Αγορά φωτογραφικής

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Επειδή το θέμα Κλικ, κλικ, κλικ είναι πολύ ωραίο αλλά εγώ δεν έχω φωτογραφική για να Κλικ, κλικ, κλικ μήπως έχετε καμία που θα προτείνατε έως 400ε να βγάζω καμιά φώτο της προκοπής στα ταξίδια κ τη μελλοντική μου οικογένεια, εννοώντας να μην θεωρηθεί ξεπερασμένη σύντομα;
 

GregoryGS

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
R1200GS Adv
Το θέμα είναι πολύ ωραίο και επίσης πολύ μεγάλο και κυρίως περιστρέφεται γύρο από δύο άξονες...
1. τις επιθυμίες σου...
2. τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις (και πάντα μας περιορίζουν).
Γενικά υπάρχουν διάφορα κατατοπιστικά αρθράκια στο νετ για να σε βοηθήσουν να καταλάβεις που πρέπει να κινηθείς σύμφωνα με τις ανάγκες- επιθυμίες σου (κατηγορία εννοώ).
Αναφορικά με το - ξεπερασμένη σύντομα- δυστυχώς ή ευτυχώς η εξέλιξη είναι αμείλικτη και δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή! παρόλα αυτά από την εμπειρία μου έχω μηχανή από το 2006 που φωτογραφίες βγάζει ακόμα!

καλή επιτυχία στην αναζήτηση! (έχει και αυτή τη γλύκα της!)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Νίκο, είναι σαν να ρωτάς τι μοτοσυκλέτα θέλεις να πάρεις.
Όπως και να'χει, ο άνθρωπός σου είναι ο @The Doctor ;)
Έχει βοηθήσει πολύ κόσμο στην επιλογή αυτή με κατατοπιστικότατες πληροφορίες, μας έχει εξυπηρετήσει στο κατάστημά του και είναι και καλό φιλαράκι!! :)
 
Reactions: n.l

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Η φωτογραφικη μηχανη που με εχει υπερκαλυψει ειναι η Cannon G11.
Eδω και 5 χρονια ''τρωει το ξυλο της αρκουδας'' πιανοντας ελαχιστο
σχετικα με τις δυνατοτητες της χωρο και βγαζοντας υπεροχες φωτογραφιες.
Το μοντελο εχει φτασει ηδη στο G16 αλλα οπως ειπε και ο Γρηγορης πιο πανω
και η δικια μου εξακολουθει να βγαζει φωτογραφιες ειδικα οταν ειμαι μακρια σε ταξιδι!
Ειναι σχετικα κοντα στον προυπολογισμο σου (550 περιπου)
και ειδικα περυσι οταν η G15 ''αποχωρουσε'' απο την αγορα υπηρχαν κομματια με 300 ευρω
Περισσοτερες πληροφοριες και προτασεις αγορας απο τον Σταυρο(the doctor)
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Εγω εχω επιλεξει φωτογραφικη που να αντεχει σε νερο-βροχη, σκονη και σε πτωσεις και την θεωρω καλη επιλογη για ταξιδια με μοτο. Υστερει σε καποια στοιχεια φωτογραφισης σε σχεση με αντιστοιχες compact μη αδιαβροχες και αντικραδασμικες αλλα δεν μπορει να τα εχει και ολα...
Γι αυτο που ειναι, καλη ειναι..
Επελεξα της Nikon αλλα υπαρχουν και αντιστοιχες και σε αλλες εταιριες.

 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Ύστερα από τις προτάσεις σας σκέφτηκα την ενδιάμεση λύση.....Εχει κανείς γνώμη γι αυτή;
Nikon 1 J3 - Trailer:
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Ύστερα από τις προτάσεις σας σκέφτηκα την ενδιάμεση λύση.....Εχει κανείς γνώμη γι αυτή;
Nikon 1 J3 - Trailer:
Στα 199 ευρώ με τον 10-30mm (28-85mm) είναι μιά χαρά επιλογή αντί μίας compact με τα ίδια λεφτά, άριστη απόδοση για τα λεφτά της στο χαμηλό φως, μειονέκτημα το μικρό ζουμ,(3Χ), μην μπεις στο "τρυπάκι" να αγοράσεις έχτρα φακό.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Doctor ευχαριστώ για την βοήθεια σου! Αυτή δε θεωρείται compact ή τελοσπάντων πως ονομάζεται; Το 28-85mm που λες τι είναι; Το ότι έχει μόνο ×3 ζουμ είναι μεγάλο μείον; Μου πρότειναν κ τις Samsung nx 2000 και Sony nex5...Γνωρίζεις κάτι γι αυτές, , εχεις να προτείνεις κάποια;
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Doctor ευχαριστώ για την βοήθεια σου! Αυτή δε θεωρείται compact ή τελοσπάντων πως ονομάζεται; Το 28-85mm που λες τι είναι; Το ότι έχει μόνο ×3 ζουμ είναι μεγάλο μείον; Μου πρότειναν κ τις Samsung nx 2000 και Sony nex5...Γνωρίζεις κάτι γι αυτές, , εχεις να προτείνεις κάποια;
Compact λέμε όσες δεν έχουν την δυνατοτητα να αλλάξεις φακό, αυτή όπως και οι άλλες δύο που γράφεις είναι mirrorless με την διαφορά ότι η συγκεριμένη έχει μικρότερο αισθητήρα σε εμβαδό από την Samsung και την Sony, άρα χειρότερη σε χαμηλό φωτισμό, ο φακός σε αυτές είναι λίγο πολύ ο ίδιος. Γενικα΄είναι όλες παλιότερα μοντέλα που όμως πωλούνται σε χαμηλή τιμή, είναι αυτό που λέμε value for money.

Nαι το ζουμ είναι μικρό, αλλά ότι και να πάρεις σε mirrorless αλλά και SLR ο φακός του κιτ είναι πάντα εκεί γύρω στο 3Χ

Μηχανή δεν μπορώ να σου προτείνω θα πρέπει να ιεραρχήσεις τις προτεραιότητες σου, χρήματα, μέγεθος, manual χειρισμός, απόδοση στο λίγο φως, video, αλλαγή φακών, μεταπωλητική αξία, σκόπευτρο, βασική χρήση, π.χ. ταξίδια, αθλητισμός, πιθανή χρήση σε κακές συνθήκες (enduro) και άλλα.

Αποφασίζεις τι βάζεις σε προτεραιότητα εκτός βέβαια από τα χρήματα και βλέπουμε, το παλιές που είπα πιό πάνω δεν το είπα για κακό πάντως, εκεί είναι οι ευκαιρίες αν δεν θέλεις να διαθέσεις πολλά.
 

asotosios

Μέλος
Όνομα
Ευγενιος
Μοτό
Moto Guzzi Breva 1100 2007 ABS
Η samsung ειναι γύρω στα 250€ αξίζει λοιπον τα 50€ παραπανω απο την j3,
Και εμένα με ενδιαφέρει αυτο το μέγεθος και σε αυτά τα χρήματα, οι dslr ειναι πολυ ακριβές και δεν νομίζω να την χρησιμοποιήσω σύμφωνα με τις δυνατότητες της και απο όγκο ξεφεύγουν για τα δικά μου γούστα, μια πιο κόμπακτ θα με βόλευε περιςςοτερο για να μπορώ να την εχω μαζί μου σε ταξίδια με την μοτο και στο οτι θα ειναι και πιο user (άσχετου) friendly...

Ευχαριστώ...


Send from my Moto Guzzi Breva 1100 :) πηγαίνοντας Tapa Tapa Tapa Talk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: n.l

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Η samsung ειναι γύρω στα 250€ αξίζει λοιπον τα 50€ παραπανω απο την j3,
Και εμένα με ενδιαφέρει αυτο το μέγεθος και σε αυτά τα χρήματα, οι dslr ειναι πολυ ακριβές και δεν νομίζω να την χρησιμοποιήσω σύμφωνα με τις δυνατότητες της και απο όγκο ξεφεύγουν για τα δικά μου γούστα, μια πιο κόμπακτ θα με βόλευε περιςςοτερο για να μπορώ να την εχω μαζί μου σε ταξίδια με την μοτο και στο οτι θα ειναι και πιο user (άσχετου) friendly...

Ευχαριστώ...

Send from my Moto Guzzi Breva 1100 :) πηγαίνοντας Tapa Tapa Tapa Talk
Aν το ζητούμενο είναι η απόδοση σε υψηλά iso (χαμηλό φως) τότε ναι αξίζει, προσωπικά στα ίδια λεφτά πάντως για τουριστική χρήση θα προτιμούσα μία compact super zoom με 30Χ οπτικό και μικρότερο μέγεθος (Panasonic tz40 ή Sony HX50) χειρότερη σίγουρα σε υψηλά iso,(πάντα όμως ρωτάω τους πελάτες μου πόσα φίλμ 1600 iso έχουν τραβήξει στην ζωή τους :)) αλλά έχει απεριόριστη δυνατότητα να φτιάξεις το κάδρο όπως θέλεις αλλά και μεγαλύτερο ευρυγώνιο 25mm αντί για 28mm που έχουν οι mirroless (30mm η Samsung) αρά και πιό βολική για τοπία.
Τεσπά είναι όπως οι μοτοσυκλέτες δεν υπάρχει η ιδανική,. είναι τι θέλει ο καθένας.;). Οι τιμές πάντως είναι πλέον πολύ προσιτές ειδικά σε EOL μοντέλα (End of Life).
 
Reactions: n.l

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Συνοψίζοντας λέω οτι θα διαθέσω εως 300 (κ πολλά είναι), τη θέλω για ταξίδια, να βγαίνουμε εμείς κ τα τοπία ωραίες φωτογραφίες και κανα βίντεο κ αν βγούμε κ μια νυχτερινή έξοδο να βγούμε κ με τα καλά μας κ να μην φαίνονται μόνο τα δόντια
 
Top Bottom