Αγορα BMW R 1200 GS ADVENTURE 08 - 10

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ντιζεεες;;;; Δεν έχουν ηλεκτρογκαζο;;; Η τα ποιο καινούργια;;;


Επίσης όλοι που λέτε για πριζντιρεκ μήπως είναι από το ρουλεμαν;;; Γιατί και στο αδερφό μου αυτό του έλεγα και το έλυσε δισκοπλατο ρουλεμάν και σταμάτησε..... Και η πριζντιρεκ που το έχετε ψάξει τι αλλάζεις; Βασικά τι ακούγετε;;; Τρώει το καρέ;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ηλεκτρογκαζο έχουν τα lc και μετά , που έχουν και cruise control.
Η ζημιά στις ντιζες ειναι πιο σπάνια και από κοκοράκι στον Σαρακάκη
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επίσης όλοι που λέτε για πριζντιρεκ μήπως είναι από το ρουλεμαν;;; Γιατί και στο αδερφό μου αυτό του έλεγα και το έλυσε δισκοπλατο ρουλεμάν και σταμάτησε..... Και η πριζντιρεκ που το έχετε ψάξει τι αλλάζεις; Βασικά τι ακούγετε;;; Τρώει το καρέ;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχω την εντύπωση Αποστόλη ότι δεν μας διαβάζεις!!!! :friend:
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η "προτροπή" της αντιπροσωπείας και που στηρίζει τη λογική του "Συνεχίζεις άφοβα...."!!! :rolleyes:
Δεν έχεις γερμανικό μυαλό, δεν σκέφτεσαι σαν μηχανικός της bmw motorrad και τέλος δεν δουλεύεις μέσα σε ελληνική αντιπροσωπία ώστε να μασάς την ίδια καραμέλα με όλους τους μηχανικούς. Ότι όλα έτσι κάνουν, εκείνο χτυπάει, το άλλο κουδουνίζει και το τελευταίο χλιμιντρίζει. Στο τέλος σου πετάνε και ένα: εντάξει θα συνηθίσεις τους ήχους του boxer (όχι εσένα προσωπικά, αλλά του κινητήρα).


Πέρα από τον χαβαλέ, η μηχανή είναι καταπληκτική και οδηγικά καμία άλλη στην κατηγορία της δεν σου αφήνει το αίσθημα χαράς όταν την καβαλάς. Όλα χαλάνε και όλα φτιάχνονται, ο κάθε υποψήφιος αγοραστής θα πρέπει να υπολογίσει αν μπορεί να το συντηρήσει όπου και όταν χρειαστεί και τότε προχωρά σε μια σοφή αγορά.
Όλα τα GS από τα πρώτα 1100-1150 μέχρι ακόμα και σήμερα, όταν τα καβαλάς έχουν άλλη αίσθηση από κάθε άλλη mega on off μοτοσικλέτα.
Όταν κάποιος είναι συνεπής στην συντήρηση τότε σαφώς θα έχει τα λιγότερα δυνατά προβλήματα, μηχανές πολλών ετών (κοντά 2 δεκαετιών) είναι λογικό να είναι καταπονημένες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σε στεγνώσουν οικονομικά από τις βλάβες που ίσως προκύψουν.


Προσωπικά έχω αλλάξει 4 GS και δεν σκέφτομαι να πάρω κάποια άλλη μηχανή σε αυτή την κατηγορία, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει καμία αντάξια της. Γνωρίζοντας την τσέπη αν πονέσει όταν θα χρειαστεί, θα πω ότι δεν με ενδιαφέρει καν, γιατί όλα όσα θα μου έχει σώσει η μηχανή σε απόλαυση, δεν αγοράζονται και ότι δεν τα αλλάζω για όλα τα λεφτά που θα κέρδιζα αν είχα κάποιο ιαπωνικό μηχανάκι από εκείνα τα άσπαστα.

Οπότε ο καθένας μας ζυγίζει τα θέλω του και προχωρά σε αγορά βάση προτεραιοτήτων !!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Κοίτα που θα μοσχοπούλησουμετην την αθραυστη γριά χοντρή σε τιμή Μόνικας Μπελούτσι.. :ha
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σχεδόν θέλω να ρωτήσω για τα κιβώτια που διαλύονται στις 1100 αλλά μετά θυμήθηκα ότι από πίτα που δεν τρως...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πέρα από τον χαβαλέ, η μηχανή είναι καταπληκτική και οδηγικά καμία άλλη στην κατηγορία της δεν σου αφήνει το αίσθημα χαράς όταν την καβαλάς.
Ναι βρε΄συ, δεν αντιλεγω σε αυτο. Οντως ειναι καταπληκτικα μηχανηματα, και θα το παω ενα βημα παραπερα στα ευρωπαικα γενικοτερα. Εχουν φοβερη ποιοτητα κυλισης, ειναι στοιβαρα, εχουν αυτο το κατι, το οποιο σε φτιαχνει, που σχετικα δυσκολα θα βρεις σε ιαπωνικο!

Όλα χαλάνε και όλα φτιάχνονται, ο κάθε υποψήφιος αγοραστής θα πρέπει να υπολογίσει αν μπορεί να το συντηρήσει όπου και όταν χρειαστεί και τότε προχωρά σε μια σοφή αγορά.
Αυτος ειναι και ενας απο τους λογους, για τους οποιους ελεγα αυτα που ελεγα. Το κοστος "συντηρησης" πρεπει να το λαβει σοβαρα υποψη του ενας υποψηφιος αγοραστης.
Ο Αποστολης πχ, μηχανικος δεν ειναι (πιανουν ομως τα χερια του), αλλα αυτο δεν θα τον γλυτωσει απο τετοιου ειδους επισκευες ή εξοδα. Πρεπει να ενημερωθει, αφου ρωταει και ενδιαφερεται για μια τετοια αγορα. Οπως φυσικα, θα ενημερωθουν και αλλοι συντροχοι διαβαζοντας αυτα. Ή μαλλον και αυτα!
Εγω ειμαι μηχανικος, και δεν εχω τα καταλληλα εργαλεια για αυτες τις δουλειες, και ας μπορω να τις κανω ΑΝ τα ειχα. Χωρο εχω και πολυ μαλιστα!
Η μηχανη μου εχει παει μονο μια φορα σε αντιπροσωπεια. Τοτε με το πρωτο press direct και τωρα θα ειναι η δευτερη φορα!

Προσωπικά έχω αλλάξει 4 GS και δεν σκέφτομαι να πάρω κάποια άλλη μηχανή σε αυτή την κατηγορία, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει καμία αντάξια της. Γνωρίζοντας την τσέπη αν πονέσει όταν θα χρειαστεί, θα πω ότι δεν με ενδιαφέρει καν, γιατί όλα όσα θα μου έχει σώσει η μηχανή σε απόλαυση, δεν αγοράζονται και ότι δεν τα αλλάζω για όλα τα λεφτά που θα κέρδιζα αν είχα κάποιο ιαπωνικό μηχανάκι από εκείνα τα άσπαστα.
Και εγω Γιαννη, gs ειχα και εχω, αλλα γνωριζω και γνωριζα απο πριν οτι θα μπορω, με τον ενα ή τον αλλο τροπο να ανταποκριθω σε τετοιου ειδους εξοδα. Δεν μπορουν νομιζω να το κανουν ολοι αυτο. Για αυτο προσπαθω να επισημανω στον Αποστολη και στον καθε Αποστολη υποψηφιο αγοραστη, οτι υπαρχει και αυτη η "πλευρα"!
Απο εκει και περα, οπως λες και εσυ

Οπότε ο καθένας μας ζυγίζει τα θέλω του και προχωρά σε αγορά βάση προτεραιοτήτων !!!
Ενα ακομα που θελω να πω, ειναι πως σαν κατοχος BMW, (πχ 4 εσυ, 3 εγω) εχουμε καθε δικαιωμα να "κρινουμε" την εταιρεια. Την οποιαδηποτε εταιρεια. Αν ειχα πχ Ducati, θα εγραφα τα κακως κειμενα αυτης της εταιρειας. Αν ειχα Honda εκεινης.... Aprilia εκεινης.....
Ολες εχουν τα καλα τους στοιχεια και τα ασχημα τους. Τα ασχημα πρεπει να επισημαινουμε, γιατι μεσω αυτων θα ερθει η οποια βελτιωση και ενημερωση, ειτε στις εταιρειες ειτε σε εμας σαν καταναλωτες!
Σε καμμια περιπτωση δεν θελω να το περνει καποιος προσωπικα, οτι επειδη λεω για τις BMW αυτα που λεω (ανακριβειες δεν ειναι, ψεματα δεν ειναι) οτι το λεω για τους ιδιους τους κατοχους. Ολοι μηχανες οδηγαμε και δεν εχουμε κατι να χωρισουμε.
Στην bmw ομως, οσο εχω bmw θα τα χωνω για τους λογους που ειπα!!!
Οπως και στον gsmaniak, γιατι οπως λεει ο σοφος λαος "Οποιος αγαπαει, παιδευει"!!! :p
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κοίτα που θα μοσχοπούλησουμετην την αθραυστη γριά χοντρή σε τιμή Μόνικας Μπελούτσι.. :ha
Τωρα, τι σχεση εχει αυτο διαφορικο (το μασιφ, το μπετον αρμε, το στοιβαρο), με των 1200 και επειτα!!!! ;) (για να μην ξεχνιομαστε δηλαδη :laugh:)
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Τι γνώμη έχουμε για το r100??? Καλημερααα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Eγω στο boxer πες τα που έχει μαραζι και σκέφτομαι την ώρα που θα μου γράψει με μεγάλα γράμματα στα έλεγα!!!!

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε Άι σιχτιρ , έχεις καταντήσει αηδία , πάρε τρανσαλπ να τελειώνουμε
Το καινούργιο, να γίνει ο καλύτερος φίλος του Μίστερ Μίστερ

Αν είναι να δώσεις 12500 για πενφέ του μεσοπολέμου, ας τα δώσεις για κούτα Χόντα
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Το καινούργιο, να γίνει ο καλύτερος φίλος του Μίστερ Μίστερ

Αν είναι να δώσεις 12500 για πενφέ του μεσοπολέμου, ας τα δώσεις για κούτα Χόντα
Θεωρείς το Άφρικα άνετο ταξιδιαρικο;;;;; Χαχαχαχα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θεωρείς το Άφρικα άνετο ταξιδιαρικο;;;;; Χαχαχαχα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν ξέρω, το εφταμισο που είχες σίγουρα όχι, επίπεδο 950 το έχω.

Το τρανσλαπ το εφταμισο όμως, τον φονέα γιγάντων και εμπρηστη της ασφάλτου...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Θεωρείς το Άφρικα άνετο ταξιδιαρικο;;;;; Χαχαχαχα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το CRF το 1000 ταξιδεύει άνετα εφόσον γίνει σωστό φτιάξιμο στη σέλα. Τα ίδια και το 1100. Αλλά αφού δεν σε ενδιαφέρει το χώμα υπάρχουν και άλλες καλύτερες επιλογές ευρωπαϊκές, ιαπωνικές και "κινεζικές" όπως το cf800 κτλ κτλ. Αλλά ας αφήσουμε τις άλλες επιλογές.

Επειδή εδώ μιλάμε για gs 1200 πήγαινε κατευθείαν σε αυτά με τους διπλούς εκκεντροφόρους. Θα το πληρώσεις κάτι παραπάνω αλλά κι όταν το πουλήσεις δεν θα χάσεις λεφτά. Και ψάξε για adventure.

Nομίζω πως ήρθε η ώρα να αρχίσεις τις δοκιμές. Αν θα ταξιδεύεις δικαβαλος να κάνεις δοκιμή και με το κορίτσι να δεις αν σας είναι άνετο. Αν νιώσεις άνετα να το πάρεις και να βρεις ένα σοβαρό συνεργείο να στο συντηρεί και εννοώ τα πιο χοντρά. Το μεγάλο σέρβις το κάνεις άνετα μόνος.

