Αγορά KTM Adventure S

Ian

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Ktm 990
Δεν έχω όφελος ούτε κάνω κάποιου είδους διαφήμιση αλλά έπαιζε 1 πολϋ καθαρό S στα Χανιά με ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ χλμ στα 6500€ και 3βάλιτσο H&B,καί acrapovic τελικά που θεωρώ απαραίτητα για τα lc8 μοτέρ,κοίτα μήπως υπάρχει ακόμα,στα ίδια χρήματα θα σου έρθει και το εισαγωγής,νομίζω χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω πως ΔΕΝ σε συμφέρει η αγορά του(Γερμανικού),φιλικά ΠΑΝΤΑ!
Πάντα φιλικά! Μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με τον άνθρωπο που έχει την μοτοσικλέτα?
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Κοίταξα στο site και δεν το βρίσκω,βρήκα όμως τον έμπορα που είχε ανεβάσει την αγγελία οπότε κάντου μια κλήση...Kawasaki ZRX 1200 R '04 - 6.500 - Car.gr ,αν δεν έχει πουληθεί νομίζω πως βρήκες 990 S,εμφανησιακά ήθελε λίγη φροντίδα απ'όσο θυμάμαι.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Δεν κάνει τίποτα,μακάρι να βοήθησα και με το καλό η αγορά του 990 σου εύχομαι!
 

Ian

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Ktm 990
QUOTE="Miltiadis, post: 261135, member: 897"]Δεν κάνει τίποτα,μακάρι να βοήθησα και με το καλό η αγορά του 990 σου εύχομαι![/QUOTE]
Μακάρι να υπάρχει ακόμα ;);)
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Από τον Μάρτιο περιμένω κάτι καλό στο car αλλά τίποτα, οπότε είπα να ρίξω μια ματιά και στο εξωτερικό μπας και.
Ενημερωτικά, υπήρχε ένα εδώ Λάρισα καιρό στο car και ήταν καθαρό και όπως τα έλεγε ο πωλητής..πουλήθηκε εννοείται
Το ίδιο Επίσης και το δικό μου που δεν ήθελε ούτε ευρώ κυριολεκτικά
Θέλω να πω πως καλύτερα να κοιτάξεις κάτι από δω,για να μπορείς να το τσεκάρεις όπως πρέπει..
Φιλικά πάντα και καλή αναζήτηση και με λίγη υπομονή θα βρεις αυτό που θες και όπως το θες:)
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Καλησπερα.
Για το μηχανακι δεν ξερω να σου πω γιατι οι φωτογραφιες ειναι οι περισσοτερες απο πλαινη γωνια και δεν μπορω να ξεχωρισω αν ειναι χαμηλο η ψηλο.
Αυτο που θα ηθελα να σου πω ειναι πως εχω φερει μηχανη απο το εξωτερικο(γερμανια)και ειναι ιδιαιτερα κουραστικο(πολλα χαρτια)και χρονοβορο(γυρο στον 1 μηνα)για να το εκτελωνισεις.Αν προχωρησεις σε αγορα προσεξε να ειναι ΜΟΝΟ απο εμπορο και οχι απο ιδιωτη για να σου στειλει τιμολογιο μαζι με ολα τα αλλα χαρτια.Αλλιως θα πρεπει να ΞΑΝΑ πληρωθει το φπα αλλη μια φορα στην ελλαδα του 2018.
Εννοειται πως δεν θελω να σε τρομαξω απλα να σε πληροφορισω.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Καλημέρα φίλε μου !! όπως τα λένε όλοι οι φίλοι από πάνω είναι !! Θεωρώ και εγώ πως δεν αξίζει να δώσεις 5000 γι αυτή τη μοτοσυκλέτα από έξω . Με τα επιπλέον έξοδα που θα έχεις θα πας περίπου στα 6.500 συν την ταλαιπωρία της χαρτούρας. Πιστεύω με τα ίδια χρήματα θα βρεις κάτι ανάλογο και εδώ. Αν όμως αγοράσεις από έξω πρόσεξε αυτό που λεει ο Γιώργος σχετικά με το φπα. Την έχει πατήσει πολύς κόσμος στην αγορά αυτοκινήτου.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Καλησπερα.
Για το μηχανακι δεν ξερω να σου πω γιατι οι φωτογραφιες ειναι οι περισσοτερες απο πλαινη γωνια και δεν μπορω να ξεχωρισω αν ειναι χαμηλο η ψηλο.
Αυτο που θα ηθελα να σου πω ειναι πως εχω φερει μηχανη απο το εξωτερικο(γερμανια)και ειναι ιδιαιτερα κουραστικο(πολλα χαρτια)και χρονοβορο(γυρο στον 1 μηνα)για να το εκτελωνισεις.Αν προχωρησεις σε αγορα προσεξε να ειναι ΜΟΝΟ απο εμπορο και οχι απο ιδιωτη για να σου στειλει τιμολογιο μαζι με ολα τα αλλα χαρτια.Αλλιως θα πρεπει να ΞΑΝΑ πληρωθει το φπα αλλη μια φορα στην ελλαδα του 2018.
Εννοειται πως δεν θελω να σε τρομαξω απλα να σε πληροφορισω.
γιατι φπα φιλε...αν παιρνεις απο ιδιωτη,πας πρεσβεια και κανεις συμφωνητικο που αναφερει ο πωλητης οτι εχει πληρωθει το φπα κατα την αγορα της απο αυτον...και γιατι ενα μηνα?η διαδικασια ειναι σχετικα bythebook που λενε.
μολις κατεβεις λιμανι το δηλωνεις και παιρνεις το ΔΑΟ,μετα εχεις μεχρι τις 15 του επομενου μηνα να το εκτελωνισεις.....επισης επειδη ψωνιζεις απο ευρωπη ,αυτο σημαινει οτι εχει περασει περιβαντοληγικα....το μπερδεμα ειναι αμα παρεις κανα μοντελο που δεν εισαγεται ελλαδα και δεν μπορει το τελωνειο να εχει την τιμη χονδρικης.εκει μπλεκεται η δουλεια
 

