Αγορά Andventure tourer μηχανής

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Σχετικά με το μπάτζετ μου , ξεκίνησε από τις 10000€ και λογω κορονοιού και αποταμίευσης αναγκαστικής ανέβηκε σταδιακά.
Καλά τα έλεγε ο Μητσοτάκης...Για αυτό προτείνω να περιμένεις το τέλος του lockdown για να μαζέψεις ακόμα περισσότερα και να έχεις και τη δυνατότητα να δοκιμασεις όλες τις υποψήφιες...
Ετσι οπως παει το πράγμα μπορεί το lockdown να πάει μέχρι και Μάρτιο Απρίλιο...σε βλέπω με Multistrada 1260 enduro...
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Έχουμε περίπου τις ίδιες διαστάσεις (1.89μ, 120κ) και τους ίδιους στόχους. Προσωπικά πηγαίνω αρκετά και χώμα.

Έχω οδηγήσει και τις 2 μηχανές που σκέφτεσαι και είχα το ίδιο budget. Xωρίς δεύτερη σκέψη κατέληξα στο Explorer. Στο χαρτί, για τους σκοπούς μου ήταν κλάσης ανώτερο το Explorer αλλά μεγαλύτερο ρόλο έπαιξε η συμπεριφορά τους κατά την οδήγηση. Oπότε +1 και από εμένα ότι ναι θα έχει νόημα έστω να κάνεις test drive και τα 2. Ο 3κύλινδρος είναι πιο ζωηρός - και σε αριθμούς αλλά και στην αίσθηση, στο χέρι, στην επιτάχυνση, στον ήχο.

H άνεση βέβαια απίστευτη στο Explorer και ιδιαίτερα άβολο μου φάνηκε το 1200gs. Εννοείται έπαιξε ρόλο και το ότι έπαιρνες με τα ίδια λεφτά 5ετίας μηχανή στην περίπτωση του Explorer και όχι 10ετίας BMW.

To XTZ1200 δεν το οδήγησα γιατί δεν μ'άρεσαν τα specs του, όπως και το Crosstourer. Το Multistrada δεν θα το έπαιρνα ποτέ γιατί όπως είπα πηγαίνω αρκετά χώμα και το 1290 το απέφυγα λόγω αλυσίδας.
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Δεν Ήξερα για την πατέντα στον εγκέφαλο, μάλλον για αυτό μου είχε φανεί πολύ αργό σε σχέση με το gs που ειχα τοτε.

αν το ήξερα μπορεί να το είχα πάρει αντί για το επόμενης τοτε γενιάς gs (2πλους εκκεντροφόρους)

την ανάρτηση που είχε και τον άξονα ακόμα θυμάμαι ποσό μακράν καλύτερος ήταν από των gs..
Επίσης, οι Γερμανοί «κλέβουν» λίγο κονταίνοντας συνεχώς την τελική σχέση μετάδοσης των GS από το 2004, ώστε να κερδίσουν σε αίσθηση και επιτάχυνση.

Αλήθεια, μπορεί κάποιος κάτοχος R1200GS μοντ. 2010-2012 να μου πει πόσες στροφές έχει με 100 χλμ/ώρα; Και στις πόσες είναι ο κόφτης; Έτσι για να συγκρίνω με το Tenere.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επίσης, οι Γερμανοί «κλέβουν» λίγο κονταίνοντας συνεχώς την τελική σχέση μετάδοσης των GS από το 2004, ώστε να κερδίσουν σε αίσθηση και επιτάχυνση.

Αλήθεια, μπορεί κάποιος κάτοχος R1200GS μοντ. 2010-2012 να μου πει πόσες στροφές έχει με 100 χλμ/ώρα; Και στις πόσες είναι ο κόφτης; Έτσι για να συγκρίνω με το Tenere.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ρίξε μια ματιά στο δικό μου
2010 adve

 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Ρίξε μια ματιά στο δικό μου
2010 adve

Καλά με έκαψες! Ανοίγω το βίντεο και είχα ξεχάσει συνδεδεμένο το κινητό με το στερεοφωνικό! Έπρεπε να δείτε που πετάχτηκαν οι γάτες! Χαχαχχαα!
Θα το ξανά δω τώρα πιο προσεχτικά....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Ρίξε μια ματιά στο δικό μου
2010 adve

Κόφτη στα όργανα βλέπω στις 8.500 σ.α.λ. Το Τενερε έχει στις 8.300 σ.α.λ. Δυστυχώς το βίντεο ξεκινάει από τα 140 και ανεβαίνει όποτε δεν μπορώ να δω στροφές στα 100 χλμ/ώρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κόφτη στα όργανα βλέπω στις 8.500 σ.α.λ. Το Τενερε έχει στις 8.200. Δυστυχώς το βίντεο ξεκινάει από τα 140 και ανεβαίνει όποτε δεν μπορώ να δω στροφές στα 100 χλμ/ώρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κάτσε να ψάξω μήπως το έχω και εκεί, αν και σπάνια πάω με έκτη και 100
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
να τα λέμε και αυτά, μερικά μοτέρ το κάνουν και τούτο αδιαμαρτύρητα.


ΚΤΜάκηδες μπορείτε να σφυρίξετε αδιάφορα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
να τα λέμε και αυτά, μερικά μοτέρ το κάνουν και τούτο αδιαμαρτύρητα.


ΚΤΜάκηδες μπορείτε να σφυρίξετε αδιάφορα.
Και στα ΚΤΜ και στα GS η 6η ειναι overdrive (σχεση μεταδοσης μικρότερη απο 1:1) οποτε με 6η και 100 ζοριζονται.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και στα ΚΤΜ και στα GS η 6η ειναι overdrive (σχεση μεταδοσης μικρότερη απο 1:1) οποτε με 6η και 100 ζοριζονται.
Δεν έχεις τελική με έκτη στο gs
Αλλά ο Doudo εχει δικιο
Εχουν φτιάξει κοντή κλιμάκωση για πολλους λόγους βέβαια και όχι για να φαίνονται σε αίσθηση σβέλτα.
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Και στα ΚΤΜ και στα GS η 6η ειναι overdrive (σχεση μεταδοσης μικρότερη απο 1:1) οποτε με 6η και 100 ζοριζονται.
Και στο Τενερε overdrive είναι η 6η.
Στροφές στα 100 το είπα για το στατιστικό, για να δούμε ποιο έχει πιο μακρυά 6η και άρα ταξιδεύει με πιο λίγες στροφές.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και στο Τενερε overdrive είναι η 6η.
Στροφές στα 100 το είπα για το στατιστικό, για να δούμε ποιο έχει πιο μακρυά 6η και άρα ταξιδεύει με πιο λίγες στροφές.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το τενερε θα ταξιδεύει με πιο λίγες στροφές, αλλά η χοντρή με έκτη και δικαβαλα τριβαλιτσα, ανοίγει λες και έχεις Τετάρτη.
Δεν "παίζεις" καθόλου με το σαζμαν σε όλες τις συνθήκες
Κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις και εδω... Φυσικα
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Διάλεξε Σοφά !








Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΩραΙος φιλος...τι εβαλες βρεεε..!!!

Δηλαδη το κουλουρι...ειναι μπαλαρινα.;;;
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το τενερε θα ταξιδεύει με πιο λίγες στροφές, αλλά η χοντρή με έκτη και δικαβαλα τριβαλιτσα, ανοίγει λες και έχεις Τετάρτη.
Δεν "παίζεις" καθόλου με το σαζμαν σε όλες τις συνθήκες
Κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις και εδω... Φυσικα
Πάντως, αν το καλύτερο άνοιγμα της χοντρής ήταν αυτό που είδα στο βίντεο, δεν εντυπωσιάστηκα...





(έκρηξη Μανιακ σε 3, 2, 1...)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάντως, αν το καλύτερο άνοιγμα της χοντρής ήταν αυτό που είδα στο βίντεο, δεν εντυπωσιάστηκα...





(έκρηξη Μανιακ σε 3, 2, 1...)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Θα σε τραβήξω και σένα όταν ανοίξουμε δίπλα δίπλα... Λοιπόν! :friendship:
 
Top Bottom