Αγορα BMW R 1200 GS ADVENTURE 08 - 10

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Είναι νέος στο μπόξερ, δεν τον παίζουν οι παλιοί.

Κοντεύουν να πείσουν και εμάς ότι το GS είναι το καλυτερότερο μηχανάκι του κόσμου παρά τα ψιλά γράμματα.
Ψιλα γραμματα υπαρχουν παντου Γιαννη. Εμεις ειμαστε κοντοι δεν τα φτανουμε , ειναι για εσας του ψηλους:p
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Εντεταξυ αυτό έλεγα χθες με την Αφροδίτη .... Οσοι έχουν προπέλα δεν μου προτείνουν τίποτα άλλο και όσοι έχουν οτιδηποτε άλλο μου προτείνουν κάτι τρίτο....τους παρομοίαζε με τους σουμπαρουδακιδες και αυτό είναι καλό σημάδι!!!!!! ....... Για πάμε τώρα αν είναι γλυτώσω κάνα φράγκο και να πάω για μόνο εκκεντροφόρο και κοκοράκια που μου φαίνονται πιο μπαμπαμ...... Τι να προσέξω που ποναναγανε , αν το έχει αλλάξει ο προηγούμενος κλπ (αβσ τρόμπα κλπ) .... Και αν κάνω υπομονή και πάρω με δύο εκκεντροφόρους και καπελωτα (δεν ποναγαν πουθενά αυτά;;; Όλα τα χαν λυμένα;;;)


Στο διαταυτα με τον άξονα στην ουσία τι γίνετε ;;; Από μη λυπανση κόβετε ;;; Δλδ αν τον συντηρείς ανά καποια χλμ είναι αθάνατος ; Έχετε καμοια φωτό που τον κόβει για να καταλάβω που ποναει;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωχχ.. μάνα μου..
Είχαμε τους αναποφάσιστους... μηχανών και αγγελιών..
Τώρα έχουμε τον αναποφάσιστο ... μοντέλου..!!!!!!!!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ωχχ.. μάνα μου..
Είχαμε τους αναποφάσιστους... μηχανών και αγγελιών..
Τώρα έχουμε τον αναποφάσιστο ... μοντέλου..!!!!!!!!
Ε ναι Πετράκο μήπως λέω μήπως καταφέρω να το συντηρώ μόνος όσο μπορώ αλλά πολύ αλενοβιδα ρε παιδί μου , αυτές συνήθως τις κλωτσαω

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ε ναι Πετράκο μήπως λέω μήπως καταφέρω να το συντηρώ μόνος όσο μπορώ αλλά πολύ αλενοβιδα ρε παιδί μου , αυτές συνήθως τις κλωτσαω

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Να τις αλλάξεις τοτε όλες με κατσαβιδόβιδες!!!! :p
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Να τις αλλάξεις τοτε όλες με κατσαβιδόβιδες!!!! :p
Χαχαχαχαχαχα ...... Θα δω μήπως το παίξω 10.12.14 japan

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ρε Αποστολ , είναι σαν να σου λέει η Μονικα έλα μαζί μου για ένα βράδυ και εσύ να σκέφτεσαι μήπως είναι προβληματικό το σουτιέν κ σπάσει .
Επίσης να σκέφτεσαι δεν θα πάω μαζί της γιατί ένας φίλος μου μου είπε ότι δεν φιλάει ωραία .
Βλέπετε κρατάω ένα επίπεδο.

Πάνε βρε αγόρι μου να το πάρεις , όλα τα φτιάχνεις μόνος σου κ επίσης όλα χαλάνε .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ρε Αποστολ , είναι σαν να σου λέει η Μονικα έλα μαζί μου για ένα βράδυ και εσύ να σκέφτεσαι μήπως είναι προβληματικό το σουτιέν κ σπάσει .
Επίσης να σκέφτεσαι δεν θα πάω μαζί της γιατί ένας φίλος μου μου είπε ότι δεν φιλάει ωραία .
Βλέπετε κρατάω ένα επίπεδο.

Πάνε βρε αγόρι μου να το πάρεις , όλα τα φτιάχνεις μόνος σου κ επίσης όλα χαλάνε .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mπελουτσι;;; Πάλι με Παλιογρια θαμπλεξω;;;; Χαχαχαχα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Στα αερόψυκτα δεν παθαίνει τίποτα ο άξονας.
Ούτε σκουριάζει ούτε κόβεται.
Έλα πες τα στον δικό μου που χωρίς αισθητους τζογους έκανε κραου ο μπροστινος σταυρος στα 190 και είδα το Χριστό να κατεβαίνει και να με σώνει. Εκεί πάει το είχα μέρες ακομα
 

Koutalianos

Μέλος
Περιοχή
Βόρεια Εύβοια
Όνομα
Μπαμπης
Μοτό
Honda xrv 750,2002
Καλησπέρα Αποστολή.Ελπιζω να είστε καλά.Να σου πω κ εγώ την εμπειρία μου μήπως κ βοηθήσω λιγο μιας κ είχα κ εγώ Άφρικα κ πήγα σε προπέλα και έχουμε κ παραπλήσιο υψος..Εγω πήγα σε gs του '07,απλο.Επελεξα απλό κ όχι adve για οικονομικούς λόγους.Το βρήκα με 44.000χλμ ..σχεδόν γυμνό.Δηλαδη μόνο βαλίτσα.
Όμως ήταν σε πολυ καλή κατάσταση.Ενας ιδιοκτήτης,ενημερωμένο βιβλίο σέρβις,είχε κάνει τις ανακλήσεις του,δεν είχε πατήσει χώμα και ήταν πάντα γκαραζομενο.. Εννοείται ότι έγινε ο απαραίτητος έλεγχος σε εξουσιοδοτημένο..
Λόγω ύψους ταλαιπωρήθηκα..λίγο μέχρι να το φέρω στα μέτρα μου.Αλλαγη μαρσπιε με ρυθμιζόμενα σε ύψος, καβαλέτα 30mm,ψηλή σέλα από bmw Γαλλίας στο ίδιο χρώμα με την παλιά,κατασκευή ποδοφρενου κ ανεμοθωρακα wrs..
Καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε πουθενά με το αγαπημένο μας Άφρικα..Είναι άδικο.
Είναι παντού καλύτερο.Δυναμη,ροπή,κράτημα,ποιότητα κύλισης,ταξίδι με πλήρες φορτίο..
Επειδή το Άφρικα το έφτιαχνα μόνος μου..είχα ένα ανχος στην αρχή για το αν θα μπορώ να κάνω τα ίδια με το bmw..
Τελικά είναι εύκολο στην συντήρηση του.
Λάδια,φίλτρα,μπουζί,βαλβολινες κιβωτίου κ άξονα..ιμάντα μια χαρά τα κάνει κάποιος που λίγο κατέχει κ του αρέσει..
Εννοείται πως πηγαίνει κ στο Παρασκευά για ελενχο κ πιο χοντρά πράγματα αν χρειαστεί..
Από ζημιές μέχρι στιγμής..1)τρίχα καυσίμου(κλασική βλάβη),πίσω αμορτισέρ στα 53.000χλμ.(επισκευη σε γνωστό συνεργείο για αναρτησεις).Αυτά μέχρι στιγμής.Τωρα για τον άξονα που ανχωνομαστε...αν γίνεται σωστή συντήρηση κ ελενχος θα βγάλει πολλά πιστεύω χιλιόμετρα..(σίγουρα παίζει ρόλο κ ο τροπος οδηγησης..)
Μόλις κατέβω Αθήνα θα σε πάρω να βρεθούμε
να τα πούμε κ από κοντά..Ότι χρειαστείς εννοείται μιλάμε)
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Έλα πες τα στον δικό μου που χωρίς αισθητους τζογους έκανε κραου ο μπροστινος σταυρος στα 190 και είδα το Χριστό να κατεβαίνει και να με σώνει. Εκεί πάει το είχα μέρες ακομα
Νομίζω ότι αποτελείς την εξαίρεση του κανόνα γιατρέ μου
Το έχεις ξανακουσει αυτό σε άλλον ;
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Νομίζω ότι αποτελείς την εξαίρεση του κανόνα γιατρέ μου
Το έχεις ξανακουσει αυτό σε άλλον ;
Ναι έχω βρει αρκετές αναφορές στο ίντερνετ από εξωτερικό. Έκοβαν και τα αεροψυκτα απλά σε πιο πολλά χλμ απ ότι τα πρώτα lc που ήταν προβληματικά σ αυτό το θέμα κ όχι μόνο.
Να φανταστείς έχουν βγάλει οι Αμερικανοί αφτερμαρκετ άξονα καλύτερης κατασκευής και για τα αεροψυκτα.τα είχα βρει όλα τότε που την πάτησα κ έψαχνα τι να βαλω
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Μάλιστα .

Κι απ'οτι θυμάμαι το μηχανάκι σου δεν είχε οντως πολλά χιλιόμετρα,τουλάχιστον όχι τόσα που να δικαιολογεί την αντικατάσταση ή την επισκευή του (άξονα ) .
Γιατί κι αυτοί δεν είναι για μια ζωή εννοείται ,κάπου μετά τα 120,150 ; θέλουν την αλλαγή -επισκευη τους ,που και πάλι συμφέρει αν αναλογιστείς πόσα σετάκια αλυσογραναζα θα άλλαζες αν είχες άλλο μηχανάκι.

Πάντως νομίζω ότι συμφωνούμε στο ότι είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις τέτοιας ζημιάς σε αερόψυκτα φανταζομαι
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Ρε Αποστολ , είναι σαν να σου λέει η Μονικα έλα μαζί μου για ένα βράδυ και εσύ να σκέφτεσαι μήπως είναι προβληματικό το σουτιέν κ σπάσει .
Mπελουτσι;;; Πάλι με Παλιογρια θαμπλεξω;;;; Χαχαχαχα
Ποια Μπελουτσι? Για τη Λεβινσκι μιλαει, αυτη του Κλιντον ντε...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ρε παιδιά ,με το Μπαρντό , ο Παντελος Padis δεν τοποθετήθηκε ακόμα ;
Η τοποθέτηση είναι ''μονόδρομος'' ...

Υπάρχουν μηχανές και μηχανάκια, υπάρχει και το gs.
Όχι ότι είναι το καλύτερο, όχι ότι είναι το πιο αξιόπιστο, αλλά κάνει πολλά πράγματα μαζί με κυριότερο το να ταξιδεύει.
Χαλάει, Ναι! Κοστίζει? Ναι! Πονάει όταν χαλάει? Ναι! Αλλά σου δίνει και κάτι χαμόγελα, ως τ'αυτιά!
Συγκρινόμενο με το varadero απλά δεν υπάρχει σύγκριση. Αξιόπιστο το honda και ξέρεις πως βάζεις το κλειδί στον διακόπτη και φεύγεις.
Το ίδιο βέβαια συμβαίνει και στο bmw αν το έχεις συντηρήσει σωστά.
Εργονομικά έχει τα χάλια του τα μαύρα, από φώτα είναι καντήλια αναμμένα, έχει όμως σέλα αρχοντική για οδηγό κ συνοδηγό, κρύβει το βάρος του περίτεχνα και έχει ανεμοκάλυψη που θα ζήλευαν πολλά ''touring''.
Με μονό εκκεντροφόρο? Με διπλό? 1200? 1250? Ότι θα καβαλήσεις θα έχεις την αίσθηση του φεύγω και είμαι έτοιμος να κάνω 1000km μονορούφι.

Αποστόλη, αν είσαι συνειδητοποιημένος με το ότι θα αντιμετωπίσεις βλάβες άνω των 500€ προχώρα! Θα σου δώσει πολλά περισσότερα απο ότι θα ζητήσει.
Αν όχι, πάρε Tenere.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πάντως νομίζω ότι συμφωνούμε στο ότι είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις τέτοιας ζημιάς σε αερόψυκτα φανταζομαι
Σπασμένοι άξονες ελάχιστοι σε αυτά. Ειδικά σε σχέση με τις πωλήσεις τους.
Σταυροί όμως πολλοί, το οποίο είναι και φυσιολογικό και έρχεται αναπόφευκτα με το μάζεμα χιλιομέτρων!
 
Top Bottom