Αγορά ktm400exc

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Καλησπέρα σε ολα τα καλά παιδιά. Τώρα τελευταία ψάχνομαι για αγορα σοβαρου εντουρο και πιο συγκεκριμένα για exc400 μοντέλο απο 2002 μέχρι και 2010.Αν ξέρει κάποιος και μπορεί να με βοηθήσει, απο το 09-> και μετά έχει αλλάξει το μοτέρ τους το ίδιο και στο 450 και θελω να ρωτήσω αν εχουν κανει καποια ουσιαστική βελτίωση η ειναι το ίδιο με τα παλιά και αυτο που με ενδιαφέρει περισσότερο ειναι η αξιοπιστία παρα η ιπποδύναμη γι'αυτο και με ενδιαφέρει πιο πολυ το 400 και οχι το 450.Ευχαριστω προκαταβολικά!!
 

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
καλησπερα βασιλη . Η ΚΤΜ αλλαξε την σειρα EXC ολοκληρωτικα απο το 2008 και μετα ! τα μηχανακια δεν εχουν καμια σχεση ουτε απο μοτερ ουτε σκελετο περειφεριακα!
οι διαφορες απο 2000 μεχρι 2004 εινια μικρες πλαστικα -υποπλαισιο -εξατμιση και εκκεντροφορο κ.α. το 2006 2007 αλλαξε τον σκελετο και το ψαλιδι.
εγω ημουνα κατοχος απο το 2006 μεχρι το 2021 ενος exc 400 του 2004 και γενικως στην παρεα ειχαμε πολλα αυτης της γενιας και δεν ειχαμε παθει τπτ ποτε με την αναλογη συντηρηση και με σκληρη χρηση! ενα απο τα στανταρ που επρεπε να προσεχεις και να αλλαζεις ηταν τα ρουλεμαν εκκεντροφορο καθε 7000χλμ τα οποια κοστιζουν 20-25 ευρω
επισης το 400 με το 450 εχει αρκετη διαφορα στην λειτουργια και στο γκαζι
 

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
καλησπερα βασιλη . Η ΚΤΜ αλλαξε την σειρα EXC ολοκληρωτικα απο το 2008 και μετα ! τα μηχανακια δεν εχουν καμια σχεση ουτε απο μοτερ ουτε σκελετο περειφεριακα!
οι διαφορες απο 2000 μεχρι 2004 εινια μικρες πλαστικα -υποπλαισιο -εξατμιση και εκκεντροφορο κ.α. το 2006 2007 αλλαξε τον σκελετο και το ψαλιδι.
εγω ημουνα κατοχος απο το 2006 μεχρι το 2021 ενος exc 400 του 2004 και γενικως στην παρεα ειχαμε πολλα αυτης της γενιας και δεν ειχαμε παθει τπτ ποτε με την αναλογη συντηρηση και με σκληρη χρηση! ενα απο τα στανταρ που επρεπε να προσεχεις και να αλλαζεις ηταν τα ρουλεμαν εκκεντροφορο καθε 7000χλμ τα οποια κοστιζουν 20-25 ευρω
επισης το 400 με το 450 εχει αρκετη διαφορα στην λειτουργια και στο γκαζι
Καλησπέρα και σε σένα η μάλλον καλημέρα!!! Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου!! Κατά την γνώμη σου ποιο είναι πιο αξιόπιστο το παλιό η το πιο καινούριο? Η αλήθεια ειναι οτι για το πιο παλιο ακουω μόνο καλά πράγματα και ενας φίλος που το έχει παρα πολλα χρόνια ειναι τόσο ευχαριστημένος που δεν το αλλάζει με τίποτα,αλλα για το πιο καινουριο δεν ξερω και πολλα μιας και δεν προλαβε να κυκλοφορήσει πολυ.Εχω βρει 2 του 05 2500 και 3000 σε πολυ καλη κατάσταση,
ενα του 07 3000 αλλα θελει κανα 500αρικο(λαστιχα , αλυσιδογραναζα κτλ) και ενα του 10 3500 αλλα πολυ χρησιμοποιημένο με 700ωρες πρωτο χέρι αλλα χτυπάει η καδένα του και μπορεί να χρήζει επισκευης απο την πρωτη μερα που θα το παρω. Εσυ τι λες, τι μου προτείνεις?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
καλησπερα βασιλη . Η ΚΤΜ αλλαξε την σειρα EXC ολοκληρωτικα απο το 2008 και μετα ! τα μηχανακια δεν εχουν καμια σχεση ουτε απο μοτερ ουτε σκελετο περειφεριακα!
οι διαφορες απο 2000 μεχρι 2004 εινια μικρες πλαστικα -υποπλαισιο -εξατμιση και εκκεντροφορο κ.α. το 2006 2007 αλλαξε τον σκελετο και το ψαλιδι.
εγω ημουνα κατοχος απο το 2006 μεχρι το 2021 ενος exc 400 του 2004 και γενικως στην παρεα ειχαμε πολλα αυτης της γενιας και δεν ειχαμε παθει τπτ ποτε με την αναλογη συντηρηση και με σκληρη χρηση! ενα απο τα στανταρ που επρεπε να προσεχεις και να αλλαζεις ηταν τα ρουλεμαν εκκεντροφορο καθε 7000χλμ τα οποια κοστιζουν 20-25 ευρω
επισης το 400 με το 450 εχει αρκετη διαφορα στην λειτουργια και στο γκαζι
Πολύ καλά μηχανάκια τα 400ρια και ειδικά οι τελευταίες γενιές 06-07. Πολύ θα ήθελα ένα τέτοιο ακόμα και τώρα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
καλησπερα βασιλη . Η ΚΤΜ αλλαξε την σειρα EXC ολοκληρωτικα απο το 2008 και μετα ! τα μηχανακια δεν εχουν καμια σχεση ουτε απο μοτερ ουτε σκελετο περειφεριακα!
οι διαφορες απο 2000 μεχρι 2004 εινια μικρες πλαστικα -υποπλαισιο -εξατμιση και εκκεντροφορο κ.α. το 2006 2007 αλλαξε τον σκελετο και το ψαλιδι.
εγω ημουνα κατοχος απο το 2006 μεχρι το 2021 ενος exc 400 του 2004 και γενικως στην παρεα ειχαμε πολλα αυτης της γενιας και δεν ειχαμε παθει τπτ ποτε με την αναλογη συντηρηση και με σκληρη χρηση! ενα απο τα στανταρ που επρεπε να προσεχεις και να αλλαζεις ηταν τα ρουλεμαν εκκεντροφορο καθε 7000χλμ τα οποια κοστιζουν 20-25 ευρω
επισης το 400 με το 450 εχει αρκετη διαφορα στην λειτουργια και στο γκαζι
Μια μικρή διόρθωση εάν επιτρέπεται...
Σκελετός και ψαλίδι άλλαξαν από το 2005 και μετά με μεγάλη αλλαγή στην γεωμετρία καθώς και στο κόψιμο του τιμονιού.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μια μικρή διόρθωση εάν επιτρέπεται...
Σκελετός και ψαλίδι άλλαξαν από το 2005 και μετά με μεγάλη αλλαγή στην γεωμετρία καθώς και στο κόψιμο του τιμονιού.
Ιδέα δεν έχω, γιατί δεν παρακολουθώ και δεν θα θυμομουν τις αλλαγές ακόμα και αν παρακολουθούσα, αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου, απλά γιατί το κατέχεις το αντικείμενο που λέγεται ΚΤΜ!!! :happy:
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Εγώ είχα του 2007 για τρια χρόνια. Του είχα κάνει δυο σερβις λάδια φίλτρα κλπ και το μόνο που έκανα ήταν να συμπληρώνω λάδι με το μάτι. Ούτε φίλτρο αέρα δεν είχα καθαρίσει. Και ΧΤ να είχα θα είχε χαλάσει.....Βέβαια όλα αυτά είναι υπέρτατες χαζομάρες γιατί πολύ απλά εγώ και ο προηγούμενος που το είχε το πηγαίναμε βόλτα δεν το κακοποιούσαμε, ούτε το έβαζα σε σκονισμένα τεραιν να βουλώσουν φίλτρα κλπ.......Αν το είχε πριν κανένας παγκόσμιος το μηχανάκι θα βγάλει το πρόβλημα.......δεν είναι τρανσαλπ.........οπότε κανένας δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά...........το σίγουρο είναι ότι το μοτέρ αυτό είναι πολύ πιο αξιόπιστο αν κάνει χρήση ερασιτεχνική............για να σου δώσω να καταλάβεις αυτός που το πήρε το δικό μου το έτρεχε και σε 2χρόνια από τότε που το πήρε άνοιξε μοτερ και έκανε επισκευή.....εν τωμεταξυ τα 2χρόνια δεν ειναι πολλά γιατι δεν το έχεις το μηχανάκι για καθημερινό....είναι 2 σεζόν βασικά...................εγώ τώρα δεν θα έπαιρνα τόσο παλιό enduro ακόμα και XR400 να ήτανε........τα φάγανε τα ψωμιά τους πλέον αυτά τα μηχανάκια........εκτός και αν ασχολείσαι με συνεργεία κλπ,κλπ οπότε λίγο από εδώ λίγο απο εκεί θα το φτιάξεις αν πάθει κάτι..........
 

