Αγορά κράνους full face τουρισμου

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
ηρθε επιτελους ο καιρος για ανανεωση του κρανους...μετα το θορυβωδες βαρυ arai chaser αρχισα την αναζητηση νεου...εχω ενα ανωτατο οριο τιμης περίπου στα 300+ ευρω...εννοειται δεν με ενδιαφερει αν θα ειναι μονοχρωμο. εχω δοκιμασει shark, agv, caberg, airoh, shuberth, hjc, x lite. καλυτερα στο κεφαλι μου καθησε το hjc και το caberg. κλεινω προς το 1ο που ειναι το hjc rphaa11. το μονο που με εχει κρατησει ακομα κ δεν το εχω αγορασει ειναι οι τιμες του στο crash test οπου το δινει με 3 αστερια δειχνοντας θεμα στις πλαινες προσκρουσεις..
δεν εχω δοκιμασει shoei (ειναι πιο τσιμπημενο σε τιμη ) και shuomi ( επειδη εχει αυτα τα πλαινα προσθετα αυτακια που σπανε θα κανει θορυβο και αυτο οπως το arai φανταζομαι και γ αυτο δεν το προτιμω)..
υπαρχουν προτασεις, τοποθετησεις παρατηρήσεις??

Υ.Γ. η μηχανη ειναι honda vfr 1200x crosstourer
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
ναι σε αυτο το site το ειδα
Προσωπικά δεν το λαμβάνω υπόψην μου καν.
Είχα πετύχει κάτι κράνη του 100€ να είναι 5αστερων και κάτι 500€ να είναι 3 αστέρων.ειναι αμφιλεγόμενος ο τρόπος που κάνουν τα τεστ γενικά.
Όσον αφορά το rpha11,είμαι κάτοχος του προκατόχου του,δηλαδή του rpha10+ και είμαι πολύ ικανοποιημένος.κοντευει η αλλαγή του λόγο χρόνου και δεν έχει χρειαστεί να αλλάξω μάγουλα πχ.ειναι πολύ ποιοτικό.
Υγ.θα πρέπει να εμπιστευτείς είτε το sharp test,είτε τους αναβάτες του motogp,γιατί αν δεν ήταν καλό το κράνος δεν νομίζω να το φόραγαν ;)
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
για μενα μην κοιταξεις τα "γρηγορα" κρανη της καθε εταιριας αλλα τα τουριστικα.. γιατι δεν θα δουλευουν σωστα οι αεραγωγοι τους λογω θεσης οδηγησης.. αυτα τα κρανη ειναι για supersport μηχανακια.. κοιτα shoei gt air arai quantum η qv οπως το λεει τελευταια.. ο θορυβος ειναι αμελητεος μεταξυ των arai shoei.. κατι τελευταιο.. το κρανος σε διαλεγει δεν το διαλεγεις, οποτε δοκιμασε τι σου καθεται καλυτερα και αγκαλιαζει το κεφαλι σου και προχωρα..
 

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
Το RPHA 11 είναι racing, δεν είναι για τουρισμό, πιστέυω δεν θα σε βολέψει. ΑΝ και είναι κρανάρα, γι αυτό που φτιάχτηκε όμως.
Δοκίμασε το Shoei NXR, ίσως το βρεις σε καμιά προσφορά κοντά στο Budget σου. Εξαιρετικό κράνος, το έχω και το χρησιμοποιώ καθημερινά για όλα: Commuting, εκδρομές, γρήγορες βόλτες. Πανάλαφρο, καλοζυγισμένο, ποιοτικό. All rounder 5*.
Επίσης δες και το X-661 Titanium της X-Lite. Προσωπικά μου άρεσε πάααρα πολύ και ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το Shoei, απλά προτίμησα το NXR λόγω σχήματος περισσότερο και λιγότερο ονόματος.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Το τουριστικο της shoei ειναι το gt-air και οχι το nxr.
Γενικα κοιτα να αγορασεις 100% τουριστικο κρανος αλλιως θα εχεις θεματα με εξαερισμους και σταθεροτητα.
Εχω το qwest της shoei και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.
Το μονο παραπονο μου, ειναι που δεν εχει το εσωτερικο γυαλι ηλιου που εχουν αλλα.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Κι εγω θα σου προτεινα Shoei θα δωσεις κατι παραπανω αλλα θα το ευχαριστηθεις NXR η GT-air αν θες εσωτερικα γυαλια ηλιου. Εγω εχω το XR1100 και δεν το αλλαζω με τπτ
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
μιας και έχω το nxr και συνάδελφος το gt - air, η διαφορά στο βάρος είναι χαώδης (σε ίδιο μέγεθος)....
ασε που θεωρώ το τζαμάκι για τον ήλιο μλκία....

μεταξύ των δύο nxr από μένα....
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Το τουριστικο της shoei ειναι το gt-air και οχι το nxr.
Γενικα κοιτα να αγορασεις 100% τουριστικο κρανος αλλιως θα εχεις θεματα με εξαερισμους και σταθεροτητα.
Εχω το qwest της shoei και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.
Το μονο παραπονο μου, ειναι που δεν εχει το εσωτερικο γυαλι ηλιου που εχουν αλλα.
δηλ μου το προτεινεις το qwest? θα παω να το δοκιμασω οπως κ το x lite x 661
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αν το μαναδικο θεμα με το Αραι ηταν ο θορυβος κ σου καθοταν σωστα στο κεφαλι τοτε -για μενα- ξαναπαρε ενα ιδιο κ βαζε ωτασπιδες που καλο ειναι ''να φοραμε''..
για το βαρος εχω μια ενσταση διοτι τα Αραι ειναι τα πιο σωστα ζυγισμενα κρανη
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
δηλ μου το προτεινεις το qwest? θα παω να το δοκιμασω οπως κ το x lite x 661
Εχω το qwest 2 χρονια.Για τα χρηματα του ειναι πολυ καλο κατα την γνωμη μου και πολυ ησυχο..
Τωρα γουστα ειναι αυτα....Ειναι να σου καθεται και στο κεφαλι..

@George_M. Συμφωνω αλλα δεν πηγα εκει τοτε λογω θορυβου.
Βεβαια εχω χωματινο της arai και εχω παθει την πλακα μου με τους αεραγωγους του κρανους...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το τουριστικο της shoei ειναι το gt-air και οχι το nxr.
Γενικα κοιτα να αγορασεις 100% τουριστικο κρανος αλλιως θα εχεις θεματα με εξαερισμους και σταθεροτητα.
Εχω το qwest της shoei και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.
Το μονο παραπονο μου, ειναι που δεν εχει το εσωτερικο γυαλι ηλιου που εχουν αλλα.
Και το NXR μια χαρα τουριστικο ειναι Κωστα το εχει φιλος που γραφει πολλα χλμ εξωτερικου και συμφωνω με τα παιδια παραπανω, οσα εχουν γυαλια ειναι πιο βαρια κρανη.
Το qwest δεν το εχει καποιος γνωστος και δεν εκφερω αποψη ειναι το entry level της shoei (οπως το Chaser της ARAI), προσωπικα θα εψαχνα καμια προσφορα σε NXR
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εχω το qwest 2 χρονια.Για τα χρηματα του ειναι πολυ καλο κατα την γνωμη μου και πολυ ησυχο..
Τωρα γουστα ειναι αυτα....Ειναι να σου καθεται και στο κεφαλι..

@George_M. Συμφωνω αλλα δεν πηγα εκει τοτε λογω θορυβου.
Κι εχω χωματινο της arai και εχω παθει την πλακα μου με τους αεραγωγους του κρανους...
Εχω κι εγω Αραι σε χωματινο, εχεικ το ιδιο καλους αεραγωγους το XR1100 γι αυτο ανφερα πιο πανω να παει στο NXR που ειναι πιο μελετημενο και ακριβτερο απ το qwest (που εχει 1 κεντρικο αεραγωγο)
Ειναι λογικο τα ''πρωτα'' μοντελα των εταιριων (arai shoei κλπ) να υστερουν σε καποια πραγματακια
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
@jmar_oulis Ο επισημος αντιπροσωπος μου ειπε οτι το nxr δεν ειναι αμιγως τουριστικο κρανος.Απο εκει και περα δεν ξερω...
Αν ειχα περισσοτερα χρηματα διαθεσιμα οταν αγορασα κρανος θα αγοραζα το gt-air..
Αλλα και το qwest μου εκατσε μια χαρα.Οσο αφορα τον αεραγωγο εχεις δικιο...Ισως εκει υστερει αλλα μιλαμε για ακραιες θεμοκρασιες κοντα στους 40.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
δηλ μου το προτεινεις το qwest? θα παω να το δοκιμασω οπως κ το x lite x 661
Το x-lite εχει πολυ καλυτερους αεραγωγους στο X-702GT με 60ευρω παραπανω απ το χ-661.
Στο χΜοτο κοντα στη Θηβων θα το δεις. Οταν εψαχνα, δεν το ειχε κανενας αλλος για να το δεις.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Επισης κατι σημαντικο που δεν το ανεφερα...Αν θα αγοραζα κρανος θα αγοραζα παλι απο ελλαδα απο τον αντιπροσωπο της εκαστοτε εταιριας,στην περιπτωση μου shoei.
Γιατι οταν πηγα να αγορασω κρανος μου εκανε το large αλλα ηθελα 2 νουμερα πιο χοντρα μαξιλαρια για να κατσει στο προσωπο μου σωστα.
Τα μαξιλαρια δεν τα χρεωθηκα και καναμε με ολα τα νουμερα δοκιμες μεχρι να βρουμε το σωστο.
Αν ειχα αγορασει απ εξω,αφενος δεν θα ηξερα οτι πρεπει να παρω αλλα μαγουλα,αφετερου θα τα πληρωνα εξτρα.
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
Το HJC R-PHA 11 είναι σπορ κράνος και όχι τουριστικό. Τη πάτησα και εγώ όταν είχα αγοράσει το R-PHA 10 plus και το έχω στο ντουλάπι. Είχα πρόβλημα με τους αεραγωγούς για τη θέση οδήγησης στη μηχανή (VFR800X CROSSTURER). Το σωστό κράνος σε HJC είναι το R-PHA 70 με ένα κεντρικό αεραγωγό στο πάνω μέρος και όχι δύο πλαϊνούς. Επιπλέον το 70 έχει εσωτερική ζελατίνα για τον ήλιο. Γενικά είναι πολύ καλά κράνη και σχετικά ελαφριά (1300+/-50) αλλά στο δικό μου είχα πρόβλημα με την αντιθαμβωτική μεμβράνη (pinlock) η οποία από την αρχή σχεδόν δεν είχε καλή εφαρμογή και έμπαζε νερό αν δεν έκλεινα τελείως το κράνος. Τώρα φοράω το SHOEI GT AIR το οποίο είναι πολύ ποιοτικό κράνος, θα έλεγα ένα κλικ πάνω από το R-PHA. Ψάξε και στο σαιτ FC-Moto. Μερικές φορές κάνει τρελές προσφορές. Το Shoei το είχα πάρει -200€ σε σχέση με Ελλάδα.
 
Top Bottom