ΑΤΥΧΗΜΑ

Subchinnik

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
Bn 251
Παιδια ειχα ενα ατύχημα χτες το απογευμα , ευτυχως χωρις τραυματισμό για εμενα και τη συνεπιβάτη μου. Δυο μηχανακια παραβίασαν κοκκινο και συγκρούστηκαν μεταξυ τους και έπεσαν μπροστα μου τη στιγμη που ξεκίνησα με πράσινο , με αποτέλεσμα να φρενάρω και να βρει ο τροχός μπροστα σε μια απο τις δυο πεσμένες μηχανές, χάνοντας πρόσφυση και έπεσα ευτυχως σχεδον σταματημένος. Το θεμα ειναι ενω ήρθαν οι ασφαλιστικές κλπ και οι δυο οδηγοί λέγαν κατι αρλούμπες του τύπου κίτρινο ηταν δεν έφταιγα σιγα δεν εγινε κατι Ελα να κανουμε μια φιλική δήλωση και δεν τρέχει κατι ειναι το τεταρτο μου ατύχημα και ολα καλα εγω ειχα τρελαθει Γιατι ειχα αγχωθεί παρα πολυ με το αν ειναι καλα η συνεπιβάτης μου και δεν το πίστευα αυτη την αδιαφορία και σταρχιδοσυνη του τύπου, εντωμεταξυ ο άλλος ηταν ντελιβερας και εφυγε και ηρθε μετα απο μια ωρα αν το πιστεύετε δλδ θα τρελαθω, και απλα θελω να μου πειτε αν αξιζει να το τρέξω στην τροχαία κλπ η θα χασω τη ζωη μου. Την οποια τροχαία κάλεσα και δεν ήρθαν ποτε μετα απο 3 ωρες και απλα δεν μπορω να καταλαβω πως ενω καποιος καίει κοκκινο δεν παθαίνει κατι και ολα καλα αφου δε πέθανε καποιος . Πραγματικα θα εκτιμούσα οποια βοηθεια γνωμη κλπ Γιατι ειμαι σε σοκ, το μηχανακι δεν έπαθε κατι αλλα χιεστηκα κιολας για τις υλικές ζημιές. Απλα θελω να ξερω αν εχω καποιο όφελος να τρέξω τον τύπο η αφου δεν έπαθε κανεις τιποτα αν θα παρω τα τρια μου και θα βγω και χαμένος στο τελος. Κάμερες υπήρχαν κοντα και σιγουρα καποια κατέγραψε το περιστατικό. Στο τελος Επισης για να τρελαθείτε μου ειπε ο τύπος οτι μετα να μη του ζηταω χαρη να μου φτιάξει το μηχανακι επειδη δεν ηθελα να κάμω φιλική δήλωση που έκαψε κοκκινο.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Νίκο συγχώρα με, αλλά νομίζω βρίσκεσαι σε σύγχυση (και λογικό είναι)...
Από ότι κατάλαβα εσένα σε χτύπησε το ένα πεσμένο μηχανάκι. Πέσατε στατικά και δεν υπάρχουν ούτε τραυματισμοί ούτε υλικές ζημιές.
Να τραβήξεις τι, για να αποζημιωθείς σε τι? Το ψυχολογικό σοκ από αυτές τις καταστάσεις ούτε ασφαλιστική αποζημιώνει, ούτε δικαστήριο καταδικάζει.
Οπότε μάλλον για χαμένες ώρες από την ζωή σου σε βλέπω...
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Καλημέρα σου φίλε Νίκο ! Χαλάρωσε , όλα καλά ..

Δεν έχει νόημα να τρέξεις κι να κανείς και να ρανεις .
τσαμπα θα βάλεις ένα προβλήμα πάνω σου χωρίς κανένα όφελος από αυτό . Τέτοιες καταστάσεις μικρό ατυχημάτων του τύπου μου έπεσα η μηχανή στατηκα ή με ακούμπησε κάποιος από πίσω λίγο αλλά όλα καλά τελικά είναι στην καθημερινότητα και στον βίο τις μετακίνησης είτε με το αυτοκίνητο είτε με το μηχανάκι , υπάρχει πιθανότητα να συμβούν δηλαδή …
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Λογικά είσαι μικρός σε ηλικία και όπως είπε ο Παντελής από πάνω εισαι σε ένα σοκ η σύγχυση.

