Αγορά bmw 1200 GSA 2009

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Είχα αγοράσει GSA '09 καινούργιο και ξέρω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο/χρονιά έβγαζε πρόβλημα στην πίσω ESA ανάρτηση (οχι μόνο σε εμένα αλλά σχεδόν σε όλους με 09 μοντέλο).
Γύρω στις 20000 χλμ μου το έβγαλε το πρόβλημα και ο Παναγιωτόπουλος την άλλαξε μέσω εγγύησης καλής θελήσεως (3 χρόνια και λίγα σχετικά χιλιόμετρα), μόνο κάτι εργατικά είχα πληρώσει και αν θυμάμαι καλά πήγαινε στα 2000 ευρώ χωρίς εγγύηση.

Για εμένα αυτό είναι από τα πιο ακριβά που πρέπει να κοιταχθεί αν έχει αλλαχθεί, όλα τα άλλα είναι χιλιοειπωμένα και τεκμηριωμένα (και πολυ φτηνότερα).

Εγώ δεν θα έδινα 9500 για 2009 μοντέλο. Οχι επειδή το είχα, αλλά επειδή η διαφορά με το 2010 που έχει διπλό εκκεντροφόρο είναι χαοτική και στον κινητήρα και στο κλαπέτο της εξάτμισης (βλέπε ήχο).
Θεωρώ τα 9500 πολλά για 12 χρονών μηχανή. Αν ήταν στα 8 θα ήταν πιο value for money (τόσο παίζει εδω πάνω αυτή η χρονιά).

Επίσης για τα σκασίματα στις φούσκες φταίει ο ελληνικός ήλιος.
Μετά από αρκετό ψάξιμο εκεί καταλήξαμε με το σουηδικό συνεργείο (αφού επικοινώνησαν με μαμα εταιρία), πρώτη φορά έβλεπαν φούσκα κομμένη...
Οπότε αποκλείω ότι θα έχει σκασμένες φούσκες το συγκεκριμένο που είναι Γερμανία σε κλειστό γκαράζ.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Οι διαφορές εντέλει μεταξύ των μοντέλων της bmw , από το 2008 και έως και το 1250 θα τολμήσω να πω ότι όσο αφορά τον ταξιδιωτικό προσανατολισμό!! του εργαλείου είναι μηδαμινές
Σίγουρα η μηχανή είναι 12 χρόνων μα αν τα χιλιόμετρα είναι σωστά ,επρόκειτο για μια καινούργια μηχανή
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Billstr ...να ακούς τον φοινικα
2 gs που πέρασαν από τα χέρια του, αλλαξε μοτέρ και στα 2
Παγκοσμια πρώτη ο λοατκι αρχιδιαχειριστης
Ναι αλλάξα δύο μοτέρ αλλά ο λόγος ήταν ο νοτιας ....αυτός ο άνεμος σέρνει αρρώστιες και μου τα χάλασε τα μπόξερ

ΥΓ
έχεις κανένα πρόβλημα με την κοινότητα ???
Λουγκρα !!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι αλλάξα δύο μοτέρ αλλά ο λόγος ήταν ο νοτιας ....αυτός ο άνεμος σέρνει αρρώστιες και μου τα χάλασε τα μπόξερ

ΥΓ
έχεις κανένα πρόβλημα με την κοινότητα ???
Λουγκρα !!!!
Τρίζουν τα κοκκαλα σου παλιογερε, σαν τα μπουζονια των μοτέρ σου
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Τρίζουν τα κοκκαλα σου παλιογερε, σαν τα μπουζονια των μοτέρ σου
Εδώ που τα λέμε ...τρίζουν αρκετά ..τόσα χρόνια ...έχουμε ρίξει πολύ χιλιόμετρο ..συνοδοιπόρε
 

Billstr

Μέλος
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
Versys 650
Εδώ και δύο μέρες έχω λιώσει στο διάβασμα στο forum. Χαίρομαι που βλέπω τόσες απόψεις και έχετε τόσο καλή παρέα εδώ μέσα. Βοηθάτε πάρα πολύ εμάς τους νέους!!! (ετών 43) :) :) :)
Στο θέμα μας τώρα. Η μηχανή είναι στην Ελλάδα σε επαρχία σε κλειστό υπόγειο γκαράζ και βγαίνει μόνο για τις βόλτες τις. Αυτός είναι και ο λόγος που μπήκα στο τριπακι να πάω σε μοντέλο 2009.
Τώρα με αυτά που διαβάζω και βλέπω με βάλατε ήδη σε πειρασμό να κοιτάω και μοντέλο 10-12 αν δεν με καλύψει η συγκεκριμένη. Από ότι βλέπω όλοι λένε τα καλύτερα για κατασκευή από 10 έως 12.
Το πλάνο είναι αν πάνε όλα καλά να την κρατήσω 2-3 χρόνια και μετά να πάω για ποιο καινούργια. Ο στόχος αυτός υλοποιείται ευτυχώς τα τελευταία χρόνια...
Υ. Γ. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές... Μόνο έτσι γινόμαστε σοφοτεροι!!!
 

Billstr

Μέλος
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
Versys 650
Καλησπέρα σας και πάλι. Λοιπόν την μηχανή την απέρριψα διότι ενώ όλα έδειχναν καλά και τα σέρβις ο τελευταίος ιδιοκτήτης τα έχει κάνει στην αντιπροσωπεία είδα ότι η έχει αλλάξει ήδη 4 χέρια!!! Με έπιασε όπως καταλάβατε ένα άγχος οπότε και την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια...
Τώρα λοιπόν θα πάω σε μοντέλο από 14 και μετά το απλό γιατί βλέπω ότι όλοι λέτε να αποφύγουν του 13.
Εκτος από έλεγχο σε BMW πρέπει να προσέξω κτι άλλο???
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Πέραν του ελέγχου ,να ζητήσεις να ξεβιδωσουν την γωνιακή μετάδοση για να δεις αν ο άξονας δεν είναι σκουριάσμενος.
ΔΕΝ περιλαμβάνεται στον έλεγχο ,πρέπει να το ζητήσεις έξτρα .
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αν έχει επιφανειακές σκουριές μικρό το κακό ,θα θέλει συνήθως νέες φυσσουνες .
Αν έχει κολλήσει όμως στο πολυσφηνο είναι για αλλαγή .

Αυτα,αν σου δώσουν το οκεϋ ,το παίρνεις
Να ξες όμως ,τα 13αρια με τα 14αρια δεν έχουν διαφορές σχεδόν πουθενά.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Μόνο από του '16 και μετά (παραγωγή εργοστασίου,όχι αγορά ) υπήρξαν κάποιες βελτιώσεις .
 
Top Bottom