Αγορά μεταχειρισμένης GS Adventure

vasilvas

Μέλος
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW F 800 GS Adventure
Γειά σας,
Ψάχνομαι για adventure μηχανή και ενώ αρχικά κοιτούσα για KTM 990 Adventure, τελικά -έπειτα από πολύ ψάξιμο- κατέληξα ότι μια BMW μου ταιριάζει καλύτερα.Έχω βρει, λοιπόν, μέσω αγγελίας μια BMW F 800 GS Adventure, με δύο προυγούμενους διοκτήτες (αν την πάρω δλδ, εγώ θα είμαι ο τρίτος) και 86.000 χλμ. Η τιμή είναι κάπως τσιμπημένη (λίγο κάτω από 8.000 Ευρώ), αλλά έχει όλα τα extra (ABS, ASC, ESA, heated grips, κάγκελα παντού ;-) κλπ. Από ότι διαβάζω, ο κινητήρας θεωρείται αξιόπιστος, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας. Μήπως είναι πολλά τα χλμ; Γενικά, πόσο καλά κρατάει στο χρόνο η συγκεκριμένη μοτο (κινητήρας, ηλεκτρολογικά και γενικά). Περίπου στα πόσα χλμ βγαίνουν τα ακριβά service/component failures κλπ; Τι ελέγχους πιστεύεται ότι πρέπει να κάνω πριν την αγοράσω και σε ποιον;

Η Suzuki GSR 600 που έχω εδώ και 12 χρόνια έχει αποδειχθεί... παπάκι! Δεν καταλαβαίνει τίποτα, δεν έχει βγάλει κανένα απολύτως πρόβλημα και με έχει κακομάθει. Αλλάζοντας, πλέον κατηγορία από street fighter σε ADV, έχω μια κάποια εύλογη ανησυχία, καθώς λόγο κόστους. η για αγορά μεταχειρισμένης μοτό είναι μονόδρομος. Παρόλα αυτά. για εμένα θα είναι η "κανουργια" μου μηχανή και θέλω να μάθω από όλους εσάς που είστε πιο έμπειροι, αν θα πρέπει να ανησυχώ για κάτι ή αν πρέπει να κάνω προληπτικά κάποιες εργασίες/service για να μην το βρω μπροστά μου...
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
ΑΝ εξαιρεσεις την καταναλωση του gsr600 που ειναι η διπλασια απο το bmw,και το οτι θελεις να αλλαξεις κατηγορια,ολα τα αλλα ειναι υπερ του σαμουρα'ι'.ΜΗΝ μπλεκεις με προπελλες,αν εχεις καλομαθει στην αξιοπιστια του γιαπωνεζου.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ΑΝ εξαιρεσεις την καταναλωση του gsr600 που ειναι η διπλασια απο το bmw,και το οτι θελεις να αλλαξεις κατηγορια,ολα τα αλλα ειναι υπερ του σαμουρα'ι'.ΜΗΝ μπλεκεις με προπελλες,αν εχεις καλομαθει στην αξιοπιστια του γιαπωνεζου.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.
Είχες ποτέ bmw ή γράφεις ότι έχεις ακούσει?
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Είχες ποτέ bmw ή γράφεις ότι έχεις ακούσει?
γραφω οτι εχω ακουσει.δεν ειναι το ιδιο με το να εχεις,αλλα μια γενικη ιδεα παιρνεις,οπως σε ολα γυρω μας εξ αλλου.τις προπελλες τις εκτιμω,και θεωρω οτι ειναι ισως οι πιο ανθρωπομετρικες,και ανθρωποκεντρικες μοτο,αλλα θεωρω απαραδεκτο να μην μπορουν να λυσουν εδω και τοσα χρονια,βασικα θεματα αξιοπιστιας,ειδικα για τα λεφτα που ζητανε για αγορα και συντηρηση.Και γω αγορασα κινεζικο μηχανακι ,της εταιρειας που φτιαχνει τους μικρους κινητηρες της προπελλας,αλλα γνωριζω τι αγορασα,και ποσο το αγορασα,και ετσι δεν εχω παραλογες απαιτησεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
γραφω οτι εχω ακουσει.δεν ειναι το ιδιο με το να εχεις,αλλα μια γενικη ιδεα παιρνεις,οπως σε ολα γυρω μας εξ αλλου.τις προπελλες τις εκτιμω,και θεωρω οτι ειναι ισως οι πιο ανρθωπομετρικες,και ανθρωποκεντρικες μοτο,αλλα θεωρω απαραδεκτο να μην μπορουν να λυσουν εδω και τοσα χρονια,βασικα θεματα αξιοπιστιας,ειδικα για τα λεφτα που ζητανε για αγορα και συντηρηση.Και γω αγορασα κινεζικο μηχανακι ,της εταιρειας που φτιαχνει τους μικρους κινητηρες της προπελλας,αλλα γνωριζω τι αγορασα,και ποσο το αγορασα,και ετσι δεν εχω παραλογες απαιτησεις.
Εάν δεν ήσουν κατοχος, δεν νομίζω ότι η συμβουλή σου έχει αξία.
Το τι "ακούμε" θέλει ανάλυση
Για παράδειγμα λέει κάποιος ότι έσπασε ο άξονας .... Υπάρχουν περισσότερα που δεν έσπασε ο άξονας και δεν το γράφουν αυτό
Και μένει λοιπόν ότι τα bmw σπάνε αξονες.....πραγμα εντελώς λαθος.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
ΑΝ εξαιρεσεις την καταναλωση του gsr600 που ειναι η διπλασια απο το bmw,και το οτι θελεις να αλλαξεις κατηγορια,ολα τα αλλα ειναι υπερ του σαμουρα'ι'.ΜΗΝ μπλεκεις με προπελλες,αν εχεις καλομαθει στην αξιοπιστια του γιαπωνεζου.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.
Με το να γράφεις "ότι έχεις ακούσει" γενικά και αόριστα, ειδικά πριν καν προλάβουν να τοποθετηθούν άτομα με μεγαλύτερη επαφή με την συγκεκριμένη μοτό και μάρκα, νομίζω ότι δεν βοηθάς καθόλου. Το ανάποδο μάλλον.... ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ και συγνώμη από τον vasilvas για το spam.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Ολες οι γνωμες σεβαστες.Δυστυχως ή ευτυχως δεν ζουμε στην ''ιδανικη'' πολιτεια του ΠΛΑΤΩΝΑ,οπου 10000 ανθρωποι μοιραζονται και ζουν προσωπικες εμπειριες.Σημερα ειμαστε 8 δις,και υπαρχουν πολλες πηγες πληροφορησης και γνωσης,και ΔΕΝ αρκουμαστε ,στις ''προσωπικες'' εμπειριες μονο,γι αυτο εξ αλλου υπαρχουν και οι θετικες και αρνητικες αξιολογησεις σε ολες τις δραστηριοτητες και στα καταναλωτικα αγαθα,που κυκλοφορουν ευρεως στο διαδικτυο.Απο μια βιδα,εως ενα αεροπλανο.Απο κει και περα,οι ιδιοκτητες ας παραθεσουν τις εμπειριες τους,καλον θα ειναι ετι περαιτερω.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Γειά σας,
Ψάχνομαι για adventure μηχανή και ενώ αρχικά κοιτούσα για KTM 990 Adventure, τελικά -έπειτα από πολύ ψάξιμο- κατέληξα ότι μια BMW μου ταιριάζει καλύτερα.Έχω βρει, λοιπόν, μέσω αγγελίας μια BMW F 800 GS Adventure, με δύο προυγούμενους διοκτήτες (αν την πάρω δλδ, εγώ θα είμαι ο τρίτος) και 86.000 χλμ. Η τιμή είναι κάπως τσιμπημένη (λίγο κάτω από 8.000 Ευρώ), αλλά έχει όλα τα extra (ABS, ASC, ESA, heated grips, κάγκελα παντού ;-) κλπ. Από ότι διαβάζω, ο κινητήρας θεωρείται αξιόπιστος, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας. Μήπως είναι πολλά τα χλμ; Γενικά, πόσο καλά κρατάει στο χρόνο η συγκεκριμένη μοτο (κινητήρας, ηλεκτρολογικά και γενικά). Περίπου στα πόσα χλμ βγαίνουν τα ακριβά service/component failures κλπ; Τι ελέγχους πιστεύεται ότι πρέπει να κάνω πριν την αγοράσω και σε ποιον;

Η Suzuki GSR 600 που έχω εδώ και 12 χρόνια έχει αποδειχθεί... παπάκι! Δεν καταλαβαίνει τίποτα, δεν έχει βγάλει κανένα απολύτως πρόβλημα και με έχει κακομάθει. Αλλάζοντας, πλέον κατηγορία από street fighter σε ADV, έχω μια κάποια εύλογη ανησυχία, καθώς λόγο κόστους. η για αγορά μεταχειρισμένης μοτό είναι μονόδρομος. Παρόλα αυτά. για εμένα θα είναι η "κανουργια" μου μηχανή και θέλω να μάθω από όλους εσάς που είστε πιο έμπειροι, αν θα πρέπει να ανησυχώ για κάτι ή αν πρέπει να κάνω προληπτικά κάποιες εργασίες/service για να μην το βρω μπροστά μου...
Απο τα πιο αξιόπιστα bmw μιας και στην οικογένεια εχουμε ενα τετοιο μοτερ.
Αν δεν φοράει hella φανάρι μπροστα θα θαμπώσει.
Τα χιλιομετρα ειναι στο εύρος που βγάζουν πηνια.
Η συντηρηση ειναι αστεια. Μεχρι τις 60.000κμ δεν θελει ρύθμιση βαλβίδες συνιθως.
Ο κινητήρας δεν εχει θέμα με χιλιομετρα όπως τα περισσότερα Bmw.
Ο συγκεκριμένος ειναι Rotax και στα νεα τον κανανε κινεζικο.
Δεν καει τιποτα για τα κυβικα του.
Το θεωρώ ιδανικό για την Ελλάδα και ιδανικότερο απο 1200gs ειδικά αν μιλαμε για μονοκαβαλα ταξίδια.

Σιγουρα υπαρχουν οι κάτοχοι που θα στα πουν αναλυτικότερα.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
γραφω οτι εχω ακουσει.δεν ειναι το ιδιο με το να εχεις,αλλα μια γενικη ιδεα παιρνεις,οπως σε ολα γυρω μας εξ αλλου.τις προπελλες τις εκτιμω,και θεωρω οτι ειναι ισως οι πιο ανρθωπομετρικες,και ανθρωποκεντρικες μοτο,αλλα θεωρω απαραδεκτο να μην μπορουν να λυσουν εδω και τοσα χρονια,βασικα θεματα αξιοπιστιας,ειδικα για τα λεφτα που ζητανε για αγορα και συντηρηση.Και γω αγορασα κινεζικο μηχανακι ,της εταιρειας που φτιαχνει τους μικρους κινητηρες της προπελλας,αλλα γνωριζω τι αγορασα,και ποσο το αγορασα,και ετσι δεν εχω παραλογες απαιτησεις.
αυτο το πρόβλημα με τον άξονα το εξηγείς λίγο αν θες?
εγω με 100.000 κμ 0 εξοδα
εσυ με 100.000 τουλάχιστον 3 σετ γυρο στα 750 ευρο...
προσωπικά εγω δεν ξερω κανέναν με άξονα κομμένο μονο εχω ακούσει
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αυτο το πρόβλημα με τον άξονα το εξηγείς λίγο αν θες?
εγω με 100.000 κμ 0 εξοδα
εσυ με 100.000 τουλάχιστον 3 σετ γυρο στα 750 ευρο...
προσωπικά εγω δεν ξερω κανέναν με άξονα κομμένο μονο εχω ακούσει
Αυτό λέω από πάνω ....δεν γράφουμε ότι δεν έχουμε πρόβλημα με αξονα οι πολλοί και μένει ότι λέει η μειονότητα.

Αλλά όταν δεν εχει στην κατοχή σου μια μηχανή για αρκετά χλμ, δεν ξέρεις τιποτα
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
1)αυτο το πρόβλημα με τον άξονα το εξηγείς λίγο αν θες?
εγω με 100.000 κμ 0 εξοδα
2)εσυ με 100.000 τουλάχιστον 3 σετ γυρο στα 750 ευρο...
προσωπικά εγω δεν ξερω κανέναν με άξονα κομμένο μονο εχω ακούσει
1)υπαρχει σχετικη βιβλιογραφια στα δεκαδες ''forum'' της προπελλας ανα τον κοσμο.
2)πολυ λιγωτερα με καταλληλη λιπανση της αλυσιδας, και με σαφως μικροτερη τιμη ανταλλακτικων.Κινεζικο μηχανακι πηρα ,οχι προπελλα.Ασε που 100000 σε κινεζικο μηχανακι μαλλον μονο σε επιστημονικη φαντασια θα το δω,αν ζω διοτι ειμαι και 62. :ha
 
Τελευταία επεξεργασία:

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Απο τα πιο αξιόπιστα bmw μιας και στην οικογένεια εχουμε ενα τετοιο μοτερ.
Αν δεν φοράει hella φανάρι μπροστα θα θαμπώσει.
Τα χιλιομετρα ειναι στο εύρος που βγάζουν πηνια.
Η συντηρηση ειναι αστεια. Μεχρι τις 60.000κμ δεν θελει ρύθμιση βαλβίδες συνιθως.
Ο κινητήρας δεν εχει θέμα με χιλιομετρα όπως τα περισσότερα Bmw.
Ο συγκεκριμένος ειναι Rotax και στα νεα τον κανανε κινεζικο.
Δεν καει τιποτα για τα κυβικα του.
Το θεωρώ ιδανικό για την Ελλάδα και ιδανικότερο απο 1200gs ειδικά αν μιλαμε για μονοκαβαλα ταξίδια.

Σιγουρα υπαρχουν οι κάτοχοι που θα στα πουν αναλυτικότερα.
Μην γράφετε ότι έχετε ακούσει..Ούτε πηνία ούτε φανάρια καίει το συγκεκριμένο..ο άνθρωπος ρωτάει για το adventure που βγήκε μετά το 2014 κ έχει τα πάντα λυμένα..
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Ολες οι γνωμες σεβαστες.Δυστυχως ή ευτυχως δεν ζουμε στην ''ιδανικη'' πολιτεια του ΠΛΑΤΩΝΑ,οπου 10000 ανθρωποι μοιραζονται και ζουν προσωπικες εμπειριες.Σημερα ειμαστε 8 δις,και υπαρχουν πολλες πηγες πληροφορησης και γνωσης,και ΔΕΝ αρκουμαστε ,στις ''προσωπικες'' εμπειριες μονο,γι αυτο εξ αλλου υπαρχουν και οι θετικες και αρνητικες αξιολογησεις σε ολες τις δραστηριοτητες και στα καταναλωτικα αγαθα,που κυκλοφορουν ευρεως στο διαδικτυο.Απο μια βιδα,εως ενα αεροπλανο.Απο κει και περα,οι ιδιοκτητες ας παραθεσουν τις εμπειριες τους,καλον θα ειναι ετι περαιτερω.
Από πού αντλείς πληροφορίες? Φιλικά πάντα.. Γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο κυκλοφορίσε το 2014 και έως τώρα δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα..
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μην γράφετε ότι έχετε ακούσει..Ούτε πηνία ούτε φανάρια καίει το συγκεκριμένο..ο άνθρωπος ρωτάει για το adventure που βγήκε μετά το 2014 κ έχει τα πάντα λυμένα..
Δεν γνώριζα αν βγηκε μετα το 2014 το adventure. Αρα εχεις απόλυτο δικιο!
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
1)υπαρχει σχετικη βιβλιογραφια στα δεκαδες ''forum'' της προπελλας ανα τον κοσμο.
2)πολυ λιγωτερα με καταλληλη λιπανση της αλυσιδας, και με σαφως μικροτερη τιμη ανταλλακτικων.Κινεζικο μηχανακι πηρα ,οχι προπελλα.Ασε που 100000 σε κινεζικο μηχανακι μαλλον μονο σε επιστημονικη φαντασια θα το δω,αν ζω διοτι ειμαι και 62. :ha
1)πολύ διαβάζεις για πραγματικές μηχανές ,στο εύχομαι στο μέλλον...
2)για το μεσο 600αρι τζαπαν μπορεί να λεω και λίγα
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Από πού αντλείς πληροφορίες? Φιλικά πάντα.. Γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο κυκλοφορίσε το 2014 και έως τώρα δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα..
Γενικα αναφερθηκα στις παθογενειες της εταιριας,δεν αναφερθηκα στο συγκεκριμμενο μοντελο.Για το συγκεκριμμενο ας απαντησουν οι υπαρχοντες ιδιοκτητες.
 
Top Bottom