Αγορα καινουργιας μοτοσυκλετας

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Βαγγέλη συμφωνώ, δεν υπάρχουν κακές μοτό.
Είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο για την αγορά μιας μοτοσικλέτας, γι'αυτό δεν προτείνω ποτέ ποια μοτό να πάρει κάποιος.
Απλά ορισμένες τις θεωρώ πιο απρόσωπες, χωρίς ταυτότητα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κακές.
Όλες θα σε πάνε στον προορισμό σου, αλλά να ........ κάνεις sex με την Χαντίντ και με την Τούλλα το ίδιο είναι ;;o_O:inlove:.
Για να μην παρεξηγηθώ ο καθένας έχει την δική του Χαντίντ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγέλη συμφωνώ, δεν υπάρχουν κακές μοτό.
Είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο για την αγορά μιας μοτοσικλέτας, γι'αυτό δεν προτείνω ποτέ ποια μοτό να πάρει κάποιος.
Απλά ορισμένες τις θεωρώ πιο απρόσωπες, χωρίς ταυτότητα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κακές.
Όλες θα σε πάνε στον προορισμό σου, αλλά να ........ κάνεις sex με την Χαντίντ και με την Τούλλα το ίδιο είναι o_O:inlove:.
Για να μην παρεξηγηθώ ο καθένας έχει την δική του Χαντίντ.
Πάνω σε αυτό το πολυ ενδιαφέρον που λες..

Ξέρω παιδί που πήρε το εκπληκτικό 990 και σε ένα μήνα μέσα το πούλησε και πήρε 1200GS.. Δεν τον ικανοποιούσε αυτή η αίσθηση Race ready της KTM και ένα μηχανάκι συνέχεια στη μπρίζα, γούσταρε πιο ταξιδιωτική φάση.. Άλλοι κάναν το αντίθετο!!!

Συνεπώς η κούκλα η δικιά μου είναι πανούκλα για τον άλλον!

Κι εγώ δεν προτείνω ποτέ κάτι που δεν έχω καβαλήσει. Δηλαδή να βγω να πω το 1090 δεν είναι καλό. Δεν είχα την χαρά να το έχω καβαλήσει. Όμως όταν έχω καβαλήσει και το Africa και το V-strom 1000 μια αίσθηση μπορώ να την μεταφέρω. Και άμα είναι κακή κάποια μηχανή για μένα θα το πω. Δηλαδή τώρα μοτοσυκλέτες της άνω κατηγορίας όπως αυτές έχουν σίγουρα καλά πλαίσια, καλές αναρτήσεις, καλά φρένα κλπ

Αν πιάσουμε να συζητήσουμε για πιο budget μηχανάκια όπως Strom 650, Versys 650, tracer 700 πρέπει να συζητήσουμε πρώτα που έχουν γίνει εκπτώσεις!

το V-strom το 1000 λοιπόν το πρότεινα γιατί απο πολλές μηχανές που έχω καβαλήσει μου αφησε την πιο οικεία και ζεστή γεύση οδηγικά για ταξιδιωτική μοτοσυκλέτα.

Όπως να πω και κάτι που ξέχασα πώς πραγματικά καλή επιλογή στην κατηγορία και ιδιαίτερη μοτοσυκλέτα και για μένα πολύ ζυγισμένη και με χαρακτήρα και ενδια΄φερουσα οδηγικά είναι και η Moto Guzzi V85TT... Και για μένα η μοτοσυκλέτα on-off που κάνει πιο άνετα OFF χωρίς να θυσιάζει την αίσθηση στην άσφαλτο σε σχέση με άλλες..

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αυτό με την Χαντίντ έπρεπε να το γκουγκλαρω
Και εγώ την Τουλλα.
Ποια είναι η Τουλλα;

Βασίλη, ποια είναι η Τουλλα;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και εγώ την Τουλλα.
Ποια είναι η Τουλλα;

Βασίλη, ποια είναι η Τουλλα;
Μην το γκουγκλάρεις το tulla
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Νομιζω αφου διαθετεις αρκετα για την αγορα καινουργιου τα πισωγυρισματα δεν ειναι ευκολα οταν το αγορασεις οι γνωμες ειναι πολλες.
Για μενα να αγορασεις αυτο που γουσταρεις και σου αρεσει πιο πολυ στο ματι και στην αισθητικη σου οταν κατσεις πανω.
Οταν με το καλο το παρεις απο κει και περα ειναι θεμα διαθεσης δικια σου τι και ποσο χωμα και ασφαλτο θα κανεις , τι βολτα και τι ταξιδι θα κανεις.
Οτι και να εχεις παντως με συμβιβασμους περιορισμους και προπαντων καλη παρεα να ξερεις οτι γινονται ολα.
 

