Αγγελία που χαζεύω σήμερα .

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
πλεον με 8500 περνεις Τ7 με 10 περνεις 790 ειναι 20 χρονων μοτο ,τεσπα για μενα δεν αξιζει ,η αξια του ειναι 2000 μαξ
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
πλεον με 8500 περνεις Τ7 με 10 περνεις 790 ειναι 20 χρονων μοτο ,τεσπα για μενα δεν αξιζει ,η αξια του ειναι 2000 μαξ
Ε ναι καλύτερα για σκραπ...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μου βγάζει αγγελίες το φβ, γράφει μια σήμερα "χαρίζεται στα χχχχχχ ευρώ"

Ρε τύπε τι πάει να πει χαρίζεται; Πούλα το στην τιμή που "πρέπει", η φάση στο μυαλό σου είναι χάρη μου κάνεις που βλέπω την αγγελία; Τι τύπου εξυπνακηδες έχει εκεί έξω;
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Εγώ όταν διαβάζω Full επισκευή πριν ένα μήνα και πώληση είναι σαν να διαβάζω τη σκέψη του:

- έκανα όπως έκανα μια επισκευή αφού κόλλησε το μοτέρ και σαν να ακούω πάλι κάτι, άσε που ήδη το έχω βάλει ξανά συνεργείο 5 φορές με αυτή την ιστορία και τον μάστορα που έμπλεξα. Ίσως δεν έπρεπε να αλλάξω τα μίσά απ ότι μου έλεγε. ΄Τέλοσπαντων μη σε απασχολώ τώρα με αυτά. Εν ολίγοις να το ξεφορτωθω΄θέλω και να βγάλω ένα βάρος απο πάνω μου και να σταματάω να φωνάζω οδικές. ΜΙα χάρη μόνο άμα θες να το οδηγήσεις μην το πας πάνω απο 6000rpm επειδή φοβάμαι πως θα ανατιναχτεί και θα προτιμούσα αυτό να γίνει αφού γίνει η μεταβίβαση, ευχαριστώ
Καλά δεν είναι πάντα έτσι........δηλαδή τι ήθελες να το πουλήσει σπασμένο και να το κρύβει..???..τουλάχιστόν αυτός το έφτιαξε οπότε την επισκευή που έτσι κι αλλιώς θα την πλήρωνες, την έχει πληρώσει αυτός γι αυτό είναι και πιο ακριβό....Με κάτι τέτοιες λογικές που δυστηχώς έχουν όλοι τελικά την πατάει ο επόμενος....τουλάχιστον ο πωλητής λέει την αλήθεια..........και δεν θα έπρεπε να τον κοροιδεύουμε γι αυτό αλλά να τον επαινούμε.......
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλά δεν είναι πάντα έτσι........δηλαδή τι ήθελες να το πουλήσει σπασμένο και να το κρύβει..???..τουλάχιστόν αυτός το έφτιαξε οπότε την επισκευή που έτσι κι αλλιώς θα την πλήρωνες, την έχει πληρώσει αυτός γι αυτό είναι και πιο ακριβό....Με κάτι τέτοιες λογικές που δυστηχώς έχουν όλοι τελικά την πατάει ο επόμενος....τουλάχιστον ο πωλητής λέει την αλήθεια..........και δεν θα έπρεπε να τον κοροιδεύουμε γι αυτό αλλά να τον επαινούμε.......
Καταρχήν, η a priori αποδοχή πώς κάποιος λέει την αλήθεια είναι στις μέρες μας αξίωμα ουτοπικό. Χρειάζονται στοιχεία ή προσωπική γνωριμία με τον πωλητή (και αυτό με μέτρο).

Κατά δεύτερον, το ενδεχόμενο κάποιος να προχωρήσει σε μια δαπανηρή, ψυχοφθόρα, ολοκληρωμένη και πλήρη απο ανταλλακτικά επισκευή μέχρι σε κάθε τελευταιο σημείο ευαίσθητο του μοτέρ (ειδικά σε ένα V2 Αυστριακό μοτέρ), με αγάπη και επιμονή με μόνο σκοπό να το πουλήσει στην συνέχεια είναι επίσης αξίωμα ουτοπικό. Σημαίνει δαπάνη 2000-2500€ εύκολα με σκοπό να πάρεις τα λεφτά σου πίσω(?) Αν ο μόνος σκοπός είναι η πώληση, η απόλυτα προβλέψιμη, αναμενόμενη και πολλάκις πεπατημένη προσέγγιση του θέματος επισκευη και πώληση, ακολουθεί τον κανόνα άλλαξε ότι πραγματικά χρειάζεται, απόφυγε να αλλάξεις ότι ΄΄πιστεύεις΄΄ πώς αντέχει και χρησιμοποίησε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά όπου μπορείς έστω και σε μέτρια κατάσταση. Ποιός διαφωνεί σε αυτό? Αλλιώς αν το κοστολόγιο φτάσει τα 2500-3000 και δεν ψήνεσαι να το κρατήσεις το πουλάς ώς έχει ή το κάνεις ανταλλακτικά.

