Αγορα action camera

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Στα 1080/30 τελικα βλεπω το καλυτερο αποτελεσμα.

Θα κανω και αλλα πειραματα,αλλα σε πρωτη φαση,εδω καταληγω.
Σιγά σιγά Παναγιώτη και θα βγει άκρη.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Απο ποιοτητα φωτογραφιας τι λεει?
Νικολα πολυ καλυτερη απ οτι περιμενα.Φυσικα το κινητο μου με τα 5 mpixel εχει καλυτερη ποιοτητα,αλλα αυτο ειναι κατι αναμενομενο,ειδικα για καμερες αυτου του κοστους.
Ο mitch ανεβασε μερικες στο συμβαινει τωρα,ριξε μια ματια.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Νικολα πολυ καλυτερη απ οτι περιμενα.Φυσικα το κινητο μου με τα 5 mpixel εχει καλυτερη ποιοτητα,αλλα αυτο ειναι κατι αναμενομενο,ειδικα για καμερες αυτου του κοστους.
Ο mitch ανεβασε μερικες στο συμβαινει τωρα,ριξε μια ματια.
Ο αδερφος μου αγορασε προσφατα http://www.gearbest.com/action-cameras/pp_355296.html?wid=21 ,σε χριστουγεννιατικη προσφορα 32ευρω.
Την πηρε για την δουλεια του,αλλα λογω κακοκαιριας δεν προλαβα να την βαλω στη μηχανη να την κανω μια βολτα να δω τι ρολο βαραει(τωρα την πηρε μαζι του θεσσαλονικη)...αλλα απο προχειρα βιντεακια και φωτο που βγαλαμε τα συμπερασματα ειναι τα εξης:

τρομερη ποιοτητα βιντεο, δεν περιμενα οτι θα ειναι τοσο καλο, απο φωτο μαυρα χαλια, στις ρυθμισεις βαλαμε την καλυτερη αναλυση,περνουσαμε τη φωτογραφια στον υπολογιστη, την ανοιγαμε και μετα το 2ο-3ο κλικ για ζουμ ειχε θολωσει απιστευτα..

Θελω ακριβως οτι θελεις και συ, κατι οικονομικο(μιας και δεν τρελενομαι και υπαρχει περιπτωση να την βαρεθω γρηγορα αν δεν ειναι αυτο που θελω), να ειναι εξισου καλο σε φωτογραφια και βιντεο... σκεφτομαι βεβαια και το ενδεχομενο να βρω καποια μεταχειρισμενη gopro...αλλα ειδωμεν.. ;)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εγω θα ελεγα παρε καινουργια και ας μην ειναι της ιδιας κατηγοριας.Μια-δυο φορες να ειχε πεσει,την εκατσες την βαρκα.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Στα 1080/30 τελικα βλεπω το καλυτερο αποτελεσμα.

Θα κανω και αλλα πειραματα,αλλα σε πρωτη φαση,εδω καταληγω.
Λογικό - μαντεύω ότι ρίχνει αρκέτα το bitrate για να καταφέρει τα 60fps.
Για τα οποία με κάλυψαν οι παραπάνω - αν δεν ξέρεις γιατί/ότι τα χρειάζεσαι, δε τα χρειάζεσαι ;)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Λογικό - μαντεύω ότι ρίχνει αρκέτα το bitrate για να καταφέρει τα 60fps.
Για τα οποία με κάλυψαν οι παραπάνω - αν δεν ξέρεις γιατί/ότι τα χρειάζεσαι, δε τα χρειάζεσαι ;)
Αμα ηξερα τι χρειαζομαι και τι πρεπει να κανω,σιγα μην ανοιγα θεμα.:D
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Χαιρετώ την παρέα, :woho:

Για να συνεισφέρω και εγώ στο νήμα, μόλις έκανα το πρώτο μου video με μία Elephone Explorer την οποία αγόρασα από εδώ.
Γενικά το βίντεο είναι αρκετά ικανοποιητικό για τα δικά μου πρότυπα τουλάχιστον, ο ήχος όμως είναι δράμα. Επίσης έχει αρκετές επιλογές εγγραφής σε διάφορες ποιότητες, συμπεριλαμβανομένου και 720p120fps, που βοηθάει στην επεξεργασία της αργής κίνησης.

Από τη φωτογραφία δεν έμεινα ικανοποιημένος μιας αν και 16MP, φαίνεται η αδυναμία της, ιδιέτερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Επίσης είναι δυνατόν να την χειρίζεσαι μέσω εφαρμογής από smartphone μέσω wifi, με ανάλογες συνέπειες στην αυτονομία της μπαταρίας.

Πιστεύω ότι είναι αρκετά value for money, δεδομένου ότι σου δίνει ένα κάρο βάσεις στήριξης, η μπαταρία του δε, είναι αρκετά καλή, λένε μάλιστα για πάνω απο 2,5 ώρες εγγραφή σε ανάλυση 1080p30fp (χωρίς wifi).

Για να τη δοκιμάσω, στο παρακάτω βίντεο την έχω τοποθετήσει στο αριστερό κάγκελο, η διαδρομή είναι κακή άσφαλτος και ένα πέρασμα από πατημένο χωματόδρομο. Θέλω να δω πιο πολύ τους κραδασμούς από τον κινητήρα, κατά πόσο μεταφέρονται στο πλάνο.

Θα ήθελα κάποιες γνώμες από φίλους που έχουν σχετικά με την ποιότητα του βίντεο.
Επίσης, δεν ξέρω γιατί, αλλά το ανέβασμα στο youtube αλοίωσε αρκετά την ποιότητα.

Πως γκένεν ατό??

 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Κάνε σύγκριση Γιάννη απευθείας με την GoPro 1 αγορασμένη πολλά χρόνια πριν, τοποθετημένη στο αριστερό κάγκελο επίσης (στα 720/30fps). Βεβαίως το YOU TUBE υποβαθμίζει την ποιότητα. Μπορείς βέβαια με μια ρύθμιση κάτω δεξιά να την ορίσεις όπου θέλεις αντί για το αυτόματο.Σου το έβαλα ήδη στα 1080. Αν έχεις γερή σύνδεση δες το τώρα.
Αυτή είναι η λήψη από το ίδιο μέρος με την πρώτη GoPro που σούλεγα :
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κάνε σύγκριση Γιάννη απευθείας με την GoPro 1 αγορασμένη πολλά χρόνια πριν, τοποθετημένη στο αριστερό κάγκελο επίσης (στα 720/30fps). Βεβαίως το YOU TUBE υποβαθμίζει την ποιότητα. Μπορείς βέβαια με μια ρύθμιση κάτω δεξιά να την ορίσεις όπου θέλεις αντί για το αυτόματο.Σου το έβαλα ήδη στα 1080. Αν έχεις γερή σύνδεση δες το τώρα.
Αυτή είναι η λήψη από το ίδιο μέρος με την πρώτη GoPro που σούλεγα :
Ευχαριστώ για την απάντηση Σάββα. Το βίντεο σου το είδα σε 720p γιατί δεν έχει άλλη επιλογή.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Ευχαριστώ για την απάντηση Σάββα. Το βίντεο σου το είδα σε 720p γιατί δεν έχει άλλη επιλογή.
Δεν χρησιμοποιώ ποτέ παραπάνω Γιάννη, γίνεται βαρύ και στην αποθήκευση και στην επεξεργασία.
Αν τα δεις όλα κανένα δεν είναι πάνω από 720 αλλά μετά από βόλτα η επεξεργασία γίνεται άμεσα και τα βλέπουμε οι συμμετέχοντες την άλλη μέρα.
Τίποτα σύντροχε, ελπίζω να σε βοήθησε.
 

Damianos

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
Δαμιανός
Μοτό
HONDA VARADERO 1000 ABS
Φίλοι μου πρόσφατα αγόρασα με έναν φίλο μου την xiaomi yi και έίναι πάρα πολύ καλή κ φωτογραφία κ βίντεο κ ήχος. Την βρίσκεις από ebay στα 100 ευρω κομπλέ μαζί με θήκη κ όλα τα παρελκόμενα.

Πριν πάρουμε την xiaomi,είχαμε πάρει μία των 40 ευρώ. Από την στιγμή που τις έχω δοκιμάσει κ τις δύο,η συμβουλή μου είναι πως αξίζει να δώσει κάποιος 100 ευρώ να πάρει την xiaomi. Δεν συγκρίνονται μεταξύ τους.
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Top Bottom