Έχει πουλήσει πολύ και θα βρεις πολύ πληροφορία, πολλά αξεσουάρ που θα σας κάνουν τη ζωή εύκολη και στα συνεργεία ξέρουν που πονάει. Αν δεν σου κάτσει το gs1200 adventure κοιτάς και αλλού.

Στο εξωτερικό σε όποια χώρα και να πάω ταξίδι είναι γεμάτο gs φορτωμένα που ταξιδεύουν. Ε δεν είναι τυχαίο αυτό αφού η μοτοσυκλέτα είναι όνειρο στο ταξίδι σε οποιοδήποτε μορφής δρόμου.

Θα κάνεις και μια mobile care και θα είσαι πιο ήσυχος τον πρώτο καιρό.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλημέρα παρατηρώ ότι σε κάποια μοντέλα η πίσω μπαγκαζιερα είναι χαμηλή και σε κάποια πολύ ψηλή ...μπορεί κάποιος να μου πει την διαφορά.....επίσης λογικά θα μπορώ να την τραβήξω και άλλο πίσω;;;


Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα παρατηρώ ότι σε κάποια μοντέλα η πίσω μπαγκαζιερα είναι χαμηλή και σε κάποια πολύ ψηλή ...μπορεί κάποιος να μου πει την διαφορά.....επίσης λογικά θα μπορώ να την τραβήξω και άλλο πίσω;;;


Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι μαμά βαλίτσες του απλού gs, έχουν έναν μηχανισμό αυξομείωσης σε ύψος.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Οι μαμά βαλίτσες του απλού gs, έχουν έναν μηχανισμό αυξομείωσης σε ύψος.
Κώστα επειδή είμαι καλός μαθητής έκατσα και διάβασα όλο το φόρουμ....έχω να σου κάνω δύο ερωτήσεις επειδή διάβασα την ανακατασκευή που έκανες στην μαύρη...

  1. πιστεύεις ότι αν δεν είχες βάλει εξάτμιση οι βαλβίδες θα την είχαν ακούσει πιο νωρίς λόγο εγκλωβισμό καυσαερίων
  2. είσαι υπέρ στην εξάτμιση και αν ναι θέλει πρόγραμμα κλπ η μόνο τελικό και τίποτα άλλο!!
  3. δεν έχω δει πουθενά να γράφεις κάθε πότε κοιταγες βαλβίδες και κάθε πότε θέλαν ρύθμιση με την χρήση που έκανες....

Ευχαριστωωωω .....να ξέρεις η απόφαση πάρθηκε!!!! Χαχαχα και βρήκα και ένα Διαμαντή (λογικά) αλλά μου λείπουν κάποια έυρα και το κορίτσι θέλει Τουρκία το καλοκαίρι χαχαχαχα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βασικά ... Είχα 2-3 γνωστούς που στα 200000 χλμ είχαν καρφώσει βαλβίδα εξαγωγής και σκέφτηκα ότι δεν είναι τυχαίο.
Το άνοιγμα κεφαλής και ο έλεγχος είναι πανευκολος στον boxer, ούτε φλάντζες δεν χρειάζεται καινούργιες, οπότε ανοίξαμε επισκευασαμε ότι χρειαζόταν και συνέχισε πιο δυνατός σε απόδοση

Βαλβίδες κάθε 10000 το 07 και νομίζω το 2εκκεντρο είχε καπελωτα.

Εξάτμιση δεν χρειάζεται, μια χαρά είναι η μαμά....με την ακραποβιτς εκτός του θορύβου, χάνεις στα χαμηλά και δεν το θες αυτό
Επίσης κάνει φασαρία και ο πίσω έχει θέμα.

Προγράμματα κλπ στον boxer....μην το σκέφτεσαι καν.
Το πουλί είχε μπλέξει με τέτοια για να με περνάει και δεν τα κατάφερε ποτέ.

Μην ξεχάσεις ένα καλό τσεκ πριν ψωνίσεις
 
Top Bottom