(ΑΚΥΡΏΝΕΤΑΙ) Καταρράκτες Νεμούτας, Τετάρτη 10 Αυγούστου

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Είσαι μικρός για GS πάντως. Και είναι αστεία ακριβά ακόμα και στην Αγγλία, 15000 λίρες που ξεκινάνε τα 1250Α δεν τα λες ευκαιρία.
Καλά, υπάρχουν και τα τελευταία 1200 σε λογικές τιμές. Πάντως το έγραψα περισσότερο σαν επιλογή κατηγορίας και αν δεν έβρισκα το συγκεκριμένο GT, πήγαινα φουλ για adventure μηχανάκι (όπως και -λογικά- θα πάρω μετά το KTM). Οι επιλογές υπάρχουν και είναι αρκετές :)
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Τελικά ξεμπερδέψαμε πολύ πιο γρήγορα απο ενα πρόβλημα που παρουσιάστηκε και κατα τις 10 ήμασταν free, μήνυμα στον Γιάννη (που είχε δηλώσει ενδιαφέρον) και ραντεβού στα Λαγκάδια που συναντηθήκαμε στη μία παρά...
Πολύ στροφή μέχρι Νεμούτα, λιγο χωμα, λιγο τσιμεντόδρομος αλλα το τοπίο στον καταρράκτη υπέροχο


Ωραίος ο Γιάννης,Γκλιτερ και μαγιό !!

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
πολλα λογια ! καμια βολτα θα παμε?
Ακυρώθηκε.


XR Maniac το μπροστινό έγινε σέρβις Νοέμβριο, το πίσω... Θεωρητικά θα το ήθελα, πρακτικά πρέπει να δω που γιατί στο επίσημο δεν θα πάει. Οι αποσβέσεις είναι στριτάδικες, πως να το κάνουμε. 1+αποσκευή για το φόρτωμα που έχεις κάνει είναι μαλακό.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ακυρώθηκε.


XR Maniac το μπροστινό έγινε σέρβις Νοέμβριο, το πίσω... Θεωρητικά θα το ήθελα, πρακτικά πρέπει να δω που γιατί στο επίσημο δεν θα πάει. Οι αποσβέσεις είναι στριτάδικες, πως να το κάνουμε. 1+αποσκευή για το φόρτωμα που έχεις κάνει είναι μαλακό.
Δες Ρεμούνδο, νομίζω κάνει και ESA αναρτήσεις. Κάπου αλλού δεν ξέρω, κι εγώ σε αυτόν θα το πήγαινα αν και όταν...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Οι μοτοσυκλέτες πέρα από τεχνικά χαρακτηριστικά είναι κα να σου κουμπώνουν. Εγώ χαίρομαι πάρα πολύ με τον Κώστα XR Maniac που δείχνει πως αυτός και η σύντροφος της ζωής του κουμπώσαν μια χαρά και μπορεί και κάνει και το κέφι του (μόνος του) και τα ταξίδια που έτσι και αλλιώς έκανε (μαζί της).

Ο Γιάννης amyroukai πάντα ψάχνεται -και καλά κάνει- που σημαίνει πως πιθανά ακόμη δεν έχει βρε το holly grail του. Και νομίζω πως έχω πρόταση να του κάνω αν ψάχνει για μια ταξιδιωτική μοτοσυκλέτα που θα τον ικανοποιεί αρκετά και στο παιχνίδι με τα στροφιλίκια. Φυσικά εγώ ψάχνω πάντα το ιδιαίτερο, το περίεργο και επομένως οι προτάσεις μου είναι αντίστοιχες και σπανίως ακολουθούν το ρεύμα. Η sport touring μοτοσυκλέτες "τελειώνουν" από τις ίδιες τις εταιρείες καθώς προσπαθούν είτε να ακολουθήσουν είτε να δημιουργήσουν νέες τάσεις για αύξηση πωλήσεων. Θεωρώ πως η διασκέδαση με το γκάζι είναι πολύ μεγαλύτερη όταν μπορούμε να αγγίξουμε τα όρια της μοτοσυκλέτας. Ελπίζω να τα κουβεντιάσουμε από κοντά με κανά καφεδάκι γιατί καιρό έχουμε να βρεθούμε.

Για την ώρα αφήνω αυτό το υπέροχο μοντέλο που δεν έχει τη τύχη που πραγματικά αξίζει:

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μηχαναρα ....το rs
Όταν ψώνισα το xr είχε δίπλα ένα σχεδόν καινούργιο (6000 χλμ) και με λιγότερα λεφτά, αλλά έχω κολλήσει με το xr.
Σίγουρα θα ήταν η επόμενη επιλογή μου
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μηχαναρα ....το rs
Όταν ψώνισα το xr είχε δίπλα ένα σχεδόν καινούργιο (6000 χλμ) και με λιγότερα λεφτά, αλλά έχω κολλήσει με το xr.
Σίγουρα θα ήταν η επόμενη επιλογή μου
Εγώ θα ήθελα να την οδηγήσω με σκοπό να επιβεβαιώσω τις υποψίες μου. Όταν πήγα δεν υπήρχε καθόλου ώστε να ανέβω έστω και στατικά. Ξέρω σε ποια αναφέρεσαι, με παίδεψε η σκέψη της κάποια βράδια.
Είναι πολύ ψηλά στη λίστα του εγκεφάλου μου. Του χρόνου αρχίζω ξανά τα Ευρωπαϊκά, μετά θα βγουν συμπεράσματα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω καβαλήσει το RS.

Μια έκδοση ήταν... Ίδια 100% με το Fazer και η άλλη μάλλον είχε χαμηλή σέλα και ήταν 100% μπούρδα.

Η επιλογή υπήρχε και τότε που ψώνισα. Δεν είναι το σωστό μηχανάκι, είναι οκ να υπάρχει γενικά σε ένα γκαράζ.


Το XR είναι... Ευτυχώς και δυστυχώς τόσο τέλειο που δεν υπάρχει αντικατάσταση με άλλο. Αλλά μου αρέσουν πολλά, οπότε συνεχώς κοιτάζω και αλλού, χωρίς κάτι να με έχει πείσει ότι αξίζει την αλλαγή.


Το 950 ας πούμε θα το άλλαζα με το Tuareg θεωρητικά.



Τώρα που το πρόσεξα και αυτό... Τα όρια της μοτοσυκλέτας είναι πολύ μακριά από αυτό που νιώθω άνετα να κάνω στο δρόμο. Η τυχαία λακκούβα, το χαλικακι, η αλλαγή ασφάλτου με σκαλοπάτι μέσα στην στροφή, ο "πάω με 20 για να είναι ασφαλές", ο "να μια ωραία πεταλούδα για το ινσταγκραμ να σταματήσω", ο λοκαλ "δικό μου το χωριό δικά μου και τα δύο ρεύματα" και γενικά κάθε τι παρόμοιο με αποτρέπει από το όριο. Λέει ο δάσκαλος πουτ δε κότα ντάουν αλλά η πιο ωραία βόλτα είναι η επόμενη. Πιθανά αν πάρω μπότες, γάντια και βρω όρεξη για τρακ ντέι να το πιέσω εκτός ζώνης "άνεσης".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
πουλ δε κότα άουτ
Fixed.

Η διαφορά είναι τεράστια γιατί στην περίπτωση που βάζεις την κότα down, έχεις επίγνωση της φοβίας αλλά σκέφτεσαι συντηρητικά επιλέγοντας να την αντιμετωπίσεις σιγά σιγά, ουσιαστικά βάζοντας το πρόβλημα κάτω από το χαλί με κίνδυνο αυτή (η φοβία) να ξαναβγεί στην επιφάνεια.

Κάτι που δε συμβαίνει εάν βγάλεις την κότα άουτ, όπου στις περισσότερες περιπτώσεις το πρόβλημα ξεριζώνεται και ανοίγεις ένα καινούργιο κεφαλαίο στην οδήγηση.

Να προσέχουμε τι και πώς το γράφουμε γιατί δημιουργούνται παρανοήσεις.

Η φετινή σοδειά ήταν δυνατή.
 
Top Bottom