chaosm

Μέλος
γιατι φπα φιλε...αν παιρνεις απο ιδιωτη,πας πρεσβεια και κανεις συμφωνητικο που αναφερει ο πωλητης οτι εχει πληρωθει το φπα κατα την αγορα της απο αυτον...και γιατι ενα μηνα?η διαδικασια ειναι σχετικα bythebook που λενε.
μολις κατεβεις λιμανι το δηλωνεις και παιρνεις το ΔΑΟ,μετα εχεις μεχρι τις 15 του επομενου μηνα να το εκτελωνισεις.....επισης επειδη ψωνιζεις απο ευρωπη ,αυτο σημαινει οτι εχει περασει περιβαντοληγικα....το μπερδεμα ειναι αμα παρεις κανα μοντελο που δεν εισαγεται ελλαδα και δεν μπορει το τελωνειο να εχει την τιμη χονδρικης.εκει μπλεκεται η δουλεια
Η μηχανή είναι από έμπορο. Για να μην πληρώσεις ΦΠΑ θα πρέπει το rechnung να είναι παράγραφο 25α. Η τιμή στα 5 νομίζω είναι netto που σημαίνει ότι πρέπει να πληρώσεις και το ΦΠΑ όταν θα μπει Ελλάδα.

Πέρα από τη τιμή υπολόγισε τη μεταφορά, τελωνείο και έξοδα πινακίδων. Μαζί με ένα service και κάνα λάστιχο που ίσως θα θέλει δε το θεωρώ και καλή επιλογή όσο καθαρό και να είναι. Ειδικά για μαμά μηχανή που είναι. Γενικά η εισαγωγή μότο δεν συμφέρει εκτός αν μπλέξεις με κανένα τρακαρισμένο ή κανένα βουλγαρικο με ότι αυτό συνεπάγεται.



Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Η μηχανή είναι από έμπορο. Για να μην πληρώσεις ΦΠΑ θα πρέπει το rechnung να είναι παράγραφο 25α. Η τιμή στα 5 νομίζω είναι netto που σημαίνει ότι πρέπει να πληρώσεις και το ΦΠΑ όταν θα μπει Ελλάδα.

Πέρα από τη τιμή υπολόγισε τη μεταφορά, τελωνείο και έξοδα πινακίδων. Μαζί με ένα service και κάνα λάστιχο που ίσως θα θέλει δε το θεωρώ και καλή επιλογή όσο καθαρό και να είναι. Ειδικά για μαμά μηχανή που είναι. Γενικά η εισαγωγή μότο δεν συμφέρει εκτός αν μπλέξεις με κανένα τρακαρισμένο ή κανένα βουλγαρικο με ότι αυτό συνεπάγεται.



Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
αμα ηταν netto λογικα θα το εγραφε,γιατι συνηθως το mobile το γραφει,με καθε επιφυλαξη βεβαια...
με προχειρους υπολογισμους που εκανα, με γνωμονα το 12% τελος που εχουν αυτα τα κυβικα και την παλαιοτητα παιζει ο εκτελωνισμος γυρω στα 600-700ε... ο φιλος να υπολογιζει +180ε εκτελωνιστη+35ε πινακιδες(νομιζω)+εξοδα μεταφορας.τα λεω σωστα?
chaosm
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Λογικά εφόσον το πουλάει έμπορος θα μπορεί να πουληθεί και netto εάν είναι για εξαγωγή με την προϋπόθεση ο αγοραστής να είναι επαγγελματίας και να μπορεί να κάνει ενδοκοινοτικές συναλλαγές με την παράγραφο 25Α όπως αναφέρθηκε παραπάνω.
Έτσι όπως είναι στην αγγελία η τιμή φαίνεται να είναι με ΦΠΑ.
Όταν είναι netto συνήθως διευκρινίζεται...
 

Ian

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Ktm 990
αμα ηταν netto λογικα θα το εγραφε,γιατι συνηθως το mobile το γραφει,με καθε επιφυλαξη βεβαια...
με προχειρους υπολογισμους που εκανα, με γνωμονα το 12% τελος που εχουν αυτα τα κυβικα και την παλαιοτητα παιζει ο εκτελωνισμος γυρω στα 600-700ε... ο φιλος να υπολογιζει +180ε εκτελωνιστη+35ε πινακιδες(νομιζω)+εξοδα μεταφορας.τα λεω σωστα?
chaosm
Καλησπέρα! Σωστά τα λες. Συνολικά θα κοστίσει 5000 +1380 εκτελωνιστής+πινακίδα+μεταφορικά+τα εισιτήρια και το μεροκάματο του παιδιού που θα πάει να το δει και να τρέξει την διαδικασία από εκεί.
 

Ian

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Ktm 990
Να μην το κουράζουμε άλλο αποφάσισα να μην προχωρήσω στην αγορά, είχα που είχα τις αμφιβολίες μου μου τις επιβεβαιώσετε και εσείς και σας ευχαριστώ! Πιστεύω πως το να περιμένω είναι η καλύτερη επιλογή.
 

chaosm

Μέλος
αμα ηταν netto λογικα θα το εγραφε,γιατι συνηθως το mobile το γραφει,με καθε επιφυλαξη βεβαια...
με προχειρους υπολογισμους που εκανα, με γνωμονα το 12% τελος που εχουν αυτα τα κυβικα και την παλαιοτητα παιζει ο εκτελωνισμος γυρω στα 600-700ε... ο φιλος να υπολογιζει +180ε εκτελωνιστη+35ε πινακιδες(νομιζω)+εξοδα μεταφορας.τα λεω σωστα?
chaosm
Το τελωνείο είναι ειδική περίπτωση. Έχω εκτελωνίσει 2 ίδια αυτοκίνητα x5 το ένα με 9000 και το άλλο με 7000. Μόνο όταν πάρεις χαρτί από το αξιών θα δεις τι παίζει. Που και πάλι μαγειρεύεται. Και ο εκτελωνιστης βγάζει στο περίπου.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
γιατι φπα φιλε...αν παιρνεις απο ιδιωτη,πας πρεσβεια και κανεις συμφωνητικο που αναφερει ο πωλητης οτι εχει πληρωθει το φπα κατα την αγορα της απο αυτον...και γιατι ενα μηνα?η διαδικασια ειναι σχετικα bythebook που λενε.
μολις κατεβεις λιμανι το δηλωνεις και παιρνεις το ΔΑΟ,μετα εχεις μεχρι τις 15 του επομενου μηνα να το εκτελωνισεις.....επισης επειδη ψωνιζεις απο ευρωπη ,αυτο σημαινει οτι εχει περασει περιβαντοληγικα....το μπερδεμα ειναι αμα παρεις κανα μοντελο που δεν εισαγεται ελλαδα και δεν μπορει το τελωνειο να εχει την τιμη χονδρικης.εκει μπλεκεται η δουλεια
Εγω μιλησα για την δικη μου εμπειρια με βαση τον χρονο και την ταλαιπωρια γιατι στο τελωνειο δεν ειναι και οι ποιο εξυπηρετικοι εργαζομενοι.Επισης οσο αναφορα την περιπτωση του προξενειου/πρεσβειας πρεπει να ειναι και οι δυο παροντες(αγοραστης κ πωλητης)με βαση αυτο που μου ειπαν οταν εφερα την μηχανη την οποια ειχα παρει απο ιδιωτη.
Φιλικα παντα.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Εγω μιλησα για την δικη μου εμπειρια με βαση τον χρονο και την ταλαιπωρια γιατι στο τελωνειο δεν ειναι και οι ποιο εξυπηρετικοι εργαζομενοι.Επισης οσο αναφορα την περιπτωση του προξενειου/πρεσβειας πρεπει να ειναι και οι δυο παροντες(αγοραστης κ πωλητης)με βαση αυτο που μου ειπαν οταν εφερα την μηχανη την οποια ειχα παρει απο ιδιωτη.
Φιλικα παντα.
ναι οντως πρεπει να ειναι και οι 2 παροντες...γι αυτο οποιος ψαχνει απεξω,πρεπει να τσεκαρει αν εχει γραφειο η ελλαδα κοντα,αν κανει δουλεια με ιδιωτη.
 
Top Bottom