Αγορά Σωληνάκι Yπερχείλισης Βενζίνης F800GS;;;

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Χτες παρατήρησα διαρροή βενζίνης από το πίσω μέρος του ρεζερβουάρ.

Έλυσα το πλαϊνό πλαστικό και βρήκα ότι η διαρροή οφείλεται σε ξεραμένη τσιμούχα στην τάπα υπερχείλισης.

Όταν γύρισα ανάποδα την τάπα κόπηκε το σωληνάκι υπερχείλισης το οποίο κάνει το γύρο του κόσμου και καταλήγει δίπλα στη βάση του κεντρικού σταντ.

Η BMW κλασσικά χρεώνει 1 νεφρό για 10 πόντους σωληνάκι 4,5mm x 9mm.

Ξέρει κανείς που θα βρω τέτοιο σωληνάκι με το μέτρο; και να μη δώσω 40€ για 10 πόντους μακαρόνι; (τους Γερμανούς μου μέσα)
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Γέρακας - Σπύρου Πάτση βενζίνες και αξία χαμένου χρόνου σε εργατοώρες βγαίνει παραπάνω από €40! :roflmao:

Κάτι πιο κοντινό ξέρουμε?
 
Reactions: STF

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Βάλε σωληνάκια σιλικόνης,το είχα πάθει και εγώ !
Πάρε κομμάτι για δείγμα ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ανταλλακτικά και αναλώσιμα αυτοκινήτου ή σκαφών google it στον Γέρακα, ζήτα σωληνάκι βενζίνης όχι ενισχυμένο στις διαστάσεις που θες.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιατι οχι ενισχυμενο?
Γιατί είναι υπερχείλισης, δεν έχει μόνιμη ροή ούτε είναι υπο πίεση.

Στάλθηκε από το mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Γιατί είναι υπερχείλισης, δεν έχει μόνιμη ροή ούτε είναι υπο πίεση.

Στάλθηκε από το mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συμφωνουμε αλλα ετσι οπως το ειπες υπεθεσα οτι υπαρχει και καποιος αλλος λογος.
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Γέρακας - Σπύρου Πάτση βενζίνες και αξία χαμένου χρόνου σε εργατοώρες βγαίνει παραπάνω από €40! :roflmao:

Κάτι πιο κοντινό ξέρουμε?
Συμφωνουμε αλλα ετσι οπως το ειπες υπεθεσα οτι υπαρχει και καποιος αλλος λογος.
Επίσης είναι πιο χοντρο και δυσκαμπτο, οπότε μπορει να μην χωράει καπου, η να μην μπορεί να κάνει τις απαραίτητες κουρμπες.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
ΠΛάκα πλάκα μου μύρισε κι εμένα λίγο βενζίνη τελευταία. Δεν είδα κάπου διαρροή. Εσύ πως το κατάλαβες Νικόλα?
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Βαγγέλη εμένα μου μύριζε εδώ και πολύ καιρό όταν το φούλαρα βενζίνη και μετά το άνοιγα καλά και όταν το σήκωνα από τις δεξιές τούμπες στο βουνό.

Είχε και γραμμές από στεγνή βενζίνη πάνω το ρεζερβουάρ πίσω από την τάπα βενζίνης.

Κάποια στιγμή πριν μερικές μέρες μου έσκασε φλασιά μην τυχών είχε ραγίσει πουθενά το ρεζερβουάρ από αυτές τις ωραίες δεξιές τούμπες γιατί το βαμμένο δεξί πλαστικό της ουράς είχε χτυπηθεί από τότε οπότε και το έλυσα να δω μην έχει κανα κρακ πουθενά. Ακραίο αλλά αυτό σκέφτηκα.

Αμέσως φάνηκε ότι έχανε από την τάπα εκτόνωσης ή υπερχείλισης (δε ξέρω αν τη λέω σωστά) και την έλυσα για να δω την τσιμούχα που πατάει στο ντεπόζιτο.

Ήταν φουλ ξεραμένη και κομμένη σε πολλά σημεία, όπως και το σωληνάκι της που κόπηκε αμέσως με το που λύγισε λίγο.

Επειδή είχα και στο G650Xmoto διαρροή από την τσιμούχα της αντλίας βενζίνης θα σου έλεγα να δεις πρώτα την τάπα εκτόνωσης και το σωληνάκι της και μετά την αντλία βενζίνης με το σωληνάκι παροχής για τυχόν σημάδια διαρροής και φθοράς λόγω των ετών.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ευτυχώς την τσιμούχα της τάπας εκτόνωσης δεν την χρεώνει 1 νεφρό η BMW όπως ζητάει για 10 πόντους σωληνάκι οπότε την περιμένω να έρθει για να την αλλάξω.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχω την αίσθηση και το έχω δει σε πολλές περιπτώσεις και με διαφορετικές μάρκες κάτι αναλώσιμα τύπου σωληνάκια, απλές βίδες και τέτοια σε εργοστασιακό κωδικό τα βάζουν κάτι παράλογες τιμές. Σου λέει ρε αδερφέ άμα είσαι τόσο κολλημένος ή άσχετος που για ένα τέτοιο αναλώσιμο να θες εργοστασιακό πλήρωσε το βαπορίσιο να το γουστάρεις τουλάχιστον να βγάλουμε κι εμείς μεροκάμματο απο τα logistics να σου κουβαλάμε βίδες και σωληνάκια
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Συμφωνώ, και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι απλά μου κάνει εντύπωση η διάκριση στην τιμολόγηση μεταξύ διαφορετικών ανταλλακτικών αλλά της ίδιας ευτελούς αξίας. H τσιμούχα της τάπας εκτόνωσης έχει €3 και 10 πόντους σωληνάκι €40... Στη τελική θα μπορούσαν τα συνεργεία της κάθε αντιπροσωπείας να έχουν ένα στοκ από τέτοια ψιλολόγια που να τα παίρνουν από το εμπόριο και να μην χρειάζεται να κάνει το γύρω της Eυρώπης ένα μακαρόνι 10cm. Αλλά αυτό θα έκοβε τα κέρδη της μητρικής στη Βαυαρία.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η... Μητρική βγάζει τα υπερκέρδη από το σωληνάκι που θέλει αλλαγή μια φορά την δεκαετία ας πούμε;

Ή (επειδή προέκυψε η ανάγκη) από τις βίδες των 5 ευρώ την μια που κανονικά δεν αλλάζονται ποτέ;
 
Top Bottom