Αδιάβροχες κάλτσες...

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
http://www.hunting-action.gr/product_details.php?category_id=80&item_id=239

Αυτές είναι goretex!!!!

Φοριούνται πάνω από την κανονική κάλτσα!

Ότι μπήκε πιο πάνω, μπορεί να είναι και απείρως καλύτερο, μπορεί και μούφα.... απλά δεν τις έχω δοκιμάσει και δε γνωρίζω.
Αυτές που έβαλα, είναι αυτές που έχω 18 χρόνια, από το 1996 κι είναι αυτό ακριβώς που υπόσχονται! Δοκιμασμένες με άρβυλο σε περπάτημα ατέλειωτο (50 χλμ σε μια νύχτα, τέτοιες καταστάσεις αντιμετώπιζα για 15 χρόνια...) και με τις εντουρόμποτες.
Έχουν περάσει όλα τα ποτάμια και τα ρυάκια της Θεσ/νικης και της Χαλκιδικής, Σερρών κλπ....
Μόνο από πάνω μπαίνει νερό και μάλιστα περιορισμένο, γιατί εφάπτονται καλά στο πόδι.
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
εγώ πάντως χρησιμοποιώ σακούλες super market ..........;););)

από όποιο super market και να είναι την ίδια δουλειά κάνουν .....:p:p:p:p

τιμή: τσάμπα !!! :yew:
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs
Η καλύτερη εταιρία που υπάρχει σήμερα σε αδιάβροχες κάλτσες είναι αυτή http://www.sealskinz.com/UK/

Αυτής της εταιρίας μοντέλα φέρνουν και η makan και ο Δημήτρης Υπερήφανος στα 2 link από πάνω. Η sealskinz βγάζει αδιάβροχες κάλτσες για όλα τα σπορ όπου υπάρχει επαφή με νερό. Ο αντιπρόσωπος που φέρνει όλη την γκάμα της sealskinz στην Ελλάδα είναι αυτός http://www.vmgfactory.com/index.php/el/

Τις πήρα τον χειμώνα από τον αντιπρόσωπο γιατί το μοντέλο που ήθελα δεν το έφερνε κανείς άλλος στην Ελλάδα. Τον βρήκα μέσω της sealskinz σε επικοινωνία με μεηλ

Η μεμβράνη που έχουν δεν είναι goretex αλλά είναι διαπνέον και αδιάβροχες. Το θετικό τους σε σχέση με άλλες αδιάβροχες που έχω βάλει είναι ότι δεν είναι γκουμουτσες, και σε αίσθηση νομίζεις ότι φοράς κανονική κάλτσα. Φοριούνται κατάσαρκα χωρίς άλλο ζευγάρι από μέσα. Και το θετικό που έχουν οι λεπτές (βγάζει και λεπτές και χοντρές) είναι ότι δεν χρειάζεσε ένα νούμερο μεγαλύτερες μπότες.

Ενώ άλλες αδιάβροχες π.χ. οι goretex της trekmates που έχω βάλει ήταν χοντρές και ήθελες ένα νούμερο μεγαλύτερες μπότες, ενώ τις λεπτές της sealskins τις φοραω με το κανονικό νούμερο μπότες.

Το θετικό τους σε σχέση με την λύση της ναύλον σακούλας είναι ότι με τις αδιάβροχες κάλτσες δεν ιδρώνει το πόδι γιατί έχουν διαπνοή.
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Καλησπερα....Να "ζωντανεψω" ενα θέμα που μας απασχολεί ολους ιδιως τωρα που αρχιζουν οι βροχες...Μολις παρεληφθησαν απο την μακρινη Κινα και ο κινεζος ορκιζεται οτι θα κανει χαρακιρι σε περίπτωση που περασει νερο...Απο ποιοτητα παντως φαίνονται πολυ καλες...Μενει να γινουν οι σχετικες δοκιμες...


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Καλησπερα....Να "ζωντανεψω" ενα θέμα που μας απασχολεί ολους ιδιως τωρα που αρχιζουν οι βροχες...Μολις παρεληφθησαν απο την μακρινη Κινα και ο κινεζος ορκιζεται οτι θα κανει χαρακιρι σε περίπτωση που περασει νερο...Απο ποιοτητα παντως φαίνονται πολυ καλες...Μενει να γινουν οι σχετικες δοκιμες...


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
μεγιες!! βουρ σε λεκανη με νερο για δοκιμη...;)
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Καλησπερα....Να "ζωντανεψω" ενα θέμα που μας απασχολεί ολους ιδιως τωρα που αρχιζουν οι βροχες...Μολις παρεληφθησαν απο την μακρινη Κινα και ο κινεζος ορκιζεται οτι θα κανει χαρακιρι σε περίπτωση που περασει νερο...Απο ποιοτητα παντως φαίνονται πολυ καλες...Μενει να γινουν οι σχετικες δοκιμες...


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Χαρακιρι μονο ο Ιαπωνας..:D Γιατι ο Κινεζος θα κανει αυτο που ειναι(τον Κινεζο :p)..
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
http://www.hunting-action.gr/product_details.php?category_id=80&item_id=239

Αυτές είναι goretex!!!!

Φοριούνται πάνω από την κανονική κάλτσα!

Ότι μπήκε πιο πάνω, μπορεί να είναι και απείρως καλύτερο, μπορεί και μούφα.... απλά δεν τις έχω δοκιμάσει και δε γνωρίζω.
Αυτές που έβαλα, είναι αυτές που έχω 18 χρόνια, από το 1996 κι είναι αυτό ακριβώς που υπόσχονται! Δοκιμασμένες με άρβυλο σε περπάτημα ατέλειωτο (50 χλμ σε μια νύχτα, τέτοιες καταστάσεις αντιμετώπιζα για 15 χρόνια...) και με τις εντουρόμποτες.
Έχουν περάσει όλα τα ποτάμια και τα ρυάκια της Θεσ/νικης και της Χαλκιδικής, Σερρών κλπ....
Μόνο από πάνω μπαίνει νερό και μάλιστα περιορισμένο, γιατί εφάπτονται καλά στο πόδι.
Μονες τους χωρις απο μεσα καλτσα φοριουνται?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μονες τους χωρις απο μεσα καλτσα φοριουνται?

Εξαρτάται το πόδι....:D

Όχι δε φοριούνται μόνες τους. Δεν το δοκίμασα ποτέ βέβαια, αλλά η υφή του εσωτερικού και η κατασκευή τους, το "φωνάζει".
Εξάλλου αν δε φοράς κάλτσα από μέσα, τι θα κάνεις με το πλύσιμο? Σε μια εξόρμηση 3-4 ημερών.......:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Οι γύρω σου....:wacky::hungover::hungover::hungover::hungover::hungover::hungover::hungover:

Gore-tex και κάθε μέρα πλύσιμο..., απλά το ξεχνάς! ;)
 
Top Bottom