Αγορα πρωτης μοτοσυκλέτας

Panos1984

Μέλος
Όνομα
Panos1984
Μοτό
Fazer600,πάπια,cr125
Καλώς σας βρήκα παιδιά.. συγχωρήστε με για τυχόν λάθος σε θέμα ενότητας κτλ.εντελως καινούργιος.ηρθε η στιγμή μετά από πολλά χρόνια υπομονής να μπω στην διαδικασία αγοράς μοτοσυκλέτας.η επιλογή μου είναι το gsa.ανέκαθεν η καψούρα μου.το badget είναι στα 10Κ. μιας Κ είστε τόσοι με εμπειρία,γνώσεις θα ήθελα αν σαν είναι εύκολο να με κατατοπισετε τι να προσέξω Κ σε πιο μοντέλο να κινηθώ για να αποφύγω τυχόν κακοτοπιές.. σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Βαλε +1000€ και παρε gsa 2010-2013 με λιγα χιλιομετρα και ολα τα πακετα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panos1984

Μέλος
Όνομα
Panos1984
Μοτό
Fazer600,πάπια,cr125
Βαλε +1000€ και παρε gsa 2010-2013 με λιγα χιλιομετρα και ολα τα πακετα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το λες λόγο περισσότερης αξιοπιστίαςτων συγκεκριμένων μοντέλων η απλώς μεταγενέστερης κατασκευής?
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Λιγο πιο γρηγορο , λιγο πιο αξιόπιστο αλλα καλύτερα να σου γραψει καποιος που θα στα πει αναλυτικά .

Αν εχεις βρει μηχανακια , βαλε κανενα λινκ να τα δουμε , επισης υπαρχει μεγαλο τοπικ εδω μεσα για μπεμβε τσιες , ξεκινα το διαβασμα .

Καλός ήρθες
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το λες λόγο περισσότερης αξιοπιστίαςτων συγκεκριμένων μοντέλων η απλώς μεταγενέστερης κατασκευής?
Τα 10-12(ADV13) είναι τα τελευταία αεροελαιόψυκτα boxer που κυκλοφόρησαν.
Εχουν βελτιώσεις σε πολλά σημεία (κινητήρας-σασμάν-διαφορικό-ψεκασμός-ηλεκτρονική διαχείρηση-κ άλλα) ,είναι δυνατότερα κι έχουν λύσει τα προβλήματα που έβγαζαν τα μέχρι 08-09.
Είναι κ μεταγενέστερης κατασκευής.
Γι'αυτό είναι κ ακριβότερα ,γιατί αξίζουν τα παραπάνω λ7 τους.
Είναι κ ευκολότερα μεταπωλήσιμα ,λόγω ζήτησης.


ΚαΤεΜέ...
Οι ESA ,το μόνο καλό που προσφέρουν ,είναι η ευκολία άμεσης ρύθμισης ,κ οι default ρυθμίσεις για τον ΜΗ σχετικό.
Οταν δουλεύουν ,είναι μέτριες από άποψη αίσθησης κ δυνατότητας ρυθμίσεων.
Αν δουλεύουν ,θα θέλουν σερβις έτσι κι αλλιώς μετά από τόσα χρόνια κ χλμτρα.(βλ.κόστος)
Αν δεν δουλεύουν τα ηλεκτρικά τους μέρη ,είναι ασύμφορο να φτιαχτούν.
Οπότε ,κλαϊν για τις ESA.

Τα θερμαινόμενα γριπς επίσης ,καίγονται σαν φυτίλια ,κ κάνουν 100 ευρά το ένα.
Οπότε ,κλαϊν κ για δαύτα.

Τι θέλω να πω.
Αν βρείς κάποιο χωρίς ΧεΖα κ θερμαντικά ,αλλά ΚΑΛΟ κ με καλή τιμή ,χτύπα το.

Αναρτήσεις κ Θερμαινόμενα βάζεις κ αφτερ.

Εξαρτάται βέβαια κ από τις γνώσεις ,την αίσθηση ,κ τις απαιτήσεις του καθενός.
 

Panos1984

Μέλος
Όνομα
Panos1984
Μοτό
Fazer600,πάπια,cr125
Τα 10-12(ADV13) είναι τα τελευταία αεροελαιόψυκτα boxer που κυκλοφόρησαν.
Εχουν βελτιώσεις σε πολλά σημεία (κινητήρας-σασμάν-διαφορικό-ψεκασμός-ηλεκτρονική διαχείρηση-κ άλλα) ,είναι δυνατότερα κι έχουν λύσει τα προβλήματα που έβγαζαν τα μέχρι 08-09.
Είναι κ μεταγενέστερης κατασκευής.
Γι'αυτό είναι κ ακριβότερα ,γιατί αξίζουν τα παραπάνω λ7 τους.
Είναι κ ευκολότερα μεταπωλήσιμα ,λόγω ζήτησης.


ΚαΤεΜέ...
Οι ESA ,το μόνο καλό που προσφέρουν ,είναι η ευκολία άμεσης ρύθμισης ,κ οι default ρυθμίσεις για τον ΜΗ σχετικό.
Οταν δουλεύουν ,είναι μέτριες από άποψη αίσθησης κ δυνατότητας ρυθμίσεων.
Αν δουλεύουν ,θα θέλουν σερβις έτσι κι αλλιώς μετά από τόσα χρόνια κ χλμτρα.(βλ.κόστος)
Αν δεν δουλεύουν τα ηλεκτρικά τους μέρη ,είναι ασύμφορο να φτιαχτούν.
Οπότε ,κλαϊν για τις ESA.

Τα θερμαινόμενα γριπς επίσης ,καίγονται σαν φυτίλια ,κ κάνουν 100 ευρά το ένα.
Οπότε ,κλαϊν κ για δαύτα.

Τι θέλω να πω.
Αν βρείς κάποιο χωρίς ΧεΖα κ θερμαντικά ,αλλά ΚΑΛΟ κ με καλή τιμή ,χτύπα το.

Αναρτήσεις κ Θερμαινόμενα βάζεις κ αφτερ.

Εξαρτάται βέβαια κ από τις γνώσεις ,την αίσθηση ,κ τις απαιτήσεις του καθενός.
Ευχαριστώ πολύ για το μνμ..ήσουν κατατοπιστικός..Η αλήθεια είναι πως Κ δεν έχω την εμπειρία για να καταλάβω διαφορές Αλλά ούτε Κ με νοιάζει.. βέβαια το θέμα κόστους με απασχολεί.. οπότε Ευχαριστώ
 

Panos1984

Μέλος
Όνομα
Panos1984
Μοτό
Fazer600,πάπια,cr125
Λιγο πιο γρηγορο , λιγο πιο αξιόπιστο αλλα καλύτερα να σου γραψει καποιος που θα στα πει αναλυτικά .

Αν εχεις βρει μηχανακια , βαλε κανενα λινκ να τα δουμε , επισης υπαρχει μεγαλο τοπικ εδω μεσα για μπεμβε τσιες , ξεκινα το διαβασμα .

Καλός ήρθες
Ναι έχω δει ήδη κάποια μηχανάκια.. στο car..θα βάλω εδώ
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
el-Gatto κωστα η esa δουλεύει πολυ καλα και με μια αλλαγη ελατηρίου κανει θαυματα .
Επισης η αξια μεταπώλησης ειναι σημαντική (ελάχιστοι ψαχνουν χωρις esa) , τα θερμενομενα χαλανε οντως ευκολα και εχουν 85€ , επίσης το trip computer ειναι πολυ χρήσιμο

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
onroad Kώστα ,μεχρι πρίν λίγο καιρό ,δεν είχα γνώση ,δεν είχα κ άποψη.
Μέσα στο τελευταίο 2μηνο ,έχω κοντινές περιπτώσεις δυσλειτουργίας ή μη λειτουργίας ESA σε 5 διαφορετικές μοτοσυκλέτες.
4GS + 1RT.
Το κουλό του πράγματος είναι ότι ,οι αντιπροσωπίες μπριζώνουν ,κ δεν δείχνει τίποτα συγκεκριμένο.
Και αρχίζει το σενάριο ,μπορεί να φταίν οι πλακέτες της Χέζα ,μπορεί τα μοτεράκια ,μπορεί οι βαλβίδες ,μπορεί ο εγκέφαλος.
Δεν χρειάζεται να εξηγήσω ,ΤΙ σημαίνει αυτό σε ψυχική ηρεμία κ κόστος ,για κάποιον που θα κρέμεται από τους μηχανικούς.

Τώρα ,όσο για την ποιότητα λειτουργίας τους ,όταν δουλεύουν ,είναι απλά αποδεκτή.
Κι αυτό διότι οι όποιες default ρυθμίσεις διαθέτουν ,δεν θα είναι επακριβώς στημένες για τα μέτρα κ σταθμά του εκάστοτε αναβάτη ,αλλά αφορούν έναν μέσο όρο υπο τις συνθήκες που εχουν ληφθεί υπ'όψιν στο λειτουργικό τους.

Επίσης ,ΑΝ δουλεύουν οι ηλεκτρικές ρυθμίσεις ,το υδραυλικό μέρος τους μετά από 8-10 χρόνια πλέον, θα θέλει σερβις ,και βελτίωση αφου θα ανοιχτεί ,δηλ revalving + ελατήρια.
Αν παίξουν όλα αυτά ταυτόχρονα ,τότε θα δουλέψει ικανοποιητικά ,όσο θα συνεχίζει να δουλεύει κ το ηλεκτρικό τους κομμάτι.
Ολο αυτό λοιπόν ,σημαίνει έξτρα κόστος καθόλου αμεληταίο ,για κάποιον που αγοράζει μεταχειρισμένο.

Προσωπικά ,δεν βλέπω τον λόγο να επενδύσω σε κάτι που δεν με καλύπτει απόλυτα(μαμά ΕΖΑ) ,κ που λίαν συντόμως(στατιστικά) δεν θα λειτουργεί κιόλας.
Γι'αυτό κ κούμπωσα OHLINS μπρός πίσω.

Συμφωνώ βέβαια σε αυτό που λες ,οτι δηλ ,όποιος ψάχνει για BMW το θέλει "φούλ μαμά έξτρα"
Εμένα δεν με απασχολεί ,γιατί έχω διαφορετικό σκεπτικό από τον στατιστικό δείκτη ιδιοκτητών ΠενΦέ.

Σαφώς επίσης κ δεν θα είχα πρόβλημα να πάρω μια προσεγμένη κ καλοσυντηρημένη GS φούλ μαμά εξτρα ,σε καλή τιμή ,και που να λειτουργούν όλα.
Απλά ,όταν έκλαναν οι ΕΖΑ ,θα κούμπωνα κ πάλι OHLINS.
Kι όταν καιγόταν έστω κ ένα θεραμινόμενο γκρίπ ,θα κούμπωνα κ πάλι ζεύγος OXFORD.

To trip-computer ,όντως είναι χρήσιμο ,αν κ οι ενδείξεις του δεν είναι ακριβείς.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα διπλό έκκεντρα... Είναι βελτιωμένα στα σαζμαν και esa.
Στα 2010 υπήρχαν αρκετά μοτέρ με πρόβλημα στις κεφαλές, τα οποία σίγουρα μετά από 10 χρόνια θα έχουν λυθεί.
Στον δρόμο δεν φαίνεται η ονομαστική διαφορά ιπποδύναμης.
Μην απορρίψεις καλά μηχανάκια του 2008 και 2009
Οπως και τα πολλά χλμ... Δεν παιζουν μεγάλο ρόλο.
Να κοιτάξεις οπωσδήποτε βιβλίο συντήρησης και βάλε λινκ αν δεις κάτι που σου κάνει.
 

Panos1984

Μέλος
Όνομα
Panos1984
Μοτό
Fazer600,πάπια,cr125
Τα διπλό έκκεντρα... Είναι βελτιωμένα στα σαζμαν και esa.
Στα 2010 υπήρχαν αρκετά μοτέρ με πρόβλημα στις κεφαλές, τα οποία σίγουρα μετά από 10 χρόνια θα έχουν λυθεί.
Στον δρόμο δεν φαίνεται η ονομαστική διαφορά ιπποδύναμης.
Μην απορρίψεις καλά μηχανάκια του 2008 και 2009
Οπως και τα πολλά χλμ... Δεν παιζουν μεγάλο ρόλο.
Να κοιτάξεις οπωσδήποτε βιβλίο συντήρησης και βάλε λινκ αν δεις κάτι που σου κάνει.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον..Ναι έχω δει Κ θα ποστάρω άμεσα..Υπάρχει κάποιο χιλιομετρικο όριο που πρέπει να έχω??για τι από διάβασμα Κ ερωτήσεις έχω καταλάβει ότι οι συγκεκριμένοι αεροψυκτοι είναι αφθαρτοι
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μέχρι και 100000 στρώνουν
Και στα 200.000 χλμ και μετά,περνάνε... εφηβεία!!!! ;)
Έχουν να γράψουν πολλες δεκαδες χιλιόμετρα ακόμα μέχρι να.... αντριωθούν!!!! :p
Τα χλμ είναι το τελευταίο που πρέπει να απασχολεί κάποιον!!!!
 

Panos1984

Μέλος
Όνομα
Panos1984
Μοτό
Fazer600,πάπια,cr125
o τιτλος ειναι σωστος?

1η μοτο το gs?
Ναι σωστός εν μέρει..ξεκίνησα μικρός Κ σταμάτησα μικρός.. 19 σταμάτησα λόγω υποχρεώσεων να καβαλάω.. ήδη είχα 2 χρόνια με ένα cr125 όπου Κ έπαιρνα μέρος σε scramble εντουρο..στα 30 μου πήρα για λίγο καιρό ένα fazer 600 Αλλά πάλι για επαγγελματικούς λόγους το άφησα..
Θεωρώ Κ πιστεύω πως δεν χρειάζομαι ιδιαίτερο χρόνο προσαρμογής.. παρά μόνο για να μάθω τα χούγια τις
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Δεν είμαι σε καλή ψυχολογική κατάσταση αυτόν τον καιρό.... Αλλιώς θα έγραφα πολλά
Με ανησυχεις γεροντα...!!!
Για να μην γραφεις κατεβατα...για τον..."ματρακα" σου...κατι σοβαρο συμβαινει..!!!!
[/QUOTE]
 
Top Bottom