Αβάντων Γαία. (Εδάφιο 2)

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
.. με τις ταξιδιωτικες σου εκκρεμοτητες οφειλεις να 'σαι συνεπης!
να συνεχιζεις οτι δρομους αφησες στην μεση κ να ενημερωνεις για οτι ωραιο ειδες/βρηκες/διαβηκες!

...ετσι χτιζονται οι αναμνησεις κ αποκτουν υποσταση ολοι οι χαρτες του μυαλου μας.

Συνεχιζουμε λοιπον το Β' μερος των μονοημερων εξορμησεων στην ''μαγευτικη'' Ευβοια.
(εδω το Α' κεφαλαιο)
Στοχος το κεντρικο κοματι αυτη την φορα με οριο παντα την αγερωχη Διρφυ που κυριολεκτικα επιβαλεται στο τοπιο!

χαρτης.

Χαλαρο πρωινο ξυπνημα,breakfast με την φαμιλια κ μολις φυγουν για σχολειο κ δουλεια εσυ εχοντας ρεπο ξεκινας να φορας κορντουρες...;)
Συντομα βρισκεσαι στον Ωρωπο κ απολαμβανεις μυρωδατο καφεδακι με θαλλασινη αυρα ενω περιμενεις το φερυ για Ερετρια



το περασμα απεναντι εχει την μορφη μινι-κρουαζιερας καθως το αμφιπλωρο σερνεται αλλα νταξ..δεν χαλασε κ ο κοσμος,θα φτασουμε.:p

και οντως φτασαμε...
πορεια βορεια-βορειο-ανατολικα προς Στενη,Καθενους,Αγ.Αθανασιο αναμεσα απο μια ανοιξιατικη εξαρση χρωματων κ εικονων που μοιραζονται μεταξυ βουνου κ θαλασσης..





κυριως στοχος το Καταφυγιο της Αγαλης στην ΒΑ πλευρα της Διρφης,το ειδα ψαχνωντας στον χαρτη κ επειδη κατι μου εκανε κλικ εστησα μια διαδρομη βασισμενη πανω του ως κεντρο.


ομολογω οτι κατα το ανεβασμα αλλα κ το κατεβασμα ειδα απιστευτες εικονες,αλπικες με θεα Αιγαιο πελαγος κ δρομους που επιβαλεται να διαβεις.
οδηγουσα με προσοχη καθως συνεχεια κοιτουσα δεξια το καταπρσινο βουνο κ αριστερα το απεραντο γαλαζιο!
ο φακος παλευει να αποδωσει ελαχιστα απ'οσα το ματι χαιρεται!







Κινουμενος ανατολικα πλεον προσπερνω το χωριο Γλυφαδα κ κατευθηνομαι μεσω ενος βατου χαλικοδρομου (~10χιλ) στον Λιμνιωνα.






Σταση για χαζι κ συνεχεια ξανα βουνο δυτικα προς Ψαχνα-Χαλκιδα αυτη την φορα.
Και εδω τα ιδια ''χαλια'' στροφιλικι,ελατο κ καθαρο οξυγονο.




καποια στιγμη σταματησα να βγαζω φωτο,δεν ειχε νοημα,η ομορφια ηταν πολλη για να χωρεσει σε καδρα κ η επιθυμια μου να φχαριστηθω τα ολοκαινουργια Shahara με αποροφησαν εντελως...



Γιοματος απο ολα εφτασα Χαλκιδα κ απο κει με συνοπτικες στην Μαλακασσα οπου ''τσεκαρισα'' το καφε-στεκι που ανεφερε ο @Eversman ,εξαιρετικο!



μολις 300χιλ κ ενιωσα οτι ταξιδευα μερες,μακαρι ολες οι βολτες να αφηνουν τετοια αχναρια..
να πατε παιδες,οσοι δεν εχετε καμει κειθε να πατε!αξιζει καθε δραμι βενζινας κ καθε λεπτο απο τον πολυτιμο χρονο μας!

καλους δρομους να χουμε ολοι μας!:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ολο κ ζυγωνεις χωμα...έννοια σου...δικος μας εισαι.:secret:
Κατα τα λοιπα...οπως παντα εξαιρετικη ανασα μεσα απ τα οδοιπορικα σου...Keep breathing φιλε μου καλε:friendship:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ολο κ ζυγωνεις χωμα...έννοια σου...δικος μας εισαι.:secret:
Κατα τα λοιπα...οπως παντα εξαιρετικη ανασα μεσα απ τα οδοιπορικα σου...Keep breathing φιλε μου καλε:friendship:
δεν θα πω ψεματα,μάρεσε η επαφη με το χαλικο-χωματοδρομακι,οι σκονισμενες μποτες κ γενικα το ''τσαλακωμα'' μιας φινιρισμενης μοτο με τις ζαντες καφε απο το χωμα,αλλωστε ηταν στοχευμενη διελευση για οσα επονται συντομα...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black


ο χάρτης σε κοινή θέα για ευκολία όλων και το gpx συνημμένο

Ευχαριστούμε Γεώργιε @George_M. που το μοιράστηκες μαζί μας ;):ok:
 

Attachments

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Φανταστικές εικόνες δίπλας μας!!μπράβο σου Γιώργο που το μοιράστηκες εδώ,στην πρώτη ευκαιρία που θα βρω θα πάω προς τα εκεί,έχω και εγώ κάτι χρωστουμενα στην διρφη.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ωραιες εικονες παρα πολυ κοντα μας! Σε ευχαριστουμε Γιωργο που μοιραστηκες μαζι μας της διαδρομη!
Να σαι καλα να βολταρεις!
 

SteveRe

Μέλος
Όνομα
Σταυρος
Μοτό
Yamaha XT660Z
Αρχες Μαρτιου περπατησα το φαραγγι της Αγαλης που ξεκιναει απ'το γηπεδο του Αγ. Αθανασιου . Λιγο ψηλοτερα απ'το τελειωμα του φαραγγιου,εβλεπα στο βαθος ενα κτισμα με κεραμυδια κ εσπαγα το κεφαλι μου για το τι ειναι αυτο στη μεση του πουθενα κ ψηλα στο βουνο. Σ' ευχαριστω Γιωργο @George_M. που μου ελυσες την απορια,με την πρωτη ευκαιρια θα κανω τη βολτα μου στο καταφυγιο. Πολυ ωραια η βολτα σου κ η Ευβοια για αλλη μια φορα να μας χαριζει υπεροχες εικονες. Κ εις αλλα με υγεια :friendship:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
σας ευχαριστω ολους,καλα να ειμαστε να γραφουμε κανενα ποιοτικο χιλιομετρο κ να βλεπουμε νεες εικονες κ τοπους!:)
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Φιλαράκι μου καλο, ώρες ωρες, με στεναχωρεί που τα "ρεπο" μας δεν συμπεφτουν, για να μοιραζόμαστε διαδρομές και εμπειρίες.
Ξερω οτι τα λεμε σπανια πλεον, ομως χαίρομαι τόσο πολύ όταν βλέπω τις καταδρομικές σου, που είναι λες και είμαι και εγώ εκεί.
Ευχαριστουμε για --για αλλη μια φορά- τις ομορφες εικονες Γιωργαρε:friendship:

Πι. Ες.
Εχουμε αφήσει απάτητα καστρα και μονοπάτια φίλε ....
 
Top Bottom