Αγορά με δόσεις

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Καλημέρα σε όλους και όλες,
σχεδιάζω μέσα στους επόμενους 12 μήνες να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή και μάλλον θα θέλω να βάλω ένα σημαντικό κόμμάτι του κόστους σε δόσεις. Με δεδομένο ότι αυτή είναι η πρώτη φορά που αγοράζω κάτι με δόσεις (δεν έχω δάνεια ούτε πιστωτική από επιλογή) ήθελα να ρωτήσω αν μπορείται να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες.
Α) Το δάνειο πρέπει πρώτα να το εξασφαλίσω με τράπεζα πριν πάω στον έμπορο ή γίνεται μέσω του εμπόρου;
Β) Τι κοιτάνε στον αγοράστή(Εμένα) για να δουν αν θα με εγκρίνουν ή όχι; Τι από αυτά παίζει ρόλο στο ύψος του επιτοκίου ή είναι σταθερό;

Ευχαριστώ!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα φτιάνει όλα ο Εμπορας ,τα καταθέτει στην τράπεζα που συνεργάζεται ,κι εκείνη εγκρίνει ή δεν εγκρίνει το δάνειο.

Τα βασικά στοιχεία έγκρισης ,είναι το ετήσιο εισόδημά σου ,η σταθερότητά του ,η πιστοληπτική σου εικόνα(αν έχεις απλήρωτες παλιές οφειλές) ,κ αν έχεις άλλες οφειλές τριγύρω που να τρέχουν.

Το επιτόκιο για καταναλωτικά δάνεια ,το κανονίζουν οι τράπεζες ,όπως γουστάρουν ,γιατί αυτές έχουν ,κι εσύ ζητάς.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Τα βασικά στοιχεία έγκρισης ,είναι το ετήσιο εισόδημά σου ,η σταθερότητά του ,η πιστοληπτική σου εικόνα(αν έχεις απλήρωτες παλιές οφειλές) ,κ αν έχεις άλλες οφειλές τριγύρω που να τρέχουν.

Το επιτόκιο για καταναλωτικά δάνεια ,το κανονίζουν οι τράπεζες ,όπως γουστάρουν ,γιατί αυτές έχουν ,κι εσύ ζητάς.
Για τα παραπάνω φαντάζομαι ζητάνε μόνο το τελευταίο εκκαθαριστικό ή για περισσότερα από 1 έτη; Επίσης φαντάζομαι κοιτάνε και την τωρινή σου εργασιακή κατάσταση, πχ ακόμη και αν είχες τα προηγούμενα έτη εισόδημα καλό, αν σήμερα είσαι άνεργος λογικά είναι αρνητικό... Το λέω γιατί δεν δουλεύω μόνιμος κάπου, σύντομα λήγει το συμβόλαιο μου το τελευταίο που ήταν αρκετά καλό και λεφτά θα έχω, αλλά όταν θα πάω να την αγοράσω δεν θα έχω δουλειά αφού λέω να κάνω ένα Gap year. Ίσως πρέπει να το αφήσω για μετά την μηχανή τελικά. Πιστοληπτικό εικόνα είναι άριστη γιατί όπως είπα έχω μηδέν χρέη, μηδέν δάνεια και μηδέν πιστωτικές στο όνομα μου.

