Αγραφα-Αθηνα (Χωματινη) 16-8

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Γεια σε ολους!
Αυτές τις μερες θα βρίσκομαι στο χωριό Αγραφα οικογενειακως και την Τρίτη 16-8 θα ξεκινήσω νωρίς το πρωί από χωμα μέχρι την Θηβα.

Η διαδρομή που έχω κατα νου είναι Αγραφα-Μαραθος-Χρυσω-Δαφνη-Παππαδια-Καρπενησι-Καλιακουδα-Ροσκα-Λιβαδακι-Λευκα-Αρτοτινα-Αθ Διακος-Παυλιανη

Αν καποιος βρίσκεται εκεί και ενδιαφέρεται να κατέβουμε παρέα μου λέει..
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Γεια σε ολους!
Αυτές τις μερες θα βρίσκομαι στο χωριό Αγραφα οικογενειακως και την Τρίτη 16-8 θα ξεκινήσω νωρίς το πρωί από χωμα μέχρι την Θηβα.

Η διαδρομή που έχω κατα νου είναι Αγραφα-Μαραθος-Χρυσω-Δαφνη-Παππαδια-Καρπενησι-Καλιακουδα-Ροσκα-Λιβαδακι-Λευκα-Αρτοτινα-Αθ Διακος-Παυλιανη

Αν καποιος βρίσκεται εκεί και ενδιαφέρεται να κατέβουμε παρέα μου λέει..
Κάπου πριν τον Μάραθο, όπως ανεβαίνεις από Κλοπουκιτσα, ήταν πεσμένος ο δρόμος για αρκετό καιρό... Καλή βόλτα!
 
Reactions: dan

AndreasAdvBoar

Μέλος
Όνομα
ANDREAS
Μοτό
HONDA XLV 1000 VARADERO (WANNABE KTM 1290 SA)
Καλησπέρα...τελικά ξέρει κάποιος εαν περναει ο δρομος απο Θέρμο για Ροσκά?
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλησπέρα...τελικά ξέρει κάποιος εαν περναει ο δρομος απο Θέρμο για Ροσκά?
Από Θερμο πας Αμβρακια μετά Αργυρό Πηγάδι και μετά Πρόδρομο. Εναλλακτικά μπορείς να πας και από Αμπέλια αλλά είναι λίγο πιο μακριά. Στο Αργυρό Πηγάδι έχει ωραίο ξενώνα. Μετά το χωριό έχει το ανέβασμα που είναι γύρω στα 2 χλμ λίγο ζόρικο αλλά περνάει και ΙΧ οπότε μην αγχώνεσαι. Όταν βγεις Πρόδρομο κάνεις δεξιά (ανατολικά) για Ροσκα. Έχω να πάω από πέρυσι...Καλή βόλτα.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Εναλλακτικά μετά το Θέρμο , Καλλιθέα προς Προυσό μέσο Λαμπίρη . Πριν τον Προυσό δεξιά για Καστανιά και Πρόδρομο , μέχρι εδώ όλο άσφαλτο.
Από Πρόδρομο αριστερά χωματόδρομος καλός για Ροσκά.
Καλές βόλτες.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Άκυρο για την παραπάνω διαδρομή. Σήμερα έμαθα ότι μετά το Αργυρό Πηγάδι έχει πέσει ο δρόμος. Καλύτερα να πας από Προυσσο όπως λέει ο αποπανω.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Φίλε Γιάννη ξέρεις αν βγαίνει ο δρόμος που ξεκινά από Αργυρό Πηγάδι βόρεια μέσο Σκαγκαριάς και καταλήγει στο δρόμο ανάμεσα Τόρνο και Καστανιάς ;
Παλιότερα νομίζω πέρναγε αλλά με τις βροχές....
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Φίλε Γιάννη ξέρεις αν βγαίνει ο δρόμος που ξεκινά από Αργυρό Πηγάδι βόρεια μέσο Σκαγκαριάς και καταλήγει στο δρόμο ανάμεσα Τόρνο και Καστανιάς ;
Παλιότερα νομίζω πέρναγε αλλά με τις βροχές....
Θα δω τον χάρτη μου αύριο που θα είμαι σπίτι και θα σου πω.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Σκαγκαρια είναι τοπική ονομασία αν δεν κάνω λάθος. Δεν θυμάμαι να έχω βρει χωριό με τέτοιο όνομα. Από την ανατολική της κορυφής Τριανταφυλλια έχει 2 δρόμους που ανεβαίνουν βόρεια. Ο ένας από Αμπέλια και ο άλλος από Μελιγκοβα/Αργυρό Πηγάδι. Πιο βόρεια ενώνονται και βγάζει στον Πρόδρομο. Έχει και μικρότερους χωματόδρομους αλλά δεν τους έχω γυρίσει όλους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Σκαγκαρια είναι τοπική ονομασία αν δεν κάνω λάθος. Δεν θυμάμαι να έχω βρει χωριό με τέτοιο όνομα. Από την ανατολική του Αννινου έχει 2 δρόμους που ανεβαίνουν βόρεια. Ο ένας από Αμπέλια και ο άλλος από Μελιγκοβα/Αργυρό Πηγάδι. Πιο βόρεια ενώνονται και βγάζει στον Πρόδρομο. Έχει και μικρότερους χωματόδρομους αλλά δεν τους έχω γυρίσει όλους.
Αυτή εννοώ :
Αργυρό Πηγάδι - Γούρνες - Καστανιά , πρόκειται μάλλον για δευτερεύων δρόμο που δεν χρησιμοποιείται πια , φαίνεται ενδιαφέρον .... ευκαιρία για μελλοντική εξερεύνηση ;)
(δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω χάρτη)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Σήμερα που μπορώ να δώ τον χάρτη είδα την διαδρομή. Ο χωματοδρομος που περιγράφεις χαρακτηρίζεται ως δευτερεύον και μόνο αν φτάσεις Αργυρό Πηγάδι και ρωτήσεις μπορείς να μάθεις αν βγαίνει. Όλη η διαδρομή είναι σε χαλια, όπως λέμε εδώ, οπότε κάθε φορά που βρέχει αλλάζει. Φαίνεται ενδιαφέρον δρομολόγιο πάντως οπότε αν το αποφασίσεις πρέπει να προλάβεις τα χιόνια...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Αυτή εννοώ :
Αργυρό Πηγάδι - Γούρνες - Καστανιά , πρόκειται μάλλον για δευτερεύων δρόμο που δεν χρησιμοποιείται πια , φαίνεται ενδιαφέρον .... ευκαιρία για μελλοντική εξερεύνηση ;)
(δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω χάρτη)
Σε πρωινή συνάντηση που είχα με φίλο που είχε πάει πριν 2 χρόνια (με καθαρόαιμο εντούρο) μου είπε ότι η διαδρομή δεν έβγαινε με τπτ λόγω πολλών πεσμένων δέντρων...
 

AndreasAdvBoar

Μέλος
Όνομα
ANDREAS
Μοτό
HONDA XLV 1000 VARADERO (WANNABE KTM 1290 SA)
Από Θερμο πας Αμβρακια μετά Αργυρό Πηγάδι και μετά Πρόδρομο. Εναλλακτικά μπορείς να πας και από Αμπέλια αλλά είναι λίγο πιο μακριά. Στο Αργυρό Πηγάδι έχει ωραίο ξενώνα. Μετά το χωριό έχει το ανέβασμα που είναι γύρω στα 2 χλμ λίγο ζόρικο αλλά περνάει και ΙΧ οπότε μην αγχώνεσαι. Όταν βγεις Πρόδρομο κάνεις δεξιά (ανατολικά) για Ροσκα. Έχω να πάω από πέρυσι...Καλή βόλτα.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 
Top Bottom