Αερόσακοι για μοτοσυκλετιστές, μπουφάν, γιλέκα κτλ

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το προηγούμενο αντίστοιχο θέμα ηταν από το 2014 οπότε σκέφτηκα να ανοίξω καινούριο. Μηχανή δεν έχουμε ακόμα, αλλά δεν έχει σημασία. Βλέποντας διάφορες επιλογές για προστασίες για άσφαλτο κτλ είδα ότι πλέον έχουν εξελιχτεί οι αερόσακοι και έχουν φτιαχτεί για χρήση στο δρόμο και εκτός πίστας και φυσικά εκτός επιθετικής οδήγησης στο χώμα. Εξακολουθούν να είναι ακριβά αυτά τα συστήματα αλλά όχι τόσο. Ισως ενα ζευγάρι προστασίες μπροστά και πίσω να είναι πιο πρακτικές αλλά από ο,τι λενε στα βίντεο οι αερόσακοι αυτοί δεν είναι μιας χρήσης. δηλαδή αμα ενεργοποιηθούν δεν τους πετάς. Υπάρχουν ενσωματωμένα σε μπουφάν αλλά και με τη μορφή γιλέκου για να τα φοράς σε όποιο μπουφάν θέλεις ή σε όποιο χωράνε. Παραθέτω μερικά βίντεο. Προσοχή αυτά τα συστήματα δεν κάνουν για το Πουλί. Ανα τακτά διαστήματα πρέπει να τα συνδέεις με τον υπολογιστή για να κατεβάζεις τις νέες εκδόσεις του αλγόριθμου...αλλά το Πουλί δεν τα χρειάζεται ούτως ή άλλως γιατί δεν πέφτει ποτέ...μόλις δει τα σκούρα...απλά κουνάει τα φτερά του και αναδύεται στους ουρανούς...Η μία εταιρεία υπόσχεται 95% προστασία. Αλλά τελικά δεν είναι πολύ πρακτικά γιατί όταν ενεργοποιηθεί πρέπει να το πας σε ειδικό κατάστημα για να είναι επαναχρησιμοποιήσιμο με το αζημίωτο φυσικά. οπότε αν έχεις καποια πτωση αλλά όχι σημαντική και μπορείς να οδηγήσεις μετα, αυτό ναι μεν ξεφουσκωνει αλλά δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί χωρίς να πάει σε κατάστημα. βεβαια η καθε εταιρια εχει τα δικα της συστηματα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια φορά θα σου χρειαστούν... Και φαίνονται ότι θα σε σώσουν από άσχημες καταστάσεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι αλλά μετά θα πρέπει να πληρώσεις...και σκεψου όμως να πρέπει να το στείλεις στο εξωτερικο για να ειναι επαναχρησιμοποιούμενο.
Σωστό... Αλλά καλύτερα από το να πληρώσεις εμένα!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Μας έφαγες...να γλυτώσουμε από κόβιδ και να πάμε από αεροσακο. Εντάξει αλλά τωρα που βλέπω κι άλλα βίντεο σχετικά π.χ. της Dainese το γιλέκο προσφέρει λεει επίπεδο προστασίας C1 στην πλάτη. Δηλαδή λιγότερο από ενα γιλέκο σαν και αυτό με 200 ευρώ. Αμα έχεις καποιος περισσότερες πληροφορίες επί του αντικειμένου ή γνώση ας γράψει.

 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Το προϊόν της Alpinestars το έχω προβάρει και όντως είναι πολύ βολικό, ισχύει αυτό που διαφημίζουν.
Αυτό που με ανησυχεί βλέποντας το βίντεο είναι ότι η πλήρωση του αεροθαλάμου κατά την ενεργοποίηση,
σαν να απομακρύνει να χέρια από τον κορμό, κατά συνέπεια μένουν εκτεθειμένα(;).
Βέβαια όταν το είχαν ενεργοποιήσει δεν το αντιλήφθηκα, βλέποντας το βίντεο μου δημιουγήθηκε αυτή η εντύπωση.
Επίσης ένα άλλο σημείο είναι ότι δεν προστατεύεται ο αυχένας,
οι αερόσακοι προ 15ετίας είχαν αεροθάλαμο και γύρω από τον αυχένα.
Δεν ξέρω βέβαια αν έχουν προκύψει νέα δεδομένα έκτοτε...
// Β
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το προϊόν της Alpinestars το έχω προβάρει και όντως είναι πολύ βολικό, ισχύει αυτό που διαφημίζουν.
Αυτό που με ανησυχεί βλέποντας το βίντεο είναι ότι η πλήρωση του αεροθαλάμου κατά την ενεργοποίηση,
σαν να απομακρύνει να χέρια από τον κορμό, κατά συνέπεια μένουν εκτεθειμένα(;).
Βέβαια όταν το είχαν ενεργοποιήσει δεν το αντιλήφθηκα, βλέποντας το βίντεο μου δημιουγήθηκε αυτή η εντύπωση.
Επίσης ένα άλλο σημείο είναι ότι δεν προστατεύεται ο αυχένας,
οι αερόσακοι προ 15ετίας είχαν αεροθάλαμο και γύρω από τον αυχένα.
Δεν ξέρω βέβαια αν έχουν προκύψει νέα δεδομένα έκτοτε...
// Β
Με πρόλαβες γιατί βρήκα και βίντεο από της Spidi που προστατεύει αυχένα και πλευρά νεφρά...αν και για το λαιμό οι άλλες εταιρίες έχουν το neck brace...της Spidi έχει άλλα μειονεκτήματα...
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Με πρόλαβες γιατί βρήκα και βίντεο από της Spidi που προστατεύει αυχένα και πλευρά νεφρά...αν και για το λαιμό οι άλλες εταιρίες έχουν το neck brace...της Spidi έχει άλλα μειονεκτήματα...
Ποιό είναι το προϊόν της Spidi ; Λινκ ;
// Β
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Spidi Air DPS tex Jacket Το συστημα είναι πιο απλό δεν νομίζω ότι έχει ηλεκτρονικο υπολογιστή. φοριεται από πάνω γιατί έχει ειδική επίστρωση ανθεκτικη στην τριβή αλλά έχει ενα μείον. Το συνδέεις με το πλαίσιο της μηχανής έτσι όταν πέσεις να αποκοπεί το καλώδιο και να ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός. που σημαίνει ότι αν πας να κατέβεις από τη μηχανή και ξεχασεις να το αποσυνδέσεις από το πλαίσιο...απόψε κάνεις μπαμ...από την άλλη νομιζω είναι must για όσους οδηγούν ηλεκτρικό μηχανάκι γιατί τα άλλα με υπολογιστή έχουν θεμα να αναγνωρίσουν ότι είσαι πάνω στη μηχανή όταν δεν αισθάνονται καθόλου κραδασμους.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ωραίο θέμα!
Αν δεν κάνω λάθος στο dakar 2021 θα είναι και η πρώτη φορά που είναι υποχρεωτικός ο αερόσακος στο τζάκετ / γιλέκο.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Πριν από μερικά χρόνια θυμάμαι ότι είχε και η colori μπουφάν με αερόσακο, σε αρκετά προσιτές τιμές.
Τώρα μια γρήγορη ματιά που έριξα στο σάιτ της,δεν το είδα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Για όσους δεν το εχουν με τα αγγλικά...και επίσης γιατί όσοι αγοράσουν dainese air jacket μπορούν τη συντήρηση να την κάνουν στο κατάστημα του βίντεο και δε χρειάζεται να στέλνουν το μπουφαν στο εξωτερικό!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom