Αγορά Andventure tourer μηχανής

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Καλημέρα σε όλους,

Νέος στο φόρουμ καθώς και στη μοτοσυκλετιστική ζωή. Έχω στην κατοχή μου ένα Benelli TRK502X του 19΄ (αγορά καινούργιο) το οποίο και πουλάω για να ανέβω κατηγορία αφού η γυναίκα μεράκλωσε και θέλει ταξίδια μακρινά σε Ευρώπη Βαλκάνια κτλπ. Δεδομένου οτι το μηχανάκι έχει πατήσει ελάχιστα χώμα λέω να προσανατολιστώ σε μία adventure που να μην έχει απαραίτητα χωμάτινη προδιάθεση. Το μπάτζετ μου είναι στις 12000€ και κάτω. Γενικά δεν έχω αποφασίσει αν θέλω πάλι καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Αυτό που ξέρω είναι οτι θέλω adv γιατί με βολεύει και με ξεκουράζει η όρθια στάση του σώματος και επίσης είναι οι μηχανές του γούστου μου και σε αυτές χωράω. Σε άλογα πάνω από 90 πιστεύω θα είμαι καλά. Στο δια ταύτα: Είμαι ανάμεσα σε BMW r1200GS (προσπαθώ να βρω LC σ αυτα τα λεφτά) και Triumph 1200 explorer αν αποφασίσω για μεταχειρισμένο. Σημειώνω οτι αν είχα τα φράγκα θα έπαιρνα r1200gs adventure. Εναλλακτικά σε καινούργιο κοιτάω το Triumph 900 (δεν μπορώ να ανέβω για καινούργιο 1200). Θα μπορούσε και το BMW F900XR αλλά είναι πολύ μικρό απ ότι καταλαβαίνω απο τα reviews. Σημειώνω οτι είμαι 1,92 130 κιλα και η γυναίκα μου 1,81 60 κιλά. Άρα θέλω μία μεγάλη μηχανή σε όγκο γενικά και σε δυναμικότητα μεταφοράς κιλών. Αυτός είναι και ο λόγος που απορρίπτεται το tracer 900 gt. Δεκτές οι απόψεις σας για συμπεριφορά μηχανών, πιθανά προβλήματα, και ότι μπορείτε να μου πείτε για να βοηθήσετε.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλημέρα,
Το BMW είναι η σίγουρη επιλογή. Προσωπικά όμως θα έπαιρνα ότι πιο καινούργιο μπορούσα στα λεφτά που θα διέθετα. Νομίζω ότι στην Ελλάδα τα GS είναι υπερτιμημένα.
Το Tiger το έχω οδηγήσει λίγο, είναι ένα ωραίο μηχανάκι όμως εργονομικά δεν μου έκατσε όπως το περίμενα, είμαι και εγώ ψηλός. Βέβαια δεν δοκίμασα να ρυθμίσω την σέλα που μάλλον ήταν στην χαμηλή θέση. Ευτυχώς για σένα, η μεταπώληση τους είναι χαμηλή οπότε ίσως μπορεί να πάρεις πολύ πιο καινούργιο μοντέλο με αντίστοιχα χρήματα, αρκεί βέβαια να σου αρέσει.
Να προτείνω και το KTM Super Adventure 1290T, το οποίο είναι μηχανάρα, ένα GS Adv με περισσότερο απ' όλα!
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Καλημέρα,
Το BMW είναι η σίγουρη επιλογή. Προσωπικά όμως θα έπαιρνα ότι πιο καινούργιο μπορούσα στα λεφτά που θα διέθετα. Νομίζω ότι στην Ελλάδα τα GS είναι υπερτιμημένα.
Το Tiger το έχω οδηγήσει λίγο, είναι ένα ωραίο μηχανάκι όμως εργονομικά δεν μου έκατσε όπως το περίμενα, είμαι και εγώ ψηλός. Βέβαια δεν δοκίμασα να ρυθμίσω την σέλα που μάλλον ήταν στην χαμηλή θέση. Ευτυχώς για σένα, η μεταπώληση τους είναι χαμηλή οπότε ίσως μπορεί να πάρεις πολύ πιο καινούργιο μοντέλο με αντίστοιχα χρήματα, αρκεί βέβαια να σου αρέσει.
Να προτείνω και το KTM Super Adventure 1290T, το οποίο είναι μηχανάρα, ένα GS Adv με περισσότερο απ' όλα!
Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Σχετικά με το ΚΤΜ το έχω υπόψη αλλά σε συζητήσεις που κάνω με φίλους μηχανόβιους μου λένε ότι έχει πολλά περισσότερα άλογα απ όσα χρειάζομαι γιατη χρήση που θέλω. Επίσης ακούω (και διαβάζω) πολλά σχετικά με την αξιοπιστία των ΚΤΜ που με προβλημάτισαν. Δεδομένου οτι είναι στην τοπ κατηγορία καταλαβαίνεις οτι η αξιοπιστία παίζει ρόλο αφού τα κόστη επισκευής γνωρίζω εκ των προτέρων οτι είναι υψηλά.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Με τα δεδομενα που θετεις, τοτε προσωπικα , θα επελεγα GS 1200 Adventure.

Καταπιώνα χιλιομετρων , εργονομια , ανεση και μεγαλο ντεποζιτο.

Δεν θα πηγαινα σε LC. Θα κρατουσα το budget που αναφερεις και θα χτυπαγα ενα με διπλο εκκεντροφορο.
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Vstrom 1000?
versys 1000?
Το v strom ίσως η πιο τίμια επιλογή για χρήματα κοντά στο 10ρικο. Άλλα το δοκιμάσαμε και μας εναι λίγο μικρό. Εννοώντας οτι δεν είμαστε τόσο άνετα πάνω για να πούμε οτι θα φάμε πολλά χιλιόμετρα. Σχετικά με το versys 1000 δεν βλέπω πολλά να κυκλοφορούν και αυτό με προβληματίζει ως προς τα ανταλλακτικά. Επίσης εμφανισιακά μου αρέσει το τελευταίο μετά του 18. Απ οτι βλέπω στο car δεν έχει μεταχειρισμένα. Έχει τα καινούργια που ειναι στα 15000€. Οπότε φεύγω over απο το μπάτζετ μου.
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Με τα δεδομενα που θετεις, τοτε προσωπικα , θα επελεγα GS 1200 Adventure.

Καταπιώνα χιλιομετρων , εργονομια , ανεση και μεγαλο ντεποζιτο.

Δεν θα πηγαινα σε LC. Θα κρατουσα το budget που αναφερεις και θα χτυπαγα ενα με διπλο εκκεντροφορο.
Δεν γνωρίζω πολλά για τα ΒΜW (εύχομαι να μάθω) , αλλά τα adv τα θεωρώ υπερτιμημένα όσο αφορά την μεταπώλησή τους.Αυτή τη στιγμή adv μετά το 10 δεν πωλείται κάτω από 10000€. Καιμιλάμε για ένα μηχανάκι το οποίο αγορά καινούργιο (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) είχε περίπου στις 18000€ πριν 10 χρόνια. Θέλω να πω δεν είναι όπως τώρα που το μηχανάκι πωλείται στα 25κ€ για να δικαιολογεί τα 10κ μετά από μία δεκαετία. Παρόλα αυτά οι κάτοχοι εκμεταλλεύονται (και καλά κάνουν ) το γεγονός οτι το επόμενο μοντέλο (r1200gs adv μετά το 14)λόγω της διαφοράς στην αρχική τιμή (καινούργιου) δεν πωλείται κάτω από 14κ€. Οπότε κ αυτοί το βάζουν στα 11 με 12κ. Βλέπουν και οι υπόλοιποι τα adv στα 12κ και βάζουν τα απλά στα 9 με 10κ (δεκαετίας πάντα).Έτσι καταλήγουν κατα την γνώμη μου τα gs υπερτιμημένα χωρίς όμως να σημαίνει οτι δεν αξίζουν σαν μηχανάκια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν γνωρίζω πολλά για τα ΒΜW (εύχομαι να μάθω) , αλλά τα adv τα θεωρώ υπερτιμημένα όσο αφορά την μεταπώλησή τους.Αυτή τη στιγμή adv μετά το 10 δεν πωλήται κάτω από 10000€. Καιμιλάμε για ένα μηχανάκι το οποίο αγορά καινούργιο (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) είχε περίπου στις 18000€ πριν 10 χρόνια. Θέλω να πω δεν είναι όπως τώρα που το μηχανάκι πωλείται στα 25κ€ για να δικαιολογεί τα 10κ μετά από μία δεκαετία. Παρόλα αυτά οι κάτοχοι εκμεταλλεύονται (και καλά κάνουν ) το γεγονός οτι το επόμενο μοντέλο (r1200gs adv μετά το 14)λόγω της διαφοράς στην αρχική τιμή (καινούργιου) δεν πωλείται κάτω από 14κ€. Οπότε κ αυτοί το βάζουν στα 11 με 12κ. Βλέπουν και οι υπόλοιποι τα adv στα 12κ και βάζουν τα απλά στα 9 με 10κ (δεκαετίας πάντα).Έτσι καταλήγουν κατα την γνώμη μου τα gs υπερτιμημένα χωρίς όμως να σημαίνει οτι δεν αξίζουν σαν μηχανάκια.
Έφτανε γύρω στα 21000 και κάτι ψιλά καινούργιο το 2011...
18000 το απλο
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Το v strom ίσως η πιο τίμια επιλογή για χρήματα κοντά στο 10ρικο. Άλλα το δοκιμάσαμε και μας εναι λίγο μικρό. Εννοώντας οτι δεν είμαστε τόσο άνετα πάνω για να πούμε οτι θα φάμε πολλά χιλιόμετρα. Σχετικά με το versys 1000 δεν βλέπω πολλά να κυκλοφορούν και αυτό με προβληματίζει ως προς τα ανταλλακτικά. Επίσης εμφανισιακά μου αρέσει το τελευταίο μετά του 18. Απ οτι βλέπω στο car δεν έχει μεταχειρισμένα. Έχει τα καινούργια που ειναι στα 15000€. Οπότε φεύγω over απο το μπάτζετ μου.
Δεν βλεπεις πολλα , γιατι ολοι αγοραζουν GS , οχι επειδη δεν ειναι καλα. Μηχαναρα θεωρω και χιλιομετροφαγος. Κοιτα το crossturer επισης.
Βεβαια , οσες σελιδες και να φτασουμε στο νημα ,GS θα παρεις .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Ίσως η πιο ακριβής περιγραφή για το gs, το μακρινό 2014..απο τον Τάκη.
 

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
Gs Adve με διπλούς εκκεντροφορους και καθάρισες. Θα το πάρεις με όλα τα extra βαλίτσες κτλ, θα του κανείς ένα πολύ καλό σέρβις και τα ρέστα βενζίνες για το επόμενο μακρινό ταξίδι..
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R

Στα 12.500€ +- και θα έρθει σπίτι σου έτοιμο να το φορτώσεις για ταξίδια (αγορά εκτελωνισμός πληρωμή ανθρώπου για τη διαδικασία πινακίδες κτεο κτλ )
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x

Στα 12.500€ +- και θα έρθει σπίτι σου έτοιμο να το φορτώσεις για ταξίδια (αγορά εκτελωνισμός πληρωμή ανθρώπου για τη διαδικασία πινακίδες κτεο κτλ )
Μπορω να εκτελωνισω απο αγγλια; θελω να πω επειδη βλεπω gs απο γερμανια η αγγλια δεδομενου οτι πλεον θεωρειται τριτη χωρα νομιζω οτι απαγορευεται ο εκτελωνισμος διτροχου. Η αν επιτρεπεται θα επιτρεπεται μεχρι 31.12.20 οπου παυει να εχει ισχυ η μεταβατικη περιοδος που εδωσαν για την εξοδο της αγγλιας απο ΕΕ.
 

ouzakias

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
R 1200GS ADV 2010
Στις διαστάσεις που είσαι και για τη δουλειά που το θέλεις GS 1200 μονόδρομος! Ξεκούραστη κάλυψη χιλιομέτρων χωρίς να ασχολείσαι με το τι συμβαίνει γύρω σου βρέχει φυσάει ανηφόρα κατηφόρα και δεν σε ενδιαφέρει Πού είναι το επόμενο βενζινάδικο
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
τα θελω σου οδηγουν σε μια επιλογη (μονόδρομος που λενε και οι φιλοι εδω μεσα :D) GS . Eνα μικρο παραθυρο αφήνω για το Vstrom 1000 το οποιο για τα λεφτα του επετρεψε μου να πω οτι ειναι μηχαναρα. Αν υπαρχει δυνατοτητα για test ride μην παραλείψεις να το κανεις
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Και το 1200 τενερε είναι μηχαναρα
Σχετικα με την αξιοπιστια δεν το συζητω εννοειται πως ναι. Ακουω ομως οτι ειναι βαρυ αδιαφορο οσο αφορα το γκαζι και καθολου καλο για σφηχτες διαδρομες λογω βαρους γεωμετριας και αναρτησεων. Οποτε και το απερριψα κ αυτο
 
Top Bottom