Αγορα καινουργιας μοτοσυκλετας

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βασικά τώρα που το συζητάμε θυμήθηκα κάτι.

Έχει υπάρξει άνθρωπος εδώ μέσα που αγόρασε καινούργια Africa για χρήση και δικαβαλα τριβαλιτσο ταξίδια και τη πούλησε με συνοπτικές διαδικασίες γιατί ήταν χάλια και σωβρακο φορτωμένη και το μπροστά αλλού γι αλλού??

Ναι υπήρξε και πήρε 1200gs

Σορυ αλλά δεν ει αι η αφρικα σχεδιασμένη να είναι άψογη σε αυτή τη χρήση. Είναι σχεδιασμένη να είναι ένα ΓΝΉΣΙΟ on-Off και γι αυτό είναι εξαιρετική στο χώμα αλλά λόγω γεωμετρίας, τροχν, διαδρομών αναρτήσεων και στησίματος έχει θέματα σε φορτωμένα ταξίδια..

Σορυ αλλά οι αλήθειες να λέγονται. Και τους μηχανικούς της Honda να ρωτήσεις θα σου πουν φίλε έχουμε και άλλα μοντέλα για τέτοια χρήση, αυτό είναι άλλο πράγμα.
 

voults

Μέλος
Όνομα
voults
Μοτό
CRF 1100
Νομιζω πως ξεχασα να τονισω ενα βασικο πραγμα δεν ειμαι απο Αθηνα ή θεσσαλονικη που αντε εκει μπορεις να πεις εχει ενα καλυτερο ασφαλτινο δικτυο:fun.Ειμαι απο ενα χωριο των τρικαλων οποτε αντιλαμβανεστε οτι γυρω γυρω υπαρχουν τρομερες επιλογες εξορμησης στα βουνα για οποιον ξερει και εχει ερθει( Κοζιακα Αγραφα Ολυμπο τζουμερκα γκιωνα).Οποτε εχω μεγαλη ποικιλια για βατες χωματινες διαδρομες.Δεν μιλαω για μονοπατια που παει μονο enduro, μην το παμε σε αλλο ακρο. Γι αυτο και τα μηχανακια που διαλεξα ηθελα να εχουν αυτα τα χαρακτηριστικα δηλαδη να ειναι και ταξιδιαρικα και χωματινα και οχι καθαρα ασφαλτινα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Νομιζω πως ξεχασα να τονισω ενα βασικο πραγμα δεν ειμαι απο Αθηνα ή θεσσαλονικη που αντε εκει μπορεις να πεις εχει ενα καλυτερο ασφαλτινο δικτυο:fun.Ειμαι απο ενα χωριο των τρικαλων οποτε αντιλαμβανεστε οτι γυρω γυρω υπαρχουν τρομερες επιλογες εξορμησης στα βουνα για οποιον ξερει και εχει ερθει( Κοζιακα Αγραφα Ολυμπο τζουμερκα γκιωνα).Οποτε εχω μεγαλη ποικιλια για βατες χωματινες διαδρομες.Δεν μιλαω για μονοπατια που παει μονο enduro, μην το παμε σε αλλο ακρο. Γι αυτο και τα μηχανακια που διαλεξα ηθελα να εχουν αυτα τα χαρακτηριστικα δηλαδη να ειναι και ταξιδιαρικα και χωματινα και οχι καθαρα ασφαλτινα
Ρε παλικάρι μου μένεις εκεί τώρα και κάθεσαι και συζητάμε για ασφάλτινα ταξίδια και κουραφέξαλα..

Πάρε ένα tenere 700 να το φχαριστηθεις και στα χώματα και θα κάνεις και τα ασφάλτινα σου ταξίδια το καλοκαίρι με ένα σετακι ασφάλτινα λάστιχα. Εκεί παραδίπλα. Είναι και ο thenos, πιο κάτω είναι και ο todor. Να γνωριστείτε να κάνετε και χώματακι.

Εκτός αν παίζει και γυναίκα και θες και για δικαβαλα ταξίδια όπου εκεί όντως δε κάνει.

Αλλά κρίμα είναι να είσαι εκεί και να μην σκέφτεσαι χώμα..
 

voults

Μέλος
Όνομα
voults
Μοτό
CRF 1100
Βασικά τώρα που το συζητάμε θυμήθηκα κάτι.

Έχει υπάρξει άνθρωπος εδώ μέσα που αγόρασε καινούργια Africa για χρήση και δικαβαλα τριβαλιτσο ταξίδια και τη πούλησε με συνοπτικές διαδικασίες γιατί ήταν χάλια και σωβρακο φορτωμένη και το μπροστά αλλού γι αλλού??

Ναι υπήρξε και πήρε 1200gs

Σορυ αλλά δεν ει αι η αφρικα σχεδιασμένη να είναι άψογη σε αυτή τη χρήση. Είναι σχεδιασμένη να είναι ένα ΓΝΉΣΙΟ on-Off και γι αυτό είναι εξαιρετική στο χώμα αλλά λόγω γεωμετρίας, τροχν, διαδρομών αναρτήσεων και στησίματος έχει θέματα σε φορτωμένα ταξίδια..

Σορυ αλλά οι αλήθειες να λέγονται. Και τους μηχανικούς της Honda να ρωτήσεις θα σου πουν φίλε έχουμε και άλλα μοντέλα για τέτοια χρήση, αυτό είναι άλλο πράγμα.
tc-drift σε οσας εχεις γραψει μιλας πολυ σωστα και τα σεβομαι αλλα σχετικα με αυτο το τελευταιο ποστ θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω οχι επειδη ειναι το συγκεκριμενο μηχανακι αλλα για οποιοδηποτε μηχανακι και αν το ελεγες. Εγω προσωπικα δεν μπορω να εμπιστευτω την αποψη απο ενα μονο ατομο γιατι οπως ειπατε και πιο πανω, ατομο σε ατομο διαφερει. Στον εναν φαινοταν φανταστικο στον αλλον φαινοταν λιγοτερο καλο. Αλλοι σιχαινονται τις GS(παραδειγμα) οδηγικα αλλοι τις λατρευουν.Και οχι μονο στις μηχανες αλλα στα παντα. Μπορει σε μια ταβερνα να φανε 100 ατομα και να ακουσεις 100 διαφορετικες αποψεις.Ο καθενας κρινει με τα κριτηρια του και τις αναγκες του πιστευω. Παντα καλοπροαιρετα μιλαω :D
 

voults

Μέλος
Όνομα
voults
Μοτό
CRF 1100
Ρε παλικάρι μου μένεις εκεί τώρα και κάθεσαι και συζητάμε για ασφάλτινα ταξίδια και κουραφέξαλα..

Πάρε ένα tenere 700 να το φχαριστηθεις και στα χώματα και θα κάνεις και τα ασφάλτινα σου ταξίδια το καλοκαίρι με ένα σετακι ασφάλτινα λάστιχα. Εκεί παραδίπλα. Είναι και ο thenos, πιο κάτω είναι και ο todor. Να γνωριστείτε να κάνετε και χώματακι.

Εκτός αν παίζει και γυναίκα και θες και για δικαβαλα ταξίδια όπου εκεί όντως δε κάνει.

Αλλά κρίμα είναι να είσαι εκεί και να μην σκέφτεσαι χώμα..
χαχαχαχχαχαχα τωρα νομιζω επικοινωνουμε. Αλλα μεταξυ μας ο μονος λογος για να επαιρνα τενερε 700 ητανε να μου το δωσουν τζαμπα , να το πουλησω και να παρω τα λεφτα για να αγορασω κατι αλλο:secret:.Πολυ ασχημο μηχανακι αλλα το 1200 ειναι μια ομορφια σκετη και με τιμια λεφτα στα 14 χιλιαρικα καινουργιο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νομιζω πως ξεχασα να τονισω ενα βασικο πραγμα δεν ειμαι απο Αθηνα ή θεσσαλονικη που αντε εκει μπορεις να πεις εχει ενα καλυτερο ασφαλτινο δικτυο:fun.Ειμαι απο ενα χωριο των τρικαλων οποτε αντιλαμβανεστε οτι γυρω γυρω υπαρχουν τρομερες επιλογες εξορμησης στα βουνα για οποιον ξερει και εχει ερθει( Κοζιακα Αγραφα Ολυμπο τζουμερκα γκιωνα).Οποτε εχω μεγαλη ποικιλια για βατες χωματινες διαδρομες.Δεν μιλαω για μονοπατια που παει μονο enduro, μην το παμε σε αλλο ακρο. Γι αυτο και τα μηχανακια που διαλεξα ηθελα να εχουν αυτα τα χαρακτηριστικα δηλαδη να ειναι και ταξιδιαρικα και χωματινα και οχι καθαρα ασφαλτινα
Και από πού είσαι είπαμε...?
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Περιμένω με αγωνία να μάθω από πού είσαι για να σου πω και εγώ τη γνώμη μου....

Επίσης, είπαμε αν σε ενδιαφέρει με τι ταχύτητες θες να ταξιδεύεις ή μείναμε στο ποσο θα την έχεις, 21' ή 19??
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Νομίζω o κατάλληλος να σου απαντήσει για το Africa μεταξύ άλλων είναι και ο XLGeorge που το έχει κάποια χρόνια και το έχει λιώσει στο χιλιόμετρο Ελλάδα και εξωτερικό σε κάθε είδος εδάφους. Μάλλον δεν έχει δει το θέμα.

Είναι πάντως κρίμα να μην έχεις μηχανάκι για χώμα και να μένεις εκεί που μένεις! Δηλαδή βλεπεις τα βουνά γύρω γύρω και δεν σε πιάνει ΄κατι?!

Να σου ρίξω μια ιδέα? Πάρε 2 μηχανάκια. Σου φτάνουν τα λεφτά. Ένα ασφάλτινο tourer και ένα χωμάτινο ελαφρύ.. Και να έχεις τα καλά και απ τους 2 κόσμους.Πολλοί το έχουμε κάνει αυτό εδω μέσα. Μπορεί και οι μισοί. Και πολλοί ακόμα ψάχνονται να το κάνουν. Σκέψου το τώρα που είσαι στο ταμείο..

Μπορείς με 16 χιλιάρικα να κάνεις ένα Combo καινούργια κούτα ένα V-strom 650 XT και ένα CRF 250 rally και να είσαι μακράν ο καλύτερος του χωριού...


 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Λοιπόν, αν και δεν πιάνεις από τη πλευρά του δοξασμένου, αγαπημένου και πεθεροχωριο Ζάρκο, άκουσε τη γνώμη μου.....

Δίνεις 6500€ για ένα ωραιότατο benelli 502x. Μια χαρά ασφάλτινα, δικαβαλα, τριβαλιτσα και....

Δίνεις κι άλλα 2000-3000€ για ένα χωμάτινο (τυχαία ας πούμε 640 ktm....) Να παίξεις και στο χώμα άφοβα

Και σου μένουν κι ένα κάρο λεφτά


(Έχω και την ήρεμη-χαλαρη επιλογή του χιμαλαιαν, αλλά δεν σε ξέρω καλά για να στο προτείνω... Έχει και μαύρη τακατισια αντικατσαριδοοκτόνα ζάντα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

voults

Μέλος
Όνομα
voults
Μοτό
CRF 1100
Περιμένω με αγωνία να μάθω από πού είσαι για να σου πω και εγώ τη γνώμη μου....

Επίσης, είπαμε αν σε ενδιαφέρει με τι ταχύτητες θες να ταξιδεύεις ή μείναμε στο ποσο θα την έχεις, 21' ή 19??
Ειτε αυτο αφορα αμαξι ειτε μηχανη παντα 120 ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο.(παντα για ευθειες)Γενικα δεν μ αρεσει ιδιαιτερα γιατι οπου παω βολτα μ αρεσει να την απολαμβανω με την ησυχια μου και να την ευχαριστιεμαι.Για να πω την αληθεια οταν ξερω οτι το οχημα που εχω ειτε μηχανη ειτε αυτοκινητο εχει την δυναμη για να τρεξει δεν το τρεχω καθολου αρκει που ξερω οτι μπορει.Αν ξερω οτι δυσκολευετε σαν να με πιανει ενα πεισμα και να το πιεζω. Οοσο για τον τροχο σε 19αρη δεν ξερω τι επιλογες εχω περα απο ΚΤΜ 1090 οποτε καταληγω σε 21 προς το παρων
 

voults

Μέλος
Όνομα
voults
Μοτό
CRF 1100
Νομίζω o κατάλληλος να σου απαντήσει για το Africa μεταξύ άλλων είναι και ο XLGeorge που το έχει κάποια χρόνια και το έχει λιώσει στο χιλιόμετρο Ελλάδα και εξωτερικό σε κάθε είδος εδάφους. Μάλλον δεν έχει δει το θέμα.

Είναι πάντως κρίμα να μην έχεις μηχανάκι για χώμα και να μένεις εκεί που μένεις! Δηλαδή βλεπεις τα βουνά γύρω γύρω και δεν σε πιάνει ΄κατι?!

Να σου ρίξω μια ιδέα? Πάρε 2 μηχανάκια. Σου φτάνουν τα λεφτά. Ένα ασφάλτινο tourer και ένα χωμάτινο ελαφρύ.. Και να έχεις τα καλά και απ τους 2 κόσμους.Πολλοί το έχουμε κάνει αυτό εδω μέσα. Μπορεί και οι μισοί. Και πολλοί ακόμα ψάχνονται να το κάνουν. Σκέψου το τώρα που είσαι στο ταμείο..

Μπορείς με 16 χιλιάρικα να κάνεις ένα Combo καινούργια κούτα ένα V-strom 650 XT και ένα CRF 250 rally και να είσαι μακράν ο καλύτερος του χωριού...


Αν με πιανει λεει.Δεν φανταζεσαι.Καλη η ιδεα σου αλλα το ταξιδιαρικο μου μηχανακι θα το ηθελα στα 1000 κυβικα μιας και ταξιδευω μονιμα δικαβαλος και με βαλιτσες.Οχι πως δεν τραβαει το 650 αλιμονο αλλα θα ηθελα λογο προσωπικου γουστου και κολληματος να ανεβω σε κυβικα.Νομιζω αρκετοι το ιδιο θα κανανε
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ειτε αυτο αφορα αμαξι ειτε μηχανη παντα 120 ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο.(παντα για ευθειες)Γενικα δεν μ αρεσει ιδιαιτερα γιατι οπου παω βολτα μ αρεσει να την απολαμβανω με την ησυχια μου και να την ευχαριστιεμαι.Για να πω την αληθεια οταν ξερω οτι το οχημα που εχω ειτε μηχανη ειτε αυτοκινητο εχει την δυναμη για να τρεξει δεν το τρεχω καθολου αρκει που ξερω οτι μπορει.Αν ξερω οτι δυσκολευετε σαν να με πιανει ενα πεισμα και να το πιεζω. Οοσο για τον τροχο σε 19αρη δεν ξερω τι επιλογες εχω περα απο ΚΤΜ 1090 οποτε καταληγω σε 21 προς το παρων
Έχοντας στην κατοχή μου πολλά χρόνια μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού 600-650 κυβικά και μεταπηδώντας σε 1000άρι με καμιά 50αριά παραπάνω άλογα σε διαβεβαιώ πώς για τη χρήση που περιγράφεις και τις ταχύτητες που πάς δεν χρειάζεσαι ουσιαστικά 1000άρι. Ούτε βασικά εγώ χρειαζόμουν χιλιάρι απλά μπήκα στο τριπάκι απο κ@υλα περισσότερο και για το κάτι παραπάνω. Η μόνη φάση που μου φάνηκε χρήσιμο μέχρι στιγμής είναι σε ένα ταξίδι που μου κουνιόντουσαν κάτι 1200gs και είχα το γκάζι να μη μου φεύγουν στις ευθείες και να τους γαργαλάω τη πίσω ρόδα στις στροφές..:p

Αν είχα την επιλογή να ξαναεπιλέξω αυτή τη στιγμή αν θα κάνω αυτή τη κίνηση δεν θα την ξανάκανα, μπεσα. Θα έμενα με το bandit 650 που είχα και τα παραπάνω λεφτά που ξόδεψα θα τα έριχνα σε καλύτερο χωμάτινο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καλως ηρθες φιλε.
Ισως στα επομενα 100 μηνυματα να μαθουμε και το ονομα σου!!!
Το nickname σου με παει προς ηλεκτρονικο ενω το κινητο σου μαλλον θα απαντησει καποιος κλειδαρας

Το ταξιδι θελει δυνατο κινητηρα, κάλυψη απο τον αερα, δυνατοτητα φορτωματος και αυτονομια.
Σωστος για τα διπλασια αλογα, οπως εκανα κι εγω, αλλα ολα τα ωραια ταξιδια τα εκανα με το 700.
Εννοω μακαρι να ειχα το μεγαλο τοτε.

Ειτε αγοραζεις με δοσεις το lc ειτε το αγοραζεις αργοτερα και μεχρι τοτε το ζαχαρωνεις στα φανάρια!!!
:laugh:
 

voults

Μέλος
Όνομα
voults
Μοτό
CRF 1100
Λοιπόν, αν και δεν πιάνεις από τη πλευρά του δοξασμένου, αγαπημένου και πεθεροχωριο Ζάρκο, άκουσε τη γνώμη μου.....

Δίνεις 6500€ για ένα ωραιότατο benelli 502x. Μια χαρά ασφάλτινα, δικαβαλα, τριβαλιτσα και....