voults

Μέλος
Όνομα
voults
Μοτό
CRF 1100
Έχει Άφρικα του 17-18 προσφορά
Το 1090 το απλό δεν σού αρέσει?
Μ αρέσει το 1090 λίγο που το είδα και ανέβηκα πάνω αλλά δεν το πήγα βόλτα.
Τα αφρικα που τα έχουν σε προσφορά σε 3 μαγαζιά που τα είχαν και ρώτησα τα πούλησαν μέχρι και του 2019.οποτε μέχρι στιγμής για αφρικα μόνο του 2020 μοντέλο. Αλλά με. Προβληματίζει αυτό που λένε τα παιδιά σχετικά με τον 21 τροχό και την σταθερότητα του.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μ αρέσει το 1090 λίγο που το είδα και ανέβηκα πάνω αλλά δεν το πήγα βόλτα.
Τα αφρικα που τα έχουν σε προσφορά σε 3 μαγαζιά που τα είχαν και ρώτησα τα πούλησαν μέχρι και του 2019.οποτε μέχρι στιγμής για αφρικα μόνο του 2020 μοντέλο. Αλλά με. Προβληματίζει αυτό που λένε τα παιδιά σχετικά με τον 21 τροχό και την σταθερότητα του.
Δεν τίθεται φυσικά θέμα σταθερότητας απλά θέμα αίσθησης.

Και είναι πρώτον θέμα φυσικής (21 τροχός) και μετά θέμα ρυθμίσεων ανάρτησης-πλαισίου κλπ.

Ο 21 τροχός έχει πιο ελαφρύ πάτημα απο τον 19 και μαζί με μια πιο χωμάτινη γεωμετρία του Africa κάνει σαφώς τη μηχανή να έχει μια πιο ελαφριά αίσθηση, αυτό δεν σημαίνει πώς δεν έχει υψηλά επίπεδα πρόσφυσης και στην άσφαλτο αλλά θεωρητικά είναι πιο χαμηλά απο τον 19 τροχό όπως και πολλά άλλα που μπορούμε να συζητήσουμε αλλά μόνο με την οδήγηση μιας μοτοσυκλέτας μπορούμε να πάρουμε ακριβώς την αίσθηση του τί συζητάμε.
 

voults

Μέλος
Όνομα
voults
Μοτό
CRF 1100
Το 1050 έχω, είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεν μου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα και ήταν από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν.
Καταρχήν μου άρεσε εμφανισιακά, ο μόνος ενδιασμός μου ήταν οι 95 ίπποι (ξέρεις, το μόνο που λείπει στους Έλληνες είναι η δύναμη :woot:).
Έχοντας βολτάρει φίλου βαρυαντέρο που έχει υποτίθεται τους ίδιους ίππους το θεωρούσα αδύναμο.
Μόλις το έκανα τεστ ...... "αυτό είναι για μένα είπα".
Και στην αίσθηση και στην πράξη απέχει πολύ από ένα βαρυαντέρο.
Γεμάτο, με πολύ ροπή από χαμηλά και ελαφριά αίσθηση.
Μετά από μια εβδομάδα βόλταρα μαζί του, μέχρι και σήμερα κατεβαίνω με χαμόγελο από πάνω της.
Πολλοί θα σου προτείνουν με την λογική μια αξιόπιστη και οικονομική μοτό (και καλά κάνουν) δεν θα την πάρουν όμως για τον εαυτό τους, γι'αυτό άλλωστε δεν κυκλοφορούν πολλά versus1000, strom 1000, κλπ παρότι είναι φτηνά.
Ο 21 εμπρός (μιας και είχα για 6 χρόνια το 800gs) δεν θα σου δώσει την ασφάλεια - σταθερότητα και την ευχαρίστηση στην άσφαλτο όσο ο 19 ή ο 17, είναι και με σαμπρέλα, δεν βλέπω το λόγο αν δεν πας χώμα.
ΤΙ καινούργιο του 2020 έχει tubeless ελαστικό. Εμένα ο προβληματισμος μου. Σχετικά με τον 21 τροχό είναι αν θα είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα στα ταξίδια. Αν έχει τεράστια διαφορά θα τα αποκλείσω τελείως σαν ενδεχόμενο τα μηχανάκια και θα κατευθύνω σε κάτι με 19αρη ή 17αρη τροχό.
 

voults

Μέλος
Όνομα
voults
Μοτό
CRF 1100
Δεν τίθεται φυσικά θέμα σταθερότητας απλά θέμα αίσθησης.

