Αγορα BMW R 1200 GS ADVENTURE 08 - 10

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Όλοι ktm θα πάρετε, ΚΑΙ oι bmwδακιδες:)
Αξιοπιστία γερμανική λέει :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλοι ktm θα πάρετε, ΚΑΙ oι bmwδακιδες:)
Αξιοπιστία γερμανική λέει :p
Εσύ τα έχεις πληρώσει τα 2χιλιαρα στα δύο γελαδια που είχες ή είσαι κανένας πλεμπαιος?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το έχεις διαβάσει αυτό Αποστολε?


Ρίξε μια ματιά, γιατί με αυτά που διαβάζω θα πηδηχτω από κανένα παράθυρο.

Ο πιο πρόσφατος που άλλαξε δίσκο είναι ο Παντελής και μπορεί να μας πει κόστος.
Εγώ στα 300000 χλμ στο ένα και στα 150000 χλμ στο άλλο δεν είχα αλλάξει και τους είχα σκίσει τα βαρδουλα.

Το Πρες ντιρεκτ στην μαύρη άρχισε να ακούγεται στις 100000 χλμ στο ρελαντί μόνο φυσικά.
Στον Γέρακα δεν μου το άλλαζαν ,γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα και ευτυχώς είχαν δίκιο γιατί μέχρι τα 300000 χλμ δεν έγινε κάτι

Τα σαζμαν του 2εκκεντρου δεν έχουν θέμα, γενικά είναι κάτι που δεν ασχολείσαι
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Η τοποθέτηση είναι ''μονόδρομος'' ...

Υπάρχουν μηχανές και μηχανάκια, υπάρχει και το gs.
Όχι ότι είναι το καλύτερο, όχι ότι είναι το πιο αξιόπιστο, αλλά κάνει πολλά πράγματα μαζί με κυριότερο το να ταξιδεύει.
Χαλάει, Ναι! Κοστίζει? Ναι! Πονάει όταν χαλάει? Ναι! Αλλά σου δίνει και κάτι χαμόγελα, ως τ'αυτιά!
Συγκρινόμενο με το varadero απλά δεν υπάρχει σύγκριση. Αξιόπιστο το honda και ξέρεις πως βάζεις το κλειδί στον διακόπτη και φεύγεις.
Το ίδιο βέβαια συμβαίνει και στο bmw αν το έχεις συντηρήσει σωστά.
Εργονομικά έχει τα χάλια του τα μαύρα, από φώτα είναι καντήλια αναμμένα, έχει όμως σέλα αρχοντική για οδηγό κ συνοδηγό, κρύβει το βάρος του περίτεχνα και έχει ανεμοκάλυψη που θα ζήλευαν πολλά ''touring''.
Με μονό εκκεντροφόρο? Με διπλό? 1200? 1250? Ότι θα καβαλήσεις θα έχεις την αίσθηση του φεύγω και είμαι έτοιμος να κάνω 1000km μονορούφι.

Αποστόλη, αν είσαι συνειδητοποιημένος με το ότι θα αντιμετωπίσεις βλάβες άνω των 500€ προχώρα! Θα σου δώσει πολλά περισσότερα απο ότι θα ζητήσει.
Αν όχι, πάρε Tenere.
Συγνώμη φίλος, μια διόρθωση,το βαραντερο δεν είναι μηχανάκι,είναι τάφος δεινοσαυρου με ρόδες
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και γιατί πήρες ktm αυτό είναι άλμα επί κοντώ χαχαχαχ
Μην το γελάς, είναι όντως. Ήταν λιγότερο επίφοβο γιατί ήξερα ποιός το σερβάρισε και το είδε "από μέσα".
Εντάξει τώρα κάτι στάζει σε ψυκτικό μερικές φορές, κάτι λερώνει σε λάδι εμπρός δεξιά, το ρίχνω στον "χαρακτήρα" και θα το ψάξω σε επόμενο λύσιμο πλαστικών.

Αλλά αξίζει η αίσθηση τελικά, φαντάσου έχω σταματήσει να παραπονιέμαι και για την σέλα (που προχτές ήταν ενοχλητική παρά τα μισά χιλιόμετρα από την προηγούμενη εβδομάδα).


Τεσπα, στο θέμα μας, εγγύηση μόνο το καινούριο και ούτε καν...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ποσα χιλιομετρα εχεις?
Η πρωτη αλλαγη ολων αυτων εγινε στα 113.000 χλμ και τωρα εχει 320.000 χλμ!!!
Ξανατονιζω ομως, οτι ο δισκος, ουτε τοτε, ουτε τωρα πατιναρει!!!
Αλλου γινεται η ζημια, και τα αλλαζεις ΟΛΑ!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Mπερδευτικα ότι θες να αλλάξεις άξονα δεν εννοούμε αλλάζει μόνο το κομμάτι από το δισκοπλατο και πίσω ...εννουμε μέσα τον σταυρό του διαφορικού;;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τωρα με σκοτωσες!!!!!!!!!!!! :wacky:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Η πρωτη αλλαγη ολων αυτων εγινε στα 113.000 χλμ και τωρα εχει 320.000 χλμ!!!
Ξανατονιζω ομως, οτι ο δισκος, ουτε τοτε, ουτε τωρα πατιναρει!!!
Αλλου γινεται η ζημια, και τα αλλαζεις ΟΛΑ!!!!
Με τέτοιο χρονοδιάγραμμα , κάνω 20 χρόνια ταξίδια!!!

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το έχεις διαβάσει αυτό Αποστολε?


Ρίξε μια ματιά, γιατί με αυτά που διαβάζω θα πηδηχτω από κανένα παράθυρο.

Ο πιο πρόσφατος που άλλαξε δίσκο είναι ο Παντελής και μπορεί να μας πει κόστος.
Εγώ στα 300000 χλμ στο ένα και στα 150000 χλμ στο άλλο δεν είχα αλλάξει και τους είχα σκίσει τα βαρδουλα.

Το Πρες ντιρεκτ στην μαύρη άρχισε να ακούγεται στις 100000 χλμ στο ρελαντί μόνο φυσικά.
Στον Γέρακα δεν μου το άλλαζαν ,γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα και ευτυχώς είχαν δίκιο γιατί μέχρι τα 300000 χλμ δεν έγινε κάτι

Τα σαζμαν του 2εκκεντρου δεν έχουν θέμα, γενικά είναι κάτι που δεν ασχολείσαι
Πιο προσφατη προσφορα, απο αυτην της Παρασκευης, δεν νομιζω!!!!!
Και μην απλοποιεις το θεμα αγαπητε μου φιλε maniak.
Τα του δισκου τα εξηγησα. Εδω μιλαμε για ενα ελλατωμα κατασκευαστικο, που θα πληρωσουν ολοι καποια στιγμη, και που δεν εφτιαξαν ποτε οι υπεροπτες μηχανολογαρες γερμανοι! Με τα χιλιομετρα ερχεται αυτο, οπως πολυ σωστα ειπε ο Γιαννης.
Εσυ δεν χρειαζεται να πηδηξεις απο το παραθυρο, γιατι ως γνωστο η μηχανες σου ηταν το αγλαίσμα της γερμανικης τεχνολογιας. Δεν παρουσιασαν ποτε τιποτα, τα ξερουμε, μας τα εχεις πει. Ακομα και αν σου επαθαν, σιγουρα δεν φταινε οι γερμανοι!!!! Τα λεω για οποιονδηποτε αλλο, που μετραει τα "κουκια" πριν αγορασει μια μηχανη, και συνεχιζει να τα μετραει και μετα την αγορα της. Αυτους θελω να προλαβω.......... Τουλαχιστον να εχουν μια.... ιδεα!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νικόλα είσαι εμμονικος και γραφικός μαζί μου και αυτός είναι ο λόγος που γράφεις ειρωνικά.

Δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως, αλλά να πάρει τις σωστές πληροφορίες ο Αποστόλης.
Αν έδωσες 2000 και εισαι έτοιμος να τα ξαναδώσεις.....τι να πω?
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Εσύ τα έχεις πληρώσει τα 2χιλιαρα στα δύο γελαδια που είχες ή είσαι κανένας πλεμπαιος?
Δεν είχα πλερωσει τίποτα !
70000χλμ έκανα μαζί τους !
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
70000 είναι 7 χρόνια ας πάρει φωτιά μετά χαχαχαχα


Για συνεχίστε φτιάχνω excelaki με γραφήματα....τα νούμερα θα δώσουν την απάντηση!!!!!


Χαχαχαχα ....... Επίσης αν είχες πάρει μεταχειρο gs από άτομο που το πήρε κούτα και το είχε για καφετέρια και μόνο σούζα και αυτό λέει πολλά..... Αλλα αυτό πάει στην ελπίδα του αμυρου

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Νικόλα είσαι εμμονικος και γραφικός μαζί μου και αυτός είναι ο λόγος που γράφεις ειρωνικά.

Δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως, αλλά να πάρει τις σωστές πληροφορίες ο Αποστόλης.
Αν έδωσες 2000 και εισαι έτοιμος να τα ξαναδώσεις.....τι να πω?
Δεν είμαι εμμονικος ούτε γραφικός μαζί σου Κώστα!
Μου κάνει εντύπωση όμως, που μόνο η δικιά σου μηχανή ήταν τέλεια σε όλα της.
Μου κάνει εντύπωση ότι δεν παραδέχεσαι καμμία "αστοχία" των Γερμανών!
Μου κάνει εντύπωση πως ελαφριά την καρδία, χωρίς να λαμβάνεις υπόψη σου τα έξοδα (όχι μόνο συντήρησης, αλλά των κερατιάτικων εξόδων) "προτείνεις" αβίαστα την αγορά μιας τέτοιας μηχανής. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια τσέπη!
Μου κάνει εντύπωση που δεν σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου, όταν κάποιος λέει οτιδήποτε για τις bmw!

Όσο αφορά αυτό το 2000αρο, τι πρέπει να κάνω; Να την βάλω στην αποθήκη; Να την πουλήσω έτσι; Να την αχρηστεψω; Έχω μπει στο χώρο και θα χορέψω!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να την δώσεις για να μην πληρώνεις τόσα λεφτά, θα ήταν πιο σοφό για κάποιον τρίτο σαν και εμένα

Εγώ δεν έχω γράψει ποτέ ότι τα δύο gs που πέρασαν από τα χέρια μου ήταν τέλεια, με την έννοια που εννοείς..
Μιλάω πάντα για αυτά που έπαθα και δεν έπαθα εγώ, πλήρωσα και δεν πλήρωσα.

Ο Αποστολης, ο οποίος είναι μηχανικός, μπορεί να φιλτράρει όσα λέμε και να πράξει. αναλόγως....σιγά τον μπέμπη.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
70000 είναι 7 χρόνια ας πάρει φωτιά μετά χαχαχαχα
Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και εγώ Αποστόλη, όταν τα άλλαξα όλα αυτά πριν χρόνια, αυτό έλεγα. "Μέχρι να ξαναέρθει ο καιρός, ποιος ζει ποιος πεθαίνει"!!!!!
Ξέρεις πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός όμως;;; Και όταν έρθει (ή ξαναέρθει), θα με θυμηθείς!!!!
Πληροφορίες θέλεις, σωστές και πραγματικές πληροφορίες σου δίνω. Εσύ φυσικά είσαι αυτός που θα αποφασισει!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Η πρωτη αλλαγη ολων αυτων εγινε στα 113.000 χλμ και τωρα εχει 320.000 χλμ!!!
Ξανατονιζω ομως, οτι ο δισκος, ουτε τοτε, ουτε τωρα πατιναρει!!!
Αλλου γινεται η ζημια, και τα αλλαζεις ΟΛΑ!!!!
Ενδιαφέρον.
Αυτο συμβαίνει μονο στα 2007; Ρωταω γιατι εγω με 2008, που εχουν αλλο κιβώτιο, δεν εχω θέμα με κουρεμα και βαράει το press direct εδω και 90.000χλμ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ενδιαφέρον.
Αυτο συμβαίνει μονο στα 2007; Ρωταω γιατι εγω με 2008, που εχουν αλλο κιβώτιο, δεν εχω θέμα με κουρεμα και βαράει το press direct εδω και 90.000χλμ.
Και θα βαράει στο ρελαντί στον αιώνα των αιώνων....χωρίς πρόβλημα
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Εγώ προσωπικά έχω λιώσει (στην κυριολεξία) 2 αερόψυκτα ,ένα 2008 και ένα του 2011 με δυο έκκεντρα, χώμα πολύ , και χλμ αρκετά.
Εκτός από της ανακλήσεις,τίποτα άλλο!
Ένας γείτονας με μοντέλο 2006 (με σερβο μονάδα)έχει 78000χλμ ,επίσης τίποτα.
Γενικά λέγανε ,τότε παλιά ,ότι τα τελευταία καλά bmw ήταν τα 1150 .
Τώρα λένε ότι τα τελευταία καλά bmw ήταν τα 1200 .
Πάρτε ότι σας αρέσει ρε ,η ζωή είναι μικρή και όλα χαλάνε !!!
Μηχανήματα είναι .

Εδώ με οικογένεια και υποχρεώσεις ρισκάραμε και αγοράσαμε ktm :)
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ενδιαφέρον.
Αυτο συμβαίνει μονο στα 2007; Ρωταω γιατι εγω με 2008, που εχουν αλλο κιβώτιο, δεν εχω θέμα με κουρεμα και βαράει το press direct εδω και 90.000χλμ.
Το βρήκα θα πάρω του Κώστα και θα βαράω υπερωρίες να του στέλνω ΦΠΑ και δηλώσεις μέχρι να σβήσει ο πράσινος ήλιος χαχαχαχα...... XR Maniac στο διαταυτα τι προβλήματα είχες πάθει εσύ έτσι πληροφοριακά (σε έψαχνα μισή ώρα σαν gsmaniac )

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom