Αγορά Γερμανικής ή Ιαπωνικής γουρούνας 250+ κιλων

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
οικολογρια αυτή, οικολόγερος εγώ... θα βάλουμε κάτω τα φάρμακά μας να δούμε πχιος τα έχει περισσότερα!!

μιας και λες για βλάβες, εσύ όλα καλά?? :):)
εννοείται, τέλεια, ότι δεν κινείται δεν χαλάει, θερμές ευχαριστίες στον αξιότιμο κύριο κοβίντ και τα έκτακτα μέτρα.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
οτι δεν κινείται δεν χαλάει
τρίτη πρόταση στην 2η σελίδα σε κάθε ΚΤΜ manual (οι 2 πρώτες αναφέρουν το μοντέλο) μεγάλη κατεμοαλήθεια!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
τρίτη πρόταση στην 2η σελίδα σε κάθε ΚΤΜ manual (οι 2 πρώτες αναφέρουν το μοντέλο) μεγάλη κατεμοαλήθεια!!!
Τώρα έχουμε τα μηχανάκια του Σρέντιγκερ, είναι παρκαρισμένα όπως η γάτα στο κουτί και είναι και χαλασμένα και δουλεύουν ταυτόχρονα. Άντε στα τέλη του μήνα ίσως μάθουμε τι ισχύει αν αποφασίσουν να μας βγάλουν έξω, Θοδωρή δεν πιστεύω να έχεις σχέση με το κέντρο λήψης αποφάσεων του γκουβέρνου; :p
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πάντως, αν κάποτε πραγματοποιήσω ένα πολύ μακρινό μου όνειρο και πάω και μείνω σε κάποιο χωρίο χωμένο και χαμένο στο βουνό,
ούτε γουρούνα, ούτε κατσίκι, ούτε καθαρόαιμο-ημίαιμο άλογο, ούτε 1200άρι, ούτε 125άρι (το 640 μπορεί να το κρατήσω όμως, για ιστορικούς λόγους....) θα πάρω...
γαιδουράκι που είχαν οι πιο παλιοί (αυτοί που ξέρουν καλύτερα)!!! να μιλήσουμε για φόρτωμα? για αντοχή? για κατανάλωση?

και θα του τραγουδάω κάθε πρωί "ήταν ένας γάιδαρος με μεγάλα αυτιά!"
Θα μου πάρεις κι εμένα έναν, να κάνουμε γαιδουραδες στο βουνό;
To νου σας εσεις οι Θεσσαλοι μπροουκμπακ μαουντεναδες ...

 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
To νου σας εσεις οι Θεσσαλοι μπροουκμπακ μαουντεναδες ...

εσύ δηλαδή νομίζεις θα πάρω γάιδαρο για τους λόγους που είπα παραπάνω ε???
και μόνο που πετάχτηκε και ο Σωτήρης αμέσως (μη χάσει ευκαιρία...) έπρεπε να καταλάβεις!!
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
εσύ δηλαδή νομίζεις θα πάρω γάιδαρο για τους λόγους που είπα παραπάνω ε???
και μόνο που πετάχτηκε και ο Σωτήρης αμέσως (μη χάσει ευκαιρία...) έπρεπε να καταλάβεις!!
1


Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Gregory

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
SWM SUPERDUAL X
Τώρα αρχίζεις να συζητάς πιο ρεαλιστικά, ξεκινώντας να λες την δική σου οπτική χωρίς κριτική για τους άλλους.

Κατ' αρχήν οι παλιοί δεν είχαν και άλλες επιλογές, μόνο μικρά. Η επόμενη γενιά μεγάλωσε με πρότυπο τα "μεγάλα" του ντακάρ για περιπέτεια και η ευκολία αγοράς στα 00ς εξαφάνισε τα μικρά εντελώς, που σημαίνει ο κόσμος "διψούσε" για υπερβολή τότε και το κύμα φτάνει στο τώρα, όπου αρκετοί βλέπουν ότι υπάρχει χώρος για πιο μικρά μηχανάκια, τα οποία όπως το λες σε συνθήκες βουνού είναι και πιο ευχάριστα, οπότε Τ700 και 790R (όσα κατάφερε και έβγαλε η ΚΤΜ τουλάχιστον) πουλήθηκαν σαν ζεστά ψωμάκια.

Από τα πιο μικρά οι επιλογές για χώμα (ας το θεωρήσουμε ως αυτά που έχουν 21 τροχό εμπρός) είναι λίγες, μία το Honda, μία το SWM, άντε βάλε και τα Fantic στην ζυγαριά. Άρα αν θες σώνει και καλά μικρό, θα πας στο άρμα του Τουταγχαμών από τα 90ς, όσα γλίτωσαν την λαίλαπα του φλαττρακ μπρατ καφέ σπεσιαλάκι πολλές ώρες προσωπικής εργασίας 8000 ευρώ μόνο για γνώστες;

Επίσης δεν τα λες καλά για το τι κερδίζεις με τις μεγάλες. Άνεση, γιατί... είναι μεγάλες και χωράς. Άνεση γιατί δεν χρειάζεται να σκεφτείς που θα περάσεις και αν, απλά ανοίγεις το γκάζι. Άνεση γιατί χωράει και η καλή σου επάνω, τα πράγματά σας και πάλι δεν ζορίζεται πουθενά το μοτέρ. Άνεση γιατί έχουν αναρτήσεις που ρυθμίζονται και που αντέχουν τα κιλά, συν το ότι κατά κανόνα είναι πιο ποιοτικές σαν λειτουργία σε όλες τις συνθήκες. Φρένα. Φώτα. Και αυτό με τα 200 είναι μιά όμορφη καραμέλα, όταν την έτρωγα και εγώ μου φαινόταν νόστιμη δεν λέω, μετά που πήρα το 1000 κατάλαβα όμως. Τα "200" είναι ένα νούμερο που για τις κανονικές συνθήκες είναι υψηλό και δύσκολο να το διατηρήσεις για ώρα. Ταξίδι με 200 δεν γίνεται, όχι χωρίς ρίσκο τέλος πάντων. Αλλά εκεί που με το μικρό τα 200 είναι ένα θεωρητικό υψηλό νούμερο, με το μεγάλο τα 200 είναι μπα-μπα-μπα δύο αλλαγές ταχύτητας και 9.8 δευτερόλεπτα, κάθε μέρα, σε κάθε σημείο, σε κάθε δρόμο, με κάθε κλίση, με οποιοδήποτε αέρα. Και δεν είναι ακριβώς ότι τα πιάνεις, είναι ότι το μηχανάκι μπορεί να είναι εκεί "όλη την ημέρα" θεωρητικά και να μην νιώσεις άβολα ποτέ. Και να μην πηγαίνεις με 200, το ότι σε κάθε άνοιγμα της κίνησης στην ΕΟ ας πούμε όπως πας/γυρνάς από δουλειά κάνεις μιά τσακ και τα έχεις αφήσει πίσω σου, είναι διασκέδαση. Και ας φρενάρεις μετά από λίγα μέτρα, έχεις κάνει την ζαβολιά σου και χαμογελάς. Εννοείται ότι δεν γίνονται αυτά τα πράγματα στ'αλήθεια γιατί τηρούμε τον ΚΟΚ, λέμε τώρα μιά υπερβολή για να ευλογήσουμε τα γένια μας.

Για τα μικρά, αυτό που λες ισχύει και στην άσφαλτο. Πρώτη φορά σε κίνηση με τον Πήγασο ήμουν στην φάση WTF τι ποδήλατο είναι αυτό; Με το challenge το ίδιο αν και εκεί πρέπει να προγραμματίσω το που θα βάλω πόδι κάτω, δεν το έχω συνηθίσει ακόμα. Τα 30-60 κιλά κάτω είναι διαφορά μεγάλη. Αλλά να, ανοίγω το γκάζι γιατί είδα ένα κενό και ακούω απλά την εξάτμιση, δεν έχω φτάσει εκεί που έβλεπα. Το βράδυ τα φώτα δεν βοηθάνε και τόσο.

Στο βουνό επάνω, ναι, προφανές αυτό που λες αλλά δεν ξέρω τίποτα για χώμα, ακόμα. Για να φτάσεις από Αθήνα στο βουνό βέβαια, θα φας κάμποσο δρόμο, οπότε πάλι το μεγάλο έχει νόημα.




Σε κάθε περίπτωση, το να βγαίνει ο κάθε κάτοχος μικρού/φτηνού μηχανακίου και να φωνάζει "γελάω με τα μεγάλα σας θύματα ποζεράδες" περιέχει την πλευρά που προσπαθείς να εξηγήσεις, οι περισσότεροι όμως θα το πάρουν ως επικριτική/επιθετική συμπεριφορά και ως μικρότητα.

Για τα περιοδικά δεν έχεις απόλυτο δίκιο. Σε πολλές περιπτώσεις δοκιμής "μικρών", από το Τ700, ΚΤΜ 690 και 790, από το Fantic Caballero, από το Honda 250 Rally, το GS310, Versys 300, Vstrom250, έχει γραφτεί ότι το χαμηλό βάρος βοηθάει ακόμα και τα πιο ασφάλτινα από αυτά να γίνονται διασκεδαστικά στο καφέ τερέν. Και βασικά δεν έχω διαβάσει πουθενά να γράφεται ότι το GS ADV είναι το ιδανικό μηχανάκι για χώμα. Όταν το τεστ συμπεριλαμβάνει μηχανές 250+ κιλών ο νικητής θα βγει μιά από αυτές, δεν σημαίνει πως είναι η καταλληλότερη από όλο τον κατάλογο της πίσω σελίδας. Δοκιμή GS1250ADV εναντίον SWM Superdual δεν έχει νόημα γιατί ξέρουμε ήδη ότι θα πουν το προφανές.
Γράφεις πάρα πολλά για να εξηγήσεις τα ανεξήγητα. Εγώ δεν σου έκανα καμιά νύξη για SWM και GS 1250ADV γιατί είναι ανόμοια, είπα όταν αγοράζεις μια μηχανή περιπέτειας στο βουνό προσανατολιζεσε σε μέχρι 150κιλα με καλές αναρτήσεις και πολύ ροπή χαμηλά. Αν θες περιπέτεια στην πλατεία και στην εθνική οδό παιρνεις μια αγελάδα 250+ κιλών και αν θες να πάρεις και την πεθερά σου μαζί αγοράζεις και πλαϊνό καλάθι. ΑΥΤΑ._
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γράφεις πάρα πολλά για να εξηγήσεις τα ανεξήγητα. Εγώ δεν σου έκανα καμιά νύξη για SWM και GS 1250ADV γιατί είναι ανόμοια, είπα όταν αγοράζεις μια μηχανή περιπέτειας στο βουνό προσανατολιζεσε σε μέχρι 150κιλα με καλές αναρτήσεις και πολύ ροπή χαμηλά. Αν θες περιπέτεια στην πλατεία και στην εθνική οδό παιρνεις μια αγελάδα 250+ κιλών και αν θες να πάρεις και την πεθερά σου μαζί αγοράζεις και πλαϊνό καλάθι. ΑΥΤΑ._
Όταν θέλεις μία μηχανή περιπέτειας και επειδή η περιπέτεια δεν είναι για όλους το ίδιο, μπορεί να περιλαμβάνει βουνό μπορεί να περιλαμβάνει όπως σου είπαν και πριν την πολύ μεγάλη διαδρομή μέχρι το βουνό, θα πάρεις ότι σου κάνει όρεξη να οδηγήσεις και ότι βαστάει η τσέπη σου. Εάν θέλεις μηχανάκι καθαρά για το βουνό τότε και τα 150 κιλά είναι πολλά.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
ακούω πρόταση για βόλτα φάσης troffy... 3 μέρες στα βουνά και στα λαγκάδια, φορτωμένος, πάνε έλα από άσφαλτο για τους περισσότερους μακρινούς
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Όλοι 950/990 θα πάρουτε :roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
κι εσύ θα το δώσεις για μονόδρομο... ντιπ ανάποδος!!!
Που να σου πέσει το πουλί και να μην ξανασηκωθει ντιπ..
Να το έχεις μόνο για κατουρημα, και αυτό μόνο αν η λεκάνη είναι ακριβώς από κάτω σου...




Αναχαθεις
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
θα πάρεις και την πεθερά μαζι??
Εξοπλισμό κατασκήνωσης, οικιακό εξοπλισμό μαζί με τη λεκάνη, τις ντουλάπες όλες, τη γυναίκα μαζί με την πεθερά, και για όσους έχουν κατοικίδιο περισσεύει χώρος και για αυτό!!!! :p

Είπαμε, δεν υπάρχει λύση ;)
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Εξοπλισμό κατασκήνωσης, οικιακό εξοπλισμό μαζί με τη λεκάνη, τις ντουλάπες όλες, τη γυναίκα μαζί με την πεθερά, και για όσους έχουν κατοικίδιο περισσεύει χώρος και για αυτό!!!! :p

Είπαμε, δεν υπάρχει λύση ;)
Το καλό είναι ότι δε θα χρειάζεται να ξεφορτωσεις, για να πας πλατεία για καφέ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ακούω πρόταση για βόλτα φάσης troffy... 3 μέρες στα βουνά και στα λαγκάδια, φορτωμένος, πάνε έλα από άσφαλτο για τους περισσότερους μακρινούς
..

Εδώ είσαι... Γιατί δεν πεφτει
Απλά πλαγιαζει



Advphone....
 
Top Bottom