Αγορά εξοπλισμού enduro

Whiteyez

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Honda NC700X - Honda XR250R
Καλησπέρα σε όλους, τον τελευταίο καιρό είμαι σε αναζήτηση εξοπλισμού (κράνος, μπότες, προστασίες, στολή) μιας και λέω σιγά σιγά να κάνω τα πρώτα μου χωμάτινα βήματα. Έχω πάρει μια ιδέα το τι παίζει στην αγορά και το θέμα μου όμως είναι ότι δεν ξέρω που να καταλήξω, μην δώσω δηλαδή παραπάνω χρήματα σε πράγματα που ίσως να μην τα κάνω απόσβεση (πχ μια πάρα πολύ ακριβή μπότα που ίσως είναι για αγώνες ότι πρέπει κτλπ).
Θα ήθελα τα φώτα σας.

Από μπότα μου άρεσε πολύ η TCX X-Helium Michelin Offroad



και η διπλάσια βέβαια σε τιμή TCX Comp Evo Michelin Offroad

 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Χρηστο περιμενε τον Ηλια ή ακομα καλυτερα παρτον απο το χερι και βγειτε στις...αγορες!

adv phone
Ενημερώθηκε σχετικά...:friendship::friendship:
 

Whiteyez

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Honda NC700X - Honda XR250R
Όπως έγραψα και στο αρχικό μου post και μου είπε και ο Ηλίας, δεν χρειάζεται να δώσω πολλά χρήματα για αρχή η δουλειά μου θα γίνει και με τα μισά λεφτά.
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ποιά ειναι η φιλοσοφία για την ένδυση enduro.........:thinking::thinking:
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Πολυ ενδιαφερον θεμα αυτο. Για να ακουσουμε αποψεις απο οσους ασχολουνται.πχ. θα ηθελα να μαθω αυτες οι στολες που εχω δει να φορανε σε εντουροβολτες που απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι κορντουρα, τι πεζει?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πολυ ενδιαφερον θεμα αυτο. Για να ακουσουμε αποψεις απο οσους ασχολουνται.πχ. θα ηθελα να μαθω αυτες οι στολες που εχω δει να φορανε σε εντουροβολτες που απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι κορντουρα, τι πεζει?
Υπάρχουν στολές cordura που είναι και για ταξίδια και για εκδρομικο endurο.
Υπάρχουν και οι πιο καλοκαιρινοι εξοπλισμοί με θωρακες κλπ ειδικές προστασιες, για πραγματικά endurο καταστασεις
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Για πρώτα βήματα, προσωπικά πιστεύω ότι το παντελόνι σου, το μπουφάν σου, το κράνος σου, τα γάντια σου, εντουρομπότες και μια ζώνη μέσης είναι υπεραρκετά. Στην εξέλιξη βλέπεις και κρίνεις (αν θα πας για πολύ ζορικά-επικίνδυνα πράγματα, αν αντέχεις τη ζέστη, αν, αν, αν...)

Edit: Καλή επένδυση επίσης πιστεύω είναι και η παρακολούθηση μαθημάτων off road οδήγησης, πέρα από τον εξοπλισμό
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Πολυ ενδιαφερον θεμα αυτο. Για να ακουσουμε αποψεις απο οσους ασχολουνται.πχ. θα ηθελα να μαθω αυτες οι στολες που εχω δει να φορανε σε εντουροβολτες που απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι κορντουρα, τι πεζει?
Για παντελόνι και μπουφάν…..

Cordura ® είναι εμπορικό σήμα για συγκεκριμένο είδος συνθετικού υφάσματος με ίνες «λύκρα» το οποίο έχει μεγάλη ανθεκτικότητα σε τριβή και αντοχή.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cordura

Όλα τα υφάσματα για χρήση μοτοσυκλέτας είναι κατασκευασμένα με αυτό το υλικό.
Touring vs motocross– enduro : Η σύνθεση είναι η ίδια με την διαφορά στα Touring η «πλέξη» γίνεται πιο σφικτή και πλούσια για μεγαλύτερη αντοχή ενώ στο enduro είναι πιο αραιή και διαπνέουσα. Για εργονομικούς λόγους σε διάφορα σημεία (γόνατα, γοφούς κ.α.) χρησιμοποιούνται πιο ελαστικά και λεπτότερα υλικά.

Με λίγα λόγια όποιας εταιρείας επιλέξεις ……το ίδιο ύφασμα θα πάρεις.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Για παντελόνι και μπουφάν…..

Cordura ® είναι εμπορικό σήμα για συγκεκριμένο είδος συνθετικού υφάσματος με ίνες «λύκρα» το οποίο έχει μεγάλη ανθεκτικότητα σε τριβή και αντοχή.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cordura

Όλα τα υφάσματα για χρήση μοτοσυκλέτας είναι κατασκευασμένα με αυτό το υλικό.
Touring vs motocross– enduro : Η σύνθεση είναι η ίδια με την διαφορά στα Touring η «πλέξη» γίνεται πιο σφικτή και πλούσια για μεγαλύτερη αντοχή ενώ στο enduro είναι πιο αραιή και διαπνέουσα. Για εργονομικούς λόγους σε διάφορα σημεία (γόνατα, γοφούς κ.α.) χρησιμοποιούνται πιο ελαστικά και λεπτότερα υλικά.

Με λίγα λόγια όποιας εταιρείας επιλέξεις ……το ίδιο ύφασμα θα πάρεις.
Το Cordura ειναι πραγματι εμπορικη ονομασια του υφασματος που παρηγαγε η Dupont Και κατοπιν της αποδοχης που ετυχε λογω των ιδιοτητων του συνηθιζουμε να τα λεμε ολα Cordura Κατι ας πουμε σαν την klinex ή σαν το paraflou κλπ,κλπ δηλαδη Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι ολα Cordura Υπαρχουν πλεον και αλλα υφασματα με τις ιδιοτητες (λιγο ή πολυ) του Cordura
Επισης ακομα το υφασμα Cordura και ειδικα το 1000 δεν κανει για παντου Τα εντουρο παντελονια ας πουμε απ'οσο εχω καταλαβει δεν ειναι φτιαγμενα απο Cordura ακριβως επειδη πρεπει να ειναι ανετα, διαπνεοντα και ελαφρια Κατι που η 1000 Cordura που ενω εχει εξαιρετικη αντοχη στην τριβη και εφοσον μιλαμε για αγωνιστικη χρηση δεν μπορει να προσφερει
Για τουριστικη χρηση και απλη διασχιση δασικων δρομων και η κορντουρα ειναι ΟΚ Αλλα σε αυτην την περιπτωση και ενα ανετο τζην ΟΚ ειναι
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Το Cordura ειναι πραγματι εμπορικη ονομασια του υφασματος που παρηγαγε η Dupont Και κατοπιν της αποδοχης που ετυχε λογω των ιδιοτητων του συνηθιζουμε να τα λεμε ολα Cordura Κατι ας πουμε σαν την klinex ή σαν το paraflou κλπ,κλπ δηλαδη Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι ολα Cordura Υπαρχουν πλεον και αλλα υφασματα με τις ιδιοτητες (λιγο ή πολυ) του Cordura
Επισης ακομα το υφασμα Cordura και ειδικα το 1000 δεν κανει για παντου Τα εντουρο παντελονια ας πουμε απ'οσο εχω καταλαβει δεν ειναι φτιαγμενα απο Cordura ακριβως επειδη πρεπει να ειναι ανετα, διαπνεοντα και ελαφρια Κατι που η 1000 Cordura που ενω εχει εξαιρετικη αντοχη στην τριβη και εφοσον μιλαμε για αγωνιστικη χρηση δεν μπορει να προσφερει
Για τουριστικη χρηση και απλη διασχιση δασικων δρομων και η κορντουρα ειναι ΟΚ Αλλα σε αυτην την περιπτωση και ενα ανετο τζην ΟΚ ειναι
Κώστα το εξειδίκευσες το θέμα. Κι όμως φίλε μου σε γενικές γραμμές αυτα τα υφάσματα παράγονται απο την ίδια συνθετική κλωστή. Φυσικά και το cordura 1000 δεν κάνει για τη δουλειά που θέλουμε. Αλλά δεν σημαίνει πως απο το ίδιο τόπι κλωστής δεν θα γίνει ύφασμα για παντελόνι enduro.
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Όπως έγραψα και στο αρχικό μου post και μου είπε και ο Ηλίας, δεν χρειάζεται να δώσω πολλά χρήματα για αρχή η δουλειά μου θα γίνει και με τα μισά λεφτά.
Τώρα το καλοκαιράκι και με το πέδιλο :friend: κάνεις την δουλειά σου!!! Για τον χειμώνα όμως .θέλεις μπότα..και χοντρή κάλτσα:pointu: :friendship::welcome:
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Αν τα νούμερά σου δεν είναι πολύ μεγάλα ή πολύ μικρά, με λίγη υπομονή θα βρεις καλό εξοπλισμό σε καλή τιμή. Έβλεπα πρόσφατα αγγελίες για μπότες (νομίζω Forma enduro) σε σχετικά καλή τιμή. Κάτι άσπρες ήταν αν θυμάμαι καλά. Ρίξε μια ματιά και στο dirt bike, αρκετός κόσμος πουλάει τον εξοπλισμό του εκεί. Αλλά θέλει 2 ματιές για να δεις αν όντως συμφέρει.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Για να πάρεις μία στολή κορντούρα τεσσάρων εποχών, για το σύνολο θέλεις κοντά στο 500άρικο...
Με ένα 500άρικο - 600άρι ντύνεσαι από την κορυφή μέχρι τα νύχια με εξοπλισμό εντούρο!
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Αν τα νούμερά σου δεν είναι πολύ μεγάλα ή πολύ μικρά, με λίγη υπομονή θα βρεις καλό εξοπλισμό σε καλή τιμή. Έβλεπα πρόσφατα αγγελίες για μπότες (νομίζω Forma enduro) σε σχετικά καλή τιμή. Κάτι άσπρες ήταν αν θυμάμαι καλά. Ρίξε μια ματιά και στο dirt bike, αρκετός κόσμος πουλάει τον εξοπλισμό του εκεί. Αλλά θέλει 2 ματιές για να δεις αν όντως συμφέρει.
Δικες μου ηταν αυτες :D τις ειχα βαλει προς πωληση για να παρω καμια sidi, αλλα το μετανιωσα λογω υψηλου κοστους :(
 
Top Bottom