Αγορά bmw 1200 GSA 2009

Billstr

Μέλος
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
Versys 650
Καλησπέρα Θα ήθελα την γνώμη σας.
Κολλητός ενός ξάδερφου μου πουλάει την συγκεκριμένη μηχανή με 25.000 χλμ και εμφανισιακά τουλάχιστον είναι σε τέλεια κατάσταση, με τα σέρβις να τα έχει όλα σε αντιπροσωπεία από ότι μου έχει πει. Το θέμα είναι ότι αυτός είναι στην Γερμανία και την μηχανή την βγάζει μόνο το καλοκαίρι, και μια φορά τον μήνα περίπου ο ξάδερφος για να δουλεύει λίγο.
Η ερώτηση είναι αν αξίζει να πάρω την συγκεκριμένη μηχανή στις 9.500 χιλιάδες ευρώ που την δίνει.
Υ.Γ
Δεν είχα ποτέ κάποια gs και έχω αποφασίσει ότι θα πάρω στο μέλλον.
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τι θα πρέπει να προσέξω...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καλησπέρα Θα ήθελα την γνώμη σας.
Κολλητός ενός ξάδερφου μου πουλάει την συγκεκριμένη μηχανή με 25.000 χλμ και εμφανισιακά τουλάχιστον είναι σε τέλεια κατάσταση, με τα σέρβις να τα έχει όλα σε αντιπροσωπεία από ότι μου έχει πει. Το θέμα είναι ότι αυτός είναι στην Γερμανία και την μηχανή την βγάζει μόνο το καλοκαίρι, και μια φορά τον μήνα περίπου ο ξάδερφος για να δουλεύει λίγο.
Η ερώτηση είναι αν αξίζει να πάρω την συγκεκριμένη μηχανή στις 9.500 χιλιάδες ευρώ που την δίνει.
Υ.Γ
Δεν είχα ποτέ κάποια gs και έχω αποφασίσει ότι θα πάρω στο μέλλον.
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τι θα πρέπει να προσέξω...
Εγώ θα την πήγαινα για ένα έλεγχο σε επίσημο πρώτα .
Θα πληρώσεις ένα 35αρι ,αλλά θα σου φύγει κάθε ενδοιασμος ή επιφύλαξη.
Λογικά αφού κινείται έστω και για ένα-δυο μήνες δεν υπάρχει πρόβλημα .
Και αφού σου δώσουν το οκευ το παιρνεις
 

Billstr

Μέλος
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
Versys 650
Εγώ θα την πήγαινα για ένα έλεγχο σε επίσημο πρώτα .
Θα πληρώσεις ένα 35αρι ,αλλά θα σου φύγει κάθε ενδοιασμος ή επιφύλαξη.
Λογικά αφού κινείται έστω και για ένα-δυο μήνες δεν υπάρχει πρόβλημα .
Και αφού σου δώσουν το οκευ το παιρνεις
Εννοείται ότι θα πάει για έλεγχο στα πάντα!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπέρα Θα ήθελα την γνώμη σας.
Κολλητός ενός ξάδερφου μου πουλάει την συγκεκριμένη μηχανή με 25.000 χλμ και εμφανισιακά τουλάχιστον είναι σε τέλεια κατάσταση, με τα σέρβις να τα έχει όλα σε αντιπροσωπεία από ότι μου έχει πει. Το θέμα είναι ότι αυτός είναι στην Γερμανία και την μηχανή την βγάζει μόνο το καλοκαίρι, και μια φορά τον μήνα περίπου ο ξάδερφος για να δουλεύει λίγο.
Η ερώτηση είναι αν αξίζει να πάρω την συγκεκριμένη μηχανή στις 9.500 χιλιάδες ευρώ που την δίνει.
Υ.Γ
Δεν είχα ποτέ κάποια gs και έχω αποφασίσει ότι θα πάρω στο μέλλον.
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τι θα πρέπει να προσέξω...
Με 9500 παίρνεις μοντέλο με 2 εκκεντροφορους.
Οπωσδήποτε καλό ελενχο σε συνεργείο.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Για adve και με τόσα λίγα χιλιόμετρα πολύ δύσκολο κάτω από 10χ.να βρει .
Τώρα τελευταία ένα που ήταν μάλιστα κι εδώ αγγελία έφυγε στη βδομάδα .

Το καλό με αυτό που κοιτάει ο φίλος είναι ότι το γνωρίζει(σχετικά) το μηχανάκι όμως.
Οπότε δενκακη περίπτωση κατ'εμε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για adve και με τόσα λίγα χιλιόμετρα πολύ δύσκολο κάτω από 10χ.να βρει .
Τώρα τελευταία ένα που ήταν μάλιστα κι εδώ αγγελία έφυγε στη βδομάδα .

Το καλό με αυτό που κοιτάει ο φίλος είναι ότι το γνωρίζει(σχετικά) το μηχανάκι όμως.
Οπότε δενκακη περίπτωση κατ'εμε.
Σορρυ... Δεν είδα το gsa με την τσίμπλα στο μάτι
 

Billstr

Μέλος
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
Versys 650
Η μηχανή την άλλη εβδομάδα που θα την δω αν μου κάνει εμφανισιακά θα ανέβει Αθήνα για σχολαστικό έλεγχο. Επειδή δεν έχω όμως καθόλου εμπειρία από bmw ρωτάω σε τι θα πρέπει να έχω τον νου μου.
Επίσης την μηχανή την θέλω καθαρά για βόλτες και ευχαρίστηση προσωπική. Και να μου φύγει και το απωθημένο για την gs.
Γιαυτό τον λόγο και θα δώσω το πολύ τίμιο versys 650 του 2020 μοντέλο για να πάω εκεί.
Υ.Γ.
θα ακούσω πολύ κράξιμο μάλλον...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Για adve 2010-2012 και με τόσα λίγα χιλιόμετρα πολύ δύσκολο κάτω από 10χ.να βρει .
...
R1200GSadve 2010-2012 με τόσο λίγα χλμ ,κ σε άριστη κατάσταση ,δεν είναι απλά δύσκολο να βρεί ,είναι αδύνατον να βρεί.
Κι αν βρεί κάποιο κοντά στα 10.500 πχ ,θα είναι άδειο (χωρίς κάγκελα βαλίτσες προβολια gps προστατευτικά κλπ)
οπότε ,για να το κάνει ADV θα θέλει +1500/2000 ακόμα

Εκεί είναι οι τιμές...ακόμα.***


***
Σε βλέπω κατακόκκινο Αμυρού...ίσως βγαίνει κ καπνός απ τ αυτιά σου...χαλάρωσε...δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις GS :ha
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κράξιμο από τους βερσάδες μπορεί, από οποιονδήποτε άλλο όχι. Το GS αυτό που θες το δίνει απλόχερα, ό,τι και να λέμε για χρηματοδοτικά, στάτους κλπ είναι πραγματικότητα αλλά μιά κακή μοτοσικλέτα δεν θα ήταν στην θέση πωλήσεων που είναι επί τόσα χρόνια.

Νομίζω ότι πέρα από συμπλέκτη που αλλάζει σχετικά δύσκολα και τον άξονα, που αν δεν ήταν κάγκουρας ο πρώην ιδιοκτήτης πρακτικά αποκλείεται να έχει φθορές σε τόσα λίγα χιλιόμετρα, έχεις να δεις οτιδήποτε βλέπεις σε κάθε μεταχειρισμένο.

Καλά θα περάσεις με το GS, ξιδάκι στους h8rs να κερνάς τακτικά. Η καλοπροαίρετη πλάκα εννοείται ότι είναι επιβεβλημένη.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Η μηχανή την άλλη εβδομάδα που θα την δω αν μου κάνει εμφανισιακά θα ανέβει Αθήνα για σχολαστικό έλεγχο. Επειδή δεν έχω όμως καθόλου εμπειρία από bmw ρωτάω σε τι θα πρέπει να έχω τον νου μου.
Επίσης την μηχανή την θέλω καθαρά για βόλτες και ευχαρίστηση προσωπική. Και να μου φύγει και το απωθημένο για την gs.
Γιαυτό τον λόγο και θα δώσω το πολύ τίμιο versys 650 του 2020 μοντέλο για να πάω εκεί.
Υ.Γ.
θα ακούσω πολύ κράξιμο μάλλον...
Κράξιμο γιατί ;
Επιλογή σου είναι.

Η μεταξύ τους διαφορά στην οδηγική αίσθηση κ απόλαυση ,με αυτοκινητιστικούς όρους είναι
σα να δίνεις ένα TOYOTA YARIS 2020
για να πάρεις ένα BMW X5 2010

Αμα εσύ(εγώ-όποιος) αυτό γουστάρει ,κ μπορεί κιόλας ,το κράξιμο είναι κρύο ανέκδοτο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
** Σε βλέπω κατακόκκινο Αμυρού...ίσως βγαίνει κ καπνός απ τ αυτιά σου...χαλάρωσε...δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις GS :ha
Υποχρεωμένος δεν είναι κανείς να πάρει GS, όπως δεν είναι υποχρεωμένος να πάρει 9Χ0 το τελευταίο αυθεντικό ντακαρίσιο μηχανάκι.

Όπως λένε αρκετά άρθρα στο διαδίκτυο είναι ένας σταθμός/ορόσημο στην ζωή του μοτοσικλετιστή και ή θα κολλήσεις μαζί του ή όχι και έχω σε ξένα φόρα διαβάσει πολλούς που δεν το αλλάζουν και άλλους που δεν έβλεπαν την ώρα να το ξεφορτωθούν. Στις σύντομες επαφές που είχα είχε ωραία και αδιάφορα σημεία, αν ποτέ φτάσω στο σημείο να πω ότι όντως πέραν αμφιβολίας ΠΡΕΠΕΙ να πάρω ένα, θα νοικιάσω για σιδερόκωλη ένα τριήμερο για να δω καλύτερα το τι και πως.

Υπάρχει η εξαιρετική λογική του Doc.DD ο οποίος είπε "πήρα ένα στο πεντοχίλιαρο και αν πεθάνει παίρνω άλλο", η οποία είναι εξαιρετική γιατί σβήνεις αντικείμενα από το bucket list χωρίς δράματα.


Επίσης μην γίνεσαι περίεργος με τα χρωματάκια που δεν φαίνονται στο dark mode το αυθεντικό μαύρο πορτοκαλί.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Υποχρεωμένος δεν είναι κανείς να πάρει GS, όπως δεν είναι υποχρεωμένος να πάρει 9Χ0 το τελευταίο αυθεντικό ντακαρίσιο μηχανάκι.

Όπως λένε αρκετά άρθρα στο διαδίκτυο είναι ένας σταθμός/ορόσημο στην ζωή του μοτοσικλετιστή και ή θα κολλήσεις μαζί του ή όχι και έχω σε ξένα φόρα διαβάσει πολλούς που δεν το αλλάζουν και άλλους που δεν έβλεπαν την ώρα να το ξεφορτωθούν. Στις σύντομες επαφές που είχα είχε ωραία και αδιάφορα σημεία, αν ποτέ φτάσω στο σημείο να πω ότι όντως πέραν αμφιβολίας ΠΡΕΠΕΙ να πάρω ένα, θα νοικιάσω για σιδερόκωλη ένα τριήμερο για να δω καλύτερα το τι και πως.

Υπάρχει η εξαιρετική λογική του Doc.DD ο οποίος είπε "πήρα ένα στο πεντοχίλιαρο και αν πεθάνει παίρνω άλλο", η οποία είναι εξαιρετική γιατί σβήνεις αντικείμενα από το bucket list χωρίς δράματα.


Επίσης μην γίνεσαι περίεργος με τα χρωματάκια που δεν φαίνονται στο dark mode το αυθεντικό μαύρο πορτοκαλί.
Μη με παρΕξηγάς φίλε Αμυρού...
ΓεRος άνθRωπας είμαι...συμπΠάθαμε. :laugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:

DayDreamer

Μέλος
Περιοχή
Δραπετσώνα
Όνομα
Dimitris
Μοτό
BMW, KTM
Βάλε μέσα στο μπάτζετ σου και κανένα χιλιάρικο ακόμη λόγο ακινησίας: φούσκες άξονα - διαφορικού, ball joint, σέρβις αναρτήσεων, λάστιχα, αλλαγή ολα τα υγρά ( λάδια, βαλβολινες, υγρά φρένων), καθαρισμός σωμάτων, ρύθμιση βαλβίδες κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Βάλε μέσα στο μπάτζετ σου και κανένα χιλιάρικο ακόμη λόγο ακινησίας: φούσκες άξονα - διαφορικού, ball joint, σέρβις αναρτήσεων, λάστιχα, αλλαγή ολα τα υγρά ( λάδια, βαλβολινες, υγρά φρένων), καθαρισμός σωμάτων, ρύθμιση βαλβίδες κτλ.
Τον πετσοκοψες...απότομα...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ο μανιακ είναι για τον μπεο .....
Ότι θες εδώ ...σε εμένα !!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αν έχει 25000 χλμ πραγματικά και ήταν σε εξωτερικό χώρο θα θέλει πραματακια ...
Αν ήταν σε εσωτερικό χώρο πχ πάρκιγκ μια αλλαγή σε όλα τα υγρά σιλικόνη στα ελαστικά παρεμβυζματα και τίποτα άλλο
 
Top Bottom