Αγορά σχετικά ήσυχου κράνους γύρω στα 200€

Dev1l

Μέλος
Περιοχή
Κεντρική Μακεδονία
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
CFMOTO 800MT Touring 2022
Καλημέρα στην παρέα,
το κράνος μου αρχίζει να τα φτύνει, το εσωτερικό φελιζόλ έχει σπάσει σε σημεία και γενικά άρχισε να βγάζει χνούδια και κομματάκια από τα μαξιλαράκια. Το περίεργο είναι οτι είναι 3 χρονών και μάλιστα από τα ακριβά και πιο αθόρυβα κράνη (Schuberth C3 Pro), χθες είπα να βγάλω το εσωτερικό και να πλύνω τα μαξιλαράκια όπως κάνω κάθε 6 μήνες και τα παρατήρησα όλα αυτά.

Στο ψητό τώρα,
ψάχνω κράνος γύρο στα 200€ το καλύτερο θα ήταν να μην τα περνάει καθώς λόγο αγοράς νέας μοτοσυκλέτας έμεινα ρέστος, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι όσο πιο ήσυχο γίνεται, να δέχεται ενδοεπικοινωνία και αν γίνεται ανοιγόμενο χωρίς το τελευταίο να είναι προτεραιότητα, δεν με χαλάει και ένα fullface. Η μοτοσυκλέτα είναι adventure οπότε έχω αέρα κυρίως από τα μάτια και πάνω.

Θα μπορούσα να έχω τα φώτα σας ; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τα ίδια χάλια είχε παρουσιάσει και το δικό μου το schuberth που είχα παλιά. Τρισάθλια ποιότητα το εσωτερικό!!!!
Ούτε για γιογιό δεν το κράτησα......
 

Dev1l

Μέλος
Περιοχή
Κεντρική Μακεδονία
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
CFMOTO 800MT Touring 2022
Τα ίδια χάλια είχε παρουσιάσει και το δικό μου το schuberth που είχα παλιά. Τρισάθλια ποιότητα το εσωτερικό!!!!
Ούτε για γιογιό δεν το κράτησα......
Αρα δεν είμαι ο μόνος! Πάλι καλά, γιατί όλοι έλεγαν τα καλύτερα και νόμισα ότι είμαι πολύ γκαντέμης!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
ησυχο και ποιοτικο το aeroblade 5
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Ρίξε και μια ματιά εδώ πριν πάρεις κάτι, εκτός αν το θές μόνο για να μην τρώς κλήσεις...
 

Ape1

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Honda CBF600 2005
Ρίξε και μια ματιά εδώ πριν πάρεις κάτι, εκτός αν το θές μόνο για να μην τρώς κλήσεις...
και το Shuberth C3 PRO που είχε, έχει πανομοιότυπη αξιολόγηση, αλλά δεν νομίζω ότι θεωρείται κράνος μόνο για να μην τρως κλήσεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ησυχο και ποιοτικο το aeroblade 5
Αυτά είναι αλήθεια ότι είναι πολύ κοντά στα shoei?
Κ;που είχα διαβάσει ότι είναι ίδια εταιρεία
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
και το Shuberth C3 PRO που είχε, έχει πανομοιότυπη αξιολόγηση, αλλά δεν νομίζω ότι θεωρείται κράνος μόνο για να μην τρως κλήσεις.
Το ότι γράφει "Shuberth" είναι αδιάφορο, όπως και η τιμή. Τα ποσοστά στα οποία το κράνος έμεινε κλειστό μετά απο πρόσκρουση, και οι ενδείξεις του accelerometer δεν είναι.
Μήν γίνεσαι φαν-μποϊ, δες τα στατιστικά. Δικό σου κεφάλι βέβαια, εμπιστέψου το όπου νομίζεις!
 

Ape1

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Honda CBF600 2005
Το ότι γράφει "Shuberth" είναι αδιάφορο, όπως και η τιμή. Τα ποσοστά στα οποία το κράνος έμεινε κλειστό μετά απο πρόσκρουση, και οι ενδείξεις του accelerometer δεν είναι.
Μήν γίνεσαι φαν-μποϊ, δες τα στατιστικά. Δικό σου κεφάλι βέβαια, εμπιστέψου το όπου νομίζεις!
Δεν γίνομαι φαν-μποϊ, απάντησα στην κατ-εμέ υπερβολή για το να μην τρώει κλήσεις. και εγώ βάση των συγκεκριμένων αξιολογήσεων αγοράζω το κράνος μου χωρίς όμως να τις έχω ως ευαγγέλιο καθώς παρουσιάζουν αρκετές ανομοιομορφίες.
Συγγνώμη Dev1l για το άκυρο της συζήτησης περί Sharp.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Καλημέρα στην παρέα,
το κράνος μου αρχίζει να τα φτύνει, το εσωτερικό φελιζόλ έχει σπάσει σε σημεία και γενικά άρχισε να βγάζει χνούδια και κομματάκια από τα μαξιλαράκια. Το περίεργο είναι οτι είναι 3 χρονών και μάλιστα από τα ακριβά και πιο αθόρυβα κράνη (Schuberth C3 Pro), χθες είπα να βγάλω το εσωτερικό και να πλύνω τα μαξιλαράκια όπως κάνω κάθε 6 μήνες και τα παρατήρησα όλα αυτά.

Στο ψητό τώρα,
ψάχνω κράνος γύρο στα 200€ το καλύτερο θα ήταν να μην τα περνάει καθώς λόγο αγοράς νέας μοτοσυκλέτας έμεινα ρέστος, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι όσο πιο ήσυχο γίνεται, να δέχεται ενδοεπικοινωνία και αν γίνεται ανοιγόμενο χωρίς το τελευταίο να είναι προτεραιότητα, δεν με χαλάει και ένα fullface. Η μοτοσυκλέτα είναι adventure οπότε έχω αέρα κυρίως από τα μάτια και πάνω.

Θα μπορούσα να έχω τα φώτα σας ; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)

:yes::yes::yes:
 

Dev1l

Μέλος
Περιοχή
Κεντρική Μακεδονία
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
CFMOTO 800MT Touring 2022
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους, πραγματικά είναι κράνη που κοιτούσα αλλά δεν ξέρω, είμαι μέσα στις αμφιβολίες. Η αγγελία πολύ δυνατή και το παιδί μου έδωσε ένα heads up αλλά δυστυχώς δεν είναι στο μέγεθος μου! Φοράω XL με XXL ανάλογα το κράνος. Όποτε εγώ δεν έχω κεφάλι, Κούβα έχω. Είναι η πρώτη φορά που με αγχώνει τόσο πολύ η επιλογή κράνους!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αυτά είναι αλήθεια ότι είναι πολύ κοντά στα shoei?
Κ;που είχα διαβάσει ότι είναι ίδια εταιρεία
δεν ειναι,αλλα τα καλουπια τα λες ιδια...γιαπωνεζικα κρανη ειναι και τα ogk kabuto
εγω εχω aeroblade και το λες ιδιο σε εφαρμογη με xr της shoei..
παντως ειναι μια χαρα και απ οτι εχω μαθει τα φερνει και ο σαρακακης σε μια πανευρωπαικη συνεργασια honda-kabuto
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Και λίγο κουβάς σε εφαρμογή σε σχέση με shoei, arai, hjc και καμιά σχέση σε ποιότητα
πιο μοντελο?
για τα μοντελα με ddring κουμπωμα δεν ισχυει αυτο κατα την αποψη μου
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Και λίγο κουβάς σε εφαρμογή σε σχέση με shoei, arai, hjc και καμιά σχέση σε ποιότητα
καμία σχέση με κουβά, οταν το πηρα το έβαλα διπλα σε ενα hgc rpha10 το οποίο φαινόταν κινεζικο...
 
Top Bottom