Δίνεις κι άλλα 2000-3000€ για ένα χωμάτινο (τυχαία ας πούμε 640 ktm....) Να παίξεις και στο χώμα άφοβα

Και σου μένουν κι ένα κάρο λεφτά


(Έχω και την ήρεμη-χαλαρη επιλογή του χιμαλαιαν, αλλά δεν σε ξέρω καλά για να στο προτείνω... Έχει και μαύρη τακατισια αντικατσαριδοοκτόνα ζάντα)
Απο 650 κυβικα και 70 αλογα να παμε σε 500cc και 48 αλογα δικαβαλος και τριβαλιτσα και μεγαλα ταξιδια?Νομιζω οτι θα χρειαζομαι κατι πιο δυνατο μιας και δεν μιλαμε μονο για ισιαδι αλλα και ανυφοροκατηφορες.Θα τρομαζω να κανω προσπεραση φορτωμενος.Αν στην θεση του beneli εβαζες το 650 ή 1000 v strom θα ημουν πιο θετικος :D
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ πάλι διασκεδάζω με το ότι το "παλιομοδίτικο" νέο vstrom που δεν αρέσει στο φίλο μας είναι αυτό που αρέσει πάρα πολύ σε μας τους λίγο μεγαλύτερους
 

voults

Μέλος
Όνομα
voults
Μοτό
CRF 1100
Καλως ηρθες φιλε.
Ισως στα επομενα 100 μηνυματα να μαθουμε και το ονομα σου!!!
Το nickname σου με παει προς ηλεκτρονικο ενω το κινητο σου μαλλον θα απαντησει καποιος κλειδαρας

Το ταξιδι θελει δυνατο κινητηρα, κάλυψη απο τον αερα, δυνατοτητα φορτωματος και αυτονομια.
Σωστος για τα διπλασια αλογα, οπως εκανα κι εγω, αλλα ολα τα ωραια ταξιδια τα εκανα με το 700.
Εννοω μακαρι να ειχα το μεγαλο τοτε.

Ειτε αγοραζεις με δοσεις το lc ειτε το αγοραζεις αργοτερα και μεχρι τοτε το ζαχαρωνεις στα φανάρια!!!
:laugh:
Καλησπερα συνονοματε :D Καταλαβαινεις οτι για ευνοητους λογους δεν εβαλα τον αριθμο μου στο ιντερνετ.
Ποιο 700αρακι ειχες? Οσο για το lc προτειμω να το ζαχαρωνω και να ειμαι ξεγνοιαστος παρα να το βαλω δοσεις και να το εχω εγνοια στο πισω μερος του μυαλου μου :p. Ας το αφησουμε για ενα μακρυνο στοχο. Θα εχει περισσοτερη γλυκα οταν θα το αγορασω ανετος καποια στιγμη :D
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Αγαπητέ voults.
Είχα σχεδόν τις ίδιες απορίες με εσένα και από πέρυσι το κοσκινίζω. Ακόμα και τώρα που μιλάμε μέσα μου ακόμα μπερδεμένος είμαι.
Η αφρικανα η καινούργια 1100,όπως εγώ την θέλω φτάνει τα 20.000. Την έκανα test και είναι πολύ κοντά σε αυτό που θέλω και που δεν είναι και πολύ μακριά από αυτό πούλιες και εσυ.
Αν αποφάσιζα να τα δώσω θα την έπαιρνα χθες, και θα πίστεψε με ότι θα καλύψει πιο πολλές από τις ανάγκες σου που έχεις βάλει ως προτεραιότητα.
Εκτός τον άλλων η καινούργια tuch οθόνη όλα τα λεφτά.
Αν δεν ήθελα να φτάσω εκεί ψηλά, το vstrom 1000 του 19 θα ήταν εξαιρετική επιλογή αλλά θα περίμενα και του 2020 euro5 να το δω από κοντά και να το οδηγήσω.
Επίσης και η καινούργια triumph 900 που έρχεται θα είναι ενδιαφέρον.
Εγώ προσωπικά εκεί κοντά στον Απρίλιο σε ένα από τα τρία θα καταλήξω.





Nikos
 

voults

Μέλος
Όνομα
voults
Μοτό
CRF 1100
Εγώ πάλι διασκεδάζω με το ότι το "παλιομοδίτικο" νέο vstrom που δεν αρέσει στο φίλο μας είναι αυτό που αρέσει πάρα πολύ σε μας τους λίγο μεγαλύτερους
υποθετω ξυπνανε ωραιες αναμνησεις γι αυτο σας προσελκυει αρκετα :D
 
Top Bottom