Αγγελία που χαζεύω σήμερα .

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αυτό σημαίνει ότι δεν βγάζουν και άσχημα οχήματα στο δρόμο;
Βγάζουνε μωρέ εντάξει, έβγαλαν και ένα Fiat multipla ετσι για να μας τρολάρουν αλλά ντάξει χίλιες φορές άσχημη Alfa Romeo παρά κάτι άχρωμα άγευστα Golf..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βγάζουνε μωρέ εντάξει, έβγαλαν και ένα Fiat multipla ετσι για να μας τρολάρουν αλλά ντάξει χίλιες φορές άσχημη Alfa Romeo παρά κάτι άχρωμα άγευστα Golf..
Το αμάξι του Γκούφυ.....αλλά στον δρόμο και σε χώρους απλά απίστευτο
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Τι έγινε ρε παιδιά, συλλεκτικό μόνο για γνώστες και το 1000, τιμή κοσμήματος και όχι απλώς χρεπιου;
Η αλήθεια είναι ότι το ότι έχουν ανέβει οι τιμές στις καινούριες αρκετά και κάποιοι τις πουλάνε όσο τις έχουν αγοράσει καινούριες...

Σήμερα μιλούσα με φίλο ο οποίος είχε το tracer 900 του '20 το απλό και το έδωσε όσο το πήρε καινούριο 11.000€

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η αλήθεια είναι ότι το ότι έχουν ανέβει οι τιμές στις καινούριες αρκετά και κάποιοι τις πουλάνε όσο τις έχουν αγοράσει καινούριες...

Σήμερα μιλούσα με φίλο ο οποίος είχε το tracer 900 του '20 το απλό και το έδωσε όσο το πήρε καινούριο 11.000€

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αφού μπόρεσε και το πούλησε, όσο το είχε αγοράσει, μπράβο του και καλά έκανε!
Για τον αγοραστή, δεν μπορώ να πω τα ίδια ....
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τα καινούργια τραβάνε και τα μεταχειρισμένα.
Ναι, αλλά μέχρι ένα όριο!
Εγώ, δεν μπορώ να με φανταστώ (και δεν το δέχομαι προσωπικα δηλαδή) να πληρώσω τιμή καινουργιου για μεταχειρισμένο! Ποτέ.....
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ναι, αλλά μέχρι ένα όριο!
Εγώ, δεν μπορώ να με φανταστώ (και δεν το δέχομαι προσωπικα δηλαδή) να πληρώσω τιμή καινουργιου για μεταχειρισμένο! Ποτέ.....
Το καινουργιο ανεβηκε? Ασε το ποσο το πηρε ο πωλητης ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ καινουργιο
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το καινουργιο ανεβηκε? Ασε το ποσο το πηρε ο πωλητης ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ καινουργιο
Δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει η τιμή του καινούργιου μοντέλου, στην τιμή πώλησης του προηγούμενου μοντέλου!!!


Αν πχ, ένα μοντέλο έκανε καινούργιο 5.000€ και το επόμενο έκανε ακόμα και διπλάσια τιμή 10.000€, δεν υπάρχει περίπτωση (εγώ) να έδινα στον πωλητή του πρωτου, 5.000€ για ένα μεταχειρισμένο πλεον!!! (Όσο το είχε αγοράσει εκείνος καινούργιο)!
Δεν έχει σχέση το αν πχ διπλασιάστηκε η τιμή του καινούργιου μοντέλου (που σίγουρα με κάποιο τρόπο και έως ένα σημείο θα δικαιολογεί την αύξηση της τιμής)!
Δεν ξέρω αν αυτό λέγεται "νόμοι της αγοράς", αλλά ακόμα και αν λέγεται έτσι, εμένα δεν με αγγίζει καθόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει η τιμή του καινούργιου μοντέλου, στην τιμή πώλησης του προηγούμενου μοντέλου!!!


Αν πχ, ένα μοντέλο έκανε καινούργιο 5.000€ και το επόμενο έκανε ακόμα και διπλάσια τιμή 10.000€, δεν υπάρχει περίπτωση (εγώ) να έδινα στον πωλητή του πρωτου, 5.000€ για ένα μεταχειρισμένο πλεον!!! (Όσο το είχε αγοράσει εκείνος καινούργιο)!
Δεν έχει σχέση το αν πχ διπλασιάστηκε η τιμή του καινούργιου μοντέλου (που σίγουρα με κάποιο τρόπο και έως ένα σημείο θα δικαιολογεί την αύξηση της τιμής)!
Δεν ξέρω αν αυτό λέγεται "νόμοι της αγοράς", αλλά ακόμα και αν λέγεται έτσι, εμένα δεν με αγγίζει καθόλου.
Ούτε εγώ θα τα έδινα. Αλλά έτσι ακριβώς λειτουργεί και ένα κατάστημα. Πάρτο τώρα στα 11.000€ ,αλλιώς παραγγέλνεις ,να έρθει σε 6-7 μήνες με το ρίσκο της όποιας πιθανής αύξησης και έχεις χάσει και το καλοκαιράκι. Η καλύτερη εποχή να πουλήσεις είναι οι μέρες που ζούμε

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 
Top Bottom