Και είναι πρώτον θέμα φυσικής (21 τροχός) και μετά θέμα ρυθμίσεων ανάρτησης-πλαισίου κλπ.

Ο 21 τροχός έχει πιο ελαφρύ πάτημα απο τον 19 και μαζί με μια πιο χωμάτινη γεωμετρία του Africa κάνει σαφώς τη μηχανή να έχει μια πιο ελαφριά αίσθηση, αυτό δεν σημαίνει πώς δεν έχει υψηλά επίπεδα πρόσφυσης και στην άσφαλτο αλλά θεωρητικά είναι πιο χαμηλά απο τον 19 τροχό όπως και πολλά άλλα που μπορούμε να συζητήσουμε αλλά μόνο με την οδήγηση μιας μοτοσυκλέτας μπορούμε να πάρουμε ακριβώς την αίσθηση του τί συζητάμε.
Απλά ρωτάω για τον 21 τροχό και για την αίσθηση οδήγησης και ανεσης αν αξίζει για τον σκοπό που το θέλω εγώ να κατευθύνω σε αυτό το μηχανάκι. Αν τώρα υστερεί και στην άνεση και στην αίσθηση οδήγησης κατά πολύ μάλλον θα το αποκλείσω αφού πρώτα το δοκιμάσω φυσικά. Πάντως οι γνώμες σας με βοηθάνε αρκετά
 

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Καλησπέρα και από εμένα φίλε μου!Ευχάριστος πονοκέφαλος η επιλογή μοτοσυκλέτας, πόσο μάλλον όταν κοιτάζεις τόσο όμορφα και ποιοτικά μοντέλα!
Προτείνω και εγώ να οδηγήσεις όσες μπορείς πριν καταλήξεις...ακόμα και αυτή η μικρή γεύση από ένα test 1-2 ωρών, δεν είναι αμελητέα. Επίσης, θεωρώ πως για τη χρήση που θα κάνεις, 1.καλό είναι να βγάλεις εντελώς από το πλάνο σου τον 21'' τροχό και 2. διαβάζοντας το ποτέ δεν ξεπερνάω τα 140km/h σε ταξίδια σε μεγάλους δρόμους(όταν και αν βρεθώ μιας και οι πιο όμορφες διαδρομές είναι μέσω επαρχιακών δρόμων , δεν έχεις λόγο να κινηθείς πολύ ψηλά σε κυβικά και σε ιπποδυνάμεις. Κατά τα άλλα, από τα τέσσερα μοντέλα του αρχικού σου post, σαφώς το vstrom 1000 στα 11-11.500€ είναι vfm και εξαιρετική επιλογή.
Εκτός αυτής της τετράδας, θα μπορούσες να κοιτάξεις και δύο ευρωπαϊκά: Tiger 800 και Multi 950, αν σου αρέσουν :)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
ΤΙ καινούργιο του 2020 έχει tubeless ελαστικό. Εμένα ο προβληματισμος μου. Σχετικά με τον 21 τροχό είναι αν θα είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα στα ταξίδια. Αν έχει τεράστια διαφορά θα τα αποκλείσω τελείως σαν ενδεχόμενο τα μηχανάκια και θα κατευθύνω σε κάτι με 19αρη ή 17αρη τροχό.
Κοίτα πώς έχει το πράγμα. Είναι προφανές πώς αν κάποια μηχανή επιθυμείς αυτή είναι η Africa αν έχω καταλάβει καλά. Φυσικά δεν θα προσπαθήσω εγώ να σε αποτρέψω με χαζά επιχειρήματα να μην τη πάρεις. Δεν έχω κανένα όφελος να το κάνω αυτό και κανένα νόημα δεν έχει. Αν προτείνω εγώ το V-strom 1000 π.χ. το κάνω μονάχα επειδή ψυχανεμίζομαι πώς για την χρήση που το θες θα σου κάνει καλύτερα τα γούστα και εν τέλει σε βάθος χρόνου θα το αγαπήσεις πιο πολύ για αυτό που είναι..