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Για ρίξτε και μια ματιά και στις αγγελίες οι έχοντες και οι κατέχοντες!! Μπας και δείτε κάτι παραπάνω απο μένα μιας και θα κάνω αρκετά χλμ για να τα δώ (εγώ Λάρισα και τα μηχανάκια Αθήνα, την προηγούμενη εβδομάδα πήγα Καβάλα και γύρισα άδειος αφού το εργαλείο ήταν χρεπι και είχα και τη γυναίκα μου μαζί οπότε δεν με παίρνει για δεύτερο λάθος στη σειρά θα πέσει παντόφλα και φάπα που θα πάει σύννεφο βοηθάτε χριστιανοίίίίίίί!!!!!!!!)
KTM 400 EXC '07 - Car.gr

KTM 400 EXC '05 - Car.gr

Κλείνω πιο πολύ προς το 05 μου φαίνεται πιο καθαρό και σε πολύ καλύτερη τιμή να έχω και εναν αέρα να φτιαξω και κατι αμαλαχει ναουμε
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Κάνε καλό τσεκάρισμα σε σασμάν, φίλος το πούλησε για ανταλλακτικά μετά από πολύ ταλαιπωρία
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Για ρίξτε και μια ματιά και στις αγγελίες οι έχοντες και οι κατέχοντες!! Μπας και δείτε κάτι παραπάνω απο μένα μιας και θα κάνω αρκετά χλμ για να τα δώ (εγώ Λάρισα και τα μηχανάκια Αθήνα, την προηγούμενη εβδομάδα πήγα Καβάλα και γύρισα άδειος αφού το εργαλείο ήταν χρεπι και είχα και τη γυναίκα μου μαζί οπότε δεν με παίρνει για δεύτερο λάθος στη σειρά θα πέσει παντόφλα και φάπα που θα πάει σύννεφο βοηθάτε χριστιανοίίίίίίί!!!!!!!!)
KTM 400 EXC '07 - Car.gr

KTM 400 EXC '05 - Car.gr

Κλείνω πιο πολύ προς το 05 μου φαίνεται πιο καθαρό και σε πολύ καλύτερη τιμή να έχω και εναν αέρα να φτιαξω και κατι αμαλαχει ναουμε
Κατά την γνώμη μου δες τα και τα δυο απο κοντά να δεις την κατάσταση και τι μαζεματα μπορεί να θέλουν, το 2007 ειναι μαλλον του 2005, τα 2006-2007 ειχαν μαύρα μπροστινα(καλάμια) και το 2005 ειναι μαλλον του 2003-2004.(Αλλο ψαλιδι απο του 05',αλλη εξάτμιση, τσεκαρε και στο ίντερνετ να καταλαβεις τα μοντελα οπτικά)
 
Τελευταία επεξεργασία:

