάΝω το dynamic, δεν είναι η δύναμη αλλά η απόκριση που το κάνει "παιχνιδιάρικο". Κλικ, κλείνω το γκάζι, το παίρνει, χουφτώνω το γκάζι και ξεκινάει μπουμπουνητό από το φιλτροκούτι και ξαφνικά γίνεται η κόλαση λες και γκαζώνουν όλα τα XR του κόσμου ταυτόχρονα, λέω πάει μλκ έβαλε νέφτι στην βενζίνη η τύπισσα ή έσπασε ο συμπλέκτης και το φιλτροκούτι μαζί να γιατί πενφέ και ποιός με ξεπλένει τώρα, τελικά παίζουν κάτι παλικαράκια με μαχητικά αεροπλάνα πάνω μας και δεν ξέρω από που ήρθε και πως στο καλό συντονιστήκαμε έτσι αλλά τεράστια WTF στιγμή για ένα-δυό δευτερόλεπτα μέχρι να καταλάβω τι έγινε.
 

barbadinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ.Ανάργυροι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Vstrom χίλια
Βρε Γιάννη μα το Θεό, τα κείμενα σου είναι τέτοια που τα διαβάζεις με μια ανάσα! Λίγο να ξεχαστείς το’χασες!
Μα ο άνθρωπος γράφει χωρίς πληκτρολόγιο....:p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Άσε τώρα έχω σκέψεις σκοτεινές, να πάω να κάνω τεστ το νέο XR με τις αναρτήσεις που προσφέρουν και παραπάνω άνεση; Το GS με προβλημάτισε αρκετά, σκεφτόμουν ότι αν είχα παραγγείλει αυτό αντί για XR πριν δύο χρόνια θα μου έλειπε το γκάζι, το πιο πιθανό. Μπορεί να μην οδηγώ γρήγορα αλλά δεν τα μίσησε κανείς τα άτια. Πρέπει να δω αν υπάρχει κάτι σε revalving για τις μαμά αναρτήσεις του μοντέλου μου ή σε φυσίγγια/αμορτισέρ αν χαλάσει το ESA. Μετά λέω πόσα παραπάνω θα δώσεις για το ίδιο αλλά πιο άνετο μοντέλο 2020+, όσα έχει ένα 1290R, τυχαίο δεν νομίζω, μετά μου λέει και ο σατανάς από Αγγλία "ρε συ έχει γεμίσει ο κόσμος Multi" και έχει ας πούμε φτηνά 1260 στο νησί, γενικότερα τι τα θες, θα τα φάω σε ρύπους με αυτό που έχω τώρα τελικά, Αλ Γκορ ξέρεις εσύ.

Εδώ να πω ότι αυτή η συζήτηση έγινε μετά το "έλα να νοικιάσουμε Tuareg 660 και Ducati DS με 170 λίρες την ημέρα και βόλτα Ουαλία" που όλο και κάτι καλύτερο θα σου κάνουν εκτός σεζόν και θα έχεις καβαλήσει την νάρα και την μήχα παρέα.

Επίσης να πω ότι:
Το Sand 4 αποδεικνύεται "λίρα εκατό" το καλοκαίρι. Τόσο αεριζόμενο όσο πρέπει για να μην ζεσταίνομαι, χωρίς να με στεγνώνει. Να προσθέσω εδώ ότι το παντελόνι δεν είναι καθόλου καλά σχεδιασμένο στον τρόπο με τον οποίο πιάνει η άτυπη ζώνη του με αποτέλεσμα μετά από λίγα βήματα να αισθάνεσαι ότι θα ξεβράκωθεις. Απαραίτητο αξεσουάρ οι τιράντες το ψάχνω αν αξίζει να πάρω revit είναι τα ίδια λεφτά περίπου ένα ζευγαράκι φαρδιές της oxford που θα βολέψουν και στο enduro guard γιατί έχω χάσει κιλά.

Η τσάντα της μούρατεκ αγοράστηκε γιατί μου άρεσε το χρώμα περισσότερο (και ήταν σε πολύ καλή τιμή τότε), αλλά χώρεσε πετσέτα, σακούλι κράνους, μπουκάλι 1.5λ νερό, το ισοθερμικό και το βρακί, γάντια και παντελόνι Sand 4 μέσα, το κράνος δεμένο απ' έξω με ιμάντες και στα χέρια είχα μόνο το μπουφάν. Εντυπωσιακό. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι η αρχαία 30lt από το Lidl θα μπορούσε να πάρει τα ίδια πράγματα (είχα φέρει ρούχα και ένα κράνος μέσα τελευταία φορά από Αγγλία) αλλά με σαφώς λιγότερη άνεση λόγω μαλακού σκελετού για όλη την ημέρα στο μηχανάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Άσε τώρα έχω σκέψεις σκοτεινές, να πάω να κάνω τεστ το νέο XR με τις αναρτήσεις που προσφέρουν και παραπάνω άνεση; Το GS με προβλημάτισε αρκετά, σκεφτόμουν ότι αν είχα παραγγείλει αυτό αντί για XR πριν δύο χρόνια θα μου έλειπε το γκάζι, το πιο πιθανό. Μπορεί να μην οδηγώ γρήγορα αλλά δεν τα μίσησε κανείς τα άτια. Πρέπει να δω αν υπάρχει κάτι σε revalving για τις μαμά αναρτήσεις του μοντέλου μου ή σε φυσίγγια/αμορτισέρ αν χαλάσει το ESA. Μετά λέω πόσα παραπάνω θα δώσεις για το ίδιο αλλά πιο άνετο μοντέλο 2020+, όσα έχει ένα 1290R, τυχαίο δεν νομίζω, μετά μου λέει και ο σατανάς από Αγγλία "ρε συ έχει γεμίσει ο κόσμος Multi" και έχει ας πούμε φτηνά 1260 στο νησί, γενικότερα τι τα θες, θα τα φάω σε ρύπους με αυτό που έχω τώρα τελικά, Αλ Γκορ ξέρεις εσύ.

Εδώ να πω ότι αυτή η συζήτηση έγινε μετά το "έλα να νοικιάσουμε Tuareg 660 και Ducati DS με 170 λίρες την ημέρα και βόλτα Ουαλία" που όλο και κάτι καλύτερο θα σου κάνουν εκτός σεζόν και θα έχεις καβαλήσει την νάρα και την μήχα παρέα.
Ανώμαλος, κανονικά όμως....
 
Top Bottom