ΟΜΩΣ, η μοτοσυκλέτα είναι σαν τη γυναίκα, δεν πάει με προξενειό η δουλειά! Αν γουστάρεις την Africa αυτή τη πάρεις γιατί πολύ πιθανό να το μετανιώσεις αν δεν το κάνεις. Όμως οφείλω να πω πώς κάποιες φορές τυφλωνόμαστε απο μια εντύπωση ή απο μια εικόνα στο μυαλό μας και κάνουμε μια λάθος επιλογή. Έχει τύχει να γουστάρω τρελά μηχανή να την καβαλήσω και να ξενερώσω και να μην μου γεμίζει το μάτι μηχανή και να ενθουσιαστώ!

Δεν θα έχεις κανένα θέμα με τον 21 τροχό να κάνεις όσα ταξίδια θες. Απλά θα συμβιβαστείς με αυτό που είναι και με την αίσθηση που σου δίνει. Θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει, θέμα άνεσης δεν υπάρχει, είναι θέμα καθαρά αίσθησης στην άσφαλτο και περιθωρίων πρόσφυσης. Τρανό παράδειγμα ένα 990 που σε καλά χέρια με τον 21 τροχό πάει τάπα. Όπως πάει και το Africa. Σε σύγκριση όμως ΄με ένα 990 SMT έχει την ίδια αίσθηση. Όχι βέβαια. Στα χέρια του ίδιου οδηγού το SMT θα εξαφανιστεί μπροστά (ειδικά σε καλή άσφαλτο γιατί σε Ελληνικό επαρχιακό χέστα!) και άλλη αίσθηση στιβαρότητας και κατευθυντικότητας και σταιερότητας θα σου δίνει το SMT.

Αν ο ενδοισμός σου είναι η ασφάλεια και οι περιορισμοί με τον 21 δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Παντού θα πας απλά με άλλη αίσθηση όπως έιπα. Εγώ δεν θα αγόραζα ποτέ 21 τροχό αν έκανα μόνο άσφαλτο. 19 δαγκωτό ειδικά και για Ελλάδα!!
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
ΤΙ καινούργιο του 2020 έχει tubeless ελαστικό. Εμένα ο προβληματισμος μου. Σχετικά με τον 21 τροχό είναι αν θα είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα στα ταξίδια. Αν έχει τεράστια διαφορά θα τα αποκλείσω τελείως σαν ενδεχόμενο τα μηχανάκια και θα κατευθύνω σε κάτι με 19αρη ή 17αρη τροχό.
To 19" είναι η χρυσή τομή μεταξύ του 17" άσφαλτος και 21" χώμα. Εστίασε περισσότερο τι θες από την μηχανή και που θα κινείσαι περισσότερο και φυσικά τον τρόπο που θα κινείσαι. Άλλο να θες να κάνεις μια απλή διάσχιση ακόμα και σε δύσκολα χωμάτινα μέρη και άλλο να έχεις απαιτήσεις από την μηχανή σου το πώς θα περάσεις αυτά τα δύσκολα μέρη.
Επειδή τα έχω οδηγήσει και το στρώμα 1000 αλλά και την αφρικάνα, έχουν διαφορετικό χαρακτήρα με τα δικά τους χαρίσματα η κάθε μια.
Αν είχα την οικονομική δυνατότητα και βάση της δικιά μου προσέγγισης στο χώμα θα πήγαινα στην αφρικάνα, αλλιώς το στρώμα είναι η συνετή λύση.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλησπέρα και από μένα.
Έτυχε να οδηγήσω vstrom1000 και africa1000 στο ride day του ΜΟΤΟ και από τους ελάχιστους γύρους που έκανα, ψηφίζω vstrom 1000...με 1000 :D
"Γεμάτο" μοτέρ, ποιοτική κύλιση, οίκειο. Το africa δεν μου άρεσε, δεν ξέρω ακριβώς γιατί. Δηλαδή, ανέβηκα όλο ελπίδα να δω το africa και ξενέρωσα, ανέβηκα με μπλαζέ και διεκπεραιωτικό ύφος στο vstrom και εντυπωσιάστηκα. Με λίγα λόγια, θα εκπλαγείς με το τι μπορείς να αποκομίσεις από μια μοτοσυκλέτα κάνοντας λίγα χλμ μαζί της. Στην τελική, η αίσθηση μιας μοτο είναι πολύ σημαντική μιας και, κακά τα ψέμματα, όλες οι μηχανές είναι πλέον καλές, το θέμα είναι να βρούμε τι μς ταιριάζει!
Όσον αφορά τον 21 μπροστά, όσο είχα το 990 (πρώτη φορά με 21 εμπρός), στις περισσότερες περιπτώσεις δεν με ενόχλησε σε κάτι, μόνο όταν το πίεζα στο στροφιλίκι δεν το ένοιωθα καλά. Σίγουρα δεν πρόλαβα να εξοικιωθώ μαζί του, έχω δει άλλα παιδιά να το πάνε πολύ γρήγορα.
 

