Αγγελία που χαζεύω σήμερα .

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Φθινόπωρο έρχεται... 1300GS έρχεται... Νέο 890R έρχεται... ducati rally έρχεται... Εγγυήσεις λήγουν στα μοντέλα 2020...

Θα έχει πράγμα η αγορά.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Για να εχεις πινακιδες εξωτερικου πρεπει να εχεις και διευθυνση κατοικιας εκει. Επισης να περνας τεχνικο ελεγχο καθε 1 χρονο. Στις περισσοτερες χωρες το κτεο δε το περνας νυχτα οπως ελλαδα, και θα ειναι δυσκολο να πεισεις καποιον να σου στειλει αυτα τα χαρτια. Επισης παιζει και το θεμα της ασφαλισης μετα.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Αυτό ακριβώς που περιγράφει ο pumba.
Εγώ έκανα το ανάποδο το 2012. Ανέβασα μηχανή που είχα με ελληνική πινακίδα στη Σουηδία.
Αναγκάστηκα να την αλλάξω κ να βγάλω Σουηδική πινακίδα. Δεν θυμάμαι ποια ασφαλιστική είχα αλλά κόστιζε αρκετά και ήταν μεικτή, αλλά δεν αναγνώριζε κλοπή στο εξωτερικό.
(εγω το έκανα κ για να την πουλήσω εδω πάνω, τα χρήματα ήταν καλύτερα)

Κανείς δεν νοιαζόταν αν είχα ελληνική πινακίδα, μόνο αν γινόταν κάποιο ατύχημα και στραβή θα έπρεπε να αποδείξω με εισιτήρια και αποδείξεις ότι ανά τακτά χρονικά διαστήματα η μοτοσυκλέτα κατέβαινε και Ελλάδα.

Επίσης άσχετο αλλά σχετικό και το έμαθα αφού έβγαλα Σουηδική πινακίδα: τα σερβις σε αμάξια και μηχανές που έγιναν εισαγωγή από εξωτερικό τα χτυπούν με ένα 10-20% έξτρα στην τιμή. Το κάνουν επίτηδες για να μην ενθαρρύνουν τον κόσμο να εισάγει.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δηλαδή βγαίνεις βόλτα στα βόρεια προάστια και είναι τίγκα στα αυτοκίνητα που δεν έχουν δει πχ Αγγλία μια δεκαετία τουλάχιστον ή είναι σε ακινησία στα εκεί μητρώα και δεν κουνιέται βλέφαρο, ακόμα και για τα παρκαρισμένα δίπλα στην τροχαία Κηφισιάς.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αυτό ακριβώς που περιγράφει ο pumba.
Εγώ έκανα το ανάποδο το 2012. Ανέβασα μηχανή που είχα με ελληνική πινακίδα στη Σουηδία.
Αναγκάστηκα να την αλλάξω κ να βγάλω Σουηδική πινακίδα. Δεν θυμάμαι ποια ασφαλιστική είχα αλλά κόστιζε αρκετά και ήταν μεικτή, αλλά δεν αναγνώριζε κλοπή στο εξωτερικό.
(εγω το έκανα κ για να την πουλήσω εδω πάνω, τα χρήματα ήταν καλύτερα)

Κανείς δεν νοιαζόταν αν είχα ελληνική πινακίδα, μόνο αν γινόταν κάποιο ατύχημα και στραβή θα έπρεπε να αποδείξω με εισιτήρια και αποδείξεις ότι ανά τακτά χρονικά διαστήματα η μοτοσυκλέτα κατέβαινε και Ελλάδα.

Επίσης άσχετο αλλά σχετικό και το έμαθα αφού έβγαλα Σουηδική πινακίδα: τα σερβις σε αμάξια και μηχανές που έγιναν εισαγωγή από εξωτερικό τα χτυπούν με ένα 10-20% έξτρα στην τιμή. Το κάνουν επίτηδες για να μην ενθαρρύνουν τον κόσμο να εισάγει.
Δηλαδή πάς σε ένα οποιοδήποτε σέρβις. Παίρνουν την άδεια κυκλοφορίας σου κοιτάζουν στο ειδικό πεδίο πως έχει γίνει εισαγωγή και αυτομάτως αναπροσαρμόζουν τον τιμοκατάλογο τους? Ποιό νοσηρό μυαλό σκέφτηκε κάτι τέτοιο?!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δηλαδή πάς σε ένα οποιοδήποτε σέρβις. Παίρνουν την άδεια κυκλοφορίας σου κοιτάζουν στο ειδικό πεδίο πως έχει γίνει εισαγωγή και αυτομάτως αναπροσαρμόζουν τον τιμοκατάλογο τους? Ποιό νοσηρό μυαλό σκέφτηκε κάτι τέτοιο?!
Κλικαρουν το πλαίσιο και βλέπουν....πιο ευκολα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κλικαρουν το πλαίσιο και βλέπουν....πιο ευκολα
Ναι το φαντάζομαι πως το κάνουν αλλά εγώ στελνω ένα mail (να το κάνω και ευρωπαικά-Σουηδικά) σε ένα άσχετο συνεργείο. Έχω ένα Africa 1100 ξέρω γω και θέλω την οικονομική σας προσφορά για Service 3ετίας ή 20.000km. Θα μου στέιλουν πρώτα ερωτηματολόγιο αν έχω μηχανή εισαγωγής, αν είμαι άντρας ,γυναίκα, πόσα βγάζω, αν έχω γκόμενα, τί έφαγα χτες, τί ομάδα είμαι για να αποφασίσουν πόσο βαθειά μέσα θα τον σπρώξουν στο τιμολόγιο???
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
tc-drift XR Maniac με το που δίνεις πινακίδα (δεν χρειάζεται καν αριθμός πλαισίου) φαίνονται όλα τα στοιχεία ενός οχήματος:
  • Πότε κατασκευάστηκε κ σε ποια χώρα.
  • Πότε βγήκε πινακίδα πρώτη φορά
  • Πότε βγήκε στον δρόμο πρώτη φορά
  • Κατάσταση οχήματος: δηλωμένο να μην κινείται ή σε κίνηση
  • Φαίνεται ημερομηνία του κάθε αγοραστή. Αν είναι εταιρία ή φυσικό πρόσωπο και από ποιο νομό.
  • Εννοείται αν έχει δηλωθεί κλεμμένο
  • Αν έχει εισαχθεί
  • Πότε πέρασε ΚΤΕΟ και τα χλμ του
  • Πότε περνάει ΚΤΕΟ την επόμενη φορά
  • Αν υπάρχει ανάκληση να περάσει
  • Κτλ κτλ που σίγουρα ξεχνάω
Εδω πάνω είναι η χώρα που τα στοιχεία είναι προσβάσιμα. Μπορείς να καλέσεις την εφορία και να ρωτήσεις τι μισθό παίρνει ο συγκεκριμένος άνθρωπος (παράδειγμα) και είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν. Απλά ενημερώνεται και αυτός για τον οποιο έγινε η ερώτηση.

Είμαι σίγουρος και σε άλλες χώρες ισχύουν τα παραπάνω ή παρόμοιες πλατφόρμες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ναι το φαντάζομαι πως το κάνουν αλλά εγώ στελνω ένα mail (να το κάνω και ευρωπαικά-Σουηδικά) σε ένα άσχετο συνεργείο. Έχω ένα Africa 1100 ξέρω γω και θέλω την οικονομική σας προσφορά για Service 3ετίας ή 20.000km. Θα μου στέιλουν πρώτα ερωτηματολόγιο αν έχω μηχανή εισαγωγής, αν είμαι άντρας ,γυναίκα, πόσα βγάζω, αν έχω γκόμενα, τί έφαγα χτες, τί ομάδα είμαι για να αποφασίσουν πόσο βαθειά μέσα θα τον σπρώξουν στο τιμολόγιο???
Δεν θα τα αρπάξουν από εσένα που είσαι περαστικός και για τον οποιοδήποτε λόγο είσαι "τρελός" και αποφάσισες να κάνεις ετήσιο σέρβις της Άφρικας σου στην Στοκχόλμη και όχι στην Γερμανία που θα περάσεις σε μερικές ημέρες ή πέρασες ήδη από εκεί και δεν έκανες σερβις με τα μισά χρήματα.

Θα σου δώσουν ίδια προσφορά που θα δώσουν κ στον Αφρικάνο 1100 από τη Στοκχόλμη.

Αλλά όταν τους δώσεις πινακίδα Σουηδική εκεί θα φανεί αν έχεις κάνει εισαγωγή από Ελλάδα το Άφρικα 1100 και θα σε τσιμπήσει.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
tc-drift XR Maniac με το που δίνεις πινακίδα (δεν χρειάζεται καν αριθμός πλαισίου) φαίνονται όλα τα στοιχεία ενός οχήματος:
  • Πότε κατασκευάστηκε κ σε ποια χώρα.
  • Πότε βγήκε πινακίδα πρώτη φορά
  • Πότε βγήκε στον δρόμο πρώτη φορά
  • Κατάσταση οχήματος: δηλωμένο να μην κινείται ή σε κίνηση
  • Φαίνεται ημερομηνία του κάθε αγοραστή. Αν είναι εταιρία ή φυσικό πρόσωπο και από ποιο νομό.
  • Εννοείται αν έχει δηλωθεί κλεμμένο
  • Αν έχει εισαχθεί
  • Πότε πέρασε ΚΤΕΟ και τα χλμ του
  • Πότε περνάει ΚΤΕΟ την επόμενη φορά
  • Αν υπάρχει ανάκληση να περάσει
  • Κτλ κτλ που σίγουρα ξεχνάω
Εδω πάνω είναι η χώρα που τα στοιχεία είναι προσβάσιμα. Μπορείς να καλέσεις την εφορία και να ρωτήσεις τι μισθό παίρνει ο συγκεκριμένος άνθρωπος (παράδειγμα) και είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν. Απλά ενημερώνεται και αυτός για τον οποιο έγινε η ερώτηση.

Είμαι σίγουρος και σε άλλες χώρες ισχύουν τα παραπάνω ή παρόμοιες πλατφόρμες.
Κάπου έχουν ξεφύγει λιγάκι στην Σουηδία. Το δουλειά έχει το συνεργείο και ο καθένας να ξέρει όλες αυτές τις λεπτομέρειες για μένα. Και ειδικά ποτέ το πήρα από που το πήρα κλπ. Προστασία προσωπικών δεδομένων δεν υφίσταται σε αυτή τη χώρα? Άκου λέει να πάρει ο καθένας να ρωτήσει πόσα βγάζω ξέρω γω. Ότι να ναι.

Επίσης, μου κάνει τρομακτική εντύπωση να πας σε μια αντιπροσωπεία και να έχει προσαρμοσμένο τιμολόγιο ανάλογα την προέλευση του οχήματος. Δηλαση αυτό είναι ξεκάθαρα αθέμιτη πρακτική και αμφιβάλλω αν το κάνουν όλα τα συνεργεία. Αν το κάνουν είναι απίστευτα συγκροτημένοι στην απατεωνια. Επειδή όλα τα λένε για Έλληνες Βαλκάνιους κλπ βλέπω και σε αυτές τις χώρες η λαμόγια καλά κρατεί!
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Δηλαδή βγαίνεις βόλτα στα βόρεια προάστια και είναι τίγκα στα αυτοκίνητα που δεν έχουν δει πχ Αγγλία μια δεκαετία τουλάχιστον ή είναι σε ακινησία στα εκεί μητρώα και δεν κουνιέται βλέφαρο, ακόμα και για τα παρκαρισμένα δίπλα στην τροχαία Κηφισιάς.

