Αγορά αδιάβροχης μπότας, γνώμες??

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Καλησπέρα σε όλους, ήρθε η ώρα να δώσω κάτι μπότες Dainese (πιο πισταδικες ας πούμε) και να αναζητήσω την επόμενη touring μπότα που θα με συντροφεύει και σε καμία χωμάτινη διαδρομή.

Πέραν της ασφάλειας που είναι το νούμερο ένα, το επόμενο στη λίστα είναι η αδιάβροχοποίηση.

Το bugdet είναι μέχρι τα 250 ευρώ.

Οι επιλογές που έχω βρει σε αυτά τα χρήματα είναι οι παρακάτω :
  1. Forma Adventure
  2. Gaerne G-Adventure (για τις οποίες κάπου εδώ μέσα διάβασα)
  3. O'Neal Sierra Pro
Παρακαλώ γνώμες οποίος έχει δοκιμάσει κάποια από αυτές ή κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Aν μπαίνεις κ χώμα & Αν η ασφάλεια είναι το Νο1 σου ,τότε ,καμία από τις 3 που αναφέρεις.

Πρόσθεσε +100 € στο budget σου ,κ πάρε τις Sidi Adventure ,ή τις Alpinestars Toukan.
Είναι κ οι 2 ,Νο1 σε ασφάλεια κ αδιαβροχοποίηση ταυτόχρονα.
Και θα κάνεις σίγουρη υπερ-απόσβεση ,λόγω ασφάλειας ,αλλά κ λόγω μακροβιότητας εξοπλισμού.


ΥΓ: Αν δεν μπορείς να φτάσεις με τίποτα σε αυτό το κόστος ,μην κοιτάξεις τίποτα λιγότερο από τις Forma Terra
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Από μπότες δεν ξέρω...ξέρω όμως ότι το πιο φτηνό από όλα είναι το ακριβό...παντα αγοραζω ενα κλικ παραπάνω σε ποιότητα και επίπεδο από ο,τι με παίρνει γιατί σε θεματα ασφαλειας δεν ειναι να κανουμε εκπτωσεις...
 

Tataros

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Yamaha TT 600s
Άμα σε ενδιαφέρει έχω ένα ζευγάρι Forma Terrain Evo νούμερο 43. Είναι καινούργιες αφορετες. Έκανα λάθος στο νούμερο.


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
el-Gatto όταν λέω χώμα δεν εννοώ κάποιο σκληρό enduro αλλά πιο χαλαρές χωμάτινες διαδρομές..
Βέβαια έχεις δίκιο..καλύτερα λίγη υπομονή και να πάρω μία μπότα καλύτερης ποιότητας την οποία θα έχω για καιρό. Τη Sidi Adventure (το πρώτο μοντέλο βέβαια) την έχει το fc moto λίγο κάτω από 290 ευρώ. Την Sidi Adventure 2 την έχει 315 περίπου.

al800 θα συμφωνήσω. Δεν ήθελα να κάνω τρομερές εκπτώσεις απλά διαβάζοντας αρκετά θεώρησα ότι σε σχέση ποιότητας/τιμής/ασφάλειας ήταν τρεις καλές επιλογές.

Tataros την είδα την αγγελία όταν την έβαλες. Το 43 μου είναι αρκετά στενό και δεν μου κάνει, είμαι για 44.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μπότα εννοείται αν μπορείς μεμβράνη Goretex ότι καλύτερο..

Τωρα μια Sidi adventure φαίνεται ιδανική φοβάμαι είναι πολύ πολύ σκληρή για αυτό που θες.. Θα σε κουράσει.
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
tc-drift Οι προηγούμενες που είχα ήταν οι Dainese Nexus οι οποίες δεν ήταν και εντελώς τουριστικές και στο μοναδικό ταξίδι που τις φόραγα 12 μέρες σερί δεν με κούρασαν. Ψάχνω να βρω τη χρυσή τομή η αλήθεια είναι.

Πρώτο στη λίστα πάντως είναι το ασφάλτινο ταξίδι ,γιατί υπάρχουν κάποια πολυήμερα στο πλάνο όπου θα πρέπει να πέφτει και αρκετό περπάτημα με τις μπότες, και όχι το χώμα. Όμως επειδή που και που υπάρχει και χώμα στο πρόγραμμα δεν μπορώ να πάρω καθαρά τουριστική.

Στη μηχανή μιας κ έχω DCT δεν θεωρώ ότι μπορεί να με κουράσει πολύ. Βέβαια δεν ξέρω τι λένε στο θέμα περπάτημα.

Οι Forma οικονομικά θα μου ήταν κουτί, αλλά είναι κρίμα να τσιγκουνευτώ 100 ευρώ και να μην πάω στις Sidi αν έχουν τόσο καλή διαφορά στη ποιότητα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Χρησιμοποιώ τις παρακάτω εδώ και αρκετά χρόνια σε άσφαλτο και χώμα.
Νερό άρχισαν να βάζουν τον τελευταίο χρόνο ελάχιστο βέβαια αλλά σε πολύ έντονη βροχή.
Αξιόπιστες κατασκευαστικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα και τις έχω ταλαιπωρήσει πολύ...

"Forma Μπότες Motocross Cape Horn Ανδρικές Αδιάβροχες Δερμάτινες Μαύρες - Skroutz.gr" https://www.skroutz.gr/s/8242289/Forma-Μπότες-Motocross-Cape-Horn-Ανδρικές-Αδιάβροχες-Δερμάτινες-Μαύρες.html
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
για χώμα χώμα έχω μπότες enduro

Για τουριστικό χώμα/ασφαλτο, αγόρασα το καλοκαίρι αυτές


Νομίζω ήταν και σε μια πτροσφορά πιο χαμηλα απο αυτό το λινκ. Σίγουρα πολύ άνετες, σίγουρα κάπως πιο ενισχυμένες απο μια ασφάλτινη τουριστική ειδικά στη σόλα και σίγουρα μακρυά απο την απόλυτη προστασία της enduro Μπότας. Επίσης σίγουρα η μεμβράνη Drytex δεν ξέρω αν μπορεί να συγκριθεί με την Goretex. Πάντως ωραία μπότα σε εφαρμογή/άνεση.
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
tc-drift σε αυτά τα χρήματα και αυτές και οι Forma Adventure είναι που κοιτούσα. Δεν τις είχα συμπεριλάβει και αυτές γιατί εκ πρώτης όψεως οι Adventure μου φάνηκαν πιο στιβαρές.
Σε τουριστικό χώμα αναφέρομαι και εγώ γιατί για πιο hardcore καταστάσεις έχω καιρό μπροστά μου.

Τώρα ψάχνομαι λίγο μήπως βρω κάποιες από τις πιο καλές μεταχειρισμένες σε καλή κατάσταση.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
tc-drift Οι προηγούμενες που είχα ήταν οι Dainese Nexus οι οποίες δεν ήταν και εντελώς τουριστικές και στο μοναδικό ταξίδι που τις φόραγα 12 μέρες σερί δεν με κούρασαν. Ψάχνω να βρω τη χρυσή τομή η αλήθεια είναι.

Πρώτο στη λίστα πάντως είναι το ασφάλτινο ταξίδι ,γιατί υπάρχουν κάποια πολυήμερα στο πλάνο όπου θα πρέπει να πέφτει και αρκετό περπάτημα με τις μπότες, και όχι το χώμα. Όμως επειδή που και που υπάρχει και χώμα στο πρόγραμμα δεν μπορώ να πάρω καθαρά τουριστική.

Στη μηχανή μιας κ έχω DCT δεν θεωρώ ότι μπορεί να με κουράσει πολύ. Βέβαια δεν ξέρω τι λένε στο θέμα περπάτημα.

Οι Forma οικονομικά θα μου ήταν κουτί, αλλά είναι κρίμα να τσιγκουνευτώ 100 ευρώ και να μην πάω στις Sidi αν έχουν τόσο καλή διαφορά στη ποιότητα.
Σύμφωνα με τα θέλω σου ,μια χαρά θα σε βολέψουν οι Forma ADV - Tourer κλπές συναφείς .

Η παραπάνω προτάσεις μου ,έγιναν λογίζοντας έμφαση σε χωμάτινες διαδρομές.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Προσωπικά θα κοιτούσα αυτές, ποιότητα και goretex
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Εχω τις oneal sierra pro αλλα....δε θα πρεπε. Κανω αρκετα χωματινη χρηση και πρεπει να παρω καλυτερες.

Για αυτα που θες, μια χαρα θεωρω ειναι και αδιαβροχες μεχρι πανω απο τον αστραγαλο σε σχετικα καλο υψος.
Απο ανεση μετα τις 2-3 φορες που θα τις βαλεις ειναι λες και φορας αθλητικο, περπατας οσο θες δηλαδη.
Το μειον που βρισκω ειναι οτι δεν εχει απο την εσωτερικη μερια προστασια στον αστραγαλο. Στα υπολοιπα σημεια ειναι οκ (τεσταρισμενο με κοπανημα σε πετρες κλπ)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Προσωπικά θα κοιτούσα αυτές, ποιότητα και goretex
Αυτές φαίνονται εξαιρετική επιλογή για την συγκεκριμένη περίπτωση..
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Για κοίτα αυτές. Στην κανονική τους τιμή δεν θα τις αγόραζα αλλά έχουν πολύ καλή έκπτωση γιατί έχει μόνο 44 νομίζω
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Turtle τις είχα ψάξει και αυτές λίγο, αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι μόνο το μέσα παπούτσι είναι αδιάβροχο και ότι θα είναι σίγουρα αρκετά δύσκολες στο περπάτημα.
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Μετά από αρκετό ψάξιμο είπα να ανέβω λίγο οικονομικά και τελικά παρήγγειλα τις Alpinestars Toucan. Η ασφάλεια και μετά η ομορφιά (σε σχέση με τις Sidi Adventure) κέρδισαν.

Eντυπώσεις θα ξαναγράψω μόλις παραλάβω. Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μετά από αρκετό ψάξιμο είπα να ανέβω λίγο οικονομικά και τελικά παρήγγειλα τις Alpinestars Toucan. Η ασφάλεια και μετά η ομορφιά (σε σχέση με τις Sidi Adventure) κέρδισαν.

Eντυπώσεις θα ξαναγράψω μόλις παραλάβω. Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές.
Τις δοκίμασες καπου;
 
Top Bottom