Αγγλία-Ελλάδα, διαδρομές, προτάσεις & συμβουλές

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
μια άλλη ερώτηση (περισσότερο για επομενα ταξίδια) είναι το κατά ποσό δύσκολο/επικυνδινο είναι το πέρασμα από Αλβανια ή Σκόπια, αντί για το καράβι.
δεν φοβάμαι τους οδηγούς άλλα περισσότερο το οδικό δίκτυο.
είναι πράγματι επικίνδυνο, ή ότι διαβάζω γενικά είναι υπερβολές?
Και οι δυο χωρες ειναι ασφαλεστατες και με αρκετα καλο οδικο δικτυο.Καποιο Αλβανοι οδηγοι ειναι σχετικα επικινδυνοι,οχι ομως πιο επικινδυνοι απο τους δικους μας ταλιμπαν.

Προχωρα αφοβα.
 

perister

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW R1150 2004
Αρχίζω και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά το να αποφύγω το πλοίο
είναι 2 μέρες τελείως χαμένες
και η ελευθερία στο να κάνω το πρόγραμμα μου όπως θέλω μου αρέσει επίσης πολύ
είναι βέβαια πολύ περισσότερα χιλιόμετρα άλλα η ιδέα όλο και πιο πολύ μου αρέσει
επίσης αρχίζω να σκέφτομαι και την επιλογή δωμάτιο αντί κάμπινγκ. ενω μου αρέσει περισσότερο το Κάμπινγκ, η ευκολία να βρεις δωμάτιο είναι μεγάλη υπόθεση, και αν τα χιλιόμετρα είναι αυξημένα, ο κάλος ύπνος είναι απαραίτητος.
πολλά διλήμματα και σκεψεις, σχέδια ακόμα πιο πολλά, άλλα πως αλλιώς να περάσει ο χειμώνας στην Αγγλία......
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Να αποφυγεις το πλοιο. Πηγαινε απο Σλοβενια και κατεβα παραλιακα την Κροατια (τον παραλιακο οχι την εθνικη). Τερμα κατω στιψε προς Σερβια να περασεις απο Κοπαονικ και μετα νοτια κατω μπες Ελλαδιτσα
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να αποφυγεις το πλοιο. Πηγαινε απο Σλοβενια και κατεβα παραλιακα την Κροατια (τον παραλιακο οχι την εθνικη). Τερμα κατω στιψε προς Σερβια να περασεις απο Κοπαονικ και μετα νοτια κατω μπες Ελλαδιτσα
Συμφωνω απολυτα
 

perister

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW R1150 2004
Καλημέρα,
κατόπιν 'Ωριμου' σκέψεως (εδώ γελάμε!) αποφάσισα μιας και θα είναι το πρώτο μεγάλο ταξίδι να κάνω την πιο εύκολη διαδρομή μέσω Ιταλίας (Ανκόνα)
επίσης αυτή η επιλογή αφήνει περισσότερες ήμερες για περιήγηση στις Άλπειες & Δολομίτες.
υπάρχει ακόμα η σκέψη μήπως μείνω λίγες μέρες στην περιοχή του Chamonix-Mont Blanc για λίγο αναρρίχηση.
ρεαλιστικά θα χρειαστώ 2 μέρες από Λονδίνο για την περιοχή κοντά στις Αλπεις.
από ότι διαβάζω η πιο συνήθεις βάση για να κάνεις τα διάσημα Alpine Passes είναι το Bolzano.
Σωστά? υπάρχουν άλλες προτεινόμενες πόλεις/χωρια?
σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις,
Περιμένοντας την χειμώνα της Αγγλίας να περάσει (εδώ γελάμε πάλι...) , τουλάχιστον να κάνω τα πλάνα μου;)
 
Top Bottom