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
καλησπερα του 2007 ειναι του 2005 η του 2004 με αλλο ψαλιδι και μασκα απο 2008
και το 2005 ειναι 2001-2002
δεν μου γεμιζει κανενα το ματι
κανε λιγο υπομονη μηπως βγει κατι καλο στην αγορα
αλλιως αμα σε παιρνει απο λεφτα κοιτα για exc-f 350 απο 2015 και μετα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Σας παραθέτω και τα άλλα που εχω βρεί ενα του 10 3500 χτυπάει η καδένα του μέχρι να ανεβάσει λάδια 1ό χέρι, και ενα του 05 3000 δεν θέλει ούτε βενζίνη σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη 456ό χέρι χωρίς ωρομετρο και κανένα παρελθόν!! Αυτο του 10 την έκανα εγώ την αγγελία επειδή ο ιδιοκτήτης δεν ειχε φοτο στην δικιά του. Δείτε και ενα του 07 450 3800 παρκαρισμένο δεν τα κοιτάω λόγω αξιοπιστίας σε σχέση με το 400 αλλά ο άνθρωπος το έχει πιπίλα λέμε και ψωμί να μην έχεις να φάς το σκέφτεσαι.....



 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για ρίξτε και μια ματιά και στις αγγελίες οι έχοντες και οι κατέχοντες!! Μπας και δείτε κάτι παραπάνω απο μένα μιας και θα κάνω αρκετά χλμ για να τα δώ (εγώ Λάρισα και τα μηχανάκια Αθήνα, την προηγούμενη εβδομάδα πήγα Καβάλα και γύρισα άδειος αφού το εργαλείο ήταν χρεπι και είχα και τη γυναίκα μου μαζί οπότε δεν με παίρνει για δεύτερο λάθος στη σειρά θα πέσει παντόφλα και φάπα που θα πάει σύννεφο βοηθάτε χριστιανοίίίίίίί!!!!!!!!)
KTM 400 EXC '07 - Car.gr

KTM 400 EXC '05 - Car.gr

Κλείνω πιο πολύ προς το 05 μου φαίνεται πιο καθαρό και σε πολύ καλύτερη τιμή να έχω και εναν αέρα να φτιαξω και κατι αμαλαχει ναουμε
Του '05 είναι του '03 ή παλιότερο.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
την προηγούμενη εβδομάδα πήγα Καβάλα και γύρισα άδειος αφού το εργαλείο ήταν χρεπι
Αν περιμένεις κατάσταση βιτρίνας σε μηχανάκι βουνού, κάνεις λάθος. Sorry που το λέω έτσι (μην με παρεξηγήσεις) αλλά τα 19 στα 20 που πουλιούνται είναι ''χρέπια''
Αλλιώς δεν θα πουλιόνταν!
Θα βρείς ένα που θα θέλει συγκεκριμένα μαζέματα και που θα φαίνεται πως είχε τύχει μιάς μάλλον σωστής συντήρησης...
Εκτός αν βάλεις κάπως βαθιά το χέρι στην τσέπη και κοιτάξεις κάποιο 5ετίας...
 
Τελευταία επεξεργασία:

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Δείτε και ενα του 07 450 3800 παρκαρισμένο δεν τα κοιτάω λόγω αξιοπιστίας σε σχέση με το 400 αλλά ο άνθρωπος το έχει πιπίλα λέμε και ψωμί να μην έχεις να φάς το σκέφτεσαι.....
Αν δεν τα δεις απο κοντά όλα φαίνονται μαζεμένα, όταν πας να τα δεις απογοήτευεσαι, στο λεω γιατί τον προηγούμενο μηνα ειδα αρκετά,καθώς έψαχνα και εγώ και από κοντά δεν ειναι αυτό που φαίνονται....ειτε εμφανισιακα ειτε μηχανικά.
 

Koulos

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
Beverly 300,Aprilia trail 660,G650 xchallenge
Αν περιμένεις κατάσταση βιτρίνας σε μηχανάκι βουνού, κάνεις λάθος. Sorry που το λέω έτσι (μην με παρεξηγήσεις) αλλά τα 19 στα 20 που πουλιούνται είναι ''χρέπια''
Αλλιώς δεν θα πουλιόνταν!
Θα βρείς ένα που θα θέλει συγκεκριμένα μαζέματα και που θα φαίνεται πως είχε τύχει μιάς μάλλον σωστής συντήρησης...
Εκτός αν βάλεις κάπως βταθιά το χέρι στην τσέπη και κοιτάξεις κάποιο 5ετίας...
Μαζί σου σε αυτό που λες αλλα ο συγκεκριμένος έβαλε φωτογραφίες στην αγγελία απο οταν το αγόρασε αυτός η ο προηγούμενος και οταν του ζήτησα πρόσφατες φωτό μου έστειλε παλι παλιες που ειχε κρατημενες απίστευτο θράσος!!! Τον ρώτησα αν καει καθόλου λάδια και μου είπε οπως τα βάζει ετσι τα βγάζει αλλά μαλλον εννοούσε τα βγάζει απο την εξάτμιση γιατί πετουσε πίσσα το μηχανάκι απο πίσω κυριολεκτικά!!!! Σπασμένα πλαστικα, σπασμένο φιλτροκουτι "εγω το έσπασα για να παιρνει αερα καλύτερα", λαστιχα στα ορια αλλαγής αλυσιδογραναζα σωβρακοφανελα(ενω υποτίθεται οτι λάστιχα εβδομαδας και αλυσιδογραναζα προσφατα) και αν βαλεις οτι για να το δώ λάιβ εκανα κοντά 800 km τοτε καταλαβαίνεις που απευθύνομαι με τη λεξη χρεπι!!! Να ξέρεις οτι θέλει "μαζεματα" εξ αρχης απο τις φωτό εννοώ μόνο γιατί σου έδειξε προσφατες φωτό οκ αλλα εδω μιλάμε οτι ο άνθρωπος ειχε άλλο μηχανάκι εντελώς τραγικος!!! Αυτό παντως ρε παιδια οτι καποιοι βαζουν φωτογραφίες πριν απο 2δεκαετιες στις αγγελίες πρεπει να σταματήσει κάποια στιγμή δηλαδή έλεος πια!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σας παραθέτω και τα άλλα που εχω βρεί ενα του 10 3500 χτυπάει η καδένα του μέχρι να ανεβάσει λάδια 1ό χέρι, και ενα του 05 3000 δεν θέλει ούτε βενζίνη σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη 456ό χέρι χωρίς ωρομετρο και κανένα παρελθόν!! Αυτο του 10 την έκανα εγώ την αγγελία επειδή ο ιδιοκτήτης δεν ειχε φοτο στην δικιά του. Δείτε και ενα του 07 450 3800 παρκαρισμένο δεν τα κοιτάω λόγω αξιοπιστίας σε σχέση με το 400 αλλά ο άνθρωπος το έχει πιπίλα λέμε και ψωμί να μην έχεις να φάς το σκέφτεσαι.....



Εάν φτάνεις οικονομικά το 450 Θα σου πρότεινα να πας να το δεις...
Δεν φαίνεται πολύ ταλαιπωρημένο σε κάποια επιμέρους σημεία τα οποία φθείρονται αλλά δεν αλλάζονται σχεδόν από κανέναν.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
"...σπασμένο φιλτροκουτι "εγω το έσπασα για να παιρνει αερα καλύτερα",
Δηλαδή είχε ανοίξει τρύπες στο πλαϊνό καπάκι...?
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Εάν φτάνεις οικονομικά το 450 Θα σου πρότεινα να πας να το δεις...
Δεν φαίνεται πολύ ταλαιπωρημένο σε κάποια επιμέρους σημεία τα οποία φθείρονται αλλά δεν αλλάζονται σχεδόν από κανέναν.
Πηγα και το είδα δεν ειναι οπως στις φωτο, εχει κάποια μαζεματα αν το εδινε πιο κάτω θα ηταν οκ... Εμφανισιακα είναι εντάξει, αλλα οχι οπως το δείχνει...
 
Top Bottom