Αν όμως υποθέσουμε στο καλό σενάριο πώς έγινε πράγματι μια επισκευή 100% σωστή και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό και ο πωλητής το κάνει με μεράκι και επενδύοντας σοβαρά χρήματα και πράγματι βρήκε τον σωστό μάστορα για ένα τέτοιο δυσκολο σχετικά μοτέρ μέσα σε μια θάλασσα κακών μαστόρων, δεν το κάνει αλήθεια με σκοπό να κάνει απόσβεση αυτής της επένδυσης σε βάθος χρόνου? (να κρατήσει και να απολαυσει το αποτέλεσμα?). πώς οδηγείται μετά στη πώληση? Το ένα σενάριο είναι απο τον φόβο πως πλέον δεν εμπιστεύεται το μηχανάκι και έχει ξενερώσει και το δεύτερο σενάριο είναι να έχει δεί σημάδια πως η επισκευή δεν πήγε καλά (π.χ. αυξημένη κατανάλωση λαδιού ή μειωμένη απόδοση) και κακήν κάκώς πάει να διώξει τον μπελά απο πάνω του.

Σε κάθε περίπτωση αν πρέπει να τα κάνουμε πενηνταράκια η γνώμη μου αν θές είναι σε περίπτωση που κάποιος θέλει να πάρει επάνω του μια μηχανή απο επισκευή με όποιο ρίσκο έχει και μάλιστα σε αυξημένη τιμή είναι να ρωτήσει και να μάθει και να ζητήσει πληροφορίες για την επισκευή. Το συνεργείο που έγινε, παραστατικά αγορών και χρεώσεων, πλήρη ανάλυση τί αλλάχτηκε και τί μπήκε καινούργιο και τί μεταχειρισμένο και φωτογραφίες απο την επισκευή και τα ανταλλακτικά της επισκευής. Αν δεν υπάρχουν αυτά ή ΄σοβαρό μέρος αυτών εγώ προσωπικά δεν θα έμπαινα προσωπικά σε καμία διαδικασία.

Τώρα αν κάποιος θέλει να αγοράσει μεταχειρισμένο KTM 20 ετών στα 7 χιλιάρικα με την ΄΄υποσχετική΄΄ μιας αγγελίας πως έχει γίνει γενικό Rebuilt και να επιβαρυνθεί και σοβαρό μέρος του κόστους της επισκευής (αλλιώς γιατί 7 χιλιάρικα??) τότε δικά του είναι τα χρήματα ας τα επενδύσει όπου κρίνει σωστό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συμφωνώ....έπρεπε να το δώσει χωρίς να κάνει επισκευή, στην ανάλογη τιμή του.
Εκτός και ο άνθρωπος είναι περίπτωση και έκανε πραγματικα ότι έπρεπε.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Συμφωνώ....έπρεπε να το δώσει χωρίς να κάνει επισκευή, στην ανάλογη τιμή του.
Εκτός και ο άνθρωπος είναι περίπτωση και έκανε πραγματικα ότι έπρεπε.
Πρέπει να είναι όντως πολύ περίπτωση ανθρώπου, να βρήκε επισης τον σωστό μάστορα.

Εγώ όπως το βλέπω η μόνη περίπτωση να έγινε 100% αυτού που πρέπει και να είναι και 100% το αποτέλεσμα σωστό, είναι να έγινε η επισκευή με σκοπό να μείνει η μοτοσυκλέτα και μετά βγήκε απλά αυτό το γνωστό σύμπλεγμα του ΄΄΄΄εχασα την εμπιστοσύνη μου΄΄ και ξενέρωσα. Έχει συμβεί και αυτό πολλες φορές.

Για αυτή όμως τη περίπτωση σε περίπτωση γενικής επισκευή είμαστε τυπικοί και κρατάμε πλήρες αρχείο σε παραστατικά όπου υπάρχουν και φωτογραφικό υλικό που να αποδεικνύουν το σωστό των προθέσεων μας. Εγώ ετσι ξέρω, Μπορεί να κάνω λάθος.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το βασικό είναι ότι έχει μπαρμπριζ!
Μοτερουκλα τα 2 έκκεντρα
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δες ένας άλλο από Ρόδο ...... Πενααααα κοκκινοσκελετο και αυτο

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Πάμε ξανά , αυτό που έβαλα εγώ είναι η έκδοση rally , γενικά ένα σπάνιο μηχανάκι για την εποχή του , λόγο του κόκκινου υποπλαισιου .

[mention]apos.zeitou [/mention] αυτό που έβαλες εσυ έχει βαμμένα κάγκελα , είναι μόνου εκκεντροφόρου κ ψάξε κ αλλά γενικά .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Πάμε ξανά , αυτό που έβαλα εγώ είναι η έκδοση rally , γενικά ένα σπάνιο μηχανάκι για την εποχή του , λόγο του κόκκινου υποπλαισιου .

[mention]apos.zeitou [/mention] αυτό που έβαλες εσυ έχει βαμμένα κάγκελα , είναι μόνου εκκεντροφόρου κ ψάξε κ αλλά γενικά .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αααααα κάθε μέρα είμαι στο car και έχω παρκάρει τα πάντα χαχαχα συγνώμη στους ιδιοκτήτες....ότι δω θα σφιριξω!!!

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom