Αγορά Κράνους για δώρο

VoTheGreat

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
MBW F 750 GS 2023
Καληπσέρα σε όλους,

Έχουμε αποφασίσει με την παρέα μου να πάρουμε ένα κράνος δώρο στον αδερφό μου καθώς αυτό που ήδη έχει είναι παλιό και φθαρμένο. Επειδή δεν έχουμε ιδέα απο αυτά απευθύνομαι σε εσάς να μου πείτε προτάσεις και ιδέες. Ο αδερφός μου οδηγάει ένα σκούτερ 125 κυβικά πολύ απλό αλλά οδηγάει κυρίως στο κέντρο της αθήνας, οπότε θα θέλαμε να έχει ένα καλό κράνος που να τον καλύπτει όσο περισσότερο γίνεται απο θέμα ασφάλειας και έπειτα να είναι και όμορφο. Έχουμε δει τις δημοφιλείς μάρκες (nolan κλπ) αλλα δεν έχουμε σοβαρή άποψη πάνω στο θέμα. Τι έχετε να προτείνετε εσείς?

Το budget μας είναι το πολύ μεχρι και 300 ευρώ.

Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Συγχαρητήρια για το σκεπτικό σας!

Ενα shark spartan στα 200-250 μου φαίνεται πολύ καλή λύση.

Το εχει η σύντροφός μου και είναι ευχαριστημένη.

Εχει 4 αστέρια στο test sharp ειναι fiberglass και έχει και ωραίο γυαλί ηλίου.

Κράνη Full Face | Motodirect
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Θας σας προτεινα να μην του αγορασετε κρανος γιατι υπαρχει σοβαρη περιπτωση ειτε να μην του κανει το μεγεθος ειτε να τον ενοχλει σε καποιο σημειο του κεφαλιου Η επιλογη κρανους δυστυχως ειναι μια πολυ προσωπικη υποθεση και μονο κατα τυχη αυτο που θα του παρετε θα ειναι σωστο στο κεφαλι του
Ισως λοιπον θα ηταν καλυτερα να του κανετε δωρο μια δωροεπιταγη απο καποιο μοτομαγαζο ωστε μονος του να διαλεξει το κρανος εκεινο που θα κατσει καλυτερα στο κεφαλι του
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα συμφωνήσω με τον κύριο konkost.
Πολύ ωραία η σκέψη σας και μπράβο στην παρέα αλλά θα πρότεινα με κάποια πρόφαση να τον πάρετε μαζί σας ώστε να δοκιμάσει το κράνος επιτόπου...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Σχεδόν όλα τα καταστήματα δέχονται επιστροφή κράνους εφόσον δεν έχουν αφαιρεθεί ζελατίνες και ταμπελάκια.

Σου δίνουν τη δυνατότητα αφού το έχεις δοκιμάσει στο μαγαζί να το φορέσεις και στο σπίτι με την ησυχία σου και να τους το πας πίσω σε 1-2 μέρες αν τελικά ενοχλεί.
 

VoTheGreat

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
MBW F 750 GS 2023
Αυτό σκεφτήκαμε και εμείς, οτι δηλαδη θα ενημερώσουμε στο κατάστημα που θα το αγοράσουμε οτι πάει για δώρο για να εξασφαλίσουμε οτι θα μπορεί να το αλλάξει εάν δεν του κάνει. Βέβαια ξέρουμε τι νούμερο φοράει απο το τωρινό του κράνος οπότε δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση όμως θα βεβαιωθούμε οτι θα μπορεί να το αλλάξει. Κοίταξα το shark spartan και φαίνεται πολύ καλό (όχι οτι έχω και ιδέα βεβαια :p ). Έχουμε κάποια άλλη επιλογή? Πιστεύω οτι σε αυτά τα λεφτά ότι και να πάρουμε απο καλή μάρκα καλό θα είναι και την δουλειά του θα την κάνει, οπότε κοιτάμε λιγο πιο πολύ το design του να είναι όμορφο.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Αυτό σκεφτήκαμε και εμείς, οτι δηλαδη θα ενημερώσουμε στο κατάστημα που θα το αγοράσουμε οτι πάει για δώρο για να εξασφαλίσουμε οτι θα μπορεί να το αλλάξει εάν δεν του κάνει. Βέβαια ξέρουμε τι νούμερο φοράει απο το τωρινό του κράνος οπότε δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση όμως θα βεβαιωθούμε οτι θα μπορεί να το αλλάξει. Κοίταξα το shark spartan και φαίνεται πολύ καλό (όχι οτι έχω και ιδέα βεβαια :p ). Έχουμε κάποια άλλη επιλογή? Πιστεύω οτι σε αυτά τα λεφτά ότι και να πάρουμε απο καλή μάρκα καλό θα είναι και την δουλειά του θα την κάνει, οπότε κοιτάμε λιγο πιο πολύ το design του να είναι όμορφο.
Να αποφύγετε LS2 Vector Evo. To έχει ο πατέρας μου. κακή ποιότητα συνολικά
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Να μετρήσετε με κάποιον τρόπο το κεφάλι του, στο μέτωπο
 

VoTheGreat

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
MBW F 750 GS 2023
Να μετρήσετε με κάποιον τρόπο το κεφάλι του, στο μέτωπο
Δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε κατι τετοιο χωρις να καταλαβει κατι, αλλα οπως εξηγησα δεν υπαρχει θεμα με το νουμερο. Αν δεν του κανει θα παει να το αλλαξει
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για μένα hjc.στα 250 ευρώ πολύ ωραία κράνη μεγάλη ποικιλία σε μοντέλα.και χρώματα
Συμφωνώ .. vfm ιδίως στο 70 arpha, που αντικαταστάθηκε πρόσφατα.
Στην colori υπάρχει πολύ πραμα.
Μπράβο για την σκεψη
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αυτό σκεφτήκαμε και εμείς, οτι δηλαδη θα ενημερώσουμε στο κατάστημα που θα το αγοράσουμε οτι πάει για δώρο για να εξασφαλίσουμε οτι θα μπορεί να το αλλάξει εάν δεν του κάνει. Βέβαια ξέρουμε τι νούμερο φοράει απο το τωρινό του κράνος οπότε δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση όμως θα βεβαιωθούμε οτι θα μπορεί να το αλλάξει. Κοίταξα το shark spartan και φαίνεται πολύ καλό (όχι οτι έχω και ιδέα βεβαια :p ). Έχουμε κάποια άλλη επιλογή? Πιστεύω οτι σε αυτά τα λεφτά ότι και να πάρουμε απο καλή μάρκα καλό θα είναι και την δουλειά του θα την κάνει, οπότε κοιτάμε λιγο πιο πολύ το design του να είναι όμορφο.
Το οτι ξερετε το νουμερο του κρανους που εχει τωρα δεν σημαινει α) οτι ειναι αυτο το σωστο του νουμερο β) οτι ακομα και αν αυτο ειναι το σωστο νουμερο δεν σημαινει οτι ολα τα κρανη σε αυτο το νουμερο εχουν την ιδια εφαρμογη στο κεφαλι

Αφου ομως εχετε αποφασισει να το ρισκαρετε εχε στο νου σου τα εξης:
Ολα τα κρανη ανεξαρτητως τιμης που πληρουν την προδιαγραφη ECE/R 22.05 ειναι θεωρητικως ασφαλη Αφου ο αδελφος σου οδηγει ενα σκουτερ 125 κυριως στο κεντρο της Αθηνας- αρα και μαλλον οι ταχυτητες που κινειται ειναι χαμηλες- τοτε μην δωσετε πολλα λεφτα Ενα "απλο" κρανος με κελυφος απο πολυκαρμπονατο εκει κοντα στα 150 ευρω ειναι ΟΚ Επισης αν εναι συνεχως βαλε-βγαλε το κρανος μην του παρετε με κλεισιμο διπλου κρικου Προτιμηστε καποιο με κλεισιμο τυπου καστανιας Συνηθως στα κρανη με τετοιο κλεισιμο το κελυφος τους ειναι πολυκαρμπονατο Αυτο βεβαια οπως ειπα και παραπανω δεν τα κανει λιγοτερο ασφαλη σε σχεση με κεινα που που ειναι απο fiberglass, ανθρακονημα, κλπ
Αν και πιο σημαντικο ειναι το καλο ζυγισμα, αδυνατον ομως να εκτιμηθει παρα μονο στην πραξη, προτιμηστε παρ ολα αυτα καποιο που ειναι πιο ελαφρυ απο καποιο αλλο Μερικα γραμμαρια μπορουν να κανουν μεγαλη διαφορα αν το φοραει για πολλες ωρες
Η εσωτερικη φιμε ζελατινα ειναι μεγαλη βοηθεια ειδικα τωρα το καλοκαιρι Εκτος απο αντιηλιακη προστασια θα του επιτρεπει να χρησιμοποιει αυτην αντι της κανονοκης ωστε να περνει αερα και ταυτοχρονα να προστατευει τα ματια του απο σκονες κλπ
Αποφυγετε τα ματ χρωματα γιατι με τον καιρο (οχι πολυ) και την χρηση αποκτα το χρωμα διαφορες γυαλαδες
Αν φοραει γυαλια δωστε ιδιαιτερη εμφαση τα μαξυλαρακια του κρανους να ειναι συμβατα Επισης αν χρησιμοποιει το τηλλεφωνο εν κινησει να εχουν υποδοχες για ακουστικα
Επισης σημαντικο ειναι ολες οι εσωτερικες επενδυσεις και μαξιλαρακια να ειναι αφαιρουμενα ωστε να μπορουν να πληθουν ευκολα

Τελος περισσοτερο απο ολα τα παραπανω και οσα ισως δεν εχω σκεφτει να γραψω ειναι η πολυ καλη εφαρμογη του κρανους στο κεφαλι Ενα κρανος που ειναι μεγαλυτερο απο οσο πρεπει ΔΕΝ ειναι ασφαλες ακομα και αν κοστιζει 1000 ευρω! Επισης ενα κρανος που ειτε ειναι μικροτερο και πιεζει υπερβολικα, ειτε δεν ταιριαζει στο σχημα του κεφαλιου και ενοχλει σε καποιο σημειο αποσπα την προσοχη απο την οδηγηση και αρα εμεσως παυει να παρεχει ασφαλεια!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Μη σε νοιάζει το μέγεθος.πας στη κολορι, του εξηγείς και δεν θα υπάρχει πρόβλημα να το αλλαξει
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καληπσέρα σε όλους,

Έχουμε αποφασίσει με την παρέα μου να πάρουμε ένα κράνος δώρο στον αδερφό μου καθώς αυτό που ήδη έχει είναι παλιό και φθαρμένο. Επειδή δεν έχουμε ιδέα απο αυτά απευθύνομαι σε εσάς να μου πείτε προτάσεις και ιδέες. Ο αδερφός μου οδηγάει ένα σκούτερ 125 κυβικά πολύ απλό αλλά οδηγάει κυρίως στο κέντρο της αθήνας, οπότε θα θέλαμε να έχει ένα καλό κράνος που να τον καλύπτει όσο περισσότερο γίνεται απο θέμα ασφάλειας και έπειτα να είναι και όμορφο. Έχουμε δει τις δημοφιλείς μάρκες (nolan κλπ) αλλα δεν έχουμε σοβαρή άποψη πάνω στο θέμα. Τι έχετε να προτείνετε εσείς?

Το budget μας είναι το πολύ μεχρι και 300 ευρώ.

Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν!
Επειδή το πιο σημαντικό είναι το κράνος να έχει καλή εφαρμογή σας προτείνω να του κάνετε δώρο σε μορφή πιστωτικού / δώρο - επιταγή σε ένα γνωστό μαγαζί που να έχει ποικιλία από μάρκες κρανών πχ motokinisi, motomarket κτλ .

Έτσι ο αδερφός σας θα μπορέσει να πάρει κάτι αφού το δοκιμάσει και δει ότι του ταιριάζει στο σχήμα του κρανίου του και του είναι άνετο.

Με ως 300 ευρώ θα βρει οπωσδήποτε κάτι αξιόλογο.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Θα συμφωνησω λιγο πού με τους πιο πανω.Το κρανος ειναι δυσκολη αγορα και μπορει να ξερετε το νουμερο σε αυτο που φαραει αλλα σε καποια αλλη εταιρεια μπορει να ειναι διαφορετικο.Επισης πανω στην χαρα του ακομη και λαθος νουμερο να ειναι υπαρχει πιθανοτητα να το κρατησει.

Εγω θα προτιμουσα να παρω μια δωροεπιταγη απο καποιο μαγαζι που εχει πολυ μεγαλη ποικιλια σε κρανη και θα του την εδινα.
 
Top Bottom