Θα ήθελα βέβαια να έχω και μια εικόνα για το επιτόκιο ώστε να κάνω τον προϋπολογισμό μου αλλά αυτό μάλλον δεν γίνεται να δεν πάω επίσημα σε κάποιον έμπορο να μου βγάλει προσφορά.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα προηγούμενα έτη ,κ τα περσυνά-φετινά σου εισοδήματα κοιτάνε.
Την σύμβαση εργασίας σου που λήγει ,αν δεν θες ,δεν την παρουσιάζεις.
Το θέμα είναι αν έχεις να πληρώνεις τις δόσεις ,όταν θα'σαι άνεργος.
Προσωπικά ,από τότε που ξεκίνησε η κρίση ,ξόφλησα πρώτα όλα όσα χρώσταγα (ανήκω στους μακάκες τους "πληρώνω") κ δεν ξανάβαλα δόσεις για τίποτα.
Εχω σήμερα-αγοράζω σήμερα
Δεν έχω-Δεν ψωνίζω
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Ναι μπορώ να εξοφλήσω τις δόσεις, γενικά είμαι πολύ προσεχτικός με τα χρέη γι αυτό και δεν είχα μέχρι σήμερα. Θα έχω στην άκρη το 170-200% της αξίας της μηχανής σίγουρα πριν προχωρήσω στην αγορά, κάνω οικονομία 2 χρόνια τώρα γι αυτή χαχα. Απλά για ψυχολογικούς λόγους και κυρίως για το απρόοπτο που μπορεί να συμβεί δεν θέλω να τα δώσω τα λεφτά όλα μαζί.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
έχεις όλο το ποσό που απαιτείται για την αγορά και θα προχωρήσεις σε δόσεις;
Ναι γτ σου κάνει εντύπωση; Εγώ το έχω ξαναδεί πολλές φορές αν και δεν το χω ξανακάνει. Σίγουρα θα έχω χασούρα από τον τόκο αλλά από την άλλη θα έχω και την ασφάλεια ότι χω ένα α ποσό στην τράπεζα αν τύχει κάτι και τα χρειάζομαι άμεσα να μην ψάχνω να πουλήσω μηχανή...επίσης η μηχανή θα συνεχίσει να φέρνει έξοδα όποτε πρέπει να προϋπολογίζω και γι αυτά. Αλλά το κυριότερο είναι η ασφάλεια ότι υπάρχει καβάτζα
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ναι γτ σου κάνει εντύπωση; Εγώ το έχω ξαναδεί πολλές φορές αν και δεν το χω ξανακάνει. Σίγουρα θα έχω χασούρα από τον τόκο αλλά από την άλλη θα έχω και την ασφάλεια ότι χω ένα α ποσό στην τράπεζα αν τύχει κάτι και τα χρειάζομαι άμεσα να μην ψάχνω να πουλήσω μηχανή...επίσης η μηχανή θα συνεχίσει να φέρνει έξοδα όποτε πρέπει να προϋπολογίζω και γι αυτά. Αλλά το κυριότερο είναι η ασφάλεια ότι υπάρχει καβάτζα
Mαζι σου, το ιδιο εκανα κι εγω οταν αγοραζα με δανειο. Το ποσο υπηρχε ανετα, αλλα προτιμουσα να εχω το ρευστο για περιπτωση αναγκης/στραβης.

Αναλογως του επιτοκιου βεβαια...
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Ναι γτ σου κάνει εντύπωση; Εγώ το έχω ξαναδεί πολλές φορές αν και δεν το χω ξανακάνει. Σίγουρα θα έχω χασούρα από τον τόκο αλλά από την άλλη θα έχω και την ασφάλεια ότι χω ένα α ποσό στην τράπεζα αν τύχει κάτι και τα χρειάζομαι άμεσα να μην ψάχνω να πουλήσω μηχανή...επίσης η μηχανή θα συνεχίσει να φέρνει έξοδα όποτε πρέπει να προϋπολογίζω και γι αυτά. Αλλά το κυριότερο είναι η ασφάλεια ότι υπάρχει καβάτζα
δεκτό αλλα ναι μου έκανε εντύπωση οτι έκανες οικονομία 2 χρόνια και ξεπέρασες κατα πολύ το ποσό της δαπάνης, πράγμα που σημαίνει οτι υπάρχει μια σχετική άνεση. Ή να την αγόραζες με δόσεις νωρίτερα ή τώρα την αγοράζεις μετρητά και γλυτώνεις τους τόκους. εξαλλου μπαμ-μπαμ θα μαζέψεις μερικά ακόμα για ανάγκες/στραβες/σερβις.+ οτι αναφέρεις οτι έχεις 200%, δεν θα μείνεις ταπί. :like:

γενικότερα συμφωνώ με σύντροχο el-Gatto

όπως και να έχει στο θέμα μας, είναι σχετικά εύκολη η διαδικασία για το δάνειο. Αρκεί κάποιος να πληροί τις προϋποθέσεις. Καλή αγορά εύχομαι, η περίοδος αυτή οταν ετοιμάζεσαι για αγορά ειναι φανταστική.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η γνωμη μου ειναι, εφοσον υπαρχουν τα λεφτα για την αγορα, οποιαδηποτε αγορα και αν ειναι αυτη, δεν μπλεκεις με τραπεζες και δεν πληρωνεις κερατιατικα χρηματα σε τοκους.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επιπλέον... τα δάνεια και με τις καλύτερες προϋποθέσεις δε βγαίνουν πλέον εύκολα.
Θα ζητήσουν περσινό εκκαθαριστικό, φετινό και 2-3 αποδείξεις τρέχουσας μισθοδοσίας. Έχει σημασία και το πόσα χρόνια είσαι στη σημερινη δουλειά. Τόκο υπολόγιζε 700€ ανά 3.000€ σε δάνειο 36 μηνών. Αν το δάνειο που θέλεις να πάρεις ξεπερνάει τις 6-7.000€ το πιθανότερο είναι οτι δε θα εγκριθεί ακριβώς επειδή δεν έχεις ιστορικό να τσεκάρουν και να διασφαλιστούν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Φίλε Χρήστο, από ότι κατάλαβα θέλεις μία μοτο περίπου στα 8500€. Προκαταβολή θα δώσεις? Όσο μεγαλύτερη η προκαταβολή τόσο ευκολότερη η δανειοδότηση.
Ο έμπορος που θα αγοράσεις θα κάνει όλη την διαδικασία. Εσύ θα προσκομίσεις τελευταία μηχανογραφημένη απόδειξη μισθοδοσίας, ταυτότητα, εκκαθαριστικό (τελευταίο) και έναν λογαριασμό που έρχεται στο όνομα σου στην διεύθυνση που θα δηλώσεις πως μένεις. Το ότι δεν έχεις προηγούμενες επαφές με τράπεζα είναι θετικό. Το χειρότερο που θα σου ζητηθεί για να εγκριθεί το δάνειο αν δεν πληροίς τις προϋποθέσεις είναι εγγυητής.
Την διαδικασία πάντως εφόσον το σκέφτεσαι σοβαρά να την κάνεις πριν η απόδειξη μισθοδοσίας ''παλιώσει''. Θα χρειάζεται πάντα του προηγούμενου μήνα.
 
Reactions: STF

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και πληροφορίες. Ναι θέλω να δώσω προκαταβολή 4-5000 και τα αλλά με δόσεις μέχρι τα 8500-9000 αν πάρω καινούριο γτ σκέφτομαι και τα μεταχειρισμένα. Το κακό από ότι καταλαβαίνω είναι ότι ενώ η δουλειά μου τελειώνει τον Σεπτέμβρη εγώ για να αγοράσω το νωρίτερο θα πάω αρχές 2020 άρα δεν θα έχω πρόσφατη μισθοδοσία. Όποτε μάλλον με βλέπω να τα δώσω όλα μετρητά αν δεν βρω κάτι σε μεταχειρισμένο όπου το μπάτζετ θα είναι και μικρότερο.
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Μπορείς να κάνεις μια υπόθεση εργασιας.
Πήγαινε στον έμπορο και συζητά τις δύο περιπτώσεις.
Α) ντουκου τα χρηματα, χωρίς δώρα και αηδιες. Τελική τιμή με το κλειδί στο χερι.
Β ) το πλάνο που έχεις για δόσεις με έξοδα φακέλου, τόκους και τα λοιπά.
Μετά βγάλε την διαφορά. Πχ 2500€.
Και μετά δες τις τιμές που πωλούνται τα μεταχειρισμένα ενός, δύο έως όσα χρόνια θες να βάλεις δοσεις.
Είμαι σίγουρος ότι σε κάθε περίπτωση αξίζει να αγοράσεις ντουκου.
Η μοναδική περίπτωση να αξίζουν οι δόσεις είναι το ποσό που θες να κρατήσεις να το επενδύσεις αλλού έχοντας κέρδος.
Σε κάθε περίπτωση, όταν μιλάμε για συναλλαγές κάποιος βγάζει κέρδος και οι τράπεζες δεν χάνουν ποτε.
Το ζήτημα είναι να μην χάσεις εσύ.
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Πηγαίνεις στον έμπορο και για το υπόλοιπο σε δόσεις ζητάει:
Τα 2 τελευταία εκκαθαριστικά μισθοδοσίας, την φορολογική σου δήλωση, ταυτότητα, και το τηλ ενός δικού σου, συγγενή ή φίλου. Το τηλ το ζητάνε σε περίπτωση που κάτι γίνει και δεν σε βρίσκουν. Η απάντηση από τράπεζα είναι εντός λίγων ωρών, ή και άμμεσα. Μετά την έγγριση, πληρώνεις έξοδα φακέλου, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια.
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Μπορείς να κάνεις μια υπόθεση εργασιας.
Πήγαινε στον έμπορο και συζητά τις δύο περιπτώσεις.
Α) ντουκου τα χρηματα, χωρίς δώρα και αηδιες. Τελική τιμή με το κλειδί στο χερι.
Β ) το πλάνο που έχεις για δόσεις με έξοδα φακέλου, τόκους και τα λοιπά.
Μετά βγάλε την διαφορά. Πχ 2500€.
Και μετά δες τις τιμές που πωλούνται τα μεταχειρισμένα ενός, δύο έως όσα χρόνια θες να βάλεις δοσεις.
Είμαι σίγουρος ότι σε κάθε περίπτωση αξίζει να αγοράσεις ντουκου.
Η μοναδική περίπτωση να αξίζουν οι δόσεις είναι το ποσό που θες να κρατήσεις να το επενδύσεις αλλού έχοντας κέρδος.
Σε κάθε περίπτωση, όταν μιλάμε για συναλλαγές κάποιος βγάζει κέρδος και οι τράπεζες δεν χάνουν ποτε.
Το ζήτημα είναι να μην χάσεις εσύ.
ολόσωστος! :clp:
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Μπορείς να κάνεις μια υπόθεση εργασιας.
Πήγαινε στον έμπορο και συζητά τις δύο περιπτώσεις.
Α) ντουκου τα χρηματα, χωρίς δώρα και αηδιες. Τελική τιμή με το κλειδί στο χερι.
Β ) το πλάνο που έχεις για δόσεις με έξοδα φακέλου, τόκους και τα λοιπά.
Μετά βγάλε την διαφορά. Πχ 2500€.
Και μετά δες τις τιμές που πωλούνται τα μεταχειρισμένα ενός, δύο έως όσα χρόνια θες να βάλεις δοσεις.
Είμαι σίγουρος ότι σε κάθε περίπτωση αξίζει να αγοράσεις ντουκου.
Η μοναδική περίπτωση να αξίζουν οι δόσεις είναι το ποσό που θες να κρατήσεις να το επενδύσεις αλλού έχοντας κέρδος.
Σε κάθε περίπτωση, όταν μιλάμε για συναλλαγές κάποιος βγάζει κέρδος και οι τράπεζες δεν χάνουν ποτε.
Το ζήτημα είναι να μην χάσεις εσύ.
Το έκανα χτες, πήρα στον τοπικό Honda και μου είπε για τα Cb500x και NC750xDCT (2019 Και τα δύο) τα εξής:
1. NC750x 9500 μετρητά και με προκ. 5000 και 4500 σε 36 δόσεις έβγανε έξτρα τόκος 1100 ευρώ. Ήδη ακριβό το μηχανάκη , συν ο τόκος έκρινα πως δεν αξίζει σε καμία από τις δύο περιπτώσεις αφού αν καταλήξω εκεί πιστεύω ότι μπορώ να βρω μεταχειρισμένο πολύ φτηνότερο και από όσο ξέρω αυτά είναι πολύ ανθεκτικά μηχανάκια.
2 Cb 500 X 7200 μετρητά και με τις ίδιες προυποθε΄σεις αλλά 18 δόσεις , έβγανε ένας τόκος 200-300 ευρώ που παλεύεται αλλά το ποσό ήδη είναι μικρό και παίζει πιο εύκολα να δοθεί μετρητά.

Να τονίσω εδώ ότι μένω σε επαρχία - μικρό νησί οπότε δεν υπάρχει ανταγωνισμός και δεν βλέπω, όπως πχ στην ΑΘήνα, εμπόρους να κάνουν εκπτώσεις ή να δίνουν πλουσια δώρα μαζί

Οπότε μάλλον θα κοιτάξω πρώτα για μεταχειρισμένο όπου εκεί μεγαλώνει και η ποικιλία , πέφτει το κόστος (να πάρουμε και κανα drone) και βλέπουμε. Δεν μπαίνω στην διαδικασία να πω τι μοντέλα σκέφτομαι γιατί θα ξεφύγει το θέμα από την κατηγορία που είναι και είναι και νωρίς έτσι και αλλιώς. Ευχαριστώ και πάλι!
 
Top Bottom