Αδιάβροχος σάκος

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Ψάχνω για ένα σάκο αδιάβροχο, να βάζω σκηνή- υπνόσακο- υπόστρωμα και ψιλά κατασκηνωτικά, οπότε λέω κάτι στα 50-60 λίτρα.
Έχω δει αυτόν και αυτόν και αυτόν.
O motech είναι 70 εκ. και φοβάμαι μήπως είναι μεγάλος αν μπει στο κάθισμα του συνοδηγού, παρόλο που μ' αρέσει πιο πολύ από όλους.
Γενικά από τις φωτό από τις βόλτες σας βλέπω πολύ να παίζει ο Louis.
Το κιτρινάκι το προτιμώ λόγω ορατότητας.
'Οποιες γνώμες δεκτές!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αν δεν είναι το υπόστρωμά σου αυτοφούσκωτο ή φουσκωτό, θα σου πρότεινα να κοιτάς στα 70 με 80 λίτρα, διότι τα κατασκηνωτικά έχουν όγκο. Π.χ μία υφασμάτινη αναδιπλούμενη καρέκλα και ένα υπόστρωμα έχουν σχεδόν 70 εκ. μήκος.
Στην τελική, ο παραπανίσιος χώρος κανέναν δεν έβλαψαν...
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ 89λιτρο της Ortlieb, εδώ και μία εξαετία...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εγώ νομίζω ότι όποιον και να πάρεις θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.
Έχω αυτόν της touratech αλλά σε μαύρο χρώμα. Επίσης τον έχω ακριβώς για τον ίδιο λόγο που θες κι εσύ.
Συγκεκριμένα βάζω: 2 υπνόσακους, 1 σκηνή, 1 πλαστικό διπλό στρώμα που φουσκώνει (αυτό πιάνει αρκετό χώρο) και ψιλολόγια.
Δεν περνάει τίποτα. Πολύ καλός και ποιοτικός.
Δεν θα αγόραζα αυτόν της touratech λόγω τιμής, αλλά τον αγόρασα μόνο 40€ επειδή τον είχαν δείγμα πάνω σε μηχανή (στη touratech της Σουηδίας).
Επειδή ψάχνω κι εγώ για ένα 2ο αδιάβροχο και καλό ποιοτικά, γύρω στα 30 λίτρα, θα σου πρότεινα τη μάρκα ENDURISTAN. Value for money και οι κριτικές λένε ότι είναι για σκληροπυρηνική χρήση :) - δυστυχώς δεν βγαίνει σε κίτρινο.
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Η επιλογη σου θα εξαρτηθει απο το μηκος των πραματων που θα βαλεις μεσα. Εγω πηρα εναν 90λιτρο της ΤΕΡΡΑ γιατι σκηνη υποστρωμα και καρεκλακι χωραν ισα ισα στο μηκος. ;)
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Αν δεν είναι το υπόστρωμά σου αυτοφούσκωτο ή φουσκωτό, θα σου πρότεινα να κοιτάς στα 70 με 80 λίτρα, διότι τα κατασκηνωτικά έχουν όγκο. Π.χ μία υφασμάτινη αναδιπλούμενη καρέκλα και ένα υπόστρωμα έχουν σχεδόν 70 εκ. μήκος.
Στην τελική, ο παραπανίσιος χώρος κανέναν δεν έβλαψαν...
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ 89λιτρο της Ortlieb, εδώ και μία εξαετία...
Η επιλογη σου θα εξαρτηθει απο το μηκος των πραματων που θα βαλεις μεσα. Εγω πηρα εναν 90λιτρο της ΤΕΡΡΑ γιατι σκηνη υποστρωμα και καρεκλακι χωραν ισα ισα στο μηκος. ;)
οι οποίοι 90λιτροι φαντάζομαι μπαίνουν μόνο κάθετα στη μηχανή, στη σχάρα ή/και να ακουμπάνε στις βαλίτσες;

επίσης νομίζω ότι οι της touratech είναι της ortlieb, όπως του ckalfas.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: VDR

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
οι οποίοι 90λιτροι φαντάζομαι μπαίνουν μόνο κάθετα στη μηχανή, στη σχάρα ή/και να ακουμπάνε στις βαλίτσες;

επίσης νομίζω ότι οι της touratech είναι της ortlieb, όπως του ckalfas.
Όντως τις ortlieb τις χρησιμοποιεί η τούρατεκ. Συνήθως, φτάνουν μέχρι τις βαλίτσες...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εχω ortlieb,εχω και Louis και...κανενα θεμα.Ευχαριστημενος απολυτως και απο τους δυο!Και αντεχουν και αδιαβροχοι 100%...Κοιτα να παρεις την καλη σειρα οχι εντελως φτηνια(κυριως για θεμα αντοχης)και προχωρα στα λιτρα που σε εξυπηρετουν.Τα "λουκανικα" ειναι χρηστικα και χωρανε που πραμα.
 

MikeKav

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα - Ορεστιάδα
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Varadero
Εγώ έχω αυτόν από το κατάστημα Louis στα 50 λίτρα, αλλά ακόμη δεν έφαγε βροχή οπότε δεν μπορώ να σου πω. Εάν δεν τον βιάζεσαι βλέπε συνέχεια το louis βγάζει προσφορές και κατεβάζει την τιμή στα 19,90Ε για τον μαύρο και στα 29,90Ε τον κίτρινο. Βέβαια εαν είναι να πάρεις μόνο τον σάκο δεν σε συμφέρει γιατί από Γερμανία για Ελλάδα χρεώνει και 15Ε μεταφορικά.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πολλα χρονια με τον Louis
Παλιοτερα τον μωβ με 5 ευρω,κρατησε 5 χρονια διχως νε περασει σταγονα
χωρουσε παντα σκηνη υπνοσακο υποστρωμα ολα ορειβατικου μεγεθους.
Πηρα και τον κιτρινο τεραστιο Terra αλλα ''καθεται'' διοτι δε με βολεψε το μηκος
(Θελω τον σακο καθετα μπροστα απο το μικρο topcase.)
Tωρα εχω τον πρασινοκιτρινο Louis που ειναι ενα κλικ κατω ποιοτικα και ακριβοτερος.

(ευτυχως μου τον εκανε δωρο ενας παλιος καλος φιλος).
Oλοι τους πρακτικοι και αδιαβροχοι μεχρι αηδιας:)
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
εγώ έχω πάρει αυτον ...


αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα :p:p:p:p...για την αποθήκη ομως ειναι.....εξαιρετικός !!! :pointu: εκει μεσα δεν βρεχει καθολου!!!! ............ ακομα ....
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
εγώ έχω πάρει αυτον ...


αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα :p:p:p:p...για την αποθήκη ομως ειναι.....εξαιρετικός !!! :pointu: εκει μεσα δεν βρεχει καθολου!!!! ............ ακομα ....
:p:p Κανεις και τα ψωνια στο σουπερμαρκετ τοτε!
Παντως καταλαβαινω απο τα ποςτ οτι απο αδιαβροχοποιηση ειναι ολοι οκ, απο αντοχη οι περισσοτεροι επισης, οπτε ψαχνουμε το μεγεθος που βολευει. Μπηκα σε σκεψεις για μεγαλυτερο απο ο,τι υπολογιζα, να χωρανε ανετα ολα και το πολυ πολυ τον διπλωνω περισσοτερο.
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
εγω ρε συ δεν θα την έπαιρνα τεράστια ....τα 40lt νομίζω είναι αρκετά ...για να οδηγάς και άνετα ...!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα 40....είναι για ένα άτομο.
50 και πάνω για 2..

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τα 40....είναι για ένα άτομο.
50 και πάνω για 2..

Σταλθηκε απο advφον!!!
500 και βάλε...για δικάβαλο με το συζυγακι...:hungover:
...και δεν υπολογιζω σε αυτα τα Lt και ενα tank bag 10lt για τα δικα μας πραγματα :roflmao::laugh::roflmao:
 

Billy-Bo

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200GS 07'
Πιστευω η 3η επιλογη σου της Louis οτι ειναι η καλυτερη και απο αποψη τιμης! Ποιοτικα δεν εχουν διαφορες. ;)
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
παιζει και τούτος.,.,


"αν καταφέρετε να βάλετε νερό στο σάκο ενώ είναι στη μηχανή, τότε θα έχετε μεγαλύτερα προβλήματα από αυτό!!" :yew::yew:. θα είσαι κάπως έτσι!
ωραίοι οι touratech. @tattoopanther εσύ θα έλεγες για αυτούς π.χ. τα 49 ή τα 89 λίτρα να χωρέσουν τα της κατασκήνωσης για 2 ανθρώπους;
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κι εγώ έχω τον κίτρινο της Louis, χωράει σκαμπουδάκι (μικρό) τρίποδο μηχανής, σκηνή (την Marmot), υπνόσακο μέσα σε compression sack, αυτοφουσκώμενο υπόστρωμα Vango 2,5cm, και λίγα ρούχα... Νερό έφαγε μπόλικο στην επιστροφή από τα ασφάλτινα βουνά αλλά δεν πέρασε τίποτα μέσα.
 
Top Bottom