voults

Μέλος
Όνομα
voults
Μοτό
CRF 1100
Καλησπέρα και από εμένα φίλε μου!Ευχάριστος πονοκέφαλος η επιλογή μοτοσυκλέτας, πόσο μάλλον όταν κοιτάζεις τόσο όμορφα και ποιοτικά μοντέλα!
Προτείνω και εγώ να οδηγήσεις όσες μπορείς πριν καταλήξεις...ακόμα και αυτή η μικρή γεύση από ένα test 1-2 ωρών, δεν είναι αμελητέα. Επίσης, θεωρώ πως για τη χρήση που θα κάνεις, 1.καλό είναι να βγάλεις εντελώς από το πλάνο σου τον 21'' τροχό και 2. διαβάζοντας το ποτέ δεν ξεπερνάω τα 140km/h σε ταξίδια σε μεγάλους δρόμους(όταν και αν βρεθώ μιας και οι πιο όμορφες διαδρομές είναι μέσω επαρχιακών δρόμων , δεν έχεις λόγο να κινηθείς πολύ ψηλά σε κυβικά και σε ιπποδυνάμεις. Κατά τα άλλα, από τα τέσσερα μοντέλα του αρχικού σου post, σαφώς το vstrom 1000 στα 11-11.500€ είναι vfm και εξαιρετική επιλογή.
Εκτός αυτής της τετράδας, θα μπορούσες να κοιτάξεις και δύο ευρωπαϊκά: Tiger 800 και Multi 950, αν σου αρέσουν :)
Kαλησπερα και σε σενα φιλε μου και σε ευχαριστω για τον χρονο σου.Προφανως και θα γινουν test drive πριν την αγορα μπας και αποκτησω καλυτερη αποψη και διευκολυνθω περισσοτερο στην αποφαση.Ο μονος λογος που θελω να ανεβω σε κυβικα ειναι καθαρα για τον λογο των ταξιδιων με δευτερο ατομο και βαλιτσες και για να δω πως ειναι και τα περισσοτερα αλογα :cool: μιας και ειχα το 650 v strom Πριν. Βλεπω ολοι οτι μου προτεινουν σαν την πιο τιμιο επιλογη και vfm αγορα το v strom 1000 απλα ακομα στο ματι δεν μου καθετε καλα. Και νομιζω πως ολοι μας οταν θελουμε να αγορασουμε κατι αγοραζουμε αυτο που γουσταρουμε πρωτα. Σιγουρα αν ειχα τα λεφτα θα αγοραζα κατευθειαν μια καινουργια BMW gs 1200 γιατι ειναι πανεμορφη και νομιζω ειναι πολυ αξιολογο μηχανακι αλλα επειδη δεν τα εχω δεν θα το παρω.Καποια στιγμη στο μελλον θα ηθελα πολυ να την αποκτησω αυτην την μηχανη αν και οι αποψεις διαφερουν κατα πολυ απ οτι παρατηρω.Οσο για το ducati που λες ξεφευγουμε πολυ σε μπατζετ με 17500+ μην αναφερθω σε σερβις και ανταλλακτικα που θα κλαιω πιστευω
 

voults

Μέλος
Όνομα
voults
Μοτό
CRF 1100
Κοίτα πώς έχει το πράγμα. Είναι προφανές πώς αν κάποια μηχανή επιθυμείς αυτή είναι η Africa αν έχω καταλάβει καλά. Φυσικά δεν θα προσπαθήσω εγώ να σε αποτρέψω με χαζά επιχειρήματα να μην τη πάρεις. Δεν έχω κανένα όφελος να το κάνω αυτό και κανένα νόημα δεν έχει. Αν προτείνω εγώ το V-strom 1000 π.χ. το κάνω μονάχα επειδή ψυχανεμίζομαι πώς για την χρήση που το θες θα σου κάνει καλύτερα τα γούστα και εν τέλει σε βάθος χρόνου θα το αγαπήσεις πιο πολύ για αυτό που είναι..