1)Δεν χτύπησε κάνεις σας
2)Η μηχανή λες πως δεν έχει ζημιά.

Όλα καλά λοιπόν,το ξεχνάς και πας παρακάτω. Δεν έπρεπε καν να κατσεις να χάνεις το χρόνο σου να περιμένεις τη τροχαια που άμα δεν έχει τραυματισμό δεν έρχεται ούτε του Αγίου ανήμερα.

Ναι δεν υπάρχει κανένα άλλο σενάριο που δεν θα πάρεις τα 3 όπως λες η τουλάχιστον το μακρύτερο αν κυνηγήσεις οτιδήποτε. Άμα ήσουν Καλιφόρνια κάτι μπορεί να γινόταν. Άντε καλημέρα.
 

Subchinnik

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
Bn 251
Νίκο συγχώρα με, αλλά νομίζω βρίσκεσαι σε σύγχυση (και λογικό είναι)...
Από ότι κατάλαβα εσένα σε χτύπησε το ένα πεσμένο μηχανάκι. Πέσατε στατικά και δεν υπάρχουν ούτε τραυματισμοί ούτε υλικές ζημιές.
Να τραβήξεις τι, για να αποζημιωθείς σε τι? Το ψυχολογικό σοκ από αυτές τις καταστάσεις ούτε ασφαλιστική αποζημιώνει, ούτε δικαστήριο καταδικάζει.
Οπότε μάλλον για χαμένες ώρες από την ζωή σου σε βλέπω...
Οποτε το οτι έκαψε κοκκινο δεν εχει σημασία; Καλα εχω καταλάβει οτι δε προκειται να νοιαστεί κανεις η να κερδίσω κατι, απλα ειναι άδικο και το γεγονός οτι ειπε ψεμματα ο άλλος και η ολη ταλαιπωρια. Αντε τωρα να δω με τι ψυχη θα ξανα καβαλήσω. Τεσπα παιδια οποια βοηθεια η γνωμη ευπρόσδεκτη
 

Subchinnik

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
Bn 251
Καλημέρα σου φίλε Νίκο ! Χαλάρωσε , όλα καλά ..

Δεν έχει νόημα να τρέξεις κι να κανείς και να ρανεις .
τσαμπα θα βάλεις ένα προβλήμα πάνω σου χωρίς κανένα όφελος από αυτό . Τέτοιες καταστάσεις μικρό ατυχημάτων του τύπου μου έπεσα η μηχανή στατηκα ή με ακούμπησε κάποιος από πίσω λίγο αλλά όλα καλά τελικά είναι στην καθημερινότητα και στον βίο τις μετακίνησης είτε με το αυτοκίνητο είτε με το μηχανάκι , υπάρχει πιθανότητα να συμβούν δηλαδή …
Δεν ειναι στατικά η απο πισω , έκαψε κοκκινο, δολοφόνος οπως λεει και ο Ιαβέρης και αν πήγαινα λιγο πιο γρηγορα θα ειχα τραυματιστεί σοβαρα και εγω και η συνεπιβάτης μου. Δεν εχει καμια σημασία αν ειμαι μικρος η Οχι, σημασία εχει η ηθική κατι που το εχω διδαχτεί στη πιστα στα τοσα χρονια που οδηγώ και στα οσα οδηγώ στο δρόμο, απλα ειχα απορια αν μπορω να κανω κατι παραπανω
 

Subchinnik

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
Bn 251
Επισης να πω εδω οτι σημερα που εχει περάσει η ανδρεναλινη η συνεπιβάτης μου δεν ειναι καλα οποτε ναι υπαρχει τραυματισμός ας ελπίσω ελαφρύς
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν έχετε ζημιές υλικές.
Δεν έχετε τραυματισμό, τουλάχιστον όχι κάποιο επίσημο χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο ότι ζητήσατε βοήθεια λόγω τραυματισμού από το ατύχημα.
Άρα βάση για αγωγή δεν υπάρχει.

Το να ζητήσεις να τιμωρηθεί για το κόκκινο που πέρασε δεν ξέρω αν γίνεται.


Νομικά από όσο φαίνεται τουλάχιστον, δεν έχεις κάτι που να σου δίνει πάτημα να τρέξεις καποιον.

Δυστυχώς ο κόσμος εκεί έξω είναι πολλά χρόνια σε φάση τρέλας, όσο πάει γίνεται χειρότερο το πράγμα, δεν βοηθάει το γεγονός ότι υπάρχει τεράστιο κενό στα δικαστήρια (είδα πρόσφατα ένα ινφογκραφικ με στοιχεία ΕΕ και δεν υπάρχει καμία χώρα σαν εμάς, με 1700+ ημέρες μέσο όρο για επίλυση διαφορών) και ότι η τροχαία δεν φτάνει για όλα και... Πολλές φορές δεν ενδιαφέρεται, όπως πχ η δική σου περίπτωση που δεν είχε ζημιές και τραυματίες.


Περαστικά και με λύπη μου θα σου πω, συνήθεια είναι η αυτοπροστασία του δεν ξεκινάω στο πράσινο αν δεν έχω δει ότι σταμάτησαν οι άλλοι.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Νίκο, το αλλάζω....
Αν σε κάνει να αισθανθείς ικανοποίηση τράβα το ως εκεί που δεν παίρνει.
Κάνε μήνυση και σε αυτόν που σε χτύπησε και στον άλλον που εμπλέκεται στο τροχαίο.
Κάνε μήνυση και στις ασφαλιστικές τους για παν ενδεχόμενο.
Πήγαινε την συνεπιβάτιδα σου στο νοσοκομείο και ζήτα ιατρική έκθεση για την κατάσταση της.
Βρες έναν καλό δικηγόρο που θα ασχοληθεί με την περίπτωση.
Ζήτα αποζημίωση για ηθική βλάβη, σωματική βλάβη και ότι άλλο σου πει ο δικηγόρος.


Καλά ξεμπερδέματα.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Πάντως όποιος και να φταίει καλείς πάντα την ασφαλιστική για φώτο δηλώσεις επιτόπου, και δεν φεύγεις γιατί μπορεί να μην έχει γίνει τίποτα και μετά πχ ο άλλος να πάει νοσοκομείο και να πει με χτύπησε και έφυγε, νομίζω ότι αν υπάρχει τραυματισμός και έρθει ασθενοφόρο πάει έτσι και αλλιώς δικαστήριο, εσύ έπρεπε να καλέσεις την ασφαλιστική σου να πάρεις το χαρτί του τι έγινε και μετά αν θες το τραβάς.
 

Subchinnik

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
Bn 251
Πάντως όποιος και να φταίει καλείς πάντα την ασφαλιστική για φώτο δηλώσεις επιτόπου, και δεν φεύγεις γιατί μπορεί να μην έχει γίνει τίποτα και μετά πχ ο άλλος να πάει νοσοκομείο και να πει με χτύπησε και έφυγε, νομίζω ότι αν υπάρχει τραυματισμός και έρθει ασθενοφόρο πάει έτσι και αλλιώς δικαστήριο, εσύ έπρεπε να καλέσεις την ασφαλιστική σου να πάρεις το χαρτί του τι έγινε και μετά αν θες το τραβάς.
Τα κανα ολα αυτα εκτος του ασθενοφόρου
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Αν έχει τραυματιστεί η συνεπιβάτης , να το τρέξεις και να αποζημιωθείς.
Αν όχι , θα χάσεις τον χρόνο σου. Τιμωρία για παραβίαση του κόκκινου εμείς δεν μπορούμε να ΄΄ρίξουμε΄΄ , η τροχαία είναι αρμόδια για αυτό. Ελπίζω να είστε και οι 2 , ή μάλλον και οι 4 εμπλεκόμενοι καλά στην υγεία σας και να μην χρειαστεί τίποτα παραπάνω. Ατυχήματα συμβαίνουν στον δρόμο και όλοι μας ίσως να έχουμε προκαλέσει ή παραλίγο να προκαλέσουμε. Άστο να πάει στο καλό και......καλούς δρόμους!!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Δεν ξέρω κατά πόσο το νομικό πλαίσιο αλλά και ο τρόπος που δουλεύει το όλο σύστημα τροχαίας, ασφαλιστικών και δικαστηρίων δίνει τη δυνατότητα να καταγγείλεις και να δικαιωθείς έναντι κάποιου για παράβαση του ΚΟΚ (κόκκινο, υπερβολική ταχύτητα, κτλ) εκ τον υστέρων.

Εφόσον δλδ δεν έχει καταγραφεί παράβαση μετά από τροχαίο συμβάν και δεν υπάρχουν σωματικές / υλικές βλάβες δε ξέρω αν μπορείς να πας στη τροχαία και να πεις το όχημα με τάδε πινακίδα χτες βράδυ πέρασε με κόκκινο. Μπορεί να μην γίνεται ή και να μη σου δώσει κανείς σημασία.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Αν έχει τραυματιστεί η συνεπιβάτης , να το τρέξεις και να αποζημιωθείς.
Αν όχι , θα χάσεις τον χρόνο σου. Τιμωρία για παραβίαση του κόκκινου εμείς δεν μπορούμε να ΄΄ρίξουμε΄΄ , η τροχαία είναι αρμόδια για αυτό. Ελπίζω να είστε και οι 2 , ή μάλλον και οι 4 εμπλεκόμενοι καλά στην υγεία σας και να μην χρειαστεί τίποτα παραπάνω. Ατυχήματα συμβαίνουν στον δρόμο και όλοι μας ίσως να έχουμε προκαλέσει ή παραλίγο να προκαλέσουμε. Άστο να πάει στο καλό και......καλούς δρόμους!!
Με πρόλαβες και απάντησες και στη απορία μου
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αποψη μου οτι δεν θα εχεις καποιο λογικο οφελος μιας και ειναι δυσκολο απο την στιγμη που δεν υπαρχουν σωματικες η υλικες ζημιες,να παρεις λεφτα για ψυχικη οδινη κλπ

Οδηγα αμυντικα και απεφυγε τις κακοτοπιες.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Αγαπητέ έχεις δίκιο αλλά δυστυχώς ζεις στην χώρα που αν κάποιος εγκαταλείψει θύμα τροχαίου , άντε στην καλύτερη να φάει τρία χρόνια με αναστολή αν βρεθεί μάρτυρας . Όσες φορές ,λόγω δουλειάς , έχω βρεθεί σε τροχαίο με παραβίαση κόκκινου ή προτεραιότητας , αν δεν έχεις μάρτυρα-ες που να έχει διάθεση να ταλαιπωρηθεί με δικαστήρια κλπ δεν βρίσκεις το δίκιο σου με τπτ. Αμυντική οδήγηση και μπόλικη τύχη... Καλές βόλτες!
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Δυστυχώς στο κόκκινο αν δεν υπάρχουν μάρτυρες δεν αποδεικνύεται τίποτα
Εκτός και το παραδεχθεί αυτός που το πέρασε...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η παραβιαση του κοκκινου ειναι οτι χειροτερο μπορει να τυχει σε καποιον Γιατι ειναι ο λογος του παραβιαζοντα με εκεινον που περασε νομιμα με πρασινο Εκτος και αν υπαρχουν μαρτυρες ή καμερες διαχειρησης κυκλοφοριας εν λειτουργεια (που ομως θελει λιγο τρεξιμο για να παρει καποιος υλικο)

Ακομα και η αστυνομια να ερχοταν στο σημειο το μονο που θα εκανε θα ηταν απλα να καταγραψει το γεγονος και τις συνθηκες κατω απο τις οποιες εγινε συμφωνα με την σηματοδοτηση και τους κανονες του κοκ και συμφωνα με την επιτοπου καταθεση των εμπλεκομενων Η εκθεση της τροχαιας εχει μεγαλη ισχυ σε ενα πιθανο δικατηριο και μονο εκει
 

Subchinnik

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
Bn 251
Η παραβιαση του κοκκινου ειναι οτι χειροτερο μπορει να τυχει σε καποιον Γιατι ειναι ο λογος του παραβιαζοντα με εκεινον που περασε νομιμα με πρασινο Εκτος και αν υπαρχουν μαρτυρες ή καμερες διαχειρησης κυκλοφοριας εν λειτουργεια (που ομως θελει λιγο τρεξιμο για να παρει καποιος υλικο)

Ακομα και η αστυνομια να ερχοταν στο σημειο το μονο που θα εκανε θα ηταν απλα να καταγραψει το γεγονος και τις συνθηκες κατω απο τις οποιες εγινε συμφωνα με την σηματοδοτηση και τους κανονες του κοκ και συμφωνα με την επιτοπου καταθεση των εμπλεκομενων Η εκθεση της τροχαιας εχει μεγαλη ισχυ σε ενα πιθανο δικατηριο και μονο εκει
Υπαρχει και μάρτυρας και κάμερες που μας ειπαν οτι μας τις δίνουν
 
Top Bottom