ΑΡΑΧΝΑΙΟ (ΧΕΛΙ)- Κυριακή 3/6/2018

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Εξερευνητική βόλτα στο βουνό του μυστηρίου και των κρυμμένων μυστικών, τόπο του δαιμονικού Νάνου, του φαντάσματος του παπά, των Αρβανιτών και πολλών άλλων ιστοριών.
Καφεδάκι στην πλατεία του ομώνυμου, πολύπαθου κατά την Κατοχή, αλλά ακόμη πιό πολύπαθου κατά τον Εμφύλιο, χωριού, επίσκεψη στην πανάρχαια μονή Ταλαντίου, στην αρχαία πυραμίδα στο Λυγουριό, καθώς και στην παρακείμενη Βυζαντινή εκκλησία της Αγίας Μαρίνας.
Κατόπιν, στάση και μικρή ανάβαση εκεί που λέγεται ότι έκρυβαν οι Αντάρτες τις Εγγλέζικες λίρες, στην Παναγία την Χρυσοσπηλιώτισσα, ένα μικρό γραφικό εκκλησάκι, χτισμένο σε σπηλιά.
Στην επιστροφή, στάση για μαγειρευτό φαγητό στην Αλμυρή, στον Αντωνάκη τον Ζουγανέλη.

Παρόλο που η συγκεκριμένη διαδρομή μέχρι το Αραχναίο είναι γνωστή, τα υπόλοιπα στους περισσότερους (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδίου) είναι "άγνωστα", καθώς μόνο από βιβλία γνωρίζουμε κάποια πράγματα και από τις περιγραφές φίλων. Οπλιστείτε με όρεξη για μικρή εξερεύνηση -με ότι αυτό συνεπάγεται (στάσεις, φωτό κλπ) και φύγαμε μαζί, για να "ανακαλύψουμε" τόπους και μνημεία που πάνε λίγοι.

http://www.nafplio.gr/odimosmenu/demideasmenu/araxnaiomenu.html

https://anagnostis.org/article/o-panagiotes-mpimpes-kai-e-istoria-toy-arachnaioy

Χάρτης:






Συνάντηση: Περίπτερο (Σταθμός 14)
Ώρα συνάντησης:0830+
Ώρα αναχώρησης:0900
 
Last edited by a moderator:

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Παναγιώτη καλημέρα.

Εκτιμώμενη ώρα επιστροφής έχουμε;
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Παναγιώτη καλημέρα.

Εκτιμώμενη ώρα επιστροφής έχουμε;
Καλημέρα Γιώργο!
Εκτιμώ ότι γύρω στις 1300-1330, θα έχουμε τελειώσει με τον καφέ και τα αξιοθέατα, καθώς όλα βρίσκονται σε πολύ κοντινή απόσταση μεταξύ τους και δίπλα σε άσφαλτο (Η Χρυσοσπηλιώτισσα, έχει 100 μέτρα υπέρ-βατό χωματόδρομο στην αρχή και μετά είναι φρέσκια άσφαλτος, μέχρι το εκκλησάκι).
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Ακριβώς έτσι είναι η ιστορία και μου έκανε εντύπωση που μέχρι και για τις λίρες διάβασες :) . Είναι όμορφη διαδρομή. Δες αν θες και φαγητό στο Χέλι, η λεγόμενη γκιόσα, είναι Νο1 στην Ελλάδα, αλλά θέλει τηλ και παραγγελία, γιατί εκεί έπειτα τις 11.00 δεν μένει τπτ.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ισως ερθω να σας βρω παιδακια !! Θα σας ενημερωσω μεχρι Σαββατο :)
 

mikes

Μέλος
Όνομα
Μιχαλης
Μοτό
Honda CBF 500, Yamaha YBR 250
μαγειρευτο εεε?? χμμμ κατσικακι κοκκινιστο με μακαρονια!!!!!
μεσα λοιπον!

ο καλυτερος τροπος να γιορτασω και τους 6 μηνες εγγραφης μου στο φορουμ... :happy:
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Ακριβώς έτσι είναι η ιστορία και μου έκανε εντύπωση που μέχρι και για τις λίρες διάβασες :) . Είναι όμορφη διαδρομή. Δες αν θες και φαγητό στο Χέλι, η λεγόμενη γκιόσα, είναι Νο1 στην Ελλάδα, αλλά θέλει τηλ και παραγγελία, γιατί εκεί έπειτα τις 11.00 δεν μένει τπτ.
Οι λιρες ηταν το δελεαρ για τη βόλτα. Έτσι και βρούμε κανά κασελακι, μας βλέπω με καινούργια μοτορια ολους :D

Για γκιοσα δεν το βλεπω, γιατί δεν έχω στανταρ αριθμο συμμετοχών, αλλά θα έπρεπε επίσης, να κάτσουμε στο χωριό και να μην δούμε τα υπόλοιπα Κωστη.

Λοιπον μαζευω τον φωτογραφικο εξοπλισμο......θα γινει χαμος !!!!!
Ετοιμαστειτε για....σκαψιμο θα φερω......ανιχνευτη μεταλλων μαζι !!!!!!!
Εγω μεχρι πρότινος έκανα αυτο με τα κλαριά που ενωνονται, αλλά παντα με εβγαζε σε ρεματιές και ξεροπηγαδα. Μετα μου εξήγησαν, ότι ετσι βρίσκουν νερο και όχι χρυσό :laugh:

@Eversman Έτοιμος Πάνο ;)
:friendship:

Ισως ερθω να σας βρω παιδακια !! Θα σας ενημερωσω μεχρι Σαββατο :)
Αγαπάμε Άστρος:friendship: Μακαρι να κάτσει Ηλια!

μαγειρευτο εεε?? χμμμ κατσικακι κοκκινιστο με μακαρονια!!!!!
μεσα λοιπον!

ο καλυτερος τροπος να γιορτασω και τους 6 μηνες εγγραφης μου στο φορουμ... :happy:
Κόκκορας με μακαρονια και κοκκινιστη μπριζολα, οι σπεσιαλιτε;)
Ειμαι σίγουρος ρε μπαγασα, πως αν δεν έλεγα για φαγητό δεν θα ερχόσουν!
Μωρε να παίξει φούρνος? Να φάμε τιποτα παξιμάδια και καμιά τυροπιτα? :D
 

mikes

Μέλος
Όνομα
Μιχαλης
Μοτό
Honda CBF 500, Yamaha YBR 250
Μωρε να παίξει φούρνος? Να φάμε τιποτα παξιμάδια και καμιά τυροπιτα? :D
νταξ εσυ εισαι ικανος μα μας ταϊσεις κουλουρι απο πλανοδιο μονο και μονο για να μου τη σπασεις.. θα σε φτιαξω ομως εγω.. θα μπω λιντερ και θα σας πηγαινω με 130... θα δεις τι θα παθεις..
 

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Στα καλά νέα της ημέρας τώρα, το erpeto θα ακολουθήσει στην εκδρομή της Κυριακής, δυστυχώς όμως με περίπου μια ώρα καθυστέρηση.
Κοινώς θα έρθω να σας βρω.


edit: Εννοείται ότι αν μπορέσω θα είμαι στην ώρα μου το πρωί στο σημείο συνάντησης!
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Στα καλά νέα της ημέρας τώρα, το erpeto θα ακολουθήσει στην εκδρομή της Κυριακή, δυστηχώς όμως με περίπου μια ώρα καθυστέρηση.
Κοινώς θα έρθω να σας βρω.
Θα χρειαστει ομως.........να δουλευεις συνεχεια στα"κοκκινα" το μοτορι..........γιατι ειμαστε.....πολυ γληγοροι.....!!!!!!!
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Κρίμα που δεν μπορώ να έρθω.

Έχω μια υποχρέωση και θα κατέβω Σπάρτη.

Μπορεί νας σας πετύχω στο δρόμο με το αμάξι (Mazda 6) αν σας κορνάρει κάποιος έγω θα είμαι.
 

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
Ωραια προταση για βολτα. Καταγραφεται στα υποψιν μιας κ λογω σεμιναριου δε μπορω να ειμαι στο περιπτερο τη Κυριακη. Καλα να περασετε.
 

Borr

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Benelli TRK 502, 2018
Φορτώνω φτυάρι, γκασμα, τσάπα. Τον ανιχνευτή θα τον φέρει ο Πέτρος. Να δεις που από Δευτέρα, θα έχουμε καινούρια μοτορια...... αλλά έτσι και δεν βρω λεπι, εκεί θα σε βρουνε......
(Οι επόμενες γενιές)
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Ζηλεύω... Εύχομαι να περάσετε όμορφα... Καλή βόλτα παιδιά..

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ρε χαροτο μου, εσυ ζηλευεις, η εμεις που μας τρελάνατε με το Κατερινιο και τη μηχαναρα στη Σαχάρα! Φιλιά ρει:inlove:

Φορτώνω φτυάρι, γκασμα, τσάπα. Τον ανιχνευτή θα τον φέρει ο Πέτρος. Να δεις που από Δευτέρα, θα έχουμε καινούρια μοτορια...... αλλά έτσι και δεν βρω λεπι, εκεί θα σε βρουνε......
(Οι επόμενες γενιές)
Λέπια δεν ξερω αν θα βρουμε, χελια πάντως σιγουρα :D
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Καλά να περάσετε αγόρια, αν δεν είχα φύλο πορείας για Ελάτη Περτούλι Νεραιδοχωρι την Κυριακή θα ερχόμουν το δίχως άλλο
 
Top Bottom