ΟΜΩΣ, η μοτοσυκλέτα είναι σαν τη γυναίκα, δεν πάει με προξενειό η δουλειά! Αν γουστάρεις την Africa αυτή τη πάρεις γιατί πολύ πιθανό να το μετανιώσεις αν δεν το κάνεις. Όμως οφείλω να πω πώς κάποιες φορές τυφλωνόμαστε απο μια εντύπωση ή απο μια εικόνα στο μυαλό μας και κάνουμε μια λάθος επιλογή. Έχει τύχει να γουστάρω τρελά μηχανή να την καβαλήσω και να ξενερώσω και να μην μου γεμίζει το μάτι μηχανή και να ενθουσιαστώ!

Δεν θα έχεις κανένα θέμα με τον 21 τροχό να κάνεις όσα ταξίδια θες. Απλά θα συμβιβαστείς με αυτό που είναι και με την αίσθηση που σου δίνει. Θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει, θέμα άνεσης δεν υπάρχει, είναι θέμα καθαρά αίσθησης στην άσφαλτο και περιθωρίων πρόσφυσης. Τρανό παράδειγμα ένα 990 που σε καλά χέρια με τον 21 τροχό πάει τάπα. Όπως πάει και το Africa. Σε σύγκριση όμως ΄με ένα 990 SMT έχει την ίδια αίσθηση. Όχι βέβαια. Στα χέρια του ίδιου οδηγού το SMT θα εξαφανιστεί μπροστά (ειδικά σε καλή άσφαλτο γιατί σε Ελληνικό επαρχιακό χέστα!) και άλλη αίσθηση στιβαρότητας και κατευθυντικότητας και σταιερότητας θα σου δίνει το SMT.

Αν ο ενδοισμός σου είναι η ασφάλεια και οι περιορισμοί με τον 21 δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Παντού θα πας απλά με άλλη αίσθηση όπως έιπα. Εγώ δεν θα αγόραζα ποτέ 21 τροχό αν έκανα μόνο άσφαλτο. 19 δαγκωτό ειδικά και για Ελλάδα!!
Με βοηθας πραγματικα με αυτα που γραφεις γιατι εισαι λεπτομερεστατος και πιστεψε με τα λαμβανω σοβαρα υποψιν. Θα συμφωνησω φουλ στο κομματι ''ΟΜΩΣ, η μοτοσυκλέτα είναι σαν τη γυναίκα, δεν πάει με προξενειό η δουλειά! Αν γουστάρεις την Africa αυτή τη πάρεις γιατί πολύ πιθανό να το μετανιώσεις αν δεν το κάνεις. Όμως οφείλω να πω πώς κάποιες φορές τυφλωνόμαστε απο μια εντύπωση ή απο μια εικόνα στο μυαλό μας και κάνουμε μια λάθος επιλογή.'' Επειδη θαμπωθηκα απο την ομορφια της αφρικα και του 850gs γι αυτο ρωταω γνωμες σχετικα με αυτα τα μηχανακια γιατι μεταξυ μας τωρα αυτα τα 2 ειναι πολυ ομορφα σχετικα με το V strom με το ραμφος κοτας και το KTM με την μουρη περδικας-μπεκατσας. Παιζει πολυ σημαντικο ρολο να το βλεπεις και να το χαιρεσαι το μηχανακι σου αλλα και σιγουρα να ανταποκρινεται στις απαιτησεις σου.Γι αυτο προσπαθω να βαλω την λογικη να υπερτερει απο το συναισθημα και να καταληξω πιο ορθα σε κατι.Αλλα αυτο θα γινει πιστευω πιο ευκολο αφου τις οδηγησω ολες τους
 
Top Bottom