Αγορά KTM Adventure S

Ian

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Ktm 990
Καλησπέρα!
Από χθες μιλάω με εναν έμπορο του mobile για την συγκεκριμένη μοτοσικλέτα.
( https://m.mobile.de/motorrad-inserat/ktm-adventure-990-s-dakar-finanz-mgl-sonderpreis-tacherting/247995274.html?ref=srp ).
Θα ήθελα την βοήθεια σας πριν προχωρήσω στην αγορά γιατί κάποια πράγματα μου φαίνονται λάθος επάνω στην μοτοσικλέτα.
Πρώτα θέλω να ξεκινήσω απο την ανάρτηση, θέλω να μου πείτε αν σας φαίνεται χαμηλή για μοντελο S ή είναι ιδέα μου? Το πλάγιο σταντ που έχει είναι διαφορετικο από αυτό που εχει το S ή πάλι είναι η ιδέα μου?
Την Δευτέρα έχουμε κλείσει ραντεβού για να πάει ανθρώπος να το δει από κοντά και να στείλει και φωτογραφίες.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
το πλαινο σταντ δεν βλεπω να εχει κατι.. υπ οψιν τα s τα μπλε με τον βεδουινο εχουν αναρτηση 245mm.. τα υπολοιπα s η r αργοτερα, εχουν 265... γι αυτο μπορει να μην σου φαινεται πολυ ψηλο... για μενα ειναι το καταλληλο υψος.. αναλογα και το δικο σου υψος βεβαια..
 

Ian

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Ktm 990
Το μοντέλο λέει ότι είναι του 2008 οπότε δεν θα έπρεπε να έχει 265mm. Το πρόβλημα μου δεν είναι αν είναι χαμηλό ή ψηλό αλλά να μην έχει κάποιο ατύχημα και έχει αλλαχθεί κάτι λάθος
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το μοντέλο λέει ότι είναι του 2008 οπότε δεν θα έπρεπε να έχει 265mm. Το πρόβλημα μου δεν είναι αν είναι χαμηλό ή ψηλό αλλά να μην έχει κάποιο ατύχημα και έχει αλλαχθεί κάτι λάθος
Μόνο κάποιος από κοντά και γνώστης μπορεί να το ελέγξει αυτό...;)
Καλώς όρισες κιόλας...!!!:ok:
 

Ian

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Ktm 990
Ευχαριστώ καλός σας βρηκα! Για αρχή πόσο πρέπει να είναι ανάρτηση για το μοντέλο S του 2008 γιατί στο net που βλέπω το ένα site δείχνει 255mm το άλλο 265mm και πριν ο συνφορουμιτης μου είπε για 245mm. Εμένα για 265mm μου φαίνεται πολύ χαμηλά το ύψος τις σέλας.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τι θα σου στοιχίσει για μεταφορά και εκτελωνισμό?
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
μπορει να το εχει χαμηλωσει ο προηγουμενος με αμορτισερ απο το απλο...
δεν φαινεται η μπριζα στα οργανα για να πουμε με σιγουρια αν ειναι 06 ή 07-08...
μονο απο κοντα οτι δει το παιδι που θα παει
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Η μοτοσυκλέτα είναι 990 S το οποίο βγήκε το 2006 και δεν έχουν μπριζάκι πάνω δεξιά του στροφόμετρου(τα 2007 και 2008 είναι όμοια και έχουν μικροδιαφορές κινητηριακά μόνο με τα πρώτα,ζήτα αρ.πλαισίου ναδείς έτος κατασκεύης αν και βλέπω μπριζάκι οπότε αν δεν το έχει τοποθετήσει ο ιδιοκτήτης είναι 2007 ή 2008 έτος κατασκεύης,τα 2009 σπανίζουν κάπως)έως και 2009(το 2010 βγήκε το R)και είναι χαμηλωμένο.Δεν έχει δακτύλιο του abs στις δισκόπλακες ούτε μπουτόν απενεργοποίησης του κάτω απο τον χιλιομετρητή.Προφανώς έχουν αλλαχτεί αναρτήσεις εμπρός/πίσω και τα δύο στάντ με του απλού/χαμηλού 990
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ευχαριστώ καλός σας βρηκα! Για αρχή πόσο πρέπει να είναι ανάρτηση για το μοντέλο S του 2008 γιατί στο net που βλέπω το ένα site δείχνει 255mm το άλλο 265mm και πριν ο συνφορουμιτης μου είπε για 245mm. Εμένα για 265mm μου φαίνεται πολύ χαμηλά το ύψος τις σέλας.
Αντιγραφή απο το manual για το μοντέλο του '08...
TECHNICAL SPECIFICATIONS – CHASSIS
»
CHASSIS
990 ADVENTURE / 990 ADVENTURE S
Frame
Tubular chrome-molybdenum-steel space frame
Fork
WP – Up Side Down 4860 MXMA (Multiadjuster)
Wheel travel front
ADVENTURE = 210 mm (8.3 in), ADVENTURE S = 265 mm (10.4 in)
Rear suspension
WP Suspension Progressive Damping System shock absorber with hydraulic preload adjuster
Wheel travel rear
ADVENTURE = 210 mm (8.3 in), ADVENTURE S = 265 mm (10.4 in)
Front brake
Disk brake, 2 perforated brake disks Ø 300 mm (11.8 in), floating brake calipers and brake disks
Rear brake
Disk brake, perforated brake disk Ø 240 mm (9.5 in), floating brake calipers and brake disks
ABS (antilock brake system)
ADVENTURE: Brembo/Bosch with 2 independent brake circuits / ADVENTURE S: –
Authorized front tires *
Pirelli MT90 90/90 21 M/C 54V
Up to a max. of 160 kph/
100 mph
: Continental TKC80 90/90-21 M/C 54S TT M+S
Air pressure front
road/driver only 2,4 bar (34 psi) road/with passenger 2,4 bar (34 psi)
Authorized rear tires *
Pirelli MT90 150/70 18 M/C 70V
Up to a max. of 160 kph/
100 mph
: Continental TKC80 150/70B18 M/C 70Q TT M+S
Air pressure rear
road/driver only 2.6 bar (37 psi) road/with passenger 2.8 bar (40 psi)
Fuel tank capacity
19.5 liters (5.1 USgal), 4 liters (1 USgal) reserve
Gear ratio – rear wheel
17:42
Chain
525 HV (5/8 x 5/16”) X-ring, 118 rolls
Lighting
high beam H3 12V 55W (socket PK22s)
low beam H7 12V 55W (socket PX26d)
USA: high beam + low beam H4 12V 60/55 W (socket P43t)
position light front + rear 12V 5W (socket W2.1x9.5d)
indicator lamps LED
stoplight 12V 21W (socket BA15s)

όπως επίσης και για το ύψος της σέλας...
TECHNICAL SPECIFICATIONS – CHASSIS
»
CHASSIS
990 ADVENTURE / 990 ADVENTURE S
Lighting
flasher 12V RY10W (socket BAU15s)
licens plate illumination 12V 5W (socket W2.1x9,5d)
Battery
maintenance-free battery 12V 11.2 Ah
Steering head angle
63.4°
Wheel base
1570 mm (61.8 in)
Seat height, unloaded
ADVENTURE: 860 mm (33.8 in), ADVENTURE S: 915 mm (36 in)
Ground clearance, unloaded
ADVENTURE: 261 mm (10.3 in), ADVENTURE S: 316 mm (12.4 in)
Dry weight
ADVENTURE: 209 kg (461 lbs) / ADVENTURE S: 207 kg (457 lbs)
Max. axle load, front
200 kg (441.5 lbs)
Max. axle load, rear
250 kg (552 lbs)
Max. total weight
430 kg (949 lbs)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω -καθώς δε μπορώ να γνωρίζω λεπτομέρειες- πως δεν αξίζει το κόπο να το αγοράσεις με αυτή τη τιμή από το εξωτερικό.
 

Ian

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Ktm 990
Κατατοπιστικοτατος ο thenos! Οπότε κοιτάζει αριθμό πλαισίου για να δούμε το μοντέλο και μετά έχουμε 265mm για την ανάρτηση και ύψος σέλας στους 91.5 cm. Και πρέπει να έχει και πρίζα στο καντραν. Αν κάποια από αυτά δεν ισχύουν δεν προχωραω στην αγορά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γιατί όχι? Κάτι δεν σου κάθεται καλά?
Δεν έχω τις γνώσεις, ειδικά από φωτογραφίες να ξεχωρίσω αν η μηχανή είναι αυτό που περιγράφει από άποψη ημερομηνιών και χαρακτηριστικών (άλλωστε αυτά σου τα έδωσαν οι συνάδελφοι παραπάνω).
Είδα όμως πως στην Ελλάδα τα μοντέλα αυτά πουλιούνται γύρω στις 6-7000€, αυτό σημαίνει πως με μια σχετική υπομονή θα τη βρεις κι εδώ με περισσότερες και καλύτερες δυνατότητες ελέγχου και τεχνικά και ιστορικά.
 

Ian

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Ktm 990
Δεν έχω τις γνώσεις, ειδικά από φωτογραφίες να ξεχωρίσω αν η μηχανή είναι αυτό που περιγράφει από άποψη ημερομηνιών και χαρακτηριστικών (άλλωστε αυτά σου τα έδωσαν οι συνάδελφοι παραπάνω).
Είδα όμως πως στην Ελλάδα τα μοντέλα αυτά πουλιούνται γύρω στις 6-7000€, αυτό σημαίνει πως με μια σχετική υπομονή θα τη βρεις κι εδώ με περισσότερες και καλύτερες δυνατότητες ελέγχου και τεχνικά και ιστορικά.
Από τον Μάρτιο περιμένω κάτι καλό στο car αλλά τίποτα, οπότε είπα να ρίξω μια ματιά και στο εξωτερικό μπας και.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Δεν έχω όφελος ούτε κάνω κάποιου είδους διαφήμιση αλλά έπαιζε 1 πολϋ καθαρό S στα Χανιά με ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ χλμ στα 6500€ και 3βάλιτσο H&B,καί acrapovic τελικά που θεωρώ απαραίτητα για τα lc8 μοτέρ,κοίτα μήπως υπάρχει ακόμα,στα ίδια χρήματα θα σου έρθει και το εισαγωγής,νομίζω χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω πως ΔΕΝ σε συμφέρει η αγορά του(Γερμανικού),φιλικά ΠΑΝΤΑ!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νομίζω -καθώς δε μπορώ να γνωρίζω λεπτομέρειες- πως δεν αξίζει το κόπο να το αγοράσεις με αυτή τη τιμή από το εξωτερικό.
Δεν έχω τις γνώσεις, ειδικά από φωτογραφίες να ξεχωρίσω αν η μηχανή είναι αυτό που περιγράφει από άποψη ημερομηνιών και χαρακτηριστικών (άλλωστε αυτά σου τα έδωσαν οι συνάδελφοι παραπάνω).
Είδα όμως πως στην Ελλάδα τα μοντέλα αυτά πουλιούνται γύρω στις 6-7000€, αυτό σημαίνει πως με μια σχετική υπομονή θα τη βρεις κι εδώ με περισσότερες και καλύτερες δυνατότητες ελέγχου και τεχνικά και ιστορικά.
Θα συμφωνήσω με την άποψη στου Στέφανου...
Καλύτερα να ψάξεις και εδώ...
 
Top Bottom