Στην Ελλαδα μετραει το ποιον ξερεις. Δε θα μου εκανε καμμια εντυπωση αν τα οχηματα αυτα ειχαν πλαστες πινακιδες, ειτε αν ειχαν κανονικες με οφειλες στο εξωτερικο, αυτες να σταματανε στο firewall του ελληνικου δημοσιου αναλογα με τις διασυνδεσεις σου.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Αυτό ακριβώς που περιγράφει ο pumba.
Εγώ έκανα το ανάποδο το 2012. Ανέβασα μηχανή που είχα με ελληνική πινακίδα στη Σουηδία.
Αναγκάστηκα να την αλλάξω κ να βγάλω Σουηδική πινακίδα. Δεν θυμάμαι ποια ασφαλιστική είχα αλλά κόστιζε αρκετά και ήταν μεικτή, αλλά δεν αναγνώριζε κλοπή στο εξωτερικό.
(εγω το έκανα κ για να την πουλήσω εδω πάνω, τα χρήματα ήταν καλύτερα)

Κανείς δεν νοιαζόταν αν είχα ελληνική πινακίδα, μόνο αν γινόταν κάποιο ατύχημα και στραβή θα έπρεπε να αποδείξω με εισιτήρια και αποδείξεις ότι ανά τακτά χρονικά διαστήματα η μοτοσυκλέτα κατέβαινε και Ελλάδα.

Επίσης άσχετο αλλά σχετικό και το έμαθα αφού έβγαλα Σουηδική πινακίδα: τα σερβις σε αμάξια και μηχανές που έγιναν εισαγωγή από εξωτερικό τα χτυπούν με ένα 10-20% έξτρα στην τιμή. Το κάνουν επίτηδες για να μην ενθαρρύνουν τον κόσμο να εισάγει.


Αυτο δεν ισχυει σε καμμια περιπτωση στις πιο κατω χωρες. Εξαλλου οι εισαγωγες απο Γερμανια κυριως ειναι ο κανονας και ειναι πολυ συνηθισμενες. Δεν το αμφισβητω βεβαια, οι σκανδιναβοι εχουν περιεργη σχεση με τα μηχανοκινητα.
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Για να εχεις πινακιδες εξωτερικου πρεπει να εχεις και διευθυνση κατοικιας εκει. Επισης να περνας τεχνικο ελεγχο καθε 1 χρονο. Στις περισσοτερες χωρες το κτεο δε το περνας νυχτα οπως ελλαδα, και θα ειναι δυσκολο να πεισεις καποιον να σου στειλει αυτα τα χαρτια. Επισης παιζει και το θεμα της ασφαλισης μετα.
Με ρουμανικές πινακίδες κυκλοφορείς ελλαδα κ σου στελνουν το ΚΤΕΟ οι Ρουμάνοι με το ταχυδρομείο .. δε χρειάζεται να πας Ρουμανία … μου το ειπε συνάδελφος μου , που εχει σύζυγο Ρουμάνα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Με ρουμανικές πινακίδες κυκλοφορείς ελλαδα κ σου στελνουν το ΚΤΕΟ οι Ρουμάνοι με το ταχυδρομείο .. δε χρειάζεται να πας Ρουμανία … μου το ειπε συνάδελφος μου , που εχει σύζυγο Ρουμάνα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στις βαλκανικες χωρες, τα πραγματα γινονται με παρομοιο τροπο, δε μου κανει καμμια εντυπωση. Στις ευρωπαικες χωρες ομως οχι. Επισης η ιστορια με βουλγαρικες και λοιπες βαλκανικες πινακιδες ειναι γνωστη στην Ελλαδα, και η τροχαια τα οχηματα αυτα τα κυνηγαει με το δικανο απ οτι εχω ακουσει. Για μοτοσυκλετα σιγουρα δεν αξιζει το ρισκο και ο κοπος.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στην Ελλαδα μετραει το ποιον ξερεις. Δε θα μου εκανε καμμια εντυπωση αν τα οχηματα αυτα ειχαν πλαστες πινακιδες, ειτε αν ειχαν κανονικες με οφειλες στο εξωτερικο, αυτες να σταματανε στο firewall του ελληνικου δημοσιου αναλογα με τις διασυνδεσεις σου.
Έχουμε βρει και τέτοιες στην εφαρμογή που τις ελέγχει, αυτοκίνητο που περνάει ΜΟΤ κανονικά στην Αγγλία με 400-500 μίλια τον χρόνο, ίδιο με αυτό που κυκλοφορεί εδώ.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Top Bottom