Αγορά σχετικά ήσυχου κράνους γύρω στα 200€

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
φορα το κινεζικο εσυ και μετα πες μας για κουβάδες
Λιά έχεις μετοχές και τα παίρνεις κρανίο έτσι;

Να προσθέσω:

To κορεάτικο το έχω σε δύο εκδόσεις, 10+ και 11, είναι πολύ καλό και από αντοχή και από αεροδυναμική. Έχει μόνο ένα ελάττωμα αυτό το μοντέλο, θολώνει εύκολα στο κρύο, σε χαμηλές μονοψηφιες ακόμα και με πινλοκ.

Από εκεί και πέρα...Το ogk δεν μου έκανε και σαν σασί γιατί είναι στρογγυλό.

Ο κάθε ένας όπως βολεύεται.

Στα 200 ευρώ οι επιλογές για καλό υλικό κελύφους είναι μικρές.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: Gus

Dev1l

Μέλος
Περιοχή
Κεντρική Μακεδονία
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
CFMOTO 800MT Touring 2022
Το θέμα είναι ότι ο ενδιαφερόμενος δεν έχει ιδέα και βασίζεται στις απόψεις σας, σκέψου έναν άνθρωπο που δεν έχει γνώση πει του θέματος, κακώς μεν αλλά αυτή είναι η αλήθεια, και το Schuberth το πήρα μετά από παρότρυνση γνωστού. Απλά να είναι ήσυχο θέλω, το νούμερο ένα πράγμα που με ενδιαφέρει αυτό είναι. Τα αλλά έρχονται δευτερεύοντα πλην της ασφαλείας φυσικά.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Λιά έχεις μετοχές και τα παίρνεις κρανίο έτσι;

Να προσθέσω:

To κορεάτικο το έχω σε δύο εκδόσεις, 10+ και 11, είναι πολύ καλό και από αντοχή και από αεροδυναμική. Έχει μόνο ένα ελάττωμα αυτό το μοντέλο, θολώνει εύκολα στο κρύο, σε χαμηλές μονοψηφιες ακόμα και με πινλοκ.

Από εκεί και πέρα...Το ogk δεν μου έκανε και σαν σασί γιατί είναι στρογγυλό.

Ο κάθε ένας όπως βολεύεται.

Στα 200 ευρώ οι επιλογές για καλό υλικό κελύφους είναι μικρές.
χαχαχα σιγα ρε μην τα περνώ κρανίο απλα μαρεσει να σε πειράζω
αλήθεια ομως ειχα παει στο biker world για αυτά τα δυο το 10 και το ff5
ποιοτικά ηταν ανώτερο και πηρα το ff5
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Δυστυχώς είναι στο κάτω άκρο των τιμών ,στα κράνη σε αυτό το butjet δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά.
Εννοώ από θέμα θορύβου ,από θέμα κρούσης/προστασίας σε αξιολογήσεις του γνωστού οίκου ναι βρίσκεις πολλά αξιολογα μοντέλα .
Εγώ θα επέλεγα ένα 5στερο και θα χρησιμοποιούσα ένα καλό ζευγάρι οττοασπίδες της κορυφαίας εταιρίας αλπαϊν
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Καλημέρα στην παρέα,
το κράνος μου αρχίζει να τα φτύνει, το εσωτερικό φελιζόλ έχει σπάσει σε σημεία και γενικά άρχισε να βγάζει χνούδια και κομματάκια από τα μαξιλαράκια. Το περίεργο είναι οτι είναι 3 χρονών και μάλιστα από τα ακριβά και πιο αθόρυβα κράνη (Schuberth C3 Pro), χθες είπα να βγάλω το εσωτερικό και να πλύνω τα μαξιλαράκια όπως κάνω κάθε 6 μήνες και τα παρατήρησα όλα αυτά.

Στο ψητό τώρα,
ψάχνω κράνος γύρο στα 200€ το καλύτερο θα ήταν να μην τα περνάει καθώς λόγο αγοράς νέας μοτοσυκλέτας έμεινα ρέστος, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι όσο πιο ήσυχο γίνεται, να δέχεται ενδοεπικοινωνία και αν γίνεται ανοιγόμενο χωρίς το τελευταίο να είναι προτεραιότητα, δεν με χαλάει και ένα fullface. Η μοτοσυκλέτα είναι adventure οπότε έχω αέρα κυρίως από τα μάτια και πάνω.

Θα μπορούσα να έχω τα φώτα σας ; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)
Τα Schuberth έχουν εγγύηση 5 χρόνια ,η οποία αφορά οποιαδήποτε φθορά τμήματος ή μηχανισμού του κρανους.
(Δεν καλύπτει βέβαια προσκρουση ή χτύπημα.)

Η μόνη προϋπόθεση είναι ,να το έχεις δηλώσει (μοντέλο ,ονομ/μο ,κατάστημα αγοράς ,κ ημ/νια αποδειξης αγοράς) στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Schuberth.

Στην περίπτωση τη δική σου ,δικαιούσαι κ θα εχεις σίγουρα αλλαγή με καινούργιο.
(εκτός κι αν αποδειχτεί με κάποιον τρόπο οτι ,το έκανες κουβά με νερό κ απορρυπαντικά για να το πλένεις εσωτερικά)
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Στα 200 ευρώ θα κοίταγα και το Nolan N80-8 το οποίο είναι φρέσκο κρανακι με την καινουργια ece 22.06 και δείχνει ένα τίμιο all around κράνος
 

Dev1l

Μέλος
Περιοχή
Κεντρική Μακεδονία
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
CFMOTO 800MT Touring 2022
Τα Schuberth έχουν εγγύηση 5 χρόνια ,η οποία αφορά οποιαδήποτε φθορά τμήματος ή μηχανισμού του κρανους.
(Δεν καλύπτει βέβαια προσκρουση ή χτύπημα.)

Η μόνη προϋπόθεση είναι ,να το έχεις δηλώσει (μοντέλο ,ονομ/μο ,κατάστημα αγοράς ,κ ημ/νια αποδειξης αγοράς) στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Schuberth.

Στην περίπτωση τη δική σου ,δικαιούσαι κ θα εχεις σίγουρα αλλαγή με καινούργιο.
(εκτός κι αν αποδειχτεί με κάποιον τρόπο οτι ,το έκανες κουβά με νερό κ απορρυπαντικά για να το πλένεις εσωτερικά)
Ωραιο αυτό, θα ψάξω αν μπορεί να γίνει δήλωση τώρα, δεν το είχα δηλώσει τότε. Διαφορετικά θα μιλήσω μαζι τους να δω τι Θε μου πουν. Σε υπέρ ευχαριστώ!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
H hjc έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Έχω ένα στριταδικο που δεν έχει χαλάσει τίποτα, το εσωτερικό είναι σα καινούργιο αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ένα παλιό ον/οφ adventure κράνος που δεν το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, το έχω κρατήσει για να τσεκαρω φθορές. Έχουν περάσει 10+ χρόνια και το εσωτερικό είναι σε άψογη κατάσταση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
H hjc έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Έχω ένα στριταδικο που δεν έχει χαλάσει τίποτα, το εσωτερικό είναι σα καινούργιο αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ένα παλιό ον/οφ adventure κράνος που δεν το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, το έχω κρατήσει για να τσεκαρω φθορές. Έχουν περάσει 10+ χρόνια και το εσωτερικό είναι σε άψογη κατάσταση.
Πιο μοντελο έχεις?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Πιο μοντελο έχεις?
Είναι παλιό και θέλει αντικατάσταση, αν θυμάμαι καλά είναι το c70 το οποίο είναι badget κρανακι αρκετά καλό αλλά καμμία σχέση με τα πιο ακριβά.
Η ποιότητα του εσωτερικού όμως και σε αυτό πολύ καλή. Αλλά είναι αρκετά θορυβώδες και ψιλομπαζει τον χειμώνα.
 

Dev1l

Μέλος
Περιοχή
Κεντρική Μακεδονία
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
CFMOTO 800MT Touring 2022
Μέχρι να μου απαντήσουν από την Schuberth, αποφάσισα να πάρω κράνος και να το έχω σαν πρώτο η δεύτερο (αν εγκριθεί από την schuberth).
Βρήκα προσφορά το HJC RPHA 70 μαζί με ένα κουπόνι που είχα από επιστροφή προϊόντος παλαιότερα (το είχα ξεχάσει :happy:), οπότε μου βγήκε στα 220€. Δεν είναι το καλύτερο σε χρώμα αλλά θα κάνει την δουλειά του! Μια ερώτηση, το κεφάλι μου είναι 61,5 η εταιρία όμως αναφέρει XL 60/61 και XXL 62/63, επειδή μένω επαρχεία και δεν μπορώ να κατέβω άμεσα Θεσσαλονίκη να το δοκιμάσω και για να μην χάσω την προσφορά, (πριν να φύγει το δέμα από αυτούς να προλάβω να το αλλάξω τουλάχιστον αν χρειάζεται) πιο νούμερο να πάρω ; Είμαι και στρογγυλός στο πρόσωπο....
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είναι πολύ σφιχτά τα μαξιλάρια στην αρχή, στα μάγουλα θα σε πιέζει.

Δεν ξέρω το σχήμα του κεφαλιού σου. Αν είναι στρογγυλό, επειδή τα rpha είναι οβάλ πάρε το μεγάλο σαν πιο πιθανό να βολεψει
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
....... αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ένα παλιό ον/οφ adventure κράνος που δεν το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, το έχω κρατήσει για να τσεκαρω φθορές. Έχουν περάσει 10+ χρόνια και το εσωτερικό είναι σε άψογη κατάσταση.
Αφού δεν το χρησιμοποιείς, πώς περιμένεις να δεις φθορές;;;; :rolleyes:
Για κάνε ένα... εξπλέϊν!!!!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αφού δεν το χρησιμοποιείς, πώς περιμένεις να δεις φθορές;;;; :rolleyes:
Για κάνε ένα... εξπλέϊν!!!!
Το χρησιμοποιούσα 8 χρόνια σε χώμα και άσφαλτο εντατικά και τώρα το έχω αφήσει στην άκρη να δω πόσο θα αντέξουν τα πλαστικά που πολυμερίζονται με τον χρόνο.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Μέχρι να μου απαντήσουν από την Schuberth, αποφάσισα να πάρω κράνος και να το έχω σαν πρώτο η δεύτερο (αν εγκριθεί από την schuberth).
Βρήκα προσφορά το HJC RPHA 70 μαζί με ένα κουπόνι που είχα από επιστροφή προϊόντος παλαιότερα (το είχα ξεχάσει :happy:), οπότε μου βγήκε στα 220€. Δεν είναι το καλύτερο σε χρώμα αλλά θα κάνει την δουλειά του! Μια ερώτηση, το κεφάλι μου είναι 61,5 η εταιρία όμως αναφέρει XL 60/61 και XXL 62/63, επειδή μένω επαρχεία και δεν μπορώ να κατέβω άμεσα Θεσσαλονίκη να το δοκιμάσω και για να μην χάσω την προσφορά, (πριν να φύγει το δέμα από αυτούς να προλάβω να το αλλάξω τουλάχιστον αν χρειάζεται) πιο νούμερο να πάρω ; Είμαι και στρογγυλός στο πρόσωπο....
Τα συγκεκριμενα εχου σφιχτη φορμα.Αν μπορεις δοκιμασες